Hydrasource

Uses item details. Price when purchased online

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX $27.00

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX
Sponsored
current price $27.00

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion $12.35

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion
Sponsored
current price $12.35

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 19 reviews

Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 Oz

Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 Oz
Available in additional 2 options

Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 407 reviews

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Conditioner, 33.8 oz

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Conditioner, 33.8 oz

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Conditioner, 33.8 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 297 reviews

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz $20.05 $1.49/fl oz

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz
current price $20.05
$1.49/fl oz

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 154 reviews

Biolage HydraSource Conditioning Balm 9.5 oz $24.72 $2.60/fl oz

Biolage HydraSource Conditioning Balm 9.5 oz
current price $24.72
$2.60/fl oz

Biolage HydraSource Conditioning Balm 9.5 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 107 reviews

Biolage Ultra Hydra Source Conditioner for Very Dry Hair 13.5 oz. $27.56 $2.04/fl oz

Biolage Ultra Hydra Source Conditioner for Very Dry Hair 13.5 oz.
current price $27.56
$2.04/fl oz

Biolage Ultra Hydra Source Conditioner for Very Dry Hair 13.5 oz.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 211 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz Combo Pack $62.10

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz Combo Pack
current price $62.10

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz Combo Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 27 reviews

Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 Oz

Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 Oz

Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 160 reviews

Biolage Hydrasource Conditioner Jar 16.9 Oz From $37.68

Biolage Hydrasource Conditioner Jar 16.9 Oz
Available in additional 3 options
From$3768

Biolage Hydrasource Conditioner Jar 16.9 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 272 reviews

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 222 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 13.5oz & Conditioner 9.5oz DUO $48.95

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 13.5oz & Conditioner 9.5oz DUO
current price $48.95

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo 13.5oz & Conditioner 9.5oz DUO

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 48 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 135 reviews

Matrix Biolage Ultra Hydra Source Daily Leave-In Cream 6.7 oz From $24.00

Matrix Biolage Ultra Hydra Source Daily Leave-In Cream 6.7 oz
Available in additional 3 options
From$2400

Matrix Biolage Ultra Hydra Source Daily Leave-In Cream 6.7 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 58 reviews

Matrix Biolage HydraSource Daily Leave-In Tonic 13.5 oz

Matrix Biolage HydraSource Daily Leave-In Tonic 13.5 oz

Matrix Biolage HydraSource Daily Leave-In Tonic 13.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 159 reviews

Matrix Biolage HydraSource Conditioning Balm 8 oz $23.99 Was $27.00

Matrix Biolage HydraSource Conditioning Balm 8 oz
current price Now $23.99, Was $27.00

Matrix Biolage HydraSource Conditioning Balm 8 oz

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution, 13.5 oz Was $24.00

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution, 13.5 oz

Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution, 13.5 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 41 reviews

Matrix Biolage HydraSource Detangling Solution Detangler 13.5 oz $18.22

Matrix Biolage HydraSource Detangling Solution Detangler 13.5 oz
current price $18.22

Matrix Biolage HydraSource Detangling Solution Detangler 13.5 oz

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 7 reviews

Biolage-Hydrasource Leave In Creme 8.50 Oz $32.59 $3.83/fl oz

Biolage-Hydrasource Leave In Creme 8.50 Oz
current price $32.59
$3.83/fl oz

Biolage-Hydrasource Leave In Creme 8.50 Oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 44 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Pack Deep Treatment 3.4 oz $14.90

Matrix Biolage Hydrasource Pack Deep Treatment 3.4 oz
current price $14.90

Matrix Biolage Hydrasource Pack Deep Treatment 3.4 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 22 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Conditioning Balm, 9.5 Fl Oz $18.16 $1.51/oz

Matrix Biolage Hydrasource Conditioning Balm, 9.5 Fl Oz
current price $18.16
$1.51/oz

Matrix Biolage Hydrasource Conditioning Balm, 9.5 Fl Oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 13 reviews

Biolage HydraSource Shampoo 1.7 oz & Conditioner 1.7 oz Combo Pack $14.95

Biolage HydraSource Shampoo 1.7 oz & Conditioner 1.7 oz Combo Pack
current price $14.95

Biolage HydraSource Shampoo 1.7 oz & Conditioner 1.7 oz Combo Pack

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 3 reviews

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz / 400 ml | For Dry Hair $25.43

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz / 400 ml | For Dry Hair
current price $25.43

Biolage HydraSource Shampoo 13.5 oz / 400 ml | For Dry Hair

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 10 reviews

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX $27.00

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX
current price $27.00

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE DETANGLING SOLUTION 13.5 OZ UNISEX

Matrix Biolage Hydrasource Moisture Shampoo and Conditioner Duo $63.57 $1.25/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource Moisture Shampoo and Conditioner Duo
current price $63.57
$1.25/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource Moisture Shampoo and Conditioner Duo

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 20 reviews

Matrix Biolage Hydra Source Sham & Cond blm Duo 33.8/16.9 oz $64.80 $1.28/fl oz

Matrix Biolage Hydra Source Sham & Cond blm Duo 33.8/16.9 oz
current price $64.80
$1.28/fl oz

Matrix Biolage Hydra Source Sham & Cond blm Duo 33.8/16.9 oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 5 reviews

Biolage hydrasource detangling solution 13.5 fl. oz bottle $27.00 $2.00/fl oz

Biolage hydrasource detangling solution 13.5 fl. oz bottle
current price $27.00
$2.00/fl oz

Biolage hydrasource detangling solution 13.5 fl. oz bottle

($56 Value) Matrix Biolage Hydra Source Shampoo & Conditioning Balm Duo Set $67.99 70.3 ¢/fl oz

($56 Value) Matrix Biolage Hydra Source Shampoo & Conditioning Balm Duo Set
current price $67.99
70.3 ¢/fl oz

($56 Value) Matrix Biolage Hydra Source Shampoo & Conditioning Balm Duo Set

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 79 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Aloe Hair Mask For Dry Hair 16.9 Oz $31.99

Matrix Biolage Hydrasource Aloe Hair Mask For Dry Hair 16.9 Oz
current price $31.99

Matrix Biolage Hydrasource Aloe Hair Mask For Dry Hair 16.9 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 27 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo & Detangling Solution 33.8 oz $67.99 $1.01/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo & Detangling Solution 33.8 oz
current price $67.99
$1.01/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource Shampoo & Detangling Solution 33.8 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 78 reviews

Biolage Hydrasource Detangling Solution, 33.8 oz-Biolage Hydrasource Shampoo, 33.8 oz $67.00

Biolage Hydrasource Detangling Solution, 33.8 oz-Biolage Hydrasource Shampoo, 33.8 oz
current price $67.00

Biolage Hydrasource Detangling Solution, 33.8 oz-Biolage Hydrasource Shampoo, 33.8 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 54 reviews

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion $12.35

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion
current price $12.35

Matrix Biolage Hydrasource Blow Dry Shaping Lotion, 1 oz Lotion

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 19 reviews

(2 pack) Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

(2 pack) Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

(2 pack) Matrix Biolage Hydrasource Detangling Solution 33.8 oz

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE CONDITIONING BALM 16.9 OZ UNISEX $36.08

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE CONDITIONING BALM 16.9 OZ UNISEX
current price $36.08

BIOLAGE by Matrix Matrix HYDRASOURCE CONDITIONING BALM 16.9 OZ UNISEX

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Biolage Hydrasource Conditioner 16.9 oz $45.00

Biolage Hydrasource Conditioner 16.9 oz
current price $45.00

Biolage Hydrasource Conditioner 16.9 oz

Matrix Hydra Source Dewy Moisture Mist 4.2 oz $39.99

Matrix Hydra Source Dewy Moisture Mist 4.2 oz
current price $39.99

Matrix Hydra Source Dewy Moisture Mist 4.2 oz

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Conditioner 33.8 oz Combo Pack $69.99 $1.04/fl oz

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Conditioner 33.8 oz Combo Pack
current price $69.99
$1.04/fl oz

Matrix Biolage Ultra Hydrasource Shampoo 33.8 oz & Conditioner 33.8 oz Combo Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 65 reviews

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz & Biolage Ultra HydraSource Conditioning Balm 13.5 oz Combo Pack $46.95 $1.74/fl oz

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz & Biolage Ultra HydraSource Conditioning Balm 13.5 oz Combo Pack
current price $46.95
$1.74/fl oz

Matrix Biolage Ultra HydraSource Shampoo 13.5 oz & Biolage Ultra HydraSource Conditioning Balm 13.5 oz Combo Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 47 reviews

Biolage HydraSource Shampoo & Detangling Solution Duo by Matrix for Unisex, 13.5 oz $45.99 $1.70/fl oz

Biolage HydraSource Shampoo & Detangling Solution Duo by Matrix for Unisex, 13.5 oz
current price $45.99
$1.70/fl oz

Biolage HydraSource Shampoo & Detangling Solution Duo by Matrix for Unisex, 13.5 oz

3.9 out of 5 stars
3.9 out of 5 Stars. 29 reviews

Biolage Hydrasource Shampoo

Biolage Hydrasource Shampoo

Biolage Hydrasource Shampoo

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 14 reviews

Biolage HydraSource Conditioner 6.7 oz $15.84 7.9 ¢/ml

Biolage HydraSource Conditioner 6.7 oz
current price $15.84
7.9 ¢/ml

Biolage HydraSource Conditioner 6.7 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 4 reviews

Matrix Biolage Hydrasource 13.5 Fl. Oz. Shampoo $27.37 $2.03/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource 13.5 Fl. Oz. Shampoo
current price $27.37
$2.03/fl oz

Matrix Biolage Hydrasource 13.5 Fl. Oz. Shampoo

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 9 reviews

FAQ

What makes hydrasource shampoo good for dry hair?

Hydrasource shampoo is designed to help address dryness by gently cleansing while supporting moisture balance. Its formula includes ingredients that can help hydrate and leave hair feeling softer. If your hair feels dry or brittle, using a shampoo like hydrasource may help improve manageability and reduce frizz. For best results, pair it with a matching conditioner or treatment. Always check the product label for specific ingredients and directions to make sure it fits your hair needs.

How often should I use hydrasource conditioner?

How often you use hydrasource conditioner depends on your hair type and routine. Most people find it helpful to use conditioner after every shampoo to help detangle and add moisture. If your hair is very dry, you might benefit from more frequent conditioning, while those with fine hair may prefer less often.

  • Follow the instructions on the bottle for best results.
  • Adjust based on how your hair feels after use.
If you’re unsure, start with every wash and see how your hair responds.

Can hydrasource products help with frizz?

Hydrasource products are formulated to support moisture balance, which can help reduce frizz caused by dryness. When hair is hydrated, it’s often easier to manage and style.

  • Shampoo and conditioner work together to add softness and smoothness.
  • Using a detangling solution or conditioning balm may further help tame frizz.
Results can vary based on your hair type and routine, so consider combining products for best effect.

Are hydrasource shampoos safe for color-treated hair?

Many hydrasource shampoos are gentle enough for color-treated hair, but it’s important to check the product label for confirmation. Look for phrases like "safe for color-treated hair" or "gentle formula."

  • Using a moisturizing shampoo can help maintain vibrancy and prevent dryness.
  • Pairing with a conditioner may further protect color.
If you have specific concerns, consider consulting your stylist for personalized advice.

How do I use hydrasource detangling solution?

To use hydrasource detangling solution, apply it to clean, damp hair after shampooing.

  1. Distribute evenly, focusing on areas prone to tangles.
  2. Comb through gently to help smooth knots.
  3. Rinse thoroughly or follow the directions on the bottle.
This step can make brushing easier and leave hair feeling softer. Always follow the instructions for your specific product to get the best results.

Related Products