Premium Beauty

The Premium Beauty Shop

Beauty that’s so worth it

Jimmy Choo to Solawave, meet your next obsessions. Shop now

Premium beauty best sellers

Coveted finds from your favorite brands.

View all

New premium beauty

The latest from our top brands.

View all
Sort by|

Shop all premium beauty

Uses external data. Price when purchased online

Murad Deep Relief Acne Spot Treatment with 2% Salicylic Acid, 1 fl oz $48.00

Murad Deep Relief Acne Spot Treatment with 2% Salicylic Acid, 1 fl oz
current price $48.00

Murad Deep Relief Acne Spot Treatment with 2% Salicylic Acid, 1 fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 59 reviews

In 100+ people's carts, Medicube PDRN Pink Peptide Serum, 1.01 fl oz. $20.97 $20.76/fl oz

In 100+ people's carts
Medicube PDRN Pink Peptide Serum, 1.01 fl oz.
current price $20.97
$20.76/fl oz

Medicube PDRN Pink Peptide Serum, 1.01 fl oz.

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 181 reviews

Overall pick, Medicube Zero Pore Pad 2.0, 70 Pads $20.97 30.0 ¢/count

Overall pick
Medicube Zero Pore Pad 2.0, 70 Pads
current price $20.97
30.0 ¢/count

Medicube Zero Pore Pad 2.0, 70 Pads

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 173 reviews

Murad Retinol Youth Renewal Night Cream, Skin Hydration, 1.7 fl oz $94.00 $13.35/oz

Murad Retinol Youth Renewal Night Cream, Skin Hydration, 1.7 fl oz
current price $94.00
$13.35/oz

Murad Retinol Youth Renewal Night Cream, Skin Hydration, 1.7 fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 380 reviews

Living Proof Perfect Hair Day Dry Shampoo, Absorbs Oil & Sweat, 9.9 oz $45.00 31.5 ¢/oz

Living Proof Perfect Hair Day Dry Shampoo, Absorbs Oil & Sweat, 9.9 oz
Available in additional 2 sizes
current price $45.00
31.5 ¢/oz
Options from $33.00

Living Proof Perfect Hair Day Dry Shampoo, Absorbs Oil & Sweat, 9.9 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3291 reviews

Best seller, Medicube Collagen Night Wrapping Mask, 2.53 fl oz. $20.97 $8.29/fl oz

Best seller
Medicube Collagen Night Wrapping Mask, 2.53 fl oz.
current price $20.97
$8.29/fl oz

Medicube Collagen Night Wrapping Mask, 2.53 fl oz.

3.9 out of 5 stars
3.9 out of 5 Stars. 89 reviews

Best seller, Medicube Kojic Acid Turmeric Brightening Gel Masks, 4 Pack $19.97 $4.99/count

Best seller
Medicube Kojic Acid Turmeric Brightening Gel Masks, 4 Pack
current price $19.97
$4.99/count

Medicube Kojic Acid Turmeric Brightening Gel Masks, 4 Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 33 reviews

Murad Rapid Dark Spot Correcting Serum, Even Skin Tone, 1 fl oz $88.00

Murad Rapid Dark Spot Correcting Serum, Even Skin Tone, 1 fl oz
current price $88.00

Murad Rapid Dark Spot Correcting Serum, Even Skin Tone, 1 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 388 reviews

StriVectin Peptight Tightening Neck Serum Roller 50ml $82.00

StriVectin Peptight Tightening Neck Serum Roller 50ml
current price $82.00

StriVectin Peptight Tightening Neck Serum Roller 50ml

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 699 reviews

Murad Rapid Relief Acne Spot Treatment, Skin-Soothing Serum, 0.5 oz $29.00 $45.31/lb

Murad Rapid Relief Acne Spot Treatment, Skin-Soothing Serum, 0.5 oz
current price $29.00
$45.31/lb

Murad Rapid Relief Acne Spot Treatment, Skin-Soothing Serum, 0.5 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 173 reviews

T3 SinglePass Curl X 1.25" Extra-Long Barrel Curling Iron with 9 Heat Settings and Ceramic Barrel for Fast Styling and Lasting Results on All Hair Types $159.99

T3 SinglePass Curl X 1.25" Extra-Long Barrel Curling Iron with 9 Heat Settings and Ceramic Barrel for Fast Styling and Lasting Results on All Hair Types
Satin Blush, variant on T3 SinglePass Curl X 1.25" Extra-Long Barrel Curling Iron with 9 Heat Settings and Ceramic Barrel for Fast Styling and Lasting Results on All Hair Types
White, variant on T3 SinglePass Curl X 1.25" Extra-Long Barrel Curling Iron with 9 Heat Settings and Ceramic Barrel for Fast Styling and Lasting Results on All Hair Types
current price $159.99

T3 SinglePass Curl X 1.25" Extra-Long Barrel Curling Iron with 9 Heat Settings and Ceramic Barrel for Fast Styling and Lasting Results on All Hair Types

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 676 reviews

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 6.7 oz $28.99 $4.33/fl oz

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 6.7 oz
current price $28.99
$4.33/fl oz

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 6.7 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 1122 reviews

StriVectin Line Blurfector Instant Wrinkle Blurring Primer, 1 fl oz $42.00 $42.00/fl oz

StriVectin Line Blurfector Instant Wrinkle Blurring Primer, 1 fl oz
current price $42.00
$42.00/fl oz

StriVectin Line Blurfector Instant Wrinkle Blurring Primer, 1 fl oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 1069 reviews

L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red) $49.00

L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)
Black, variant on L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)
Blue, variant on L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)
Blush, variant on L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)
Red, variant on L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)
current price $49.00

L'ANGE HAIR VolumeBoost 60mm 2-in-1 Ceramic Volumizing Brush Dryer | Fast Drying & Styling for Frizz-Free, Voluminous Blowouts | Ceramic-Coated Barrel (Red)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 30 reviews

Living Proof Perfect Hair Day (phd) Advanced Clean Dry Shampoo 9.9 Oz $45.00

Living Proof Perfect Hair Day (phd) Advanced Clean Dry Shampoo 9.9 Oz
Available in additional 2 sizes
current price $45.00
Options from $33.00

Living Proof Perfect Hair Day (phd) Advanced Clean Dry Shampoo 9.9 Oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 952 reviews

Best seller, Medicube Collagen Jelly Cream Firming Facial Moisturizer, 3.71 oz. $21.97 $5.92/fl oz

Best seller
Medicube Collagen Jelly Cream Firming Facial Moisturizer, 3.71 oz.
current price $21.97
$5.92/fl oz

Medicube Collagen Jelly Cream Firming Facial Moisturizer, 3.71 oz.

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 155 reviews

In 50+ people's carts, Medicube PDRN Pink Collagen Gel Masks, 4 Pack $19.97 $4.99/count

In 50+ people's carts
Medicube PDRN Pink Collagen Gel Masks, 4 Pack
current price $19.97
$4.99/count

Medicube PDRN Pink Collagen Gel Masks, 4 Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 114 reviews

L'ANGE HAIR SteamSmooth Steam Smoothing Comb | Coconut Oil–Infused Steam Brush for Sleek, Shiny Results | Negative Ion Frizz Control | Hydrates & Straightens Hair | (Black) $89.00

L'ANGE HAIR SteamSmooth Steam Smoothing Comb | Coconut Oil–Infused Steam Brush for Sleek, Shiny Results | Negative Ion Frizz Control | Hydrates & Straightens Hair | (Black)
Black, variant on L'ANGE HAIR SteamSmooth Steam Smoothing Comb | Coconut Oil–Infused Steam Brush for Sleek, Shiny Results | Negative Ion Frizz Control | Hydrates & Straightens Hair | (Black)
Blush, variant on L'ANGE HAIR SteamSmooth Steam Smoothing Comb | Coconut Oil–Infused Steam Brush for Sleek, Shiny Results | Negative Ion Frizz Control | Hydrates & Straightens Hair | (Black)
current price $89.00

L'ANGE HAIR SteamSmooth Steam Smoothing Comb | Coconut Oil–Infused Steam Brush for Sleek, Shiny Results | Negative Ion Frizz Control | Hydrates & Straightens Hair | (Black)

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 6 reviews

Living Proof Full Shampoo Volumizing Shampoo – Adds Volume, Bounce, Long-Lasting Fullness, Gentle, Paraben & Silicone Free, Safe for Color Treated Hair, 24 Fl oz $72.00

Living Proof Full Shampoo Volumizing Shampoo – Adds Volume, Bounce, Long-Lasting Fullness, Gentle, Paraben & Silicone Free, Safe for Color Treated Hair, 24 Fl oz
Available in additional 2 sizes
current price $72.00
Options from $36.00

Living Proof Full Shampoo Volumizing Shampoo – Adds Volume, Bounce, Long-Lasting Fullness, Gentle, Paraben & Silicone Free, Safe for Color Treated Hair, 24 Fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 104 reviews

Medicube Deep Vita C Capsule Cream, 1.94 oz. $21.97 $11.33/oz

Medicube Deep Vita C Capsule Cream, 1.94 oz.
current price $21.97
$11.33/oz

Medicube Deep Vita C Capsule Cream, 1.94 oz.

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 65 reviews

L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White) $129.00

L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)
Black, variant on L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)
Blue, variant on L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)
Blush, variant on L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)
Off-White, variant on L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)
current price $129.00

L'ANGE HAIR Axia HaloRing Hair Dryer | Fast-Drying Ionic Blow Dryer for Smooth, Frizz-Free Finish | Professional High-Speed Brushless Motor with 4 Heat Settings (Off-White)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 34 reviews

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 1.7 oz $14.00 $87.50/lb

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 1.7 oz
current price $14.00
$87.50/lb

COLOR WOW Dream Coat Supernatural Spray 1.7 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 308 reviews

Medicube PDRN Pink Collagen Capsule Cream, 1.94 oz. $21.97 $11.33/oz

Medicube PDRN Pink Collagen Capsule Cream, 1.94 oz.
current price $21.97
$11.33/oz

Medicube PDRN Pink Collagen Capsule Cream, 1.94 oz.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 83 reviews

Living Proof Full Conditioner, Volumizing & Moisturizing, 8 fl oz $36.00

Living Proof Full Conditioner, Volumizing & Moisturizing, 8 fl oz
Available in additional 2 sizes
current price $36.00
Options from $36.00 – $72.00

Living Proof Full Conditioner, Volumizing & Moisturizing, 8 fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 51 reviews

In 50+ people's carts, Medicube PDRN Pink Caffeine Night Wrapping Mask, 2.54 fl oz. $20.97 $8.29/fl oz

In 50+ people's carts
Medicube PDRN Pink Caffeine Night Wrapping Mask, 2.54 fl oz.
current price $20.97
$8.29/fl oz

Medicube PDRN Pink Caffeine Night Wrapping Mask, 2.54 fl oz.

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 46 reviews

L'ange Hair SculptWaver Titanium Deep Wave Crimper 1" | Modern Crimper for Easy, Uniform Waves & Sculpted Texture | Negative Ion Technology for Frizz-Free Shine & Smooth Hair (Blush - Small) $89.00

L'ange Hair SculptWaver Titanium Deep Wave Crimper 1" | Modern Crimper for Easy, Uniform Waves & Sculpted Texture | Negative Ion Technology for Frizz-Free Shine & Smooth Hair (Blush - Small)
Available in additional 2 options
current price $89.00

L'ange Hair SculptWaver Titanium Deep Wave Crimper 1" | Modern Crimper for Easy, Uniform Waves & Sculpted Texture | Negative Ion Technology for Frizz-Free Shine & Smooth Hair (Blush - Small)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9 reviews

Living Proof Full Dry Volume & Texture Spray, Absorbs Oil, 7.5 oz $36.00 28.8 ¢/oz

Living Proof Full Dry Volume & Texture Spray, Absorbs Oil, 7.5 oz
Available in additional 2 sizes
current price $36.00
28.8 ¢/oz
Options from $36.00 – $44.00

Living Proof Full Dry Volume & Texture Spray, Absorbs Oil, 7.5 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 656 reviews

Living Proof Perfect Hair Day Heat Styling Spray, Up to 450 Degrees, 5.5 oz $34.00 25.6 ¢/lb

Living Proof Perfect Hair Day Heat Styling Spray, Up to 450 Degrees, 5.5 oz
current price $34.00
25.6 ¢/lb

Living Proof Perfect Hair Day Heat Styling Spray, Up to 450 Degrees, 5.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 364 reviews

Avène Thermal Spring Water, Sensitive Skin Soothing Calming Face Mist Spray, 10.1 fl oz $20.00 $1.98/fl oz

Avène Thermal Spring Water, Sensitive Skin Soothing Calming Face Mist Spray, 10.1 fl oz
Available in additional 2 sizes
current price $20.00
$1.98/fl oz
Options from $13.97

Avène Thermal Spring Water, Sensitive Skin Soothing Calming Face Mist Spray, 10.1 fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1129 reviews

BaBylissPRO Nano Titanium Professional Nano Light Ionic Hair Dryer $179.99

BaBylissPRO Nano Titanium Professional Nano Light Ionic Hair Dryer
Black, variant on BaBylissPRO Nano Titanium Professional Nano Light Ionic Hair Dryer
Blue, variant on BaBylissPRO Nano Titanium Professional Nano Light Ionic Hair Dryer
current price $179.99

BaBylissPRO Nano Titanium Professional Nano Light Ionic Hair Dryer

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 219 reviews

Living Proof Full Thickening Blow-Dry Cream, Lightweight Styling, 3.7 oz $34.00

Living Proof Full Thickening Blow-Dry Cream, Lightweight Styling, 3.7 oz
current price $34.00

Living Proof Full Thickening Blow-Dry Cream, Lightweight Styling, 3.7 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 106 reviews

Medicube TXA Niacinamide Capsule Cream Facial Moisturizer, 1.94 oz. $23.97 $12.36/oz

Medicube TXA Niacinamide Capsule Cream Facial Moisturizer, 1.94 oz.
current price $23.97
$12.36/oz

Medicube TXA Niacinamide Capsule Cream Facial Moisturizer, 1.94 oz.

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 23 reviews

BaBylissPRO Nano Titanium Matte Black High-Speed Dual Ionic Dryer $224.99

BaBylissPRO Nano Titanium Matte Black High-Speed Dual Ionic Dryer
current price $224.99

BaBylissPRO Nano Titanium Matte Black High-Speed Dual Ionic Dryer

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 201 reviews

Living Proof Style Lab Flex Hairspray, 7.5 Ounce (Pack of 1) $34.00 27.2 ¢/oz

Living Proof Style Lab Flex Hairspray, 7.5 Ounce (Pack of 1)
current price $34.00
27.2 ¢/oz

Living Proof Style Lab Flex Hairspray, 7.5 Ounce (Pack of 1)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 558 reviews

La Roche-Posay Effaclar Acne Daily Essentials Kit with Salicylic Acid Face Wash, Toner and Moisturizer $39.97

La Roche-Posay Effaclar Acne Daily Essentials Kit with Salicylic Acid Face Wash, Toner and Moisturizer
current price $39.97

La Roche-Posay Effaclar Acne Daily Essentials Kit with Salicylic Acid Face Wash, Toner and Moisturizer

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 124 reviews

L'ANGE HAIR HauteAir Digital Professional Hair Dryer | LED Display for Precision Heat Control | Fast-Dry Brushless Motor with Cool Shot | Negative Ion Technology | Lightweight & Self-Cleaning (Black) $149.00

L'ANGE HAIR HauteAir Digital Professional Hair Dryer | LED Display for Precision Heat Control | Fast-Dry Brushless Motor with Cool Shot | Negative Ion Technology | Lightweight & Self-Cleaning (Black)
current price $149.00

L'ANGE HAIR HauteAir Digital Professional Hair Dryer | LED Display for Precision Heat Control | Fast-Dry Brushless Motor with Cool Shot | Negative Ion Technology | Lightweight & Self-Cleaning (Black)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Living proof Perfect hair Day Conditioner Hydrating Conditioner for Women, Strengthens & Enhances Shine, 24 Fl oz $72.00

Living proof Perfect hair Day Conditioner Hydrating Conditioner for Women, Strengthens & Enhances Shine, 24 Fl oz
Available in additional 2 sizes
current price $72.00
Options from $36.00

Living proof Perfect hair Day Conditioner Hydrating Conditioner for Women, Strengthens & Enhances Shine, 24 Fl oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 64 reviews

Murad Retinal ReSculpt Overnight Treatment - Advanced Face and Neck Serum with Encapsulated Retinal, Kangaroo Paw, Olive, & Oat Smooths Deep Wrinkles and Crepey Skin, & Lifts Sagging Skin - 0.5Fl Oz $62.00

Murad Retinal ReSculpt Overnight Treatment - Advanced Face and Neck Serum with Encapsulated Retinal, Kangaroo Paw, Olive, & Oat Smooths Deep Wrinkles and Crepey Skin, & Lifts Sagging Skin - 0.5Fl Oz
current price $62.00

Murad Retinal ReSculpt Overnight Treatment - Advanced Face and Neck Serum with Encapsulated Retinal, Kangaroo Paw, Olive, & Oat Smooths Deep Wrinkles and Crepey Skin, & Lifts Sagging Skin - 0.5Fl Oz

T3 AireBrush One-Step Smoothing and Volumizing Hair Dryer Brush $149.99

T3 AireBrush One-Step Smoothing and Volumizing Hair Dryer Brush
Satin Blush, variant on T3 AireBrush One-Step Smoothing and Volumizing Hair Dryer Brush
White, variant on T3 AireBrush One-Step Smoothing and Volumizing Hair Dryer Brush
current price $149.99

T3 AireBrush One-Step Smoothing and Volumizing Hair Dryer Brush

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 326 reviews

Sun Bum Kids SPF 50 Clear Sunscreen Face Stick | Wet or Dry Application | Hawaii 104 Reef Act Compliant (Octinoxate & Oxybenzone Free) Broad Spectrum UVA/UVB Sunscreen | 0.53 oz (Pack of 2) $26.98

Sun Bum Kids SPF 50 Clear Sunscreen Face Stick | Wet or Dry Application | Hawaii 104 Reef Act Compliant (Octinoxate & Oxybenzone Free) Broad Spectrum UVA/UVB Sunscreen | 0.53 oz (Pack of 2)
current price $26.98

Sun Bum Kids SPF 50 Clear Sunscreen Face Stick | Wet or Dry Application | Hawaii 104 Reef Act Compliant (Octinoxate & Oxybenzone Free) Broad Spectrum UVA/UVB Sunscreen | 0.53 oz (Pack of 2)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 6 reviews
@walmartstyle is on Instagram
Follow for fashion, beauty & home inspo.

About Premium Beauty - Walmart.com

Walmart’s Premium Beauty


When only the best will do. Shop Walmart’s premium beauty brands for your skincare, makeup, and fragrance needs. Find favorites from Color Wow, COSRX, It’s a 10, Victoria’s Secret, Paul Mitchell, Perricone MD, and more! Your glam game starts right here….

What’s your skincare routine? Start with a cleanser from COSRX or Age Recovery Night Crème with Retinol from Meaningful Beauty. Then, try a toner like Vibriance Ultra-Gentle Face Moisturizing and finish with an Age Recovery Night Crème with Retinol from Meaningful Beauty. Don’t forget a face cream from Jan Marini and more, all available at Walmart today!

Best-selling makeup. We have everything you need to highlight your beauty. From eyeshadows and lipsticks to the perfect foundation, you’ll find the perfect makeup from the best-selling brands at Walmart: Vibriance, Butter London, Kevyn Aucoin, and more!

Best Hair care products? Shop by hair type at Walmart. From shampoo and conditioner sets to hair masks, scalp treatments and more, Walmart has everything you need to repair, color and add volume, luster and style to your hair type Check out these customer favorites:

  • Color Wow Dream Coat
  • Paul Mitchell Awapuhi Shampooâ„¢
  • It’s a 10 Miracle Leave-In Conditioner
  • L’ange Hair Sea Salt Spray
  • Rene Furterer 5 Sens Enhancing Dry Oil

Top Hair Styling Tools trending now? You’ve seen these everywhere from Instagram to TV! Now’s the time to score the best hair styling tools at Walmart, today!

  • L’ange Hair Le Duo 360° Airflow Styler
  • Bio Ionic Luxe 10x Flat Iron Hair Straightener
  • Babyliss Pro Nano Titanium 2000W Ionic Hair Dryer

Need a new scent? How do you choose a fragrance? Choosing a fragrance for yourself or a gift can be challenging. At Walmart, we have the best fragrances. Here’s a few shopping tips for finding your signature scent:

Shop by Scent. Identify the scents you love with these 6 fragrance families:

  1. Fresh: discover marine notes like seaweed and driftwood
  2. Warm & Spicy: enjoy warm notes like cinnamon, pink pepper and clover
  3. Woody & Earthy: find common notes like sandalwood or patchouli
  4. Floral: nature’s own beauties like roses and jasmine
  5. Sweet: irresistible notes like chocolate, vanilla and caramel
  6. Citrus: light notes like lemon, citrus and grapefruit

Know the Concentration. Choose the level of concentration based on how powerful you want your fragrance to be. Here are the five classifications:

  1. Eau Frache. The lightest formula. Perfect for those who like to apply their scent generously.
  2. Eau de Cologne. A lighter concentration that is subtle and refreshing
  3. Eau de Toilette. A moderate concentration, distinct and alluring
  4. Eau de Parfum. Lighter than perfume, yet fragrant enough to las the day
  5. The purest and most powerful blend.

New fragrances at Walmart? Find something different from our latest brands: Calvin Klein, Gucci, Lacoste, Juicy Couture, Burberry and more!

Need a gift? Shop Walmart’s Fragrance Gift Set Deals for him and her.From a flawless face and perfect going-out lip to a new scent, discover all-new beauty brands at prices you love…now at Walmart.