Sort by|

Suggested

Camelback

Uses item details. Price when purchased online

Clearance, Octane™ 12, Fusion 2L, Royal Blue $37.00 Was $45.00 $18.50/l

Clearance
Octane™ 12, Fusion 2L, Royal Blue
Sponsored
current price Now $37.00, Was $45.00
$18.50/l

Octane™ 12, Fusion 2L, Royal Blue

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 23 reviews

Clearance, CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Black $34.00 Was $50.00 68.0 ¢/oz

Clearance
CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Black
Sponsored
current price Now $34.00, Was $50.00
68.0 ¢/oz

CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Black

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 23 reviews

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy $49.00 $19.60/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy
Sponsored
current price $49.00
$19.60/l
From $49.00

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 11 reviews

CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany $65.00 $1.30/oz

CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany
Sponsored
current price $65.00
$1.30/oz

CamelBak Arête™ 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 16 reviews

Overall pick, Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver From $53.99

Overall pick
Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver
Black, variant on Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver
Blue, variant on Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver
Dark blue, variant on Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver
Green, variant on Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver
From$5399

Camelbak Hydrobak Light 50oz Hydration Pack, Black/Silver

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 110 reviews

Clearance, CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Black $34.00 Was $50.00 68.0 ¢/oz

Clearance
CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Black
current price Now $34.00, Was $50.00
68.0 ¢/oz

CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Black

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 23 reviews

Clearance, Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black From $44.00

Clearance
Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black
Black, variant on Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black
Blue, variant on Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black
Gray, variant on Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black
Teal, variant on Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black
From$4400

Camelbak Classic™ Light 70oz, Gibraltar Navy/Black

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 44 reviews

CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size

CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size
Black/Flames, variant on CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size
Camo, variant on CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size
Green/Mountains, variant on CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size

CamelBak Mini Mule Hydration Pack, Black/Flames, One Size

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 86 reviews

Best seller, Thrive Chug 32oz, Charcoal From $16.96

Best seller
Thrive Chug 32oz, Charcoal
Blue, variant on Thrive Chug 32oz, Charcoal
Gray, variant on Thrive Chug 32oz, Charcoal
Green, variant on Thrive Chug 32oz, Charcoal
Purple, variant on Thrive Chug 32oz, Charcoal
From$1696

Thrive Chug 32oz, Charcoal

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 213 reviews

CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany $65.00 $1.30/oz

CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany
current price $65.00
$1.30/oz

CamelBak Arte 14 Hydration Pack 50oz, Mahogany

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 16 reviews

Camelbak Arete 18 Terra Day Pack, Black $39.00 Was $60.00 78.0 ¢/oz

Camelbak Arete 18 Terra Day Pack, Black
Sponsored
current price Now $39.00, Was $60.00
78.0 ¢/oz

Camelbak Arete 18 Terra Day Pack, Black

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 16 reviews

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet $57.00 $22.80/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet
Sponsored
current price $57.00
$22.80/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews

CamelBak Crux 2L Hydration Reservoir, Leak-Proof, BPA-Free $29.99 Was $39.95 $15.00/l

CamelBak Crux 2L Hydration Reservoir, Leak-Proof, BPA-Free
current price Now $29.99, Was $39.95
$15.00/l

CamelBak Crux 2L Hydration Reservoir, Leak-Proof, BPA-Free

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 25 reviews

CamelBak Arte 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay $43.99 Was $49.01 88.0 ¢/oz

CamelBak Arte 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay
current price Now $43.99, Was $49.01
88.0 ¢/oz

CamelBak Arte 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 38 reviews

Clearance, Octane 12, Fusion 2L, Royal Blue $37.00 Was $45.00 $18.50/l

Clearance
Octane 12, Fusion 2L, Royal Blue
current price Now $37.00, Was $45.00
$18.50/l

Octane 12, Fusion 2L, Royal Blue

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 23 reviews

Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue From $29.00

Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue
Black, variant on Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue
Blue, variant on Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue
Green, variant on Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue
Navy Blue, variant on Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue
From$2900

Camelbak Thrive™ Chug Stainless Steel Water Bottle 32oz, Sky Blue

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 148 reviews

Best seller, Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest From $14.95

Best seller
Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest
Blue, variant on Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest
Clear, variant on Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest
Green, variant on Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest
Green Dino, variant on Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest
From$1495

Thrive Flip Straw Kids 14oz, Friendly Forest

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 108 reviews

Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green Was $26.80

Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green
Black, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green
Blue, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green
Green, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green
Off-White, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green

Camelbak Thrive™ Flip Straw Water Bottle 32oz, Forest Green

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 9 reviews

Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal

Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal
Blue, variant on Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal
Gray, variant on Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal
Off-White, variant on Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal

Thrive Flip Straw 20oz, Charcoal

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 103 reviews

CamelBak Eddy+ Kids' 14oz Tritan Renew Water Bottle - Green Dinosaur Island $14.99

CamelBak Eddy+ Kids' 14oz Tritan Renew Water Bottle - Green Dinosaur Island
current price $14.99

CamelBak Eddy+ Kids' 14oz Tritan Renew Water Bottle - Green Dinosaur Island

Thrive Chug 50oz, Charcoal From $15.79

Thrive Chug 50oz, Charcoal
Blue, variant on Thrive Chug 50oz, Charcoal
Gray, variant on Thrive Chug 50oz, Charcoal
Off-White, variant on Thrive Chug 50oz, Charcoal
From$1579

Thrive Chug 50oz, Charcoal

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 77 reviews

CamelBak Podium® Water Bottle, 24 oz, Smoke Was $23.07

CamelBak Podium® Water Bottle, 24 oz, Smoke
Black, variant on CamelBak Podium® Water Bottle, 24 oz, Smoke
Smoke, variant on CamelBak Podium® Water Bottle, 24 oz, Smoke

CamelBak Podium® Water Bottle, 24 oz, Smoke

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 135 reviews

CamelBak Women's Rogue Light Bike Hydration Pack 70oz $79.99 Was $89.99

CamelBak Women's Rogue Light Bike Hydration Pack 70oz
current price Now $79.99, Was $89.99

CamelBak Women's Rogue Light Bike Hydration Pack 70oz

Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle From $13.99

Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle
Blue, variant on Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle
Charcoal, variant on Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle
Clear, variant on Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle
Green, variant on Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle
From$1399

Camelbak Chute Mag 25oz, Charcoal Water Bottle

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 23 reviews

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy $49.00 $19.60/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy
current price $49.00
$19.60/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Navy

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 11 reviews

Clearance, Octane 12, Fusion 2L, Black/Apricot $87.00 Was $113.99 $43.50/l

Clearance
Octane 12, Fusion 2L, Black/Apricot
current price Now $87.00, Was $113.99
$43.50/l

Octane 12, Fusion 2L, Black/Apricot

Camelbak Chute Mag 25oz Water Bottle, Purple Sky $10.01 Was $13.99 40.0 ¢/oz

Camelbak Chute Mag 25oz Water Bottle, Purple Sky
current price Now $10.01, Was $13.99
40.0 ¢/oz

Camelbak Chute Mag 25oz Water Bottle, Purple Sky

3.6 out of 5 stars
3.6 out of 5 Stars. 7 reviews

Camelbak Women's Fourteener 24 100oz, Smoke Blue/Fiery Coral $172.49

Camelbak Women's Fourteener 24 100oz, Smoke Blue/Fiery Coral
current price $172.49

Camelbak Women's Fourteener 24 100oz, Smoke Blue/Fiery Coral

Camelbak Women's Chase Bike Vest $99.99

Camelbak Women's Chase Bike Vest
current price $99.99

Camelbak Women's Chase Bike Vest

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5 reviews

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet $57.00 $22.80/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet
current price $57.00
$22.80/l

Camelbak Cloud Walker 18 85oz, Cabernet

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews

Camelbak Chute Mag Stainless Bottle 20oz, Navy $22.99 $1.15/oz

Camelbak Chute Mag Stainless Bottle 20oz, Navy
current price $22.99
$1.15/oz

Camelbak Chute Mag Stainless Bottle 20oz, Navy

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 14 reviews

Camelbak M.U.L.E. 12 100oz, Black $141.95

Camelbak M.U.L.E. 12 100oz, Black
current price $141.95

Camelbak M.U.L.E. 12 100oz, Black

CamelBak Podium Chill, Water Bottle, 24oz, Black $15.95 Was $19.99

CamelBak Podium Chill, Water Bottle, 24oz, Black
current price Now $15.95, Was $19.99

CamelBak Podium Chill, Water Bottle, 24oz, Black

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 212 reviews

CamelBak Arete 18 50oz Color: Indigo Bunting/Silver

CamelBak Arete 18 50oz Color: Indigo Bunting/Silver
Indigo Bunting/Silver, variant on CamelBak Arete 18 50oz Color: Indigo Bunting/Silver
Vapor/Marigold, variant on CamelBak Arete 18 50oz Color: Indigo Bunting/Silver

CamelBak Arete 18 50oz Color: Indigo Bunting/Silver

CamelBak Chute Mag Lightweight 32 oz Olive Tritan Water Bottle $13.99

CamelBak Chute Mag Lightweight 32 oz Olive Tritan Water Bottle
current price $13.99

CamelBak Chute Mag Lightweight 32 oz Olive Tritan Water Bottle

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

CamelBak Eddy+ 25oz Tritan Renew Water Bottle, Light Blue From $18.18

CamelBak Eddy+ 25oz Tritan Renew Water Bottle, Light Blue
Blue, variant on CamelBak Eddy+ 25oz Tritan Renew Water Bottle, Light Blue
Clear, variant on CamelBak Eddy+ 25oz Tritan Renew Water Bottle, Light Blue
From$1818

CamelBak Eddy+ 25oz Tritan Renew Water Bottle, Light Blue

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 14 reviews

Camlebak Chute Mag Stainless Steel 20oz bottle, Black From $24.00

Camlebak Chute Mag Stainless Steel 20oz bottle, Black
Black, variant on Camlebak Chute Mag Stainless Steel 20oz bottle, Black
Moss Green, variant on Camlebak Chute Mag Stainless Steel 20oz bottle, Black
From$2400

Camlebak Chute Mag Stainless Steel 20oz bottle, Black

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 16 reviews

CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone

CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone
Black, variant on CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone
Blue, variant on CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone
Green, variant on CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone
Off-White, variant on CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone

CamelBak Podium 22oz Insulated Stainless Steel Bike Water Bottle, Stone

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9 reviews

Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges

Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges
Blue, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges
Brown, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges
Green, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges
Orange, variant on Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges

Camelbak Thrive™ Flip Straw Kids Stainless 12oz Water Bottle, Camp Badges

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 5 reviews

Camelbak Women's M.U.L.E. Pro 14 100oz Hydration Pack, Black/White $122.00

Camelbak Women's M.U.L.E. Pro 14 100oz Hydration Pack, Black/White
current price $122.00

Camelbak Women's M.U.L.E. Pro 14 100oz Hydration Pack, Black/White

CamelBak 90512 Conversion Kit with Hydro Lock $13.29

CamelBak 90512 Conversion Kit with Hydro Lock
current price $13.29

CamelBak 90512 Conversion Kit with Hydro Lock

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

2529201000P CamelBak Arete Sling 8 20oz, Sandstone $42.43

2529201000P CamelBak Arete Sling 8 20oz, Sandstone
current price $42.43

2529201000P CamelBak Arete Sling 8 20oz, Sandstone

Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear

Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear
Black, variant on Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear
Blue, variant on Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear
Off-White, variant on Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear

Camelbak Thrive™ Chug Water Bottle, 20oz, Clear

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 12 reviews

CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay

CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay
Black, variant on CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay
Blue, variant on CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay
Brown, variant on CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay
Purple, variant on CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay

CamelBak Arête™ 18 Hydration Pack 50 oz, Canyon Clay

Camelbak Chute Mag 32oz Water Bottle, Charcoal $14.99 Was $17.00 46.8 ¢/oz

Camelbak Chute Mag 32oz Water Bottle, Charcoal
current price Now $14.99, Was $17.00
46.8 ¢/oz

Camelbak Chute Mag 32oz Water Bottle, Charcoal

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 8 reviews

CamelBak Thrive Flip Straw Insulated Stainless Steel Water Bottle, 32oz , Black $32.99

CamelBak Thrive Flip Straw Insulated Stainless Steel Water Bottle, 32oz , Black
current price $32.99

CamelBak Thrive Flip Straw Insulated Stainless Steel Water Bottle, 32oz , Black

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Don’t miss these savings

FAQ

Why are hydration packs on this page so popular?

Hydration gear here is popular because it’s designed around convenience, comfort, and versatility for active lifestyles. You’ll see options that work for biking, hiking, running, and everyday use.

  • Hands-free drinking: Reservoirs and drink tubes make sipping on the move easier.
  • Sized for your day: Packs commonly range from about 50–100 oz for short trails to longer outings.
  • Comfort-focused: Many styles are lightweight with breathable back panels and balanced storage.
  • Bottle choices: Reusable bottles and mugs—some insulated—fit workouts, commuting, or kids’ backpacks.

Availability, features, and materials vary by item. You can order online for pickup or delivery, and check product pages for detailed specs to find a match for your routine.

What does “camelback” mean here?

On this page, the term refers to hydration gear—wearable packs with built-in water reservoirs, reusable bottles, and related accessories. It’s a convenient way to browse items designed to help you stay hydrated while you’re active.

  • Hydration packs: Backpacks with reservoirs measured in ounces (often around 50, 70, 85, or 100).
  • Bottles and mugs: From lightweight squeeze bottles to insulated stainless options.
  • Activity focus: Choices tailored for biking, hiking, festivals, and more.

Use filters for capacity, color, or sport to narrow results. Product pages list dimensions, materials, and care details so you can compare and choose what fits your plans.

How do I choose the right reservoir size?

Think about duration, climate, and refill options. A larger reservoir carries more water but adds weight, so matching capacity to your plan can help.

  • Short workouts (up to ~2 hours): Around 50–70 oz (about 1.5–2 L) can be practical.
  • Longer hikes or hot days: Around 85–100 oz (~2.5–3 L) offers extra buffer.
  • Refill access: If you can refill, a smaller size may be sufficient.
  • Pack compatibility: Check the product page to confirm the reservoir volume fits the pack.

Individual hydration needs vary. Reviewing specs and user guidance on each item can help you balance carry weight with comfort.

Any tips to clean and dry the bladder?

Regular cleaning helps maintain taste and function. Care instructions differ by item, so checking the product page is a good start. These general tips can help:

  • Rinse after use: Use warm (not hot) water; add mild dish soap if needed.
  • Brushes: A soft bottle brush can reach corners and the tube.
  • Air dry fully: Prop the reservoir open so air circulates; hang the tube.
  • Avoid harsh heat: Unless the listing says dishwasher-safe, hand-wash to protect materials.

For deeper cleaning, follow any manufacturer guidance on approved cleaning tabs or solutions. Storing the reservoir completely dry can reduce odor between uses.

Can I find replacement reservoirs and bite valves here?

Yes, this section typically includes replacement reservoirs (often listed by liter/ounce capacity) and accessories like hoses, bite valves, and caps. Compatibility matters, so checking details on each product page can help.

  • Match capacity: Look for sizes that align with your pack (e.g., about 2 L ≈ 70 oz).
  • Confirm fit: Review specs for connector type and tube length.
  • Accessory kits: Some listings include valves, clips, or cleaning tools.

Availability can change, but you can use filters to find the parts you need and choose pickup or delivery for convenience.

Related Products