Suggested

Salad

Uses item details. Price when purchased online

Bush's Black Beans Canned Beans with Pop-Top Lid, 15 oz Can $1.53 10.2 ¢/oz

Bush's Black Beans Canned Beans with Pop-Top Lid, 15 oz Can
Sponsored
current price $1.53
10.2 ¢/oz

Bush's Black Beans Canned Beans with Pop-Top Lid, 15 oz Can

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3649 reviews

Rollback, Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit, 10.95 oz, Fresh $3.97 Was $4.47 36.3 ¢/oz

Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit,  10.95 oz, Fresh
Sponsored
current price Now $3.97, Was $4.47
36.3 ¢/oz

Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit, 10.95 oz, Fresh

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 505 reviews

Mediterranean Olive Salad From $7.97

Mediterranean Olive Salad
Sponsored
From$797

Mediterranean Olive Salad

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 834 reviews

Overall pick, Marketside Classic Iceberg Salad, 12 oz Bag (Fresh) $2.46 20.5 ¢/oz

Overall pick
Marketside Classic Iceberg Salad, 12 oz Bag (Fresh)
current price $2.46
20.5 ¢/oz

Marketside Classic Iceberg Salad, 12 oz Bag (Fresh)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 37842 reviews

Rollback, Marketside Caesar Salad Kit, 14.55 oz Bag (Fresh) $2.97 Was $3.97 20.4 ¢/oz

Marketside Caesar Salad Kit, 14.55 oz Bag (Fresh)
current price Now $2.97, Was $3.97
20.4 ¢/oz

Marketside Caesar Salad Kit, 14.55 oz Bag (Fresh)

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 26246 reviews

Taylor Farms BLT Salad with Chicken and Bacon, 6.5 oz (Fresh) $3.47 53.4 ¢/oz

Taylor Farms BLT Salad with Chicken and Bacon, 6.5 oz (Fresh)
current price $3.47
53.4 ¢/oz

Taylor Farms BLT Salad with Chicken and Bacon, 6.5 oz (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 18267 reviews

10K+ bought since yesterday, Marketside Premium Romaine Salad Blend, 9 oz Bag (Fresh) $3.37 37.4 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Marketside Premium Romaine Salad Blend, 9 oz Bag (Fresh)
current price $3.37
37.4 ¢/oz

Marketside Premium Romaine Salad Blend, 9 oz Bag (Fresh)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 16910 reviews

10K+ bought since yesterday, Marketside Chef Salad with Turkey and Uncured Ham, 7.25 oz Bowl (Fresh) $2.97 41.0 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Marketside Chef Salad with Turkey and Uncured Ham, 7.25 oz Bowl (Fresh)
current price $2.97
41.0 ¢/oz

Marketside Chef Salad with Turkey and Uncured Ham, 7.25 oz Bowl (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 20616 reviews

Marketside Italian Style Antipasto Mix, 12 oz $5.97 49.8 ¢/oz

Marketside Italian Style Antipasto Mix, 12 oz
current price $5.97
49.8 ¢/oz

Marketside Italian Style Antipasto Mix, 12 oz

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 47 reviews

Marketside Cowboy Caviar Salad, 7 oz $3.97 56.7 ¢/oz

Marketside Cowboy Caviar Salad, 7 oz
current price $3.97
56.7 ¢/oz

Marketside Cowboy Caviar Salad, 7 oz

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 40 reviews

Marketside Caesar Salad with Chicken, 6.25 oz Bowl (Fresh) $2.97 47.5 ¢/oz

Marketside Caesar Salad with Chicken, 6.25 oz Bowl (Fresh)
current price $2.97
47.5 ¢/oz

Marketside Caesar Salad with Chicken, 6.25 oz Bowl (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 22147 reviews

Rollback, Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit, 10.95 oz, Fresh $3.97 Was $4.47 36.3 ¢/oz

Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit,  10.95 oz, Fresh
current price Now $3.97, Was $4.47
36.3 ¢/oz

Taylor Farms Protein Caesar Chopped Salad Kit, 10.95 oz, Fresh

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 505 reviews

Marketside Santa Fe Style Salad with Chicken, 6.35 oz Bowl (Fresh) $2.97 46.8 ¢/oz

Marketside Santa Fe Style Salad with Chicken, 6.35 oz Bowl (Fresh)
current price $2.97
46.8 ¢/oz

Marketside Santa Fe Style Salad with Chicken, 6.35 oz Bowl (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 11638 reviews

Marketside Cobb Salad with Turkey and Bacon, 7.25 oz Bowl (Fresh) $2.97 41.0 ¢/oz

Marketside Cobb Salad with Turkey and Bacon, 7.25 oz Bowl (Fresh)
current price $2.97
41.0 ¢/oz

Marketside Cobb Salad with Turkey and Bacon, 7.25 oz Bowl (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 14226 reviews

10K+ bought since yesterday, Marketside Caesar Salad Kit Family Size, 22.3 oz (Refrigerated) $5.12 23.0 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Marketside Caesar Salad Kit Family Size, 22.3 oz (Refrigerated)
current price $5.12
23.0 ¢/oz

Marketside Caesar Salad Kit Family Size, 22.3 oz (Refrigerated)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 18635 reviews

Rollback, Marketside Caesar Chopped Salad Kit, 11.35 oz Bag, Fresh $2.97 Was $3.97 26.2 ¢/oz

Marketside Caesar Chopped Salad Kit, 11.35 oz Bag, Fresh
current price Now $2.97, Was $3.97
26.2 ¢/oz

Marketside Caesar Chopped Salad Kit, 11.35 oz Bag, Fresh

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 10303 reviews

Taylor Farms Caesar Salad with Bacon and Chicken, 5.75 oz (Fresh) $3.47 60.3 ¢/oz

Taylor Farms Caesar Salad with Bacon and Chicken, 5.75 oz (Fresh)
current price $3.47
60.3 ¢/oz

Taylor Farms Caesar Salad with Bacon and Chicken, 5.75 oz (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 9561 reviews

Rollback, Marketside Sunflower Bacon Crunch Chopped Salad Kit, 13.79 oz Bag (Fresh) $2.97 Was $3.97 28.0 ¢/oz

Marketside Sunflower Bacon Crunch Chopped Salad Kit, 13.79 oz Bag (Fresh)
current price Now $2.97, Was $3.97
28.0 ¢/oz

Marketside Sunflower Bacon Crunch Chopped Salad Kit, 13.79 oz Bag (Fresh)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 11300 reviews

Taylor Farms Caesar Mini Salad Kit, 4.42 oz Bag, Fresh $2.12 48.0 ¢/oz

Taylor Farms Caesar Mini Salad Kit, 4.42 oz Bag, Fresh
current price $2.12
48.0 ¢/oz

Taylor Farms Caesar Mini Salad Kit, 4.42 oz Bag, Fresh

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 8039 reviews

Marketside Spring Mix Salad Blend, 11 oz Clam Shell (Fresh) $4.12 37.5 ¢/oz

Marketside Spring Mix Salad Blend, 11 oz Clam Shell (Fresh)
current price $4.12
37.5 ¢/oz

Marketside Spring Mix Salad Blend, 11 oz Clam Shell (Fresh)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 8215 reviews

Marketside Apple and Pecan Salad, 4.8 oz Bowl (Fresh) $2.97 61.9 ¢/oz

Marketside Apple and Pecan Salad, 4.8 oz Bowl (Fresh)
current price $2.97
61.9 ¢/oz

Marketside Apple and Pecan Salad, 4.8 oz Bowl (Fresh)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1728 reviews

Taylor Farms Apple & Walnut Salad, 5.5oz (Fresh) $3.47 63.1 ¢/oz

Taylor Farms Apple & Walnut Salad, 5.5oz (Fresh)
current price $3.47
63.1 ¢/oz

Taylor Farms Apple & Walnut Salad, 5.5oz (Fresh)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 10517 reviews

Rollback, Taylor Farms Everything Chopped Salad Kit, 11.57 oz Bag, Fresh $2.97 Was $4.12 25.7 ¢/oz

Taylor Farms Everything Chopped Salad Kit, 11.57 oz Bag, Fresh
current price Now $2.97, Was $4.12
25.7 ¢/oz

Taylor Farms Everything Chopped Salad Kit, 11.57 oz Bag, Fresh

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3593 reviews

Rollback, Taylor Farms Steakhouse Wedge Chopped Salad Kit, 12.87 oz, Fresh $2.97 Was $4.12 23.1 ¢/oz

Taylor Farms Steakhouse Wedge Chopped Salad Kit, 12.87 oz, Fresh
current price Now $2.97, Was $4.12
23.1 ¢/oz

Taylor Farms Steakhouse Wedge Chopped Salad Kit, 12.87 oz, Fresh

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 899 reviews

Rollback, Taylor Farms Mexican Style Street Corn Fresh Chopped Salad Kit, 11.62 oz, Fresh $2.97 Was $4.12 25.6 ¢/oz

Taylor Farms Mexican Style Street Corn Fresh Chopped Salad Kit, 11.62 oz, Fresh
current price Now $2.97, Was $4.12
25.6 ¢/oz

Taylor Farms Mexican Style Street Corn Fresh Chopped Salad Kit, 11.62 oz, Fresh

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2735 reviews

Marketside Organic Fresh Spring Mix, 5 oz $3.14 62.8 ¢/oz

Marketside Organic Fresh Spring Mix, 5 oz
current price $3.14
62.8 ¢/oz

Marketside Organic Fresh Spring Mix, 5 oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 5104 reviews

Rollback, Taylor Farms Mediterranean Crunch Chopped Salad Kit, 10.89 oz Bag, Fresh, Vegetarian, Soybean Free $2.97 Was $4.12 27.0 ¢/oz

Taylor Farms Mediterranean Crunch Chopped Salad Kit, 10.89 oz Bag, Fresh, Vegetarian, Soybean Free
current price Now $2.97, Was $4.12
27.0 ¢/oz

Taylor Farms Mediterranean Crunch Chopped Salad Kit, 10.89 oz Bag, Fresh, Vegetarian, Soybean Free

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2974 reviews

Rollback, Taylor Farms Maple Bourbon Bacon Chopped Salad Kit, 12.8 oz Bag, Fresh $2.97 Was $4.12 23.2 ¢/oz

Taylor Farms Maple Bourbon Bacon Chopped Salad Kit, 12.8 oz Bag, Fresh
current price Now $2.97, Was $4.12
23.2 ¢/oz

Taylor Farms Maple Bourbon Bacon Chopped Salad Kit, 12.8 oz Bag, Fresh

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3228 reviews

Marketside Italian Style Hot Antipasto Mix, 12 oz $5.97 49.8 ¢/oz

Marketside Italian Style Hot Antipasto Mix, 12 oz
current price $5.97
49.8 ¢/oz

Marketside Italian Style Hot Antipasto Mix, 12 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 12 reviews

Cargill Premium Diced Egg Salad, 5 Pound - 4 per case. $143.93

Cargill Premium Diced Egg Salad, 5 Pound - 4 per case.
current price $143.93

Cargill Premium Diced Egg Salad, 5 Pound - 4 per case.

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

Little Leaf Farms Baby Crispy Green Leaf Lettuce Salad, 8 oz Clam Shell, Fresh $5.08 63.5 ¢/oz

Little Leaf Farms Baby Crispy Green Leaf Lettuce Salad, 8 oz Clam Shell, Fresh
current price $5.08
63.5 ¢/oz

Little Leaf Farms Baby Crispy Green Leaf Lettuce Salad, 8 oz Clam Shell, Fresh

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3875 reviews

Rollback, Marketside Asian Chopped Salad Kit, 13.65 oz Bag, Fresh $2.97 Was $3.97 21.8 ¢/oz

Marketside Asian Chopped Salad Kit, 13.65 oz Bag, Fresh
current price Now $2.97, Was $3.97
21.8 ¢/oz

Marketside Asian Chopped Salad Kit, 13.65 oz Bag, Fresh

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 8675 reviews

Little Leaf Farms Baby Crispy Green Leaf Salad, 4 oz Clam Shell, Fresh $3.14 78.5 ¢/oz

Little Leaf  Farms Baby Crispy Green Leaf Salad, 4 oz Clam Shell, Fresh
current price $3.14
78.5 ¢/oz

Little Leaf Farms Baby Crispy Green Leaf Salad, 4 oz Clam Shell, Fresh

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1270 reviews

Marketside Classic Iceberg Salad, 24 oz Bag (Fresh) $3.78 15.8 ¢/oz

Marketside Classic Iceberg Salad, 24 oz Bag (Fresh)
current price $3.78
15.8 ¢/oz

Marketside Classic Iceberg Salad, 24 oz Bag (Fresh)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 10741 reviews

Rollback, Marketside Southwest Chopped Salad Kit, 13.51 oz Bag (Fresh) $2.97 Was $3.97 28.7 ¢/oz

Marketside Southwest Chopped Salad Kit, 13.51 oz Bag (Fresh)
current price Now $2.97, Was $3.97
28.7 ¢/oz

Marketside Southwest Chopped Salad Kit, 13.51 oz Bag (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 4816 reviews

Rollback, Marketside Kale Pecan Cranberry Chopped Salad Kit, 9.5 oz Bag (Fresh) $2.97 Was $3.97 42.4 ¢/oz

Marketside Kale Pecan Cranberry Chopped Salad Kit, 9.5 oz Bag (Fresh)
current price Now $2.97, Was $3.97
42.4 ¢/oz

Marketside Kale Pecan Cranberry Chopped Salad Kit, 9.5 oz Bag (Fresh)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 7669 reviews

Rollback, Marketside Classic Italian Salad Kit, 9 oz (Fresh) $2.47 Was $2.86 35.3 ¢/oz

Marketside Classic Italian Salad Kit, 9 oz (Fresh)
current price Now $2.47, Was $2.86
35.3 ¢/oz

Marketside Classic Italian Salad Kit, 9 oz (Fresh)

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 4711 reviews

Marketside Super Blend Slaw, 10 oz $3.47 34.7 ¢/oz

Marketside Super Blend Slaw, 10 oz
current price $3.47
34.7 ¢/oz

Marketside Super Blend Slaw, 10 oz

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 921 reviews

Taylor Farms Green Goddess Ranch Mini Salad Kit, 4.55 oz Bag, Fresh $2.12 46.6 ¢/oz

Taylor Farms Green Goddess Ranch Mini Salad Kit, 4.55 oz Bag, Fresh
current price $2.12
46.6 ¢/oz

Taylor Farms Green Goddess Ranch Mini Salad Kit, 4.55 oz Bag, Fresh

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 4485 reviews

Marketside Fresh Spinach and Spring Mix, 11 oz $4.12 37.5 ¢/oz

Marketside Fresh Spinach and Spring Mix, 11 oz
current price $4.12
37.5 ¢/oz

Marketside Fresh Spinach and Spring Mix, 11 oz

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 4484 reviews

Marketside Organic Spring Mix Salad Blend, 16 oz Clam Shell (Fresh) $5.58 34.9 ¢/oz

Marketside Organic Spring Mix Salad Blend, 16 oz Clam Shell (Fresh)
current price $5.58
34.9 ¢/oz

Marketside Organic Spring Mix Salad Blend, 16 oz Clam Shell (Fresh)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 9294 reviews

Rollback, Taylor Farms Jalapeno Popper Ranch Chopped Salad Kit, Fresh, 10.75oz $2.97 Was $4.12 27.6 ¢/oz

Taylor Farms Jalapeno Popper Ranch Chopped Salad Kit, Fresh, 10.75oz
current price Now $2.97, Was $4.12
27.6 ¢/oz

Taylor Farms Jalapeno Popper Ranch Chopped Salad Kit, Fresh, 10.75oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 307 reviews

Marketside Premium Romaine Salad Blend, 18 oz Bag (Fresh) $5.37 29.8 ¢/oz

Marketside Premium Romaine Salad Blend, 18 oz Bag (Fresh)
current price $5.37
29.8 ¢/oz

Marketside Premium Romaine Salad Blend, 18 oz Bag (Fresh)

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 8242 reviews

Only at Walmart

FAQ

What are the main types of salads?

Salads come in a few broad styles you’ll see across our selection:

  • Green/leafy salads: Built on romaine, iceberg, spring mix, or spinach.
  • Chopped salads: Finely cut greens and veggies with crunchy toppings and a dressing packet.
  • Composed/meal salads: Ready-to-eat bowls or kits that include protein and toppings for a fuller meal.
  • Slaw-style salads: Shredded cabbage and veggies with creamy or tangy dressing.
  • Grain/legume salads: Pasta, quinoa, or beans mixed with veggies and vinaigrettes.

On this page, you’ll mainly find leafy blends, chopped kits, and prepared bowls that fit these types, making it easy to match your taste and prep time.

What are some popular salad styles?

Preferences vary, but these styles are widely enjoyed and easy to find:

  • Caesar: Crisp greens, croutons, Parmesan, creamy dressing.
  • Greek: Cucumbers, tomatoes, olives, feta, vinaigrette.
  • Garden/house: Mixed greens with classic veggies and a dressing of choice.
  • Cobb: Layered greens with egg, avocado, bacon, and blue cheese.
  • Chef: Deli meats, cheese, and veggies over greens.
  • Southwest: Corn, peppers, crunchy strips, and a zesty dressing.
  • Asian-inspired chopped: Cabbage blends with sesame or ginger dressing.
  • Kale crunch: Kale mixes with sweet-tart add-ins.
  • Mediterranean: Herbs, veggies, and bright vinaigrettes.
  • Wedge: Chunk of lettuce with creamy dressing and toppings.

Availability can vary by store. Use filters to browse fresh kits, family-size bags, or single-serve bowls.

How long do bagged salad kits last?

Freshness can vary by mix and how it’s stored. As a general guide:

  • Unopened: Check the “Best If Used By” date and keep refrigerated. Many kits stay fresh several days when properly chilled.
  • After opening: For best quality, enjoy within 1–2 days and keep components sealed until you’re ready to toss.
  • Storage tips: Reseal tightly or move to an airtight container, and keep greens as dry as possible.

If the greens look or smell off, it’s best to discard. For convenience, you can use pickup or delivery to buy closer to when you plan to serve.

How do I keep salad crisp longer?

A few simple steps can help maintain freshness:

  • Keep it cold: Store in the refrigerator’s crisper drawer.
  • Limit moisture: Reseal tightly or use an airtight container with a dry paper towel to absorb excess moisture.
  • Dress at the last minute: Add dressing right before eating to avoid wilting.
  • Don’t rewash pre-washed mixes: Extra water can reduce crispness.
  • Remove wilted pieces: Pull out any damaged leaves to help the rest last.
  • Separate from fragrant or very ripe fruit: Store greens away from items that may speed softening.

Handling and storage conditions vary, so results can differ.

Salad kit vs salad bowl—what’s the difference?

Both are convenient, but they’re designed for different needs:

  • Salad kits: Multi-serve bags with greens, toppings, and dressing packaged separately. Great for sharing or customizing at home.
  • Salad bowls: Single-serve, ready-to-enjoy options—often pre-portioned for quick lunches and easy grab-and-go.

If you want flexibility and value per serving, kits can be a good fit. If speed and minimal prep matter most, bowls are handy. You’ll find both in the refrigerated section, and availability may vary by store. Pickup and delivery options can make restocking your favorites easier.

Related Products