Sort by|

Macaroni

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, Great Value Elbows, 16 oz From $1.23

Overall pick
Great Value Elbows, 16 oz
Available in additional 3 options
From$123

Great Value Elbows, 16 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 17866 reviews

10K+ bought since yesterday, Great Value Rigatoni, 16 oz From $0.97

10K+ bought since yesterday
Great Value Rigatoni, 16 oz
Available in additional 3 options
From$097

Great Value Rigatoni, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5645 reviews

2K+ bought since yesterday, La Moderna Fideo Macaroni, 7.05 oz From $0.54

2K+ bought since yesterday
La Moderna Fideo Macaroni, 7.05 oz
Available in additional 3 options
From$054

La Moderna Fideo Macaroni, 7.05 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1865 reviews

5K+ bought since yesterday, Great Value Elbows Pasta, 32 oz From $1.97

5K+ bought since yesterday
Great Value Elbows Pasta, 32 oz
Available in additional 2 options
From$197

Great Value Elbows Pasta, 32 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 8021 reviews

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 16 oz From $1.87

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 16 oz
Available in additional 3 options
From$187

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 16 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 2861 reviews

(6 pack) Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Microwaveable Cup 2.2oz From $4.49

(6 pack) Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Microwaveable Cup 2.2oz
Available in additional 3 options
From$449

(6 pack) Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Microwaveable Cup 2.2oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 614 reviews

Best seller, Great Value Small Shells, 16 oz From $1.23

Best seller
Great Value Small Shells, 16 oz
Available in additional 2 options
From$123

Great Value Small Shells, 16 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3118 reviews

5K+ bought since yesterday, Great Value Shells, 16 oz From $0.97

5K+ bought since yesterday
Great Value Shells, 16 oz
Available in additional 2 options
From$097

Great Value Shells, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5451 reviews

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Farfalle Pasta, 16 oz From $1.87

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Farfalle Pasta, 16 oz
Available in additional 5 options
From$187

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Farfalle Pasta, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1573 reviews

Best seller, Great Value Ditalini, 16 oz $1.23 Was $1.24 7.7 ¢/oz

Best seller
Great Value Ditalini, 16 oz
current price Now $1.23, Was $1.24
7.7 ¢/oz

Great Value Ditalini, 16 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 189 reviews

Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Noodles, Cheddar, Elbow, Shelf-Stable, 6 oz From $2.97

Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Noodles, Cheddar, Elbow, Shelf-Stable, 6 oz
Available in additional 6 options
From$297

Goodles Mac & Cheese Cheddy Mac Noodles, Cheddar, Elbow, Shelf-Stable, 6 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4668 reviews

Best seller, Great Value Ziti, 16 oz From $1.23

Best seller
Great Value Ziti, 16 oz
Available in additional 2 options
From$123

Great Value Ziti, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1876 reviews

Best seller, Great Value Jumbo Shell, 12 oz From $1.95

Best seller
Great Value Jumbo Shell, 12 oz
Available in additional 2 options
From$195

Great Value Jumbo Shell, 12 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 2553 reviews

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Medium Shells Pasta, 16 oz From $1.87

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Medium Shells Pasta, 16 oz
Available in additional 3 options
From$187

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Medium Shells Pasta, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1176 reviews

Stars Macaroni Pasta La Moderna Star Pasta, Durum Wheat, 7 oz From $4.80

Stars Macaroni Pasta La Moderna Star Pasta, Durum Wheat, 7 oz
Available in additional 3 options
From$480

Stars Macaroni Pasta La Moderna Star Pasta, Durum Wheat, 7 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 476 reviews

La Moderna Pasta Elbow 100% Durum Wheat 7 oz From $4.80

La Moderna Pasta Elbow 100% Durum Wheat 7 oz
Available in additional 3 options
From$480

La Moderna Pasta Elbow 100% Durum Wheat 7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 591 reviews

La Moderna Alphabet Pasta has been of preference for many generations, made from 100% durum wheat with a 7 oz convenient size. To cook this delicious pasta, follow simple included instructions. From $4.80

La Moderna Alphabet Pasta has been of preference for many generations, made from 100% durum wheat with a 7 oz convenient size. To cook this delicious pasta, follow simple included instructions.
Available in additional 3 options
From$480

La Moderna Alphabet Pasta has been of preference for many generations, made from 100% durum wheat with a 7 oz convenient size. To cook this delicious pasta, follow simple included instructions.

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 441 reviews

Brami Curly Mac High Protein Pasta, 21g Protein, High Fiber, Shelf-Stable Noodles, 12 oz Box From $3.27

Brami Curly Mac High Protein Pasta, 21g Protein, High Fiber, Shelf-Stable Noodles, 12 oz Box
Available in additional 2 options
From$327

Brami Curly Mac High Protein Pasta, 21g Protein, High Fiber, Shelf-Stable Noodles, 12 oz Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 742 reviews

Mac a Roni Pasta Mix Creamy White Cheddar (5.9 oz Box), Single Pack From $1.07

Mac a Roni Pasta Mix Creamy White Cheddar (5.9 oz Box), Single Pack
Available in additional 2 options
From$107

Mac a Roni Pasta Mix Creamy White Cheddar (5.9 oz Box), Single Pack

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 1734 reviews

Mac a Roni Pasta Mix Creamy Cheddar, 5.9 oz Box Single Pack From $1.07

Mac a Roni Pasta Mix Creamy Cheddar, 5.9 oz Box Single Pack
Available in additional 2 options
From$107

Mac a Roni Pasta Mix Creamy Cheddar, 5.9 oz Box Single Pack

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 1044 reviews

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 32 oz From $3.16

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 32 oz
Available in additional 3 options
From$316

Barilla Classic Non-GMO, Kosher Certified Elbows Pasta, 32 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 963 reviews

(6 pack) Kraft Nickelodeon Paw Patrol Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz $28.33 62.1 ¢/oz

(6 pack) Kraft Nickelodeon Paw Patrol Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz
current price $28.33
62.1 ¢/oz

(6 pack) Kraft Nickelodeon Paw Patrol Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1663 reviews

(2 pack) Mueller's Elbows, 16 oz

(2 pack) Mueller's Elbows, 16 oz
Available in additional 2 options

(2 pack) Mueller's Elbows, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1036 reviews

Great Value Gluten-Free Macaroni & Cheese, 6 oz From $2.48

Great Value Gluten-Free Macaroni & Cheese, 6 oz
Available in additional 4 options
From$248

Great Value Gluten-Free Macaroni & Cheese, 6 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 318 reviews

American Beauty 16 oz Elbow Macaroni Pasta $1.42 8.9 ¢/oz

American Beauty 16 oz Elbow Macaroni Pasta
current price $1.42
8.9 ¢/oz

American Beauty 16 oz Elbow Macaroni Pasta

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 343 reviews

San Giorgio Elbow Macaroni Pasta, 16 Ounce Box From $2.66

San Giorgio Elbow Macaroni Pasta, 16 Ounce Box
Available in additional 2 options
From$266

San Giorgio Elbow Macaroni Pasta, 16 Ounce Box

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 439 reviews

Banza Elbows Pasta from Chickpeas - Gluten Free, High Protein, and Lower Carb Protein Noodles, 8oz $3.41 Was $3.42 42.6 ¢/oz

Banza Elbows Pasta from Chickpeas - Gluten Free, High Protein, and Lower Carb Protein Noodles, 8oz
current price Now $3.41, Was $3.42
42.6 ¢/oz

Banza Elbows Pasta from Chickpeas - Gluten Free, High Protein, and Lower Carb Protein Noodles, 8oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 809 reviews

(2 pack) DeLallo Shellbow Pasta, Shell Shape, Made in Italy, Non-GMO, 16 oz Bag

(2 pack) DeLallo Shellbow Pasta, Shell Shape, Made in Italy, Non-GMO, 16 oz Bag
Available in additional 2 options

(2 pack) DeLallo Shellbow Pasta, Shell Shape, Made in Italy, Non-GMO, 16 oz Bag

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 110 reviews

(2 pack) Mueller's Ridged Jumbo Elbows, 16 oz From $3.96

(2 pack) Mueller's Ridged Jumbo Elbows, 16 oz
Available in additional 2 options
From$396

(2 pack) Mueller's Ridged Jumbo Elbows, 16 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 388 reviews

(4 pack) Skinner 12 oz Large Elbow Pasta From $5.99

(4 pack) Skinner 12 oz Large Elbow Pasta
Available in additional 2 options
From$599

(4 pack) Skinner 12 oz Large Elbow Pasta

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 164 reviews

Kraft SpongeBob SquarePants Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz From $4.96

Kraft SpongeBob SquarePants Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz
Available in additional 3 options
From$496

Kraft SpongeBob SquarePants Mac and Cheese, 4 Cups, for Easy Dinner or Dinner Sides, Original Flavor, No Artificial Flavors, Preservatives or Dyes, 1.9 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1069 reviews

(4 pack) Skinner Elbows Macaroni, 12-Ounce Bag

(4 pack) Skinner Elbows Macaroni, 12-Ounce Bag
Available in additional 2 options

(4 pack) Skinner Elbows Macaroni, 12-Ounce Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 236 reviews

bettergoods Gluten Free Macaroni Multigrain Pasta, 12 oz From $2.74

bettergoods Gluten Free Macaroni Multigrain Pasta, 12 oz
Available in additional 3 options
From$274

bettergoods Gluten Free Macaroni Multigrain Pasta, 12 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 240 reviews

(3 pack) Skinner 24 oz Large Elbow Pasta

(3 pack) Skinner 24 oz Large Elbow Pasta
Available in additional 2 options

(3 pack) Skinner 24 oz Large Elbow Pasta

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 211 reviews

bettergoods Plant-Based Original Macaroni and Cheeze, 10.6 oz From $2.96

bettergoods Plant-Based Original Macaroni and Cheeze, 10.6 oz
Available in additional 2 options
From$296

bettergoods Plant-Based Original Macaroni and Cheeze, 10.6 oz

3.4 out of 5 stars
3.4 out of 5 Stars. 233 reviews

(3 pack) Mueller's Sodium-Free, Cholesterol-Free Elbow Macaroni Pasta, 32 oz (Shelf-Stable)

(3 pack) Mueller's Sodium-Free, Cholesterol-Free Elbow Macaroni Pasta, 32 oz (Shelf-Stable)
Available in additional 2 options

(3 pack) Mueller's Sodium-Free, Cholesterol-Free Elbow Macaroni Pasta, 32 oz (Shelf-Stable)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 273 reviews

American Beauty 24 oz Large Elbow Pasta From $2.34

American Beauty 24 oz Large Elbow Pasta
Available in additional 2 options
From$234

American Beauty 24 oz Large Elbow Pasta

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 144 reviews

(4 pack) Ronco 8 oz Large Elbow Macaroni From $5.50

(4 pack) Ronco 8 oz Large Elbow Macaroni
Available in additional 2 options
From$550

(4 pack) Ronco 8 oz Large Elbow Macaroni

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 88 reviews

(4 pack) Anthony's Large Elbows, 16 oz From $5.00

(4 pack) Anthony's Large Elbows, 16 oz
Available in additional 2 options
From$500

(4 pack) Anthony's Large Elbows, 16 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 502 reviews

La Moderna Macaroni Pasta, 7 oz From $5.00

La Moderna Macaroni Pasta, 7 oz
Available in additional 3 options
From$500

La Moderna Macaroni Pasta, 7 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 81 reviews

Only at Walmart

FAQ

What kinds of macaroni and mac and cheese can I buy?

There’s a wide range to fit different tastes and schedules. You’ll typically find:

  • Plain pasta shapes: Elbows, shells, spirals, and more for your own sauces and recipes.
  • Boxed mac and cheese: Includes pasta plus a cheese packet (powdered or creamy).
  • Microwave cups: Single-serve, quick-cook options for snacks or on-the-go meals.
  • One-pan dinner kits: Seasoned mixes that combine pasta and sauce components.
  • Family sizes and multipacks: Handy for meal prep and stocking the pantry.

Labels and preparation methods vary by item, so it’s helpful to review the package for cooking directions and ingredients. You can order online and choose pickup or delivery where available.

How do I make boxed mac and cheese creamier?

A few small tweaks can help create a creamier texture without straying far from the package directions:

  1. Cook the pasta to al dente, then drain; some cooks keep a spoonful of pasta water to adjust consistency.
  2. Build the sauce off heat, adding the recommended milk and butter (if called for) before stirring in the pasta.
  3. Adjust gently: Add a splash of milk or a bit of reserved pasta water until it’s as creamy as you like.
  4. Optional add-ins: A small spoon of plain yogurt or a sprinkle of shredded cheese can add richness.

Package instructions vary, so use them as your baseline and adjust to taste. Results can differ based on brand and stove settings.

Are microwave macaroni cups good for quick meals?

They can be a convenient option when time is tight. Many cups are portioned for a single serving and cook in just a few minutes.

  • Simple prep: Usually add water to the fill line, microwave as directed, then stir in the included sauce.
  • Compact and portable: Handy for offices, dorms, or quick snacks.
  • Less cleanup: Everything cooks in the cup.

Always follow the specific microwave instructions on the package, as times can vary. Contents may be hot after heating; letting the cup stand briefly can help. You can add cups to your cart online and choose pickup or delivery where available.

What’s the difference between pasta and dinner kits?

Plain pasta is just the noodle—great if you want to control the sauce, seasonings, and add-ins. It’s versatile for salads, bakes, and stovetop recipes. Boxed mac and cheese includes pasta plus a cheese packet, designed for a quick stovetop or microwave meal with minimal extra ingredients. One-pan dinner kits usually combine pasta with seasoning and sauce components for a fuller meal experience.

Choosing comes down to how much time you have and how much customization you want. Review the package for required ingredients, cook times, and prep method. You can browse options online and use pickup or delivery if available in your area.

How can I upgrade mac and cheese with add-ins?

Stir-ins can change the flavor and make it feel more like a full meal:

  • Protein: Fold in cooked chicken, tuna, ground meat, or beans.
  • Veggies: Peas, broccoli florets, spinach, or roasted peppers add color and texture.
  • Crunch: Top with toasted breadcrumbs or crushed crackers.
  • Seasoning: Try black pepper, paprika, garlic powder, or a light dash of hot sauce.

If baking, slightly undercook the pasta and add a bit of extra liquid or sauce so it doesn’t dry out. Package directions vary, so use them as your guide and adjust based on your oven and taste preferences.

Related Products