Toothpaste Without Mint

Uses item details. Price when purchased online

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz $5.96 $1.49/oz

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz
Sponsored
current price $5.96
$1.49/oz

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1288 reviews

1K+ bought since yesterday, Tom’s of Maine Antiplaque and Whitening Fluoride Free Toothpaste, Peppermint, 2 Pack, 4.5 Oz $9.96 $1.11/oz

1K+ bought since yesterday
Tom’s of Maine Antiplaque and Whitening Fluoride Free Toothpaste, Peppermint, 2 Pack, 4.5 Oz
Sponsored
current price $9.96
$1.11/oz

Tom’s of Maine Antiplaque and Whitening Fluoride Free Toothpaste, Peppermint, 2 Pack, 4.5 Oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 3240 reviews

Best seller, Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults $13.37

Best seller
Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults
Sponsored
current price $13.37

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13333 reviews

500+ bought since yesterday, Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz $7.98 $2.13/fl oz

500+ bought since yesterday
Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz
Sponsored
current price $7.98
$2.13/fl oz

Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3113 reviews

Brilliant Toothpaste Gel by Spry, Xylitol, Fluoride-Free, Mint-Free, Safe to Swallow, Natural, 3 oz From $9.99

Brilliant Toothpaste Gel by Spry, Xylitol, Fluoride-Free, Mint-Free, Safe to Swallow, Natural, 3 oz
Available in additional 2 options
From$999

Brilliant Toothpaste Gel by Spry, Xylitol, Fluoride-Free, Mint-Free, Safe to Swallow, Natural, 3 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 27 reviews

Best seller, hello Fresh Watermelon Fluoride Free Kids Toothpaste, 4.2 Oz Tube From $4.96

Best seller
hello Fresh Watermelon Fluoride Free Kids Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$496

hello Fresh Watermelon Fluoride Free Kids Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2713 reviews

hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube From $4.89

hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$489

hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1071 reviews

Dr. White’s Coconut Chill Toothpaste, Mint-Free, Fluoride-Free nHA Sensitivity Relief, 3.5 oz

Dr. White’s Coconut Chill Toothpaste, Mint-Free, Fluoride-Free nHA Sensitivity Relief, 3.5 oz
Available in additional 7 options

Dr. White’s Coconut Chill Toothpaste, Mint-Free, Fluoride-Free nHA Sensitivity Relief, 3.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 22 reviews

Davids Whitening+Antiplaque Premium Fluoride-Free Enamel-Safe Toothpaste, Unflavored, 5.25 oz $9.95

Davids Whitening+Antiplaque Premium Fluoride-Free Enamel-Safe Toothpaste, Unflavored, 5.25 oz
current price $9.95

Davids Whitening+Antiplaque Premium Fluoride-Free Enamel-Safe Toothpaste, Unflavored, 5.25 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 57 reviews

500+ bought since yesterday, Tom's of Maine Kids Fluoride-Free Natural Toothpaste, Silly Strawberry, 5.1 oz. From $4.96

500+ bought since yesterday
Tom's of Maine Kids Fluoride-Free Natural Toothpaste, Silly Strawberry, 5.1 oz.
Available in additional 3 options
From$496

Tom's of Maine Kids Fluoride-Free Natural Toothpaste, Silly Strawberry, 5.1 oz.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 394 reviews

Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz $6.97 $1.62/oz

Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz
Sponsored
current price $6.97
$1.62/oz

Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2469 reviews

Tom’s of Maine Sensitive Plus Whitening Fluoride Free Toothpaste, Refreshing Mint, 4.5 oz $5.96 $1.32/oz

Tom’s of Maine Sensitive Plus Whitening Fluoride Free Toothpaste, Refreshing Mint, 4.5 oz
Sponsored
current price $5.96
$1.32/oz

Tom’s of Maine Sensitive Plus Whitening Fluoride Free Toothpaste, Refreshing Mint, 4.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 245 reviews

500+ bought since yesterday, Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz From $7.49

500+ bought since yesterday
Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz
Available in additional 2 options
From$749

Lumineux 10% Nano-Hydroxyapatite Performance Whitening Toothpaste, Fluoride Free Enamel Care, 3.75oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3113 reviews

hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube From $4.96

hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$496

hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 585 reviews

Best seller, Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults From $7.47

Best seller
Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults
Available in additional 5 options
From$747

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint Flavor, 3.4 Oz, 2 Pack, for Adults

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13333 reviews

Cleure Original Non Fluoride Toothpaste - Flavor Free & SLS Free Xylitol Toothpaste for Adults & Kids (4 Oz Tube) From $12.99

Cleure Original Non Fluoride Toothpaste - Flavor Free & SLS Free Xylitol Toothpaste for Adults & Kids (4 Oz Tube)
Available in additional 2 options
From$1299

Cleure Original Non Fluoride Toothpaste - Flavor Free & SLS Free Xylitol Toothpaste for Adults & Kids (4 Oz Tube)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 59 reviews

GuruNanda Sensitive Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free, Enamel Support, 4.2 oz

GuruNanda Sensitive Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free, Enamel Support, 4.2 oz

GuruNanda Sensitive Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free, Enamel Support, 4.2 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 379 reviews

Arm & Hammer Advance White Extreme Whitening Toothpaste, 0.9 oz. $5.87 $6.52/oz

Arm & Hammer Advance White Extreme Whitening Toothpaste, 0.9 oz.
current price $5.87
$6.52/oz

Arm & Hammer Advance White Extreme Whitening Toothpaste, 0.9 oz.

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 562 reviews

Verve Ultra SLS-Free Toothpaste 4.5 oz $9.49

Verve Ultra SLS-Free Toothpaste 4.5 oz
current price $9.49

Verve Ultra SLS-Free Toothpaste 4.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5 reviews

Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Remineralizing Natural Teeth Whitening Tooth Repair, Appropriate for Sensitive Teeth $7.95

Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Remineralizing Natural Teeth Whitening Tooth Repair, Appropriate for Sensitive Teeth
current price $7.95

Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Remineralizing Natural Teeth Whitening Tooth Repair, Appropriate for Sensitive Teeth

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 12 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz $9.88

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz
Sponsored
current price $9.88

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1006 reviews

Best seller, Sensodyne Sensitivity and Gum Sensitive Toothpaste, 3 x 3.4 Oz $17.97 $1.76/oz

Best seller
Sensodyne Sensitivity and Gum Sensitive Toothpaste, 3 x 3.4 Oz
Sponsored
current price $17.97
$1.76/oz

Sensodyne Sensitivity and Gum Sensitive Toothpaste, 3 x 3.4 Oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5516 reviews

Mouthology 10% Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Mint, Whitening & Enamel Care, SLS-Free, 4 oz, 1 pack From $9.99

Mouthology 10% Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Mint, Whitening & Enamel Care, SLS-Free, 4 oz, 1 pack
Available in additional 3 options
From$999

Mouthology 10% Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Mint, Whitening & Enamel Care, SLS-Free, 4 oz, 1 pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 366 reviews

Himalaya Bright White Toothpaste, Fluoride Free to Reduce Plaque & Whiten Teeth, 6.17 oz $4.29 69.5 ¢/oz

Himalaya Bright White Toothpaste, Fluoride Free to Reduce Plaque & Whiten Teeth, 6.17 oz
current price $4.29
69.5 ¢/oz

Himalaya Bright White Toothpaste, Fluoride Free to Reduce Plaque & Whiten Teeth, 6.17 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 23 reviews

CEELIKE Hydroxyapatite Toothpaste for Advanced Enamel Protection, Gentle and Effective Formula, Fluoride-Free Toothpaste for Sensitive Teeth, 4.23oz (2) $11.73

CEELIKE Hydroxyapatite Toothpaste for Advanced Enamel Protection, Gentle and Effective Formula, Fluoride-Free Toothpaste for Sensitive Teeth, 4.23oz (2)
current price $11.73

CEELIKE Hydroxyapatite Toothpaste for Advanced Enamel Protection, Gentle and Effective Formula, Fluoride-Free Toothpaste for Sensitive Teeth, 4.23oz (2)

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 119 reviews

M3 Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride Free Whitening Toothpaste, 120 g, 1-Pack From $5.99

M3 Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride Free Whitening Toothpaste, 120 g, 1-Pack
Available in additional 3 options
From$599

M3 Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride Free Whitening Toothpaste, 120 g, 1-Pack

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 46 reviews

Redmond Earthpaste with Silver - Natural Non-Fluoride Toothpaste, 4 Ounce Tube (Lemon Twist $13.45 $3.36/oz

Redmond Earthpaste with Silver - Natural Non-Fluoride Toothpaste, 4 Ounce Tube (Lemon Twist
current price $13.45
$3.36/oz

Redmond Earthpaste with Silver - Natural Non-Fluoride Toothpaste, 4 Ounce Tube (Lemon Twist

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 15 reviews

Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Extra-Whitening) - Fluoride Free (2-Pack)

Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Extra-Whitening) - Fluoride Free (2-Pack)
Available in additional 4 options

Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Extra-Whitening) - Fluoride Free (2-Pack)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 148 reviews

Best seller, Sensodyne Repair and Protect Sensitive Toothpaste, Extra Fresh, 3.4 Oz From $7.47

Best seller
Sensodyne Repair and Protect Sensitive Toothpaste, Extra Fresh, 3.4 Oz
Available in additional 4 options
From$747

Sensodyne Repair and Protect Sensitive Toothpaste, Extra Fresh, 3.4 Oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5912 reviews

Crest 3D White Brilliance Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, Mint, 3.1 oz From $11.97

Crest 3D White Brilliance Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, Mint, 3.1 oz
Available in additional 2 options
From$1197

Crest 3D White Brilliance Deep Stain Remover Whitening Toothpaste, Mint, 3.1 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 3711 reviews

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz $7.47 $2.20/oz

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz
Sponsored
current price $7.47
$2.20/oz

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13333 reviews

Sensodyne Cavity Prevention Sensitive Toothpaste, 4 Oz, 2 Pack, Mint Flavor $12.47 $1.56/oz

Sensodyne Cavity Prevention Sensitive Toothpaste, 4 Oz, 2 Pack, Mint Flavor
Sponsored
current price $12.47
$1.56/oz

Sensodyne Cavity Prevention Sensitive Toothpaste, 4 Oz, 2 Pack, Mint Flavor

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 7464 reviews

Now XyliWhite Fluoride Free Toothpaste, Neem & Tea Tree, 6.4 Oz $8.59 $1.34/oz

Now XyliWhite Fluoride Free Toothpaste, Neem & Tea Tree, 6.4 Oz
current price $8.59
$1.34/oz

Now XyliWhite Fluoride Free Toothpaste, Neem & Tea Tree, 6.4 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 14 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz $9.88 $2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz
current price $9.88
$2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 31 reviews

Enzycal zero, Fluoride-Free Toothpaste, 75ml / 2.5 oz $12.00

Enzycal zero, Fluoride-Free Toothpaste, 75ml / 2.5 oz
current price $12.00

Enzycal zero, Fluoride-Free Toothpaste, 75ml / 2.5 oz

Desert Essence Coconut Oil Toothpaste 6.25 oz Paste $8.84

Desert Essence Coconut Oil Toothpaste 6.25 oz Paste
current price $8.84

Desert Essence Coconut Oil Toothpaste 6.25 oz Paste

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 6 reviews

LIVFRESH Toothpaste Gel, Clinically Proven to Remove Plaque 250% Better, Does Not Irritate Gums, Reduces Tartar Buildup, Freshens Breath, SLS Free Dental Gel, Wintergreen

LIVFRESH Toothpaste Gel, Clinically Proven to Remove Plaque 250% Better, Does Not Irritate Gums, Reduces Tartar Buildup, Freshens Breath, SLS Free Dental Gel, Wintergreen
Available in additional 3 options

LIVFRESH Toothpaste Gel, Clinically Proven to Remove Plaque 250% Better, Does Not Irritate Gums, Reduces Tartar Buildup, Freshens Breath, SLS Free Dental Gel, Wintergreen

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 19348 reviews

GuruNanda Fluoride - Free Whitening Toothpaste with Neem & Hydroxyapatite, CocoMint Jasmine Flavor, 2 Pack From $18.49

GuruNanda Fluoride - Free Whitening Toothpaste with Neem & Hydroxyapatite, CocoMint Jasmine Flavor, 2 Pack
Available in additional 2 options
From$1849

GuruNanda Fluoride - Free Whitening Toothpaste with Neem & Hydroxyapatite, CocoMint Jasmine Flavor, 2 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 991 reviews

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum Detoxify Deep Clean Fluoride Toothpaste, Mint, 4.8 oz From $4.97

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum Detoxify Deep Clean Fluoride Toothpaste, Mint, 4.8 oz
Available in additional 2 options
From$497

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum Detoxify Deep Clean Fluoride Toothpaste, Mint, 4.8 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7942 reviews

Desert Essence Natural Tea Tree Oil & Neem Toothpaste Wintergreen 6.25 oz Paste $9.99

Desert Essence Natural Tea Tree Oil & Neem Toothpaste Wintergreen 6.25 oz Paste
current price $9.99

Desert Essence Natural Tea Tree Oil & Neem Toothpaste Wintergreen 6.25 oz Paste

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 231 reviews

M1 Paste Plus Fluoride-Free Strawberry Flavor 40g $28.99

M1 Paste Plus Fluoride-Free Strawberry Flavor 40g
current price $28.99

M1 Paste Plus Fluoride-Free Strawberry Flavor 40g

Orajel Naturals PAW Patrol Training Toothpaste, Fluoride-Free, Natural Fruity Fun, 3.5 oz $3.58 $1.02/oz

Orajel Naturals PAW Patrol Training Toothpaste, Fluoride-Free, Natural Fruity Fun, 3.5 oz
current price $3.58
$1.02/oz

Orajel Naturals PAW Patrol Training Toothpaste, Fluoride-Free, Natural Fruity Fun, 3.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 254 reviews

Toms of Maine Rapid Relief Sensitive Fluoride Free Toothpaste 4.5 oz $5.48 $1.37/oz

Toms of Maine Rapid Relief Sensitive Fluoride Free Toothpaste 4.5 oz
current price $5.48
$1.37/oz

Toms of Maine Rapid Relief Sensitive Fluoride Free Toothpaste 4.5 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 186 reviews

SprinJene Natural Fluoride Free Toothpaste, Pack of 4 $28.99

SprinJene Natural Fluoride Free Toothpaste, Pack of 4
current price $28.99

SprinJene Natural Fluoride Free Toothpaste, Pack of 4

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

Masaigge 7.5% Hydroxyapatite Toothpaste – Enamel Repair, Sensitive Relief and Teeth Whitening, 120g From $7.99

Masaigge 7.5% Hydroxyapatite Toothpaste – Enamel Repair, Sensitive Relief and Teeth Whitening, 120g
Available in additional 2 options
From$799

Masaigge 7.5% Hydroxyapatite Toothpaste – Enamel Repair, Sensitive Relief and Teeth Whitening, 120g

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 37 reviews

Grind Whitening Toothpaste, Hydroxyapatite, Fluoride Free, Enamel-Safe, Charcoal, 4oz From $6.47

Grind Whitening Toothpaste, Hydroxyapatite, Fluoride Free, Enamel-Safe, Charcoal, 4oz
Available in additional 2 options
From$647

Grind Whitening Toothpaste, Hydroxyapatite, Fluoride Free, Enamel-Safe, Charcoal, 4oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 188 reviews

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack $7.65

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack
current price $7.65

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 32 reviews

Auromere Ayurvedic Herbal Toothpaste, Mint Free (4.16 Oz) $12.47 $3.00/oz

Auromere Ayurvedic Herbal Toothpaste, Mint Free (4.16 Oz)
current price $12.47
$3.00/oz

Auromere Ayurvedic Herbal Toothpaste, Mint Free (4.16 Oz)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 43 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cherry Blossom Flavor - 3.4 fl oz From $9.88

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cherry Blossom Flavor - 3.4 fl oz
Available in additional 3 options
From$988

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cherry Blossom Flavor - 3.4 fl oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 83 reviews

CAREDO Advanced Tooth Core Care Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Remineralizing Formula for Sensitive Teeth & Daily Enamel Care, SLS-Free, 3.52 oz $28.99

CAREDO Advanced Tooth Core Care Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Remineralizing Formula for Sensitive Teeth & Daily Enamel Care, SLS-Free, 3.52 oz
current price $28.99

CAREDO Advanced Tooth Core Care Hydroxyapatite Toothpaste, Fluoride-Free Remineralizing Formula for Sensitive Teeth & Daily Enamel Care, SLS-Free, 3.52 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 17 reviews

Discover Great Brands

FAQ

Which toothpastes don’t have mint flavor?

There are several toothpaste options without mint flavor available at Walmart. You’ll find varieties with fruit flavors like watermelon, strawberry, or bubble gum, as well as herbal and flavor-free choices. These are great for anyone who prefers to avoid mint or is sensitive to it. To spot them, look for labels that say mint-free, fruit-flavored, or herbal on the packaging. If you’re shopping online, you can filter results by flavor or check the product description for details about the taste profile.

What can I use if I’m allergic to mint?

If you’re allergic to mint, you can choose from a variety of mint-free toothpastes at Walmart. Options include fruit-flavored, herbal, or unflavored toothpastes. Always check the ingredient list for any mention of mint, menthol, or related extracts. If you have severe allergies, it’s a good idea to consult your healthcare provider before trying a new product. Many brands clearly label their products as mint-free to make your search easier.

Are non-mint toothpastes just as effective?

Non-mint toothpastes can be just as effective as mint-flavored ones when it comes to cleaning your teeth and supporting oral hygiene. The flavor doesn’t impact the toothpaste’s ability to help remove plaque or freshen breath. Instead, look for important features like fluoride content, enamel protection, or whitening benefits. Always follow the usage instructions on the packaging for best results, and remember that regular brushing and dental checkups are key to a healthy smile.

Can I find toothpaste without mint or menthol?

Yes, you can find toothpaste options at Walmart that are free from both mint and menthol. These products often use alternative flavors like fruit, coconut, or herbal blends, and some are completely flavorless. To make sure you’re choosing the right one, check the ingredient list for any mention of mint, menthol, or peppermint oil. You can also use the search filters online to narrow down your choices to mint-free varieties.

How do I pick the best mint-free toothpaste?

Choosing the best mint-free toothpaste depends on your personal needs and preferences. Here are a few tips:

  • Check the flavor: Decide if you want a fruity, herbal, or unflavored option.
  • Consider your oral care goals: Look for features like whitening, sensitivity relief, or enamel support.
  • Review the ingredients: Make sure there’s no mint, menthol, or related extracts if you’re avoiding them.
  • Read product descriptions: These often highlight key benefits and flavor details.

Walmart offers a wide selection, so you can find a toothpaste that fits your routine and tastes.

Related Products