Suggested

Flavored Toothpaste

Uses item details. Price when purchased online

Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz (2 Pack) $7.97

Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz (2 Pack)
Sponsored
current price $7.97

Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz (2 Pack)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1280 reviews

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube $9.97

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube
Sponsored
current price $9.97

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 112 reviews

Happy Tooth Fluoride-Free Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Vanilla Frosting Flavor, SLS Free, Dentist Formulated, 3.4 oz Tube $9.97 $2.93/oz

Happy Tooth Fluoride-Free Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Vanilla Frosting Flavor, SLS Free, Dentist Formulated, 3.4 oz Tube
Sponsored
current price $9.97
$2.93/oz

Happy Tooth Fluoride-Free Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Vanilla Frosting Flavor, SLS Free, Dentist Formulated, 3.4 oz Tube

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 112 reviews

Best seller, Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz $4.27 $1.07/oz

Best seller
Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz
Sponsored
current price $4.27
$1.07/oz

Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1280 reviews

Blue Raspberry Flavor Anticavity Toothpaste From $7.97

Blue Raspberry Flavor Anticavity Toothpaste
Available in additional 3 options
From$797

Blue Raspberry Flavor Anticavity Toothpaste

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 51 reviews

Overall pick, hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube From $4.96

Overall pick
hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$496

hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 585 reviews

Watermelon Flavor Anticavity Toothpaste From $7.97

Watermelon Flavor Anticavity Toothpaste
Available in additional 3 options
From$797

Watermelon Flavor Anticavity Toothpaste

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 45 reviews

Hismile Grape Bubblegum Flavored Fluoride Toothpaste $8.35 $3.98/oz

Hismile Grape Bubblegum Flavored Fluoride Toothpaste
current price $8.35
$3.98/oz

Hismile Grape Bubblegum Flavored Fluoride Toothpaste

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 61 reviews

Strawberry Flavor Anticavity Toothpaste From $7.97

Strawberry Flavor Anticavity Toothpaste
Available in additional 3 options
From$797

Strawberry Flavor Anticavity Toothpaste

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 25 reviews

Colgate Kids Fluoride Toothpaste Gel, Watermelon Burst, 4.6 oz Tube From $3.96

Colgate Kids Fluoride Toothpaste Gel, Watermelon Burst, 4.6 oz Tube
Available in additional 2 options
From$396

Colgate Kids Fluoride Toothpaste Gel, Watermelon Burst, 4.6 oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1005 reviews

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz $5.96 $1.49/oz

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz
Sponsored
current price $5.96
$1.49/oz

Tom’s of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1288 reviews

Best seller, Sensodyne Extra Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 4 Oz, 3 Pack, for Adults $17.49 $1.46/oz

Best seller
Sensodyne Extra Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 4 Oz, 3 Pack, for Adults
Sponsored
current price $17.49
$1.46/oz

Sensodyne Extra Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 4 Oz, 3 Pack, for Adults

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 15948 reviews

Best seller, Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz From $4.27

Best seller
Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz
Available in additional 3 options
From$427

Sensodyne Pronamel Kids Toothpaste, Fluoride Anticavity Toothpaste, Cavity and Enamel Protection, for Ages 2+, Berry Twist Flavored, 4 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1280 reviews

500+ bought since yesterday, hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube From $4.89

500+ bought since yesterday
hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$489

hello Unicorn Sparkle Kids Toothpaste with Fluoride, Bubble Gum Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1071 reviews

Hismile Blue Raspberry Flavored Fluoride Toothpaste $8.11 $3.86/oz

Hismile Blue Raspberry Flavored Fluoride Toothpaste
current price $8.11
$3.86/oz

Hismile Blue Raspberry Flavored Fluoride Toothpaste

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 62 reviews

Crest Cinnamon Expressions Toothpaste, 5.4 oz $8.60 $1.59/oz

Crest Cinnamon Expressions Toothpaste, 5.4 oz
current price $8.60
$1.59/oz

Crest Cinnamon Expressions Toothpaste, 5.4 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1172 reviews

Colgate Harry Potter Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Bubbling Cauldron, 4.6 oz From $3.46

Colgate Harry Potter Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Bubbling Cauldron, 4.6 oz
Available in additional 2 options
From$346

Colgate Harry Potter Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Bubbling Cauldron, 4.6 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 255 reviews

TheraBreath Sensitive Toothpaste, 24/7 Sensitivity Relief. SLS Free, Gentle Mint, 4 Oz From $6.97

TheraBreath Sensitive Toothpaste, 24/7 Sensitivity Relief. SLS Free, Gentle Mint, 4 Oz
Available in additional 2 options
From$697

TheraBreath Sensitive Toothpaste, 24/7 Sensitivity Relief. SLS Free, Gentle Mint, 4 Oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 233 reviews

Boka Fluoride Free Sensitive Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Mint Cream Flavor - 3.4oz From $11.88

Boka Fluoride Free Sensitive Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Mint Cream Flavor - 3.4oz
Available in additional 3 options
From$1188

Boka Fluoride Free Sensitive Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Mint Cream Flavor - 3.4oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 182 reviews

Hello Whipped Fluoride Toothpaste, Minty Foam Toothpaste, Mellow Mint Dream, 4.0 oz From $5.96

Hello Whipped Fluoride Toothpaste, Minty Foam Toothpaste, Mellow Mint Dream, 4.0 oz
Available in additional 2 options
From$596

Hello Whipped Fluoride Toothpaste, Minty Foam Toothpaste, Mellow Mint Dream, 4.0 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 339 reviews

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz $7.47

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz
Sponsored
current price $7.47

Sensodyne Repair and Protect Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 3.4 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13333 reviews

500+ bought since yesterday, Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz $6.97

500+ bought since yesterday
Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz
Sponsored
current price $6.97

Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2467 reviews

(2 pack) Crest Toothpaste, Kids Sugar Bacteria Shield Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.1 oz, Ages 6+ From $3.97

(2 pack) Crest Toothpaste, Kids Sugar Bacteria Shield Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.1 oz, Ages 6+
Available in additional 3 options
From$397

(2 pack) Crest Toothpaste, Kids Sugar Bacteria Shield Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.1 oz, Ages 6+

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 922 reviews

LOL! Whitening Glow Fluoride-Free Toothpaste, Coconut Mint Flavor, 4.3 oz

LOL! Whitening Glow Fluoride-Free Toothpaste, Coconut Mint Flavor, 4.3 oz
Available in additional 3 options

LOL! Whitening Glow Fluoride-Free Toothpaste, Coconut Mint Flavor, 4.3 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 16 reviews

Best seller, Crest Toothpaste, Kids Advanced Fluoride Toothpaste, Bubblegum Flavor, 4.2 oz

Best seller
Crest Toothpaste, Kids Advanced Fluoride Toothpaste, Bubblegum Flavor, 4.2 oz

Crest Toothpaste, Kids Advanced Fluoride Toothpaste, Bubblegum Flavor, 4.2 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1777 reviews

Colgate Kids Fluoride Toothpaste, Strawberry Burst, 4.6 oz From $3.96

Colgate Kids Fluoride Toothpaste, Strawberry Burst, 4.6 oz
Available in additional 2 options
From$396

Colgate Kids Fluoride Toothpaste, Strawberry Burst, 4.6 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 273 reviews

Rollback, Boka Fluoride Free, Nano-Hydroxyapatite Kids Toothpaste, Strawberry Mango, 3.4oz From $8.88

Boka Fluoride Free, Nano-Hydroxyapatite Kids Toothpaste, Strawberry Mango, 3.4oz
Available in additional 3 options
From$888

Boka Fluoride Free, Nano-Hydroxyapatite Kids Toothpaste, Strawberry Mango, 3.4oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 500 reviews

Crest Toothpaste, Advanced Kid's Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.2 oz, Ages 3+ From $3.97

Crest Toothpaste, Advanced Kid's Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.2 oz, Ages 3+
Available in additional 3 options
From$397

Crest Toothpaste, Advanced Kid's Fluoride Toothpaste, Strawberry Flavor, 4.2 oz, Ages 3+

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 243 reviews

Himalaya Botanique Kids Toothpaste with Xylitol, Cool Mint Flavor, 4 oz From $6.49

Himalaya Botanique Kids Toothpaste with Xylitol, Cool Mint Flavor, 4 oz
Available in additional 4 options
From$649

Himalaya Botanique Kids Toothpaste with Xylitol, Cool Mint Flavor, 4 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 225 reviews

(2 pack) Burt's Bees Toothpaste, Natural Flavor, Charcoal with Fluoride Toothpaste, Mountain Mint, 4.7 oz From $10.33

(2 pack) Burt's Bees Toothpaste, Natural Flavor, Charcoal with Fluoride Toothpaste, Mountain Mint, 4.7 oz
Available in additional 2 options
From$1033

(2 pack) Burt's Bees Toothpaste, Natural Flavor, Charcoal with Fluoride Toothpaste, Mountain Mint, 4.7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 737 reviews

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz $4.96 97.3 ¢/oz

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz
Sponsored
current price $4.96
97.3 ¢/oz

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 429 reviews

Overall pick, hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube $4.96 $1.18/oz

Overall pick
hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube
Sponsored
current price $4.96
$1.18/oz

hello Dragon Dazzle Kids Toothpaste with Fluoride, Blue Raspberry Toothpaste, 4.2 Oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 585 reviews

Toms of Maine Natural Kids Fluoride Toothpaste, Outrageous Orange Mango, 5.1 oz $8.36 $1.64/oz

Toms of Maine Natural Kids Fluoride Toothpaste, Outrageous Orange Mango, 5.1 oz
current price $8.36
$1.64/oz

Toms of Maine Natural Kids Fluoride Toothpaste, Outrageous Orange Mango, 5.1 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 393 reviews

Himalaya Botanique Complete Care Toothpaste with Xylitol and Neem, Mint Flavor, 5.29 oz From $7.49

Himalaya Botanique Complete Care Toothpaste with Xylitol and Neem, Mint Flavor, 5.29 oz
Available in additional 4 options
From$749

Himalaya Botanique Complete Care Toothpaste with Xylitol and Neem, Mint Flavor, 5.29 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 232 reviews

TheraBreath Deep Clean Toothpaste, Anticavity & Gingivitis Protection, Fresh Mint, 4 oz From $6.97

TheraBreath Deep Clean Toothpaste, Anticavity & Gingivitis Protection, Fresh Mint, 4 oz
Available in additional 2 options
From$697

TheraBreath Deep Clean Toothpaste, Anticavity & Gingivitis Protection, Fresh Mint, 4 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 894 reviews

Dr. Squatch Mens Natural Toothpaste, Day and Night Refreshing and Flavored, Fluoride Free Natural Teeth Whitening Toothpaste, Citrus Mint, 4.7 oz From $10.79

Dr. Squatch Mens Natural Toothpaste, Day and Night Refreshing and Flavored, Fluoride Free Natural Teeth Whitening Toothpaste, Citrus Mint, 4.7 oz
Available in additional 2 options
From$1079

Dr. Squatch Mens Natural Toothpaste, Day and Night Refreshing and Flavored, Fluoride Free Natural Teeth Whitening Toothpaste, Citrus Mint, 4.7 oz

Colgate KPop Demon Hunters Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Flavor, 4.6 oz $3.46 75.2 ¢/oz

Colgate KPop Demon Hunters Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Flavor, 4.6 oz
current price $3.46
75.2 ¢/oz

Colgate KPop Demon Hunters Kids Toothpaste with Fluoride, Bubblegum Flavor, 4.6 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 210 reviews

hello Penguin Chill Kids Toothpaste with Fluoride, Cherry Mint, 4.2 oz Tube $4.96 $1.18/oz

hello Penguin Chill Kids Toothpaste with Fluoride, Cherry Mint, 4.2 oz Tube
current price $4.96
$1.18/oz

hello Penguin Chill Kids Toothpaste with Fluoride, Cherry Mint, 4.2 oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 176 reviews

Grape Bubblegum Flavor Anticavity Toothpaste From $7.97

Grape Bubblegum Flavor Anticavity Toothpaste
Available in additional 3 options
From$797

Grape Bubblegum Flavor Anticavity Toothpaste

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 17 reviews

Crayola Kids Silly Scents Anticavity Toothpaste Strawberry Bubble Gum Watermelon 3 pk $16.99

Crayola Kids Silly Scents Anticavity Toothpaste Strawberry Bubble Gum Watermelon 3 pk
current price $16.99

Crayola Kids Silly Scents Anticavity Toothpaste Strawberry Bubble Gum Watermelon 3 pk

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3 reviews

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz From $4.96

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz
Available in additional 3 options
From$496

Tom’s of Maine Watermelon Wiggle Kids Toothpaste with Fluoride, 5.1 Oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 429 reviews

(2 pack) hello Smiling Shark Fluoride Free Kids Toothpaste, Natural Fruit Punch, 4.2 Oz Tube From $11.68

(2 pack) hello Smiling Shark Fluoride Free Kids Toothpaste, Natural Fruit Punch, 4.2 Oz Tube
Available in additional 3 options
From$1168

(2 pack) hello Smiling Shark Fluoride Free Kids Toothpaste, Natural Fruit Punch, 4.2 Oz Tube

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 452 reviews

Colgate Pokemon Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.6 oz Tube

Colgate Pokemon Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.6 oz Tube

Colgate Pokemon Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.6 oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 508 reviews

Orajel Naturals PAW Patrol Anti-Cavity Fluoride Toothpaste, Natural Fruity Fun, 4.2 oz

Orajel Naturals PAW Patrol Anti-Cavity Fluoride Toothpaste, Natural Fruity Fun, 4.2 oz
Available in additional 2 options

Orajel Naturals PAW Patrol Anti-Cavity Fluoride Toothpaste, Natural Fruity Fun, 4.2 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1225 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cinna Mint Flavor, 3.4 fl oz From $9.88

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cinna Mint Flavor, 3.4 fl oz
Available in additional 3 options
From$988

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Cinna Mint Flavor, 3.4 fl oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 131 reviews

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube
Available in additional 2 options

Happy Tooth Fluoride-Free, Hydroxyapatite Premium Natural Toothpaste, Strawberry Bubblegum Flavor, Safe to Swallow, 3.4 oz Tube

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 112 reviews

Toms of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz $5.96 $1.49/oz

Toms of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz
current price $5.96
$1.49/oz

Toms of Maine Whiten Plus Coconut Oil Fluoride Free Toothpaste, Gentle Mint, 4.0 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1288 reviews

GuruNanda Kids Toothpaste with Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Mango Strawberry, 4.2 oz $4.97 $1.18/oz

GuruNanda Kids Toothpaste with Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Mango Strawberry, 4.2 oz
current price $4.97
$1.18/oz

GuruNanda Kids Toothpaste with Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Mango Strawberry, 4.2 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 196 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz $9.88 $2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz
current price $9.88
$2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano-Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Lemon Lavender Flavor, 3.4 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 31 reviews

Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.4 oz Pump From $3.96

Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.4 oz Pump
Available in additional 2 options
From$396

Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Mild Bubble Fruit, 4.4 oz Pump

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1341 reviews

Highly rated by customers

FAQ

What flavors can I find in toothpaste here?

Walmart offers a wide variety of flavored toothpastes to make brushing more enjoyable for everyone. You’ll find options like vanilla frosting, berry twist, cool mint, blue raspberry, watermelon, bubblegum, and cinnamon. These flavors are available in both kids’ and adult formulas, so there’s something for every taste preference. Flavored toothpastes can help encourage regular brushing, especially for kids who might be picky about traditional mint. Be sure to check the product details for specific flavor descriptions and ingredients to find the best match for your needs.

Is flavored toothpaste safe for kids to use?

Many flavored toothpastes are designed specifically for children and meet safety guidelines for their age group. Look for products labeled for kids, which often feature gentle formulas and age recommendations. Some options are fluoride-free, while others contain fluoride for cavity protection. Always supervise young children while brushing to ensure they use the right amount and don’t swallow toothpaste. If you have concerns about ingredients or suitability, it’s a good idea to consult your child’s dentist for personalized advice.

Can adults use kids’ flavored toothpaste?

Adults can use kids’ flavored toothpaste if they prefer milder or sweeter flavors. These toothpastes often have gentler formulas and may contain less abrasive ingredients, which can be appealing for those with sensitive mouths. However, adults should check the product’s fluoride content and cavity protection features to ensure it meets their oral care needs. If you’re looking for a fun change from traditional mint, kids’ flavors can be a great option, but always review the label for specific benefits and ingredients.

How do I pick the right flavored toothpaste?

Choosing the right flavored toothpaste depends on your taste preferences, age, and oral care needs. Consider whether you want a classic mint or something more unique like berry or vanilla. Check if the toothpaste contains fluoride for cavity protection or if it’s fluoride-free for those who prefer it. Some formulas are designed for sensitive teeth or enamel protection. Reading product descriptions and ingredient lists can help you find a toothpaste that fits your routine and makes brushing more enjoyable.

Do flavored toothpastes clean as well as regular ones?

Flavored toothpastes can be just as effective as traditional mint varieties when it comes to cleaning teeth, as long as they contain the necessary cleaning agents and are used as directed. The flavor doesn’t impact the toothpaste’s ability to help remove plaque or freshen breath. For best results, look for products with fluoride or other cavity-fighting ingredients, and follow a consistent brushing routine. If you have specific oral health concerns, your dentist can offer guidance on the best toothpaste for you.

Related Products