Rustic Flatware Sets

Uses item details. Price when purchased online

50+ bought since yesterday, Kikcoin Silverware Set for 8, 49 Pcs Stainless Steel Flatware Set, Mirror Polished Tableware Cutlery for Home, Restaurant, Dishwasher Safe From $28.99

50+ bought since yesterday
Kikcoin Silverware Set for 8, 49 Pcs Stainless Steel Flatware Set, Mirror Polished Tableware Cutlery for Home, Restaurant, Dishwasher Safe
Sponsored
From$2899

Kikcoin Silverware Set for 8, 49 Pcs Stainless Steel Flatware Set, Mirror Polished Tableware Cutlery for Home, Restaurant, Dishwasher Safe

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 350 reviews

Best seller, Astercook 25-Pieces Silverware Set with Steak Knives, Tableware Set for 4 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-Polished Dining Utensil Set Perfect for Home & Restaurant From $19.99

Best seller
Astercook 25-Pieces Silverware Set with Steak Knives, Tableware Set for 4 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-Polished Dining Utensil Set Perfect for Home & Restaurant
Sponsored
From$1999

Astercook 25-Pieces Silverware Set with Steak Knives, Tableware Set for 4 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-Polished Dining Utensil Set Perfect for Home & Restaurant

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 980 reviews

Astercook 25-Pieces Black Silverware Set with Steak Knives, Black Flatware Set for 4, Food-Grade Stainless Steel Tableware Cutlery Set, Eating Mirror Polished Utensil Set for Home Restaurant From $19.99

Astercook 25-Pieces Black Silverware Set with Steak Knives, Black Flatware Set for 4, Food-Grade Stainless Steel Tableware Cutlery Set, Eating Mirror Polished Utensil Set for Home Restaurant
Sponsored
From$1999

Astercook 25-Pieces Black Silverware Set with Steak Knives, Black Flatware Set for 4, Food-Grade Stainless Steel Tableware Cutlery Set, Eating Mirror Polished Utensil Set for Home Restaurant

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2818 reviews

In 25+ people's carts, Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe From $16.99

In 25+ people's carts
Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe
Sponsored
From$1699

Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 633 reviews

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe $59.99 $3.00/ea

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe
current price $59.99
$3.00/ea

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 20 reviews

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe
Green, variant on Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe
Red, variant on Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe

Wooden Spoon Fork Knife Cutlery Set Wooden Dinner Utensil Set Kitchen Wooden Flatware Tableware Cutlery Set (24 Pieces) By PULMCheerger

Wooden Spoon Fork Knife Cutlery Set Wooden Dinner Utensil Set Kitchen Wooden Flatware Tableware Cutlery Set (24 Pieces) By PULMCheerger

Wooden Spoon Fork Knife Cutlery Set Wooden Dinner Utensil Set Kitchen Wooden Flatware Tableware Cutlery Set (24 Pieces) By PULMCheerger

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 10 reviews

BPPEG 24-Piece Wood Handle Silverware Set, Natural Walnut Stainless Steel Flatware with Organizer, Elegant Brushed Cutlery for 6, Rust Resistant Dinnerware for Dining and Gifting $12.75

BPPEG 24-Piece Wood Handle Silverware Set, Natural Walnut Stainless Steel Flatware with Organizer, Elegant Brushed Cutlery for 6, Rust Resistant Dinnerware for Dining and Gifting
current price $12.75

BPPEG 24-Piece Wood Handle Silverware Set, Natural Walnut Stainless Steel Flatware with Organizer, Elegant Brushed Cutlery for 6, Rust Resistant Dinnerware for Dining and Gifting

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe From $10.79

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe
Green, variant on Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe
Red, variant on Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe
From$1079

Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set,Spoon and Fork Set for Home, Restaurant,Mirror Polished,Dishwasher Safe

SUSHNAG 4-Piece Silverware Set with Wood Handle, 304 Stainless Steel Flatware & Brushed Finish, Durable Cutlery for Dining, Parties & Everyday Use, Rustic Modern Kitchen Essential $11.35 Was $13.05

SUSHNAG 4-Piece Silverware Set with Wood Handle, 304 Stainless Steel Flatware & Brushed Finish, Durable Cutlery for Dining, Parties & Everyday Use, Rustic Modern Kitchen Essential
current price Now $11.35, Was $13.05

SUSHNAG 4-Piece Silverware Set with Wood Handle, 304 Stainless Steel Flatware & Brushed Finish, Durable Cutlery for Dining, Parties & Everyday Use, Rustic Modern Kitchen Essential

30 Pieces 18/10 Stainless Steel Flatware Set Service for 6 From $26.99

30 Pieces 18/10 Stainless Steel Flatware Set Service for 6
Sponsored
From$2699

30 Pieces 18/10 Stainless Steel Flatware Set Service for 6

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 32 reviews

Best seller, Astercook 49-Pieces Gold Silverware Set with Steak Knives for 8 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-polished Cutlery Utensil Sets, Ideal for Home Restaurant & Banquet Use, Gold From $19.99

Best seller
Astercook 49-Pieces Gold Silverware Set with Steak Knives for 8 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-polished Cutlery Utensil Sets, Ideal for Home Restaurant & Banquet Use, Gold
Sponsored
From$1999

Astercook 49-Pieces Gold Silverware Set with Steak Knives for 8 - Great Food-Grade Stainless Steel Flatware Set, Mirror-polished Cutlery Utensil Sets, Ideal for Home Restaurant & Banquet Use, Gold

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 391 reviews

Flatware Set, Retro Teak Wood Handle, Excellent Stainless Steel Silverware Set, Including Dinner Knives, Spoons, and Forks, Outdoor Living Flatware Set $8.68 Was $15.98

Flatware Set, Retro Teak Wood Handle, Excellent Stainless Steel Silverware Set, Including Dinner Knives, Spoons, and Forks, Outdoor Living Flatware Set
current price Now $8.68, Was $15.98

Flatware Set, Retro Teak Wood Handle, Excellent Stainless Steel Silverware Set, Including Dinner Knives, Spoons, and Forks, Outdoor Living Flatware Set

RAIRSKY 16 Pieces Wood Surface Handle and Matte Gold Head Flatware Set, Gold Silverware Set, Stainless Steel Cutlery Set, Utensil Sets, Service Set for 4 $20.00

RAIRSKY 16 Pieces Wood Surface Handle and Matte Gold Head Flatware Set, Gold Silverware Set, Stainless Steel Cutlery Set, Utensil Sets, Service Set for 4
current price $20.00

RAIRSKY 16 Pieces Wood Surface Handle and Matte Gold Head Flatware Set, Gold Silverware Set, Stainless Steel Cutlery Set, Utensil Sets, Service Set for 4

Rose Gold Silverware Set 20 Pieces Stainless Steel Flatware Set, Kitchen Utensil Set Service for 4 From $16.99

Rose Gold Silverware Set 20 Pieces Stainless Steel Flatware Set, Kitchen Utensil Set Service for 4
Available in additional 8 options
From$1699

Rose Gold Silverware Set 20 Pieces Stainless Steel Flatware Set, Kitchen Utensil Set Service for 4

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 32 reviews

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding $17.15

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding
current price $17.15

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding

HomeStock Mountain Lodge 46 Piece Monogrammed Flatware Set $73.90

HomeStock Mountain Lodge 46 Piece Monogrammed Flatware Set
current price $73.90

HomeStock Mountain Lodge 46 Piece Monogrammed Flatware Set

5-Cutlery Stainless Steel Flatware Silverware Cutlery Set, Include Knife/Fork/Spoon, Rustic Farmhouse Kitchen Tableware Set, Mirror Polished, Dishwasher Safe From $10.64

5-Cutlery Stainless Steel Flatware Silverware Cutlery Set, Include Knife/Fork/Spoon, Rustic Farmhouse Kitchen Tableware Set, Mirror Polished, Dishwasher Safe
Gold, variant on 5-Cutlery Stainless Steel Flatware Silverware Cutlery Set, Include Knife/Fork/Spoon, Rustic Farmhouse Kitchen Tableware Set, Mirror Polished, Dishwasher Safe
sliver, variant on 5-Cutlery Stainless Steel Flatware Silverware Cutlery Set, Include Knife/Fork/Spoon, Rustic Farmhouse Kitchen Tableware Set, Mirror Polished, Dishwasher Safe
From$1064

5-Cutlery Stainless Steel Flatware Silverware Cutlery Set, Include Knife/Fork/Spoon, Rustic Farmhouse Kitchen Tableware Set, Mirror Polished, Dishwasher Safe

12 Pieces Stainless Steel Forks And Spoons Flatware Tableware Set Kitchen $9.99

12 Pieces Stainless Steel Forks And Spoons Flatware Tableware Set Kitchen
current price $9.99

12 Pieces Stainless Steel Forks And Spoons Flatware Tableware Set Kitchen

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 72 reviews

CSSJKYJ Walnut Wood Handle Flatware Set - Heavy Duty 304 Stainless Steel Cutlery for Rust Resistant Daily Dining, Dinner Knife Fork Spoon for 1, Rustic Silverware for Home Camping Travel (4 Pieces) From $4.97

CSSJKYJ Walnut Wood Handle Flatware Set - Heavy Duty 304 Stainless Steel Cutlery for Rust Resistant Daily Dining, Dinner Knife Fork Spoon for 1, Rustic Silverware for Home Camping Travel (4 Pieces)
Available in additional 5 options
From$497

CSSJKYJ Walnut Wood Handle Flatware Set - Heavy Duty 304 Stainless Steel Cutlery for Rust Resistant Daily Dining, Dinner Knife Fork Spoon for 1, Rustic Silverware for Home Camping Travel (4 Pieces)

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe $59.99 $3.00/ea

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe
Sponsored
current price $59.99
$3.00/ea

Rivers Edge Products 20-Piece Flatware Set for 4, Stainless Steel Silverware Set with Rustic Wildlife and Foliage Design, Forks Spoons and Knives Set, Dishwasher Safe

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 20 reviews

Best seller, 20 Piece Silverware Set, ENLOY Stainless Steel Solid Flatware Cutlery for 4, Modern & Elegant Design, High Quality Gift From $15.19

Best seller
20 Piece Silverware Set, ENLOY Stainless Steel Solid Flatware Cutlery for 4, Modern & Elegant Design, High Quality Gift
Sponsored
From$1519

20 Piece Silverware Set, ENLOY Stainless Steel Solid Flatware Cutlery for 4, Modern & Elegant Design, High Quality Gift

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 686 reviews

Jean Dubost Laguiole 24-Piece Everyday Flatware Set, Red Handles $123.53

Jean Dubost Laguiole 24-Piece Everyday Flatware Set, Red Handles
current price $123.53

Jean Dubost Laguiole 24-Piece Everyday Flatware Set, Red Handles

Deal , Vesteel 24-Piece Hammered Forks and Spoons Silverware Set, Stainless Steel Flatware Cutlery Set, Food-Grade Utensil Set for Home, Kitchen and Restaurant, Mirror Polished & Dishwasher Safe

Deal
Vesteel 24-Piece Hammered Forks and Spoons Silverware Set, Stainless Steel Flatware Cutlery Set, Food-Grade Utensil Set for Home, Kitchen and Restaurant, Mirror Polished & Dishwasher Safe
Available in additional 2 options

Vesteel 24-Piece Hammered Forks and Spoons Silverware Set, Stainless Steel Flatware Cutlery Set, Food-Grade Utensil Set for Home, Kitchen and Restaurant, Mirror Polished & Dishwasher Safe

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 15 reviews

NovaBreeze 6-Piece Stainless Steel Silverware Cutlery Set, ABS Faux Wood Riveted Handle Flatware, Retro Sabre Style, Includes Knife/Fork/Spoon/Teaspoon/Salad Fork/Spreader(Red)

NovaBreeze 6-Piece Stainless Steel Silverware Cutlery Set, ABS Faux Wood Riveted Handle Flatware, Retro Sabre Style, Includes Knife/Fork/Spoon/Teaspoon/Salad Fork/Spreader(Red)
Available in additional 6 options

NovaBreeze 6-Piece Stainless Steel Silverware Cutlery Set, ABS Faux Wood Riveted Handle Flatware, Retro Sabre Style, Includes Knife/Fork/Spoon/Teaspoon/Salad Fork/Spreader(Red)

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding $21.79

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding
current price $21.79

2-Piece Silverware Set ,Modern Stainless Steel Flatware Set,Unique Rustic Cutlery Utensils Set, for Home, Restaurant,Wedding

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 1 reviews

Deal , 20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4 From $18.99

Deal
20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4
Gold, variant on 20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4
Gold-style 2, variant on 20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4
Silver, variant on 20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4
Silver-style 2, variant on 20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4
From$1899

20 Pcs Floral Silverware Set Including Fork Spoon and Knife Stainless Steel Flatware Set Vintage Cutlery Set Mirror Polished Utensil Set for Kitchen Dishwasher Safe Service for 4

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 279 reviews

Wooden Utensils Set 12 Pcs Teak Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating $17.08

Wooden Utensils Set 12 Pcs Teak Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating
current price $17.08

Wooden Utensils Set 12 Pcs Teak Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating

M Buder 3-Piece Japanese Style Bamboo Tableware Set Reusable Wood Flatware Kitchen Utensil Spoon Fork Knife $9.58

M Buder 3-Piece Japanese Style Bamboo Tableware Set Reusable Wood Flatware Kitchen Utensil Spoon Fork Knife
current price $9.58

M Buder 3-Piece Japanese Style Bamboo Tableware Set Reusable Wood Flatware Kitchen Utensil Spoon Fork Knife

20PCS Silverware Set, Stainless Steel Flatware Set 4 Knives 4 Forks 4 Spoons 4 Tea Forks 4 Teaspoons with Beautiful Flower Pattern for Kitchen Restaurant Party Sliver From $15.37

20PCS Silverware Set, Stainless Steel Flatware Set 4 Knives 4 Forks 4 Spoons 4 Tea Forks 4 Teaspoons with Beautiful Flower Pattern for Kitchen Restaurant Party Sliver
Available in additional 3 options
From$1537

20PCS Silverware Set, Stainless Steel Flatware Set 4 Knives 4 Forks 4 Spoons 4 Tea Forks 4 Teaspoons with Beautiful Flower Pattern for Kitchen Restaurant Party Sliver

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 516 reviews

Mirdinner 65 Pcs Silverware Set with Serving Set for 12, Stainless Steel Flatware Cutlery Set Contains 5 Pcs Serving Set, for Home, Restaurant or Parties, Dishwasher Safe From $13.99

Mirdinner 65 Pcs Silverware Set with Serving Set for 12, Stainless Steel Flatware Cutlery Set Contains 5 Pcs Serving Set, for Home, Restaurant or Parties, Dishwasher Safe
Sponsored
From$1399

Mirdinner 65 Pcs Silverware Set with Serving Set for 12, Stainless Steel Flatware Cutlery Set Contains 5 Pcs Serving Set, for Home, Restaurant or Parties, Dishwasher Safe

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 429 reviews

100+ bought since yesterday, Better Homes & Gardens River Black Stainless Steel 20-Piece Flatware Set, Service for 4 From $24.76

100+ bought since yesterday
Better Homes & Gardens River Black Stainless Steel 20-Piece Flatware Set, Service for 4
Sponsored
From$2476

Better Homes & Gardens River Black Stainless Steel 20-Piece Flatware Set, Service for 4

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1895 reviews

Lenkho 5 Piece Stainless Steel Studded Handle Cutlery Set, Western Steak Knife, Dinner Fork, Dessert Spoon & Dessert Fork, Western Tableware Set for Steak, Home Kitchen & Restaurant Table Setting $7.99 Was $12.99

Lenkho 5 Piece Stainless Steel Studded Handle Cutlery Set, Western Steak Knife, Dinner Fork, Dessert Spoon & Dessert Fork, Western Tableware Set for Steak, Home Kitchen & Restaurant Table Setting
current price Now $7.99, Was $12.99

Lenkho 5 Piece Stainless Steel Studded Handle Cutlery Set, Western Steak Knife, Dinner Fork, Dessert Spoon & Dessert Fork, Western Tableware Set for Steak, Home Kitchen & Restaurant Table Setting

In 25+ people's carts, Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe From $16.99

In 25+ people's carts
Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe
Available in additional 6 options
From$1699

Vesteel Hammered Silverware Set, 40-Piece Stainless Steel Flatware Cutlery Set for 8, Includes Knives, Forks, Spoons, Mirror Polished & Dishwasher Safe

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 633 reviews

GUENG 20-Piece Bamboo Handle Stainless Steel Flatware Set, Gold Cutlery with Knives, Forks & Spoons $42.26

GUENG 20-Piece Bamboo Handle Stainless Steel Flatware Set, Gold Cutlery with Knives, Forks & Spoons
current price $42.26

GUENG 20-Piece Bamboo Handle Stainless Steel Flatware Set, Gold Cutlery with Knives, Forks & Spoons

Vintage Walnut Wood Handle Silverware Set- Premium Stainless Steel with Wood Handle Flatware Cutlery Set for Home Kitchen Dining(Dinner Spoon) From $14.38

Vintage Walnut Wood Handle Silverware Set- Premium Stainless Steel with Wood Handle Flatware Cutlery Set for Home Kitchen Dining(Dinner Spoon)
Available in additional 2 options
From$1438

Vintage Walnut Wood Handle Silverware Set- Premium Stainless Steel with Wood Handle Flatware Cutlery Set for Home Kitchen Dining(Dinner Spoon)

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 2 reviews

WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set From $9.18

WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set
A, variant on WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set
B, variant on WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set
C, variant on WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set
D, variant on WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set
From$918

WMGHA Reusable Stainless Steel Flatware – 1-Piece Wooden Handle Forks and Knives Silverware, Rustic Dinner Utensil for Home Kitchen or Outdoor Camping – Cutlery Set

XKHBDL 4-Piece Stainless Steel Flatware Set with Wooden Handles Rustic Cutlery Steak Knife, Fork, Soup Spoon & Teaspoon, Natural Wood Grip, Dishwasher Safe, Perfect for Home, Restaurant & Camping $11.63

XKHBDL 4-Piece Stainless Steel Flatware Set with Wooden Handles  Rustic Cutlery Steak Knife, Fork, Soup Spoon & Teaspoon, Natural Wood Grip, Dishwasher Safe, Perfect for Home, Restaurant & Camping
current price $11.63

XKHBDL 4-Piece Stainless Steel Flatware Set with Wooden Handles Rustic Cutlery Steak Knife, Fork, Soup Spoon & Teaspoon, Natural Wood Grip, Dishwasher Safe, Perfect for Home, Restaurant & Camping

Bamboo Cutlery Set Flatware Western Dinnerware Kitchen Supplies Metal Forks Unique Silverware Fork Cutter Spoon $11.84 Was $13.48

Bamboo Cutlery Set Flatware Western Dinnerware Kitchen Supplies Metal Forks Unique Silverware Fork Cutter Spoon
current price Now $11.84, Was $13.48

Bamboo Cutlery Set Flatware Western Dinnerware Kitchen Supplies Metal Forks Unique Silverware Fork Cutter Spoon

24-Piece Silverware Set for 4, Stainless Steel Flatware with Steak Knives, Dishwasher Safe From $11.69

24-Piece Silverware Set for 4, Stainless Steel Flatware with Steak Knives, Dishwasher Safe
Available in additional 2 options
From$1169

24-Piece Silverware Set for 4, Stainless Steel Flatware with Steak Knives, Dishwasher Safe

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 43 reviews

NORIZF Lightweight Stainless Steel Flatware Set with Walnut (4 Sets, Plain) Wood Handle Silverware Set $28.74

NORIZF Lightweight Stainless Steel Flatware Set with Walnut (4 Sets, Plain) Wood Handle Silverware Set
current price $28.74

NORIZF Lightweight Stainless Steel Flatware Set with Walnut (4 Sets, Plain) Wood Handle Silverware Set

Vintage Wooden Handle Cutlery Set, Elegant Design Rustproof Stainless Steel Flatware With Natural Wood Handle For Healthy Lifestyle Enhancement $20.99

Vintage Wooden Handle Cutlery Set, Elegant Design Rustproof Stainless Steel Flatware With Natural Wood Handle For Healthy Lifestyle Enhancement
current price $20.99

Vintage Wooden Handle Cutlery Set, Elegant Design Rustproof Stainless Steel Flatware With Natural Wood Handle For Healthy Lifestyle Enhancement

CATPAN Thickened Gradient Color Handle Kitchen Stainless Steel Silverware Tableware Flatware Cutlery Set Steak Knife Fork Spoon Teaspoon (Gradient pink gold,5 pieces) From $19.99

CATPAN Thickened Gradient Color Handle Kitchen Stainless Steel Silverware Tableware Flatware Cutlery Set Steak Knife Fork Spoon Teaspoon (Gradient pink gold,5 pieces)
Available in additional 11 options
From$1999

CATPAN Thickened Gradient Color Handle Kitchen Stainless Steel Silverware Tableware Flatware Cutlery Set Steak Knife Fork Spoon Teaspoon (Gradient pink gold,5 pieces)

6Piece Flatware Set, 18/10 Stainless Steel Cutlery with Natural Bamboo Handles, Spoon Fork Knife Silverware Utensil Set for Home Kitchen, Wedding, Party & Daily Dining $31.42

6Piece Flatware Set, 18/10 Stainless Steel Cutlery with Natural Bamboo Handles, Spoon Fork Knife Silverware Utensil Set for Home Kitchen, Wedding, Party & Daily Dining
current price $31.42

6Piece Flatware Set, 18/10 Stainless Steel Cutlery with Natural Bamboo Handles, Spoon Fork Knife Silverware Utensil Set for Home Kitchen, Wedding, Party & Daily Dining

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Stainless Steel 5-Piece Western Flatware Set with Studded Handle, Steak Knife, Forks and Spoons for Dining and Dessert From $8.62

Stainless Steel 5-Piece Western Flatware Set with Studded Handle, Steak Knife, Forks and Spoons for Dining and Dessert
💖 Coffee_Hot#2336, variant on Stainless Steel 5-Piece Western Flatware Set with Studded Handle, Steak Knife, Forks and Spoons for Dining and Dessert
💖 Khaki_Base#2337, variant on Stainless Steel 5-Piece Western Flatware Set with Studded Handle, Steak Knife, Forks and Spoons for Dining and Dessert
From$862

Stainless Steel 5-Piece Western Flatware Set with Studded Handle, Steak Knife, Forks and Spoons for Dining and Dessert

Safeglitz Walnut Handle Stainless Steel Flatware Set - Log Style Fork Spoon 4 Piece Set for Western Dinner, Natural Wood Grip Utensils, Dishwasher Safe Kitchen Tableware with Metal Ring $18.04

Safeglitz Walnut Handle Stainless Steel Flatware Set - Log Style Fork Spoon 4 Piece Set for Western Dinner, Natural Wood Grip Utensils, Dishwasher Safe Kitchen Tableware with Metal Ring
current price $18.04

Safeglitz Walnut Handle Stainless Steel Flatware Set - Log Style Fork Spoon 4 Piece Set for Western Dinner, Natural Wood Grip Utensils, Dishwasher Safe Kitchen Tableware with Metal Ring

Stainless Steel and Wood Flatware Set (3-Piece Hotel & Restaurant Cutlery Set with Wooden Handles) - Dinner Fork, Round Spoon, and Sharp Spoon Tableware Kit for Dining and Catering $20.39

Stainless Steel and Wood Flatware Set (3-Piece Hotel & Restaurant Cutlery Set with Wooden Handles) - Dinner Fork, Round Spoon, and Sharp Spoon Tableware Kit for Dining and Catering
current price $20.39

Stainless Steel and Wood Flatware Set (3-Piece Hotel & Restaurant Cutlery Set with Wooden Handles) - Dinner Fork, Round Spoon, and Sharp Spoon Tableware Kit for Dining and Catering

Rateoe Rustic Western Charm for Stainless Steel Kids Silverware Set - Child and Toddler Safe Flatware - Children's Knife, Fork And Spoon Set $17.99

Rateoe Rustic Western Charm for Stainless Steel Kids Silverware Set - Child and Toddler Safe Flatware - Children's Knife, Fork And Spoon Set
current price $17.99

Rateoe Rustic Western Charm for Stainless Steel Kids Silverware Set - Child and Toddler Safe Flatware - Children's Knife, Fork And Spoon Set

Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design From $6.60

Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design
Black+log color, variant on Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design
Khaki + Log, variant on Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design
Wood color, variant on Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design
From$660

Natural Phoebe Wood Utensil Set Hand Polished Smooth Lightweight Fork Spoon Chopsticks Eco Friendly Paint Rustic Design

Wooden Utensils Set 12 Pcs Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating $15.99

Wooden Utensils Set 12 Pcs Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating
current price $15.99

Wooden Utensils Set 12 Pcs Wood Spoon Fork Knife Flatware Cutlery Tableware Eating

Highly rated by customers

FAQ

What makes flatware sets look rustic?

Rustic flatware sets usually feature natural materials and unique finishes that give them a warm, handcrafted feel. Common details include:

  • Wooden handles with visible grain patterns
  • Matte or brushed finishes on stainless steel
  • Simple, sturdy shapes that evoke a farmhouse or vintage vibe

These design elements can add a cozy, inviting touch to your table, making them a great choice for casual dining or special gatherings.

Are rustic flatware sets dishwasher safe?

Many rustic flatware sets are made with stainless steel, which is typically dishwasher safe. However, if the set includes wooden handles or accents, it's best to check the care instructions.

  • Some wooden handles may require hand washing to maintain their look and prevent damage.
  • Stainless steel pieces without wood are usually safe for the dishwasher.
Always review the product details or packaging for specific cleaning recommendations to help your flatware last longer.

How do I store rustic flatware to keep it nice?

Proper storage can help keep your rustic flatware looking its best. Here are a few tips:

  • Use a flatware organizer or tray to prevent scratches and keep pieces separated.
  • Make sure flatware is completely dry before storing, especially if it has wooden handles.
  • Store in a dry place to avoid moisture buildup, which can affect both wood and metal parts.

Following these steps can help preserve the appearance and durability of your set.

Can I mix rustic flatware with other styles?

Absolutely! Mixing rustic flatware with other styles can create a unique and inviting table setting. Consider these ideas:

  • Pair rustic pieces with simple, modern plates for a balanced look.
  • Combine different handle materials, like wood and metal, for added texture.
  • Use rustic flatware for casual meals and blend with classic pieces for special occasions.

Mixing styles lets you personalize your table and showcase your creativity.

What should I look for in a quality rustic flatware set?

When choosing a rustic flatware set, consider these factors:

  • Material: Look for stainless steel for durability and easy care.
  • Handle construction: Check that wooden handles are securely attached and smooth to the touch.
  • Finish: A well-applied finish, whether matte or polished, can enhance both appearance and longevity.
  • Weight and balance: Quality sets feel comfortable and balanced in your hand.

Reviewing these details can help you find a set that fits your style and stands up to everyday use.

Related Products