Dextrose(22)
Stevia in The Raw, Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, 400 Count $17.23 $1.22/oz

Stevia in The Raw, Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, 400 Count
Dextrose Powder 2.5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition $14.99

Dextrose Powder 2.5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition
Splenda ZERO Stevia Liquid Zero Calorie Sweetener, 3.38 fl oz $6.93 $2.04/fl oz

Splenda ZERO Stevia Liquid Zero Calorie Sweetener, 3.38 fl oz
Soothe Sweetener: Sweet Relief from Acid Reflux - The Antacid Sweetener for Beverages, Acid Reflux Relief, Calcium Carbonate, Pleasant Sweetness - 2 Pack $10.99

Soothe Sweetener: Sweet Relief from Acid Reflux - The Antacid Sweetener for Beverages, Acid Reflux Relief, Calcium Carbonate, Pleasant Sweetness - 2 Pack
Dextrose Powder 2.5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition $14.99

Dextrose Powder 2.5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition
NOW Foods, Dextrose, Pure and Natural Sweetener, Easily Utilized by the Body, Energy Source, 32-Ounce (Packaging May Vary) $16.00 50.0 ¢/oz

NOW Foods, Dextrose, Pure and Natural Sweetener, Easily Utilized by the Body, Energy Source, 32-Ounce (Packaging May Vary)
Dextrose 10lb Bag $38.92

Dextrose 10lb Bag
Dextrose, 1 lb $11.78

Dextrose, 1 lb
Fermentaholics Dextrose Corn Sugar for Brewing Dextrose Powder 1lb Bag $11.99

Fermentaholics Dextrose Corn Sugar for Brewing Dextrose Powder 1lb Bag
Elovate 15 Fast Acting Glucose Powder Packets, 15g Black Cherry 25 count- Quick Dissolving, Oral Dextrose Powder for Kids & Adults, Easy-to-Carry Pocket Sized Slimpacks $36.00

Elovate 15 Fast Acting Glucose Powder Packets, 15g Black Cherry 25 count- Quick Dissolving, Oral Dextrose Powder for Kids & Adults, Easy-to-Carry Pocket Sized Slimpacks
Country Farms Super Reds Powder, 48 Super Fruits & Berries, Mixed Berry Flavor, 20 Servings $16.99 $2.39/oz

Country Farms Super Reds Powder, 48 Super Fruits & Berries, Mixed Berry Flavor, 20 Servings
ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 1 Gallon. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack) $165.89

ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 1 Gallon. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack)
Dextrose Powder 5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition $21.99

Dextrose Powder 5 lbs - Food Grade Sugar for Brewing and Sausage Making - Carb Powder Unflavored - By Fit Lane Nutrition
Corn Sugar (Dextrose), 5oz - 4-Pack $13.10

Corn Sugar (Dextrose), 5oz - 4-Pack
Homebrewstuff Priming Sugar 1lb Corn Sugar Dextrose Fermentable Adjunct Homebrew Beer Making $17.99

Homebrewstuff Priming Sugar 1lb Corn Sugar Dextrose Fermentable Adjunct Homebrew Beer Making
Now Foods Dextrose, 32 Ounce (2 Pack) $30.94

Now Foods Dextrose, 32 Ounce (2 Pack)
Saporepuro Dextrose 1 kg $51.80

Saporepuro Dextrose 1 kg
Dextrose Corn Sugar (1 KG | 2.2 lb)

Dextrose Corn Sugar (1 KG | 2.2 lb)
1K+ bought since yesterday, Stevia In The Raw Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, Vega, 125 Count, 4.4 oz $5.68 $1.29/oz

Stevia In The Raw Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, Vega, 125 Count, 4.4 oz
Health Garden Birch Xylitol Natural Sweetener, Sugar Substitute, 1 lb $9.99 62.4 ¢/oz

Health Garden Birch Xylitol Natural Sweetener, Sugar Substitute, 1 lb
Monk Fruit & Stevia (4 FL OZ - Liquid Sweetener 850 Servings/Bottle| 1Pack) $21.59

Monk Fruit & Stevia (4 FL OZ - Liquid Sweetener 850 Servings/Bottle| 1Pack)
EZ-Sweetz (2.0oz - Liquid Sweetener 800 Servings/Bottle) (New Packaging, 3 Pack) $29.59

EZ-Sweetz (2.0oz - Liquid Sweetener 800 Servings/Bottle) (New Packaging, 3 Pack)
Other options to consider(100)
Liquid Invert Sugar (Medium) 3 Lb $23.58

Liquid Invert Sugar (Medium) 3 Lb
Stevia In The Raw, Stevia Sweetener Packets, 100 Count, Zero Calorie Sugar Substitute $18.99 $5.43/oz

Stevia In The Raw, Stevia Sweetener Packets, 100 Count, Zero Calorie Sugar Substitute
Pastry 1 Glucose Powdered, 11 LB, 1 Pack $118.98

Pastry 1 Glucose Powdered, 11 LB, 1 Pack
(Price/Case)Equal Yellow Single Serve Packets 1 Gram Packet - 2000 Per Case $55.17

(Price/Case)Equal Yellow Single Serve Packets 1 Gram Packet - 2000 Per Case
Concentrated Liquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 8 oz. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack) $20.89

Concentrated Liquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 8 oz. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack)
Splenda No Calorie Sweetener 400.0 ea $96.34

Splenda No Calorie Sweetener 400.0 ea
Generic Pink Sweetener Saccharin 2000 Count $44.99

Generic Pink Sweetener Saccharin 2000 Count
LD Carlson Priming Fermentable Sugar, 1 pound $13.26

LD Carlson Priming Fermentable Sugar, 1 pound
1-Grain Saccharin Zero-Calorie 6-Pack 1,000-Tablet Bottle $59.45 Was $68.77

1-Grain Saccharin Zero-Calorie 6-Pack 1,000-Tablet Bottle
Corn Sugar- 4 lbs. $17.95

Corn Sugar- 4 lbs.
McCormick Kosher Harry Potter Butterbeer Finishing Sugar, 2.93 oz Bottle

McCormick Kosher Harry Potter Butterbeer Finishing Sugar, 2.93 oz Bottle
Sweet Additions Sucralose Sweetener Zero Calorie 2 Pack 200 ct $19.90

Sweet Additions Sucralose Sweetener Zero Calorie 2 Pack 200 ct
Equal Zero Calorie Sweetener (1,000 Ct.) $24.75

Equal Zero Calorie Sweetener (1,000 Ct.)
Corn Sugar - 1 lb. $10.95

Corn Sugar - 1 lb.
Generic Blue - Sweetener 2000 Pack - Made in USA $44.99

Generic Blue - Sweetener 2000 Pack - Made in USA
Corn Sugar $22.47

Corn Sugar
LD Carlson Priming Sugar 1 oz $5.95

LD Carlson Priming Sugar 1 oz
0.04 oz Packet No Calorie Sweetener (1200/Carton) $79.72

0.04 oz Packet No Calorie Sweetener (1200/Carton)
Necta Sweet Saccharin Sugar Substitute 1.0 Grain Tablets - 500 Ea, 3 Pack $24.79

Necta Sweet Saccharin Sugar Substitute 1.0 Grain Tablets - 500 Ea, 3 Pack
Generic Pink Sweetner - Saccharin 1000 Pack - Made in USA $25.00

Generic Pink Sweetner - Saccharin 1000 Pack - Made in USA
Homebrewstuff 1lb Amber Belgian Candi Sugar Home Brewing Beer Flavor Dubbel Ales $21.99

Homebrewstuff 1lb Amber Belgian Candi Sugar Home Brewing Beer Flavor Dubbel Ales
Corn Sugar 1 (One) lb $11.84

Corn Sugar 1 (One) lb
ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 1 Gallon. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack) $165.89

ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 1 Gallon. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (1- Pack)
Priming Sugar 1 Ounce Bag - Pack of 5 $9.95 $1.99/oz

Priming Sugar 1 Ounce Bag - Pack of 5
ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 8 oz. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (2- Pack)

ConcentratedLiquid Sucralose Sweetener, 25% Concentrated Sugar Alternative, 8 oz. Bulk for Drinks, Food, and Pastries, Zero Calories and No Carbs (2- Pack)
Stevia in The Raw, Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, 400 Count $17.23 $1.22/oz

Stevia in The Raw, Zero Calorie Sweetener, Sugar Substitute Packets, 400 Count
Brewer's Best Conditioning Tablets 250 Count $9.80

Brewer's Best Conditioning Tablets 250 Count
(Price/CASE)Equal Single Serve Packets Blue 12/50 Ct 1 Gram $28.47

(Price/CASE)Equal Single Serve Packets Blue 12/50 Ct 1 Gram
FAQ
What is dextrose used for in food?
Dextrose is a type of simple sugar often added to foods and beverages for its sweetening properties. It's commonly used in baking, brewing, and sausage making because it dissolves easily and provides a quick energy source.
- In baking, dextrose can help with browning and texture.
- For brewing, it acts as a fermentable sugar, aiding yeast activity.
- In sausage making, it helps balance flavors and supports fermentation.
Is dextrose natural or artificial?
Dextrose is considered a natural sugar because it's derived from corn or other plant sources. It's chemically identical to glucose, which is found in many fruits and vegetables. While the production process involves refining, the end product is a naturally occurring sugar. If you're looking for a sweetener that's plant-based and easily digestible, dextrose fits the bill.
Are there any side effects from using dextrose?
For most people, dextrose is safe when used in moderation as a food ingredient. However, consuming large amounts of any sugar, including dextrose, may contribute to increased calorie intake.
- Some individuals may experience digestive discomfort if they consume excessive amounts.
- Those with specific dietary restrictions or health conditions should consult a medical professional before making changes to their diet.
How does dextrose compare to regular sugar?
Dextrose and regular table sugar (sucrose) are both sweeteners, but they differ in structure and taste.
- Dextrose is a simple sugar (glucose), while sucrose is a combination of glucose and fructose.
- Dextrose tends to be less sweet than sucrose and dissolves quickly in liquids.
- It's often chosen for recipes where rapid fermentation or quick energy is needed.
Can I use dextrose for home brewing?
Yes, dextrose is a popular choice for home brewing because it provides a clean, easily fermentable sugar source.
- It helps yeast produce alcohol efficiently and can improve the clarity of your brew.
- Dextrose is often used for priming beer before bottling, which helps create carbonation.
Popular in Dextrose
Related Products
Wholesome Sweeteners Natural Raw Cane Sugar Packet, 2. 6 Gram -- 1000 per case.
Wholesome Sweeteners Natural Raw Cane Sugar Packet, 2. 6 Gram -- 1000 per case.$38.88current price $38.88Simply Nature Organic Cane Sugar Pouch, 4-Pack 32 oz
Simply Nature Organic Cane Sugar Pouch, 4-Pack 32 oz$48.99current price $48.99CH Pure Sugar Cane Cubes, 16 oz (Pack of 2)
CH Pure Sugar Cane Cubes, 16 oz (Pack of 2)$17.95current price $17.95SPLENDA Sweetener Packets (Pack of 8)
SPLENDA Sweetener Packets (Pack of 8)$59.45current price $59.45C&H Premium Pure Cane Light Brown Sugar (Pack of 12)
C&H Premium Pure Cane Light Brown Sugar (Pack of 12)$88.56current price $88.56C&H Premium Pure Cane Dark Brown Sugar 2 lbs (Pack of 16)
C&H Premium Pure Cane Dark Brown Sugar 2 lbs (Pack of 16)$110.82current price $110.82(2 pack) C&H Premium Pure Cane Granulated Sugar, 32 oz
(2 pack) C&H Premium Pure Cane Granulated Sugar, 32 oz$21.99current price $21.99Splenda Stevia 100% Natural Zero Calorie Sweetener 9.8 oz (Pack of 4)
Splenda Stevia 100% Natural Zero Calorie Sweetener 9.8 oz (Pack of 4)$45.83current price $45.83(Price/Each)Wholesome Sweeteners Organic Cane Sugar (ECJ) 50lb, 128056
(Price/Each)Wholesome Sweeteners Organic Cane Sugar (ECJ) 50lb, 128056$189.55current price $189.55Splenda Stevia 100% Natural Zero Calorie Sweetener 9.8 oz (Pack of 20)
Splenda Stevia 100% Natural Zero Calorie Sweetener 9.8 oz (Pack of 20)$174.26current price $174.26Splenda Zero Calorie Granulated Sweetener (Pack of 48)
Splenda Zero Calorie Granulated Sweetener (Pack of 48)$498.68current price $498.68Splenda Zero Calorie Granulated Sweetener (Pack of 32)
Splenda Zero Calorie Granulated Sweetener (Pack of 32)$360.76current price $360.76
