Suggested

Breading

Uses item details. Price when purchased online

Oroweat 100% Whole Wheat Bread, 24 oz $3.98 16.6 ¢/oz

Oroweat 100% Whole Wheat Bread, 24 oz
Sponsored
current price $3.98
16.6 ¢/oz

Oroweat 100% Whole Wheat Bread, 24 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2001 reviews

Sara Lee Delightful Soft & Smooth Wheat Bread, 15 oz $3.68 24.5 ¢/oz

Sara Lee Delightful Soft & Smooth Wheat Bread, 15 oz
Sponsored
current price $3.68
24.5 ¢/oz

Sara Lee Delightful Soft & Smooth Wheat Bread, 15 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 557 reviews

Bimbo Wheat Bread, 20 oz $2.76 13.8 ¢/oz

Bimbo Wheat Bread, 20 oz
Sponsored
current price $2.76
13.8 ¢/oz

Bimbo Wheat Bread, 20 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 874 reviews

Sara Lee Whole Wheat Bread, 16 oz $3.88 24.3 ¢/oz

Sara Lee Whole Wheat Bread, 16 oz
Sponsored
current price $3.88
24.3 ¢/oz

Sara Lee Whole Wheat Bread, 16 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 868 reviews

5K+ bought since yesterday, Great Value Italian Style Bread Crumbs, 15 oz From $1.27

5K+ bought since yesterday
Great Value Italian Style Bread Crumbs, 15 oz
Available in additional 3 options
From$127

Great Value Italian Style Bread Crumbs, 15 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6144 reviews

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Coating Mix for Seafood, Crispy Texture, Dry Food Form, 5.75 lb Jug From $10.17

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Coating Mix for Seafood, Crispy Texture, Dry Food Form, 5.75 lb Jug
Available in additional 3 options
From$1017

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Coating Mix for Seafood, Crispy Texture, Dry Food Form, 5.75 lb Jug

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 717 reviews

Louisiana Fish Fry Crispy Cajun Fish Fry Seasoned Coating Mix, 10 oz Bag From $1.98

Louisiana Fish Fry Crispy Cajun Fish Fry Seasoned Coating Mix, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$198

Louisiana Fish Fry Crispy Cajun Fish Fry Seasoned Coating Mix, 10 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 281 reviews

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Beer Batter Mix Crispy Seafood Coating Mix Powder, 8.5 oz Bag From $2.12

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Beer Batter Mix Crispy Seafood Coating Mix Powder, 8.5 oz Bag
Available in additional 3 options
From$212

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Beer Batter Mix Crispy Seafood Coating Mix Powder, 8.5 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 430 reviews

Zatarain's No Artificial Flavors Southern Buttermilk Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box From $2.00

Zatarain's No Artificial Flavors Southern Buttermilk Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box
Available in additional 3 options
From$200

Zatarain's No Artificial Flavors Southern Buttermilk Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 378 reviews

Shake 'N Bake Original Chicken Seasoned Coating Mix, 4.5 oz Box, 2 Count Packets From $4.23

Shake 'N Bake Original Chicken Seasoned Coating Mix, 4.5 oz Box, 2 Count Packets
Available in additional 2 options
From$423

Shake 'N Bake Original Chicken Seasoned Coating Mix, 4.5 oz Box, 2 Count Packets

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1621 reviews

Oroweat Jewish Rye Bread, 16 oz $4.34 27.1 ¢/oz

Oroweat Jewish Rye Bread, 16 oz
Sponsored
current price $4.34
27.1 ¢/oz

Oroweat Jewish Rye Bread, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1238 reviews

One Mighty Mill Organic Stone-Milled Power Grains Bread Loaf, 24.5 Ounce $5.92 24.2 ¢/oz

One Mighty Mill Organic Stone-Milled Power Grains Bread Loaf, 24.5 Ounce
Sponsored
current price $5.92
24.2 ¢/oz

One Mighty Mill Organic Stone-Milled Power Grains Bread Loaf, 24.5 Ounce

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 292 reviews

Zatarain's Kosher New Orleans Style Hot & Spicy Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box $1.83 20.3 ¢/oz

Zatarain's Kosher New Orleans Style Hot & Spicy Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box
current price $1.83
20.3 ¢/oz

Zatarain's Kosher New Orleans Style Hot & Spicy Chicken Fry Mix, 9.0 oz Box

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 40 reviews

Best seller, Great Value Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 5 oz From $1.88

Best seller
Great Value Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 5 oz
Available in additional 2 options
From$188

Great Value Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1563 reviews

Louisiana Fish Fry Products Crispy Seasoned Shrimp Fry Batter Powder Mix, 10 oz Bag From $1.87

Louisiana Fish Fry Products Crispy Seasoned Shrimp Fry Batter Powder Mix, 10 oz Bag
Available in additional 3 options
From$187

Louisiana Fish Fry Products Crispy Seasoned Shrimp Fry Batter Powder Mix, 10 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 167 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Plain Bread Crumbs, 15 oz From $1.27

2K+ bought since yesterday
Great Value Plain Bread Crumbs, 15 oz
Available in additional 2 options
From$127

Great Value Plain Bread Crumbs, 15 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3231 reviews

Best seller, Great Value Pork Seasoned Coating Mix, 5 oz

Best seller
Great Value Pork Seasoned Coating Mix, 5 oz
Available in additional 2 options

Great Value Pork Seasoned Coating Mix, 5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1238 reviews

Hooters Wing Breading $10.15 $1.02/oz

Hooters Wing Breading
current price $10.15
$1.02/oz

Hooters Wing Breading

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 4 reviews

Zatarain's Seasoned Fish Fri, 12.0 oz Box From $1.84

Zatarain's Seasoned Fish Fri, 12.0 oz Box
Available in additional 5 options
From$184

Zatarain's Seasoned Fish Fri, 12.0 oz Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 436 reviews

Shake 'N Bake Parmesan Crusted Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 Count Packets

Shake 'N Bake Parmesan Crusted Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 Count Packets
Available in additional 5 options

Shake 'N Bake Parmesan Crusted Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 Count Packets

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 845 reviews

One Mighty Mill Stone-Milled Whole Wheat Organic Bread Loaf, 24 Oz $5.92 24.7 ¢/oz

One Mighty Mill Stone-Milled Whole Wheat Organic Bread Loaf, 24 Oz
Sponsored
current price $5.92
24.7 ¢/oz

One Mighty Mill Stone-Milled Whole Wheat Organic Bread Loaf, 24 Oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 461 reviews

Oroweat Schwarzwalder Dark Rye Bread, 16 oz $4.34 27.1 ¢/oz

Oroweat Schwarzwalder Dark Rye Bread, 16 oz
Sponsored
current price $4.34
27.1 ¢/oz

Oroweat Schwarzwalder Dark Rye Bread, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 900 reviews

Kellogg's Corn Flakes Original Crumbs, 21 oz From $4.17

Kellogg's Corn Flakes Original Crumbs, 21 oz
Available in additional 3 options
From$417

Kellogg's Corn Flakes Original Crumbs, 21 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 430 reviews

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Crispy Chicken Fry Chicken Batter Mix, 5.25lb From $10.17

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Crispy Chicken Fry Chicken Batter Mix, 5.25lb
Available in additional 3 options
From$1017

Louisiana Fish Fry Products Seasoned Crispy Chicken Fry Chicken Batter Mix, 5.25lb

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 352 reviews

McCormick GOLDEN DIPT Beer Batter Seafood Batter Mix, 10.0 oz Box From $7.25

McCormick GOLDEN DIPT Beer Batter Seafood Batter Mix, 10.0 oz Box
Available in additional 6 options
From$725

McCormick GOLDEN DIPT Beer Batter Seafood Batter Mix, 10.0 oz Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 136 reviews

Best seller, Shake 'N Bake Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 2 Count Packets From $4.23

Best seller
Shake 'N Bake Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 2 Count Packets
Available in additional 2 options
From$423

Shake 'N Bake Extra Crispy Seasoned Coating Mix, 2 Count Packets

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2566 reviews

5K+ bought since yesterday, Great Value Plain Panko Bread Crumbs, 8 oz From $1.92

5K+ bought since yesterday
Great Value Plain Panko Bread Crumbs, 8 oz
Available in additional 3 options
From$192

Great Value Plain Panko Bread Crumbs, 8 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3833 reviews

Oven Fry Extra Crispy Seasoned Coating Mix for Pork, 4.2 oz Box From $4.23

Oven Fry Extra Crispy Seasoned Coating Mix for Pork, 4.2 oz Box
Available in additional 2 options
From$423

Oven Fry Extra Crispy Seasoned Coating Mix for Pork, 4.2 oz Box

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 557 reviews

Best seller, Louisiana Fish Fry Products New Orleans Style Lemon Fish Fry Crispy Seafood Coating Mix, 10 oz Bag From $2.12

Best seller
Louisiana Fish Fry Products New Orleans Style Lemon Fish Fry Crispy Seafood Coating Mix, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$212

Louisiana Fish Fry Products New Orleans Style Lemon Fish Fry Crispy Seafood Coating Mix, 10 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1044 reviews

Fire & Smoke Society Crispy Bake Tasty Pork Seasoned Bread Crumbs, Cripsy Coating Mix for Oven or Air Fryer, 5.3 oz $3.97 74.9 ¢/oz

Fire & Smoke Society Crispy Bake Tasty Pork Seasoned Bread Crumbs, Cripsy Coating Mix for Oven or Air Fryer, 5.3 oz
current price $3.97
74.9 ¢/oz

Fire & Smoke Society Crispy Bake Tasty Pork Seasoned Bread Crumbs, Cripsy Coating Mix for Oven or Air Fryer, 5.3 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 59 reviews

Essential Baking Classic Sliced Sourdough Bread, Non-GMO, 16 oz $4.98 31.1 ¢/oz

Essential Baking Classic Sliced Sourdough Bread, Non-GMO, 16 oz
Sponsored
current price $4.98
31.1 ¢/oz

Essential Baking Classic Sliced Sourdough Bread, Non-GMO, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2534 reviews

Sister Schubert's Parker House Rolls, 10 oz, 16 Count (Frozen) $4.12 41.2 ¢/oz

Sister Schubert's Parker House Rolls, 10 oz, 16 Count (Frozen)
Sponsored
current price $4.12
41.2 ¢/oz

Sister Schubert's Parker House Rolls, 10 oz, 16 Count (Frozen)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3231 reviews

4C Foods Gluten Free Plain Crumbs Canister, 12 Oz From $4.43

4C Foods Gluten Free Plain Crumbs Canister, 12 Oz
Available in additional 3 options
From$443

4C Foods Gluten Free Plain Crumbs Canister, 12 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 330 reviews

Panko Bread Crumbs - Japanese-Style Toasted Vegan Panko Breadcrumbs for Breading, Frying, Baking - For Fried Chicken & Pork, Baked Pasta, Roasted Vegetables, Tonkatsu - 7.05 oz, 1 Pack $6.16

Panko Bread Crumbs - Japanese-Style Toasted Vegan Panko Breadcrumbs for Breading, Frying, Baking - For Fried Chicken & Pork, Baked Pasta, Roasted Vegetables, Tonkatsu - 7.05 oz, 1 Pack
current price $6.16

Panko Bread Crumbs - Japanese-Style Toasted Vegan Panko Breadcrumbs for Breading, Frying, Baking - For Fried Chicken & Pork, Baked Pasta, Roasted Vegetables, Tonkatsu - 7.05 oz, 1 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 62 reviews

Andy's Fish Breading, SCH4Red, 10 Ounces (Pack of 3) $14.99

Andy's Fish Breading, SCH4Red, 10 Ounces (Pack of 3)
current price $14.99

Andy's Fish Breading, SCH4Red, 10 Ounces (Pack of 3)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews

Shore Lunch Breading and Batter Mix, Classic Chicken Fry, 9 oz – Crispy, Seasoned Fried Chicken Coating for Pan Frying From $9.95

Shore Lunch Breading and Batter Mix, Classic Chicken Fry, 9 oz – Crispy, Seasoned Fried Chicken Coating for Pan Frying
Available in additional 6 options
From$995

Shore Lunch Breading and Batter Mix, Classic Chicken Fry, 9 oz – Crispy, Seasoned Fried Chicken Coating for Pan Frying

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 7 reviews

Louisiana Fish Fry Products Extra Crispy Chicken Fry Seasoned Batter and Coating Mix, 9 oz Bag $2.12 23.6 ¢/oz

Louisiana Fish Fry Products Extra Crispy Chicken Fry Seasoned Batter and Coating Mix, 9 oz Bag
current price $2.12
23.6 ¢/oz

Louisiana Fish Fry Products Extra Crispy Chicken Fry Seasoned Batter and Coating Mix, 9 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 115 reviews

Fire & Smoke Society Bake Tasty Crispy Chicken Seasoned Bread Crumbs, 5.3 oz Coating Mix $3.97 74.9 ¢/oz

Fire & Smoke Society Bake Tasty Crispy Chicken Seasoned Bread Crumbs, 5.3 oz Coating Mix
current price $3.97
74.9 ¢/oz

Fire & Smoke Society Bake Tasty Crispy Chicken Seasoned Bread Crumbs, 5.3 oz Coating Mix

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 61 reviews

Zatarain's Gluten Free Crispy Southern Fish Fri, 12.0 oz Box From $1.84

Zatarain's Gluten Free Crispy Southern Fish Fri, 12.0 oz Box
Available in additional 3 options
From$184

Zatarain's Gluten Free Crispy Southern Fish Fri, 12.0 oz Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 321 reviews

Kentucky Kernel Original Seasoned Flour, Coating Mix for Frying, 10 oz Box From $2.37

Kentucky Kernel Original Seasoned Flour, Coating Mix for Frying, 10 oz Box
Available in additional 3 options
From$237

Kentucky Kernel Original Seasoned Flour, Coating Mix for Frying, 10 oz Box

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 657 reviews

Andy's Seasoning Yellow Fish Breading, 10 oz, Crunchy Texture, Ideal for Coatings & Batters From $8.70

Andy's Seasoning Yellow Fish Breading, 10 oz, Crunchy Texture, Ideal for Coatings & Batters
Available in additional 6 options
From$870

Andy's Seasoning Yellow Fish Breading, 10 oz, Crunchy Texture, Ideal for Coatings & Batters

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 77 reviews

KETO SEASONED COATING MIX 5OZ From $9.99

KETO SEASONED COATING MIX 5OZ
Available in additional 6 options
From$999

KETO SEASONED COATING MIX 5OZ

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 11 reviews

Mama Sita Breading Mix, 50 Gram From $6.49

Mama Sita Breading Mix, 50 Gram
Available in additional 6 options
From$649

Mama Sita Breading Mix, 50 Gram

Buffaloe Milling Buffaloe Milling Breader Mix, 2 lb

Buffaloe Milling Buffaloe Milling Breader Mix, 2 lb
Available in additional 2 options

Buffaloe Milling Buffaloe Milling Breader Mix, 2 lb

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 28 reviews

Andy's Seasonings | Flaming Hot Chicken Breading | 10 oz/ 283.5 g C51 From $9.99

Andy's Seasonings | Flaming Hot Chicken Breading | 10 oz/ 283.5 g C51
Available in additional 6 options
From$999

Andy's Seasonings | Flaming Hot Chicken Breading | 10 oz/ 283.5 g C51

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Cajun Two Step Crispy Fish Fry Batter, 10 oz Bag From $2.97

Cajun Two Step Crispy Fish Fry Batter, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$297

Cajun Two Step Crispy Fish Fry Batter, 10 oz Bag

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 446 reviews

Aleia's Gluten Free Italian Bread Crumbs 7 oz Non-GMO, Dairy Free, Kosher, Low Sodium $4.96 70.9 ¢/oz

Aleia's Gluten Free Italian Bread Crumbs  7 oz  Non-GMO, Dairy Free, Kosher, Low Sodium
current price $4.96
70.9 ¢/oz

Aleia's Gluten Free Italian Bread Crumbs 7 oz Non-GMO, Dairy Free, Kosher, Low Sodium

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 162 reviews

Shake 'N Bake Ranch & Herb Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 ct Packets From $4.23

Shake 'N Bake Ranch & Herb Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 ct Packets
Available in additional 2 options
From$423

Shake 'N Bake Ranch & Herb Seasoned Coating Mix, 4.75 oz Box, 2 ct Packets

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 477 reviews

Zatarain's Gluten Free Wonderful Fish Fri, 12.0 oz Box From $10.00

Zatarain's Gluten Free Wonderful Fish Fri, 12.0 oz Box
Available in additional 5 options
From$1000

Zatarain's Gluten Free Wonderful Fish Fri, 12.0 oz Box

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 10 reviews

New Orleans Kosher Seasoned Fish Fry, 10.0 oz Bag From $1.77

New Orleans Kosher Seasoned Fish Fry, 10.0 oz Bag
Available in additional 2 options
From$177

New Orleans Kosher Seasoned Fish Fry, 10.0 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1073 reviews

Only at Walmart

FAQ

What’s the difference between panko and regular bread crumbs?

Panko and regular bread crumbs are both popular for breading, but they offer different textures and results:

  • Panko: These are Japanese-style bread crumbs that are larger, flakier, and lighter. They create a crispier, airier coating, making them great for fried or baked dishes where crunch is key.
  • Regular bread crumbs: These are finer and denser, providing a more uniform, traditional coating. They’re often used in meatballs, casseroles, or as a binder.

Choosing between them depends on the texture you want for your recipe.

How do I get breading to stick to chicken?

Getting breading to stick can be simple with a few steps:

  1. Pat the chicken dry with paper towels to remove excess moisture.
  2. Dredge in flour to create a dry surface.
  3. Dip in beaten egg or milk, which acts as a glue.
  4. Coat with bread crumbs or panko, pressing gently so it adheres.

Let the breaded chicken rest for a few minutes before cooking. This helps the coating stay on during frying or baking.

Can I use breading for oven-baked recipes?

Absolutely! Breading works well for oven-baked dishes. To get a crispy finish:

  • Preheat your oven and use a wire rack on your baking sheet to allow air circulation.
  • Lightly spray or brush the breaded food with oil to help it brown.
  • Choose panko for extra crunch or regular bread crumbs for a classic texture.

Baking is a great way to enjoy breaded foods with less oil than frying.

Are there seasoned bread crumbs for extra flavor?

Yes, you’ll find a variety of seasoned bread crumbs and coating mixes. These often include herbs, spices, and sometimes cheese for added flavor. They’re convenient for adding taste without extra steps. If you prefer, you can also mix your own seasonings into plain bread crumbs to customize the flavor for your dish.

How should I store leftover bread crumbs?

To keep bread crumbs fresh:

  • Store them in an airtight container in a cool, dry place, like a pantry.
  • If you have homemade or opened bread crumbs, you can refrigerate or freeze them for longer shelf life.
  • Always check for moisture or clumping before use, as this can affect texture and safety.

Proper storage helps maintain quality and prevents spoilage.

Related Products