Sort by|

Suggested

Smart Water

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack $6.86 6.8 ¢/fl oz

Overall pick
smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack
Sponsored
current price $6.86
6.8 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 5312 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack $11.47 5.7 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack
Sponsored
current price $11.47
5.7 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7723 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz $2.17 6.4 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz
Sponsored
current price $2.17
6.4 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3942 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack $11.47 5.7 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack
Sponsored
current price $11.47
5.7 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1491 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 33.8 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3942 reviews

Overall pick, smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack

Overall pick
smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 5312 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack $11.47 5.7 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack
current price $11.47
5.7 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7723 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 6 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1491 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack $38.99 9.6 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack
current price $38.99
9.6 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7723 reviews

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 15 Pack $35.93

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 15 Pack
current price $35.93

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 15 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 6316 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 33.8 fl oz $2.17 6.4 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 33.8 fl oz
Sponsored
current price $2.17
6.4 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 33.8 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 397 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 20 fl oz $2.48 12.4 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 20 fl oz
Sponsored
current price $2.48
12.4 ¢/fl oz

smartwater Vapor Distilled Water Bottle, 20 fl oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3690 reviews

Glaceau Smartwater, 23.7 Fl Oz, 6 Count $23.99 16.9 ¢/fl oz

Glaceau Smartwater, 23.7 Fl Oz, 6 Count
current price $23.99
16.9 ¢/fl oz

Glaceau Smartwater, 23.7 Fl Oz, 6 Count

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 2955 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz From $2.48

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz
Available in additional 3 options
From$248

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 194 reviews

smartwater vapor distilled premium water bottles, 23.7 fl oz, 15 Pack $38.40

smartwater vapor distilled premium water bottles, 23.7 fl oz, 15 Pack
current price $38.40

smartwater vapor distilled premium water bottles, 23.7 fl oz, 15 Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3173 reviews

(2 pack) smartwater vapor distilled premium water, 16.9 fl oz, 6 count bottless $23.00

(2 pack) smartwater vapor distilled premium water, 16.9 fl oz, 6 count bottless
current price $23.00

(2 pack) smartwater vapor distilled premium water, 16.9 fl oz, 6 count bottless

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 15 reviews

smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack $52.50

smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack
current price $52.50

smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 6 reviews

Glaceau SmartWater Water (1L bottles, 15 pk.) $39.20 Was $45.99

Glaceau SmartWater Water (1L bottles, 15 pk.)
current price Now $39.20, Was $45.99

Glaceau SmartWater Water (1L bottles, 15 pk.)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 6 Pack $39.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 6 Pack
current price $39.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 6 Pack

smartwater vapor distilled premium water, 700 ml, 24 count bottles $49.99 8.8 ¢/fl oz

smartwater vapor distilled premium water, 700 ml, 24 count bottles
current price $49.99
8.8 ¢/fl oz

smartwater vapor distilled premium water, 700 ml, 24 count bottles

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 30 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz $2.48 12.4 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz
Sponsored
current price $2.48
12.4 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottle, 20 fl oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 194 reviews

smartwater Alkaline Water 9+Ph, Vapor Distilled Premium Water, 33.8 Fl Oz $24.99

smartwater Alkaline Water 9+Ph, Vapor Distilled Premium Water, 33.8 Fl Oz
current price $24.99

smartwater Alkaline Water 9+Ph, Vapor Distilled Premium Water, 33.8 Fl Oz

Smartwater Vapor Distilled Water, 23.7 fl oz Bottles, 24-Pack $49.99

Smartwater Vapor Distilled Water, 23.7 fl oz Bottles, 24-Pack
current price $49.99

Smartwater Vapor Distilled Water, 23.7 fl oz Bottles, 24-Pack

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 6 Pack $49.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 6 Pack
current price $49.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 6 Pack

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 24 Pack $109.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 24 Pack
current price $109.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 24 Pack

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 15 pk.) $32.47 Was $36.95

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 15 pk.)
current price Now $32.47, Was $36.95

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 15 pk.)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 5 reviews

Glaceau Smartwater Enhanced Electrolyte Water, 33.8 Oz, 12 Ct $35.49 8.8 ¢/oz

Glaceau Smartwater Enhanced Electrolyte Water, 33.8 Oz, 12 Ct
current price $35.49
8.8 ¢/oz

Glaceau Smartwater Enhanced Electrolyte Water, 33.8 Oz, 12 Ct

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 2894 reviews

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 12 pk.) $39.99

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 12 pk.)
current price $39.99

Glaceau SmartWater Water with Sports Cap (700ML bottles, 12 pk.)

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 10 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 18 Pack $89.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 18 Pack
current price $89.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 18 Pack

Smartwater Alkaline + Antioxidant Water, 1L Bottle (Pack of 15) $45.00

Smartwater Alkaline + Antioxidant Water, 1L Bottle (Pack of 15)
current price $45.00

Smartwater Alkaline + Antioxidant Water, 1L Bottle (Pack of 15)

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 60 reviews

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 6 Pack $17.99

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 6 Pack
current price $17.99

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1 Liter, 6 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack $64.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack
current price $64.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack

smartwater Vapor Distilled Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack $64.99

smartwater Vapor Distilled Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack
current price $64.99

smartwater Vapor Distilled Water Cans, 12 fl oz, 24-Pack

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1L, 6 Pack $17.99

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1L, 6 Pack
current price $17.99

smartwater vapor distilled premium water bottles, 1L, 6 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 12 Pack $51.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 12 Pack
current price $51.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 1 Liter Bottles, 12 Pack

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 12 Pack $64.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 12 Pack
current price $64.99

smartwater Alkaline with Antioxidant Water, 20 fl oz Bottles, 12 Pack

Smartwater Smartwater 50.7 fl oz (Pack Of 2) $19.98

Smartwater Smartwater 50.7 fl oz (Pack Of 2)
current price $19.98

Smartwater Smartwater 50.7 fl oz (Pack Of 2)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Smartwater alkaline with antioxidant 1L 6pk $17.99

Smartwater alkaline with antioxidant 1L 6pk
current price $17.99

Smartwater alkaline with antioxidant 1L 6pk

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack $39.59 9.8 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack
current price $39.59
9.8 ¢/fl oz

smartwater Alkaline with Antioxidant Water Bottles, 33.8 fl oz, 12 Pack

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 18 reviews

smartwater Glaceau Vitaminwater Zero Squeezed Lemonade 00786162003508 $47.79

smartwater Glaceau Vitaminwater Zero Squeezed Lemonade 00786162003508
current price $47.79

smartwater Glaceau Vitaminwater Zero Squeezed Lemonade 00786162003508

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3 reviews

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack, Pack of 2 $43.99

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack, Pack of 2
current price $43.99

smartwater Vapor Distilled Water Bottles, 16.9 fl oz, 6 Pack, Pack of 2

Smartwater Alkaline with antioxidant Bottles, 20 fl oz, 24 Pack $54.50

Smartwater Alkaline with antioxidant Bottles, 20 fl oz, 24 Pack
current price $54.50

Smartwater Alkaline with antioxidant Bottles, 20 fl oz, 24 Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9 reviews

smartwater alkaline with antioxidant Water 33.81 fl. oz. 12 Bottles/Pack (786162411167) $39.59

smartwater alkaline with antioxidant Water 33.81 fl. oz. 12 Bottles/Pack (786162411167)
current price $39.59

smartwater alkaline with antioxidant Water 33.81 fl. oz. 12 Bottles/Pack (786162411167)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 4 reviews

Smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack $51.98

Smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack
current price $51.98

Smartwater vapor distilled premium water bottles, 20 fl oz, 24 Pack

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 33 reviews

Glaceau Smartwater Expect More, 24 pk./700mL $49.49

Glaceau Smartwater Expect More, 24 pk./700mL
current price $49.49

Glaceau Smartwater Expect More, 24 pk./700mL

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 12 reviews

Glaceau Smartwater Multipack 12X600ml, Imported from Britain $58.20

Glaceau Smartwater Multipack 12X600ml, Imported from Britain
current price $58.20

Glaceau Smartwater Multipack 12X600ml, Imported from Britain

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Glacau Smartwater Water 18 FLOZ 12/Case $40.99

Glacau Smartwater Water 18 FLOZ 12/Case
current price $40.99

Glacau Smartwater Water 18 FLOZ 12/Case

3.9 out of 5 stars
3.9 out of 5 Stars. 16 reviews

Other options to consider

View all

FAQ

What’s special about smartwater?

This line focuses on a clean, crisp taste achieved through vapor distillation and then is enhanced for taste. On the shelf, you’ll see options designed for different preferences and moments.

  • Taste profile: Vapor-distilled and finished for a smooth, neutral taste.
  • Variety: Still options plus an alkaline-with-antioxidant variety.
  • Formats: Bottles with standard or sports caps, and even cans.
  • Convenience: Available as singles and multipacks for stocking up.

Taste and format preferences vary by person, so it can help to try a couple of sizes to see what you like most.

How is it different from regular water?

The main difference is how it’s made and how it tastes. This water is produced by vapor distillation, then finished for taste, which can create a very clean, neutral profile.

  • Source & process: Distillation removes impurities; many everyday waters come from spring or municipal sources.
  • Taste: The profile leans crisp and neutral; individual taste preferences vary.
  • Varieties: Alongside classic still, there’s an alkaline-with-antioxidant option.
  • Packaging: Available in bottles (including sports caps) and cans.

If you’re comparing options, reviewing the label for source and processing details can provide helpful context.

How does this water fit everyday drinking?

It’s a versatile bottled option you can match to your routine. Consider how you’ll use it and choose the format that feels most convenient.

  • On the go: Single bottles are easy to toss in a bag.
  • Workouts: Bottles with a sports cap can be handy between sets.
  • Desk or commute: Larger bottles reduce refills during long stretches.
  • Taste preference: Choose between a clean, distilled profile or an alkaline-with-antioxidant variety.
  • Label check: Review ingredients and pH details; for health-specific questions, consider consulting a qualified professional.

Trying a couple of sizes is a simple way to see what fits your day.

How do I pick the right water for me?

A quick framework can help you decide without overthinking it.

  1. Taste: Prefer a crisp, neutral profile? The vapor-distilled option may align. Curious about pH? An alkaline variety is available.
  2. Container: Choose standard caps for everyday use or sports caps for quick sips.
  3. Serving size: Consider small cans, mid-size bottles, or 1L bottles based on your day.
  4. Buy frequency: Singles for occasional use; multipacks if you’re stocking up.
  5. Read the label: Check source, processing, and any enhancements. For personal dietary guidance, a healthcare professional can offer tailored advice.

Your routine and taste preferences are great guides when choosing.

Which size or pack should I choose?

Match size and pack to how, where, and how often you drink water.

  • Quick errands: 16.9 fl oz bottles are easy to carry.
  • Workouts: 20 fl oz or 700 mL bottles with a sports cap can be convenient.
  • All-day use: 1L (33.8 fl oz) bottles reduce refills during long days.
  • Stocking up: 6- or 12-packs suit weekly use; 15- or 24-packs can help for groups or events.
  • Smaller servings: 12 fl oz cans offer a compact portion.

These suggestions can help align format with your schedule, but preferences vary by person and activity.

Related Products