Sort by|

Suggested

Mint Candy

Uses item details. Price when purchased online

2K+ bought since yesterday, Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag From $2.88

2K+ bought since yesterday
Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag
Available in additional 3 options
From$288

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 10123 reviews

2K+ bought since yesterday, Life Savers Wint-O-Green Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz From $2.97

2K+ bought since yesterday
Life Savers Wint-O-Green Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz
Available in additional 6 options
From$297

Life Savers Wint-O-Green Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2881 reviews

Breath Savers Spearmint Flavored Sugar Free Breath Mints, Tin 1.27 oz

Breath Savers Spearmint Flavored Sugar Free Breath Mints, Tin 1.27 oz

Breath Savers Spearmint Flavored Sugar Free Breath Mints, Tin 1.27 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1044 reviews

Best seller, Great Value Peppermint Soft Puffs Candy, 34.5 oz

Best seller
Great Value Peppermint Soft Puffs Candy, 34.5 oz
Available in additional 2 options

Great Value Peppermint Soft Puffs Candy, 34.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6928 reviews

Overall pick, Tootsie Junior Mints, Gluten Free Dark Chocolate with Mint Filling, 3.5 oz. Theater Box $1.48 42.3 ¢/oz

Overall pick
Tootsie Junior Mints, Gluten Free Dark Chocolate with Mint Filling, 3.5 oz. Theater Box
current price $1.48
42.3 ¢/oz

Tootsie Junior Mints, Gluten Free Dark Chocolate with Mint Filling, 3.5 oz. Theater Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4088 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag From $1.58

2K+ bought since yesterday
Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$158

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4307 reviews

Best seller, Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Sharing Size - 13 oz

Best seller
Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Sharing Size - 13 oz
Available in additional 6 options

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Sharing Size - 13 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1377 reviews

Best seller, Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 60 oz From $7.94

Best seller
Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 60 oz
Available in additional 2 options
From$794

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 60 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3004 reviews

Life Savers Pep-O-Mint Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz Blue Bag From $2.97

Life Savers Pep-O-Mint Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz Blue Bag
Available in additional 6 options
From$297

Life Savers Pep-O-Mint Sugar Free Breath Mints Hard Candy - 2.75 oz Blue Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 815 reviews

York Dark Chocolate Peppermint Patties Bulk Party Pack, 29.2 oz $14.92 51.1 ¢/oz

York Dark Chocolate Peppermint Patties Bulk Party Pack, 29.2 oz
current price $14.92
51.1 ¢/oz

York Dark Chocolate Peppermint Patties Bulk Party Pack, 29.2 oz

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 764 reviews

2K+ bought since yesterday, Andes, Crme de Menthe, Mint Chocolate Candy, 8.5 oz $4.34 51.1 ¢/oz

2K+ bought since yesterday
Andes, Crme de Menthe, Mint Chocolate Candy, 8.5 oz
current price $4.34
51.1 ¢/oz

Andes, Crme de Menthe, Mint Chocolate Candy, 8.5 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3233 reviews

Best seller, Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz, Pack of 6 From $4.47

Best seller
Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz, Pack of 6
Available in additional 2 options
From$447

Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz, Pack of 6

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1079 reviews

Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz From $1.36

Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz
Available in additional 2 options
From$136

Mentos Peppermint Chewy Mint Candy Roll, 1.32 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 648 reviews

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag $4.97 38.2 ¢/oz

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag
current price $4.97
38.2 ¢/oz

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2446 reviews

Best seller, M&M's Milk Chocolate Mint Crunchy Cookie Candy, Sharing Size - 7.4 oz Pouch $5.48 74.1 ¢/oz

Best seller
M&M's Milk Chocolate Mint Crunchy Cookie Candy, Sharing Size - 7.4 oz Pouch
current price $5.48
74.1 ¢/oz

M&M's Milk Chocolate Mint Crunchy Cookie Candy, Sharing Size - 7.4 oz Pouch

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 179 reviews

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 36 oz

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 36 oz

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 36 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 662 reviews

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Party Size - 44.93 oz $13.97 31.1 ¢/oz

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Party Size - 44.93 oz
current price $13.97
31.1 ¢/oz

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy, Party Size - 44.93 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1599 reviews

Altoids Peppermint Breath Mint Tins - 3.52 oz (Pack of 2) $5.92 $1.68/oz

Altoids Peppermint Breath Mint Tins - 3.52 oz (Pack of 2)
current price $5.92
$1.68/oz

Altoids Peppermint Breath Mint Tins - 3.52 oz (Pack of 2)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1138 reviews

RUSSELL STOVER Sugar Free Dark Chocolate Mint Candy, 10 oz. bag $9.54 95.4 ¢/oz

RUSSELL STOVER Sugar Free Dark Chocolate Mint Candy, 10 oz. bag
current price $9.54
95.4 ¢/oz

RUSSELL STOVER Sugar Free Dark Chocolate Mint Candy, 10 oz. bag

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1268 reviews

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Bulk Hard Candy - 53.95 oz Bag $20.88 Was $29.84

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Bulk Hard Candy - 53.95 oz Bag
current price Now $20.88, Was $29.84

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Bulk Hard Candy - 53.95 oz Bag

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 2819 reviews

Brach's Star Brites, Candy, Peppermint, Individually Wrapped, Made With Real Peppermint Oil, 36 oz

Brach's Star Brites, Candy, Peppermint, Individually Wrapped, Made With Real Peppermint Oil, 36 oz

Brach's Star Brites, Candy, Peppermint, Individually Wrapped, Made With Real Peppermint Oil, 36 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 270 reviews

Howe Wintergreen Lozenges Mint Candy, 13 oz, Bag

Howe Wintergreen Lozenges Mint Candy, 13 oz, Bag
Available in additional 2 options

Howe Wintergreen Lozenges Mint Candy, 13 oz, Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 130 reviews

(6 pack) Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag $17.28 46.1 ¢/oz

(6 pack) Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag
current price $17.28
46.1 ¢/oz

(6 pack) Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag

Party Mints Assorted - 2 Pound Bulk Bag Baby Shower Mint - After Dinner Mints- Colorful Delicious Pastel Colored Cube Candy Smooth And Melty Breath Savers $14.49

Party Mints Assorted - 2 Pound Bulk Bag Baby Shower Mint - After Dinner Mints- Colorful Delicious Pastel Colored Cube Candy Smooth And Melty Breath Savers
current price $14.49

Party Mints Assorted - 2 Pound Bulk Bag Baby Shower Mint - After Dinner Mints- Colorful Delicious Pastel Colored Cube Candy Smooth And Melty Breath Savers

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 67 reviews

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 2 Pounds Individually Wrapped Peppermints, Starlights Mints - Refreshing Peppermint Candies - Approx 170 Count $11.24

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 2 Pounds Individually Wrapped Peppermints, Starlights Mints - Refreshing Peppermint Candies - Approx 170 Count
current price $11.24

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 2 Pounds Individually Wrapped Peppermints, Starlights Mints - Refreshing Peppermint Candies - Approx 170 Count

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 167 reviews

Red Bird Cinnamon Candy Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz $14.99

Red Bird Cinnamon Candy Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz
current price $14.99

Red Bird Cinnamon Candy Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 194 reviews

Red Bird Wintergreen Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz $14.99

Red Bird Wintergreen Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz
current price $14.99

Red Bird Wintergreen Mints, Individually Wrapped, Allergen-Free, 22 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 200 reviews

Starlight Peppermint Candy, 2 Pound Bulk Candy (Approx. 150 pcs.), Individually Wrapped Peppermint, Starlight Mints $14.99

Starlight Peppermint Candy, 2 Pound Bulk Candy (Approx. 150 pcs.), Individually Wrapped Peppermint, Starlight Mints
current price $14.99

Starlight Peppermint Candy, 2 Pound Bulk Candy (Approx. 150 pcs.), Individually Wrapped Peppermint, Starlight Mints

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 191 reviews

Life Savers Orange Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag From $8.17

Life Savers Orange Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag
Available in additional 6 options
From$817

Life Savers Orange Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 80 reviews

Life Savers Mints Pep O Mint Candy, Individually Wrapped, Bulk Value Pack - 5 lb $42.99

Life Savers Mints Pep O Mint Candy, Individually Wrapped, Bulk Value Pack - 5 lb
current price $42.99

Life Savers Mints Pep O Mint Candy, Individually Wrapped, Bulk Value Pack - 5 lb

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 14 reviews

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Christmas & Holiday Peppermint Mints- Keto and Diabetic Friendly Sugarless Hard Candy $14.99

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Christmas & Holiday Peppermint Mints- Keto and Diabetic Friendly Sugarless Hard Candy
current price $14.99

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Christmas & Holiday Peppermint Mints- Keto and Diabetic Friendly Sugarless Hard Candy

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 135 reviews

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Peppermints, Refreshing Peppermint Candies, Christmas Candy - Starlights Mints - Approx 85 Count

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Peppermints, Refreshing Peppermint Candies, Christmas Candy - Starlights Mints - Approx 85 Count

Starlight Peppermint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Peppermints, Refreshing Peppermint Candies, Christmas Candy - Starlights Mints - Approx 85 Count

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 145 reviews

SweetGourmet Pink Wintergreen Lozenges, Canada Mint Bulk Candy, 2 Pounds $14.99

SweetGourmet Pink Wintergreen Lozenges, Canada Mint Bulk Candy,  2 Pounds
current price $14.99

SweetGourmet Pink Wintergreen Lozenges, Canada Mint Bulk Candy, 2 Pounds

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 94 reviews

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy - 6.25 Oz Bag From $7.82

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy - 6.25 Oz Bag
Available in additional 6 options
From$782

Life Savers Pep-O-Mint Breath Mints Hard Candy - 6.25 Oz Bag

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 190 reviews

Andes Crème de Menthe Thin Mints, 4.67 oz. Peanut Free, Gluten Free. Contains Milk.

Andes Crème de Menthe Thin Mints, 4.67 oz. Peanut Free, Gluten Free. Contains Milk.
Available in additional 4 options

Andes Crème de Menthe Thin Mints, 4.67 oz. Peanut Free, Gluten Free. Contains Milk.

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 614 reviews

Starlight Spearmint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Spear Mints, Refreshing Green and White Spearmint Candy Discs, Starlights Breath Mints Are The Perfect After Dinner Mint $10.00

Starlight Spearmint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Spear Mints, Refreshing Green and White Spearmint Candy Discs, Starlights Breath Mints Are The Perfect After Dinner Mint
current price $10.00

Starlight Spearmint Hard Candy - Bulk 1 Pound Individually Wrapped Spear Mints, Refreshing Green and White Spearmint Candy Discs, Starlights Breath Mints Are The Perfect After Dinner Mint

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 45 reviews

Arcor Sugar Free Spearmint Starlight Mints, 1 Pound Bulk Bag, Individually Wrapped Hard Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company $14.99

Arcor Sugar Free Spearmint Starlight Mints, 1 Pound Bulk Bag, Individually Wrapped Hard Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company
current price $14.99

Arcor Sugar Free Spearmint Starlight Mints, 1 Pound Bulk Bag, Individually Wrapped Hard Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 48 reviews

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Peppermint Mints- Diabetic and Keto Friendly Sugarless Hard Candy $12.95

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Peppermint Mints-  Diabetic and Keto Friendly Sugarless Hard Candy
current price $12.95

Sugar Free Peppermint Starlight Candy - 1 Pound Bulk Bag - Individually Wrapped Sugar Free Starlight Mints - Peppermint Mints- Diabetic and Keto Friendly Sugarless Hard Candy

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 30 reviews

SweetGourmet White Peppermint Lozenges, Canada Mint Bulk Candy, 2 Pounds $14.99

SweetGourmet White Peppermint Lozenges, Canada Mint Bulk Candy,  2 Pounds
current price $14.99

SweetGourmet White Peppermint Lozenges, Canada Mint Bulk Candy, 2 Pounds

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 32 reviews

SweetGourmet Classic Chocolate Mint Starlight Hard Candy, Individually Wrapped, 2 Pound Bag, 140 Count, Chocolate with Spearmint, Gluten-Free, Fat-Free $13.59

SweetGourmet Classic Chocolate Mint Starlight Hard Candy, Individually Wrapped, 2 Pound Bag, 140 Count, Chocolate with Spearmint, Gluten-Free, Fat-Free
current price $13.59

SweetGourmet Classic Chocolate Mint Starlight Hard Candy, Individually Wrapped, 2 Pound Bag, 140 Count, Chocolate with Spearmint, Gluten-Free, Fat-Free

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 84 reviews

Only at Walmart

FAQ

Is eating mint candy good for you?

Mint candy can be a refreshing treat and may help freshen breath. However, it's important to enjoy them in moderation, especially if you're watching your sugar intake. Many mint candies are available in sugar-free options, which can be a good choice for those looking to reduce sugar consumption. If you have specific dietary concerns or health conditions, it's a good idea to check the ingredient list and consult a healthcare professional for personalized advice. Remember, enjoying mint candy as part of a balanced diet can add a little sweetness to your day without overindulging.

What's the best mint candy?

The best mint candy really depends on your taste and preferences. Some people love classic hard mints for a long-lasting flavor, while others prefer chewy or chocolate-covered varieties for a different texture. You can find options with peppermint, spearmint, wintergreen, and even fruit-infused flavors. If you're looking for sugar-free or gluten-free choices, there are plenty available as well. Exploring different types can help you discover your favorite, and Walmart offers a wide selection to suit just about any craving.

What are mint candies called?

Mint candies go by many names, depending on their style and flavor. Common types include hard mints, starlight mints, breath mints, and after-dinner mints. Some are chewy, while others are chocolate-coated or fruit-flavored. You might also see terms like lozenges, pastilles, or buttermints. No matter what they're called, these candies are all designed to deliver a cool, refreshing taste and a little pick-me-up for your breath.

How do I store mint candy to keep it fresh?

To keep your mint candy fresh and flavorful, store it in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Reseal bags or transfer candies to an airtight container to help prevent them from getting sticky or losing their crunch. If your mints are individually wrapped, that adds an extra layer of protection. Proper storage can help your treats stay fresh for longer, so you can enjoy them whenever you need a little refreshment.

Related Products