Suggested

Hard Candy

Uses item details. Price when purchased online

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb) $9.98

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb)
Sponsored
current price $9.98

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb)

3.9 out of 5 stars
3.9 out of 5 Stars. 125 reviews

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies $8.99

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies
Sponsored
current price $8.99

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 48 reviews

Lalees Hard Candy Mix, 3 lb Bulk Individually Wrapped Assorted Classic Hard Candy Variety Pack for Candy Bowls, Offices, Parties & Events $21.99

Lalees Hard Candy Mix, 3 lb Bulk Individually Wrapped Assorted Classic Hard Candy Variety Pack for Candy Bowls, Offices, Parties & Events
Sponsored
current price $21.99

Lalees Hard Candy Mix, 3 lb Bulk Individually Wrapped Assorted Classic Hard Candy Variety Pack for Candy Bowls, Offices, Parties & Events

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 159 reviews

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy $8.99 Was $9.99

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy
Sponsored
current price Now $8.99, Was $9.99

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 175 reviews

Best seller, Life Savers Hard Candy Fruit Variety Candy Bag, Sharing Size, 14.5 oz, 108 Ct From $4.88

Best seller
Life Savers Hard Candy Fruit Variety Candy Bag, Sharing Size, 14.5 oz, 108 Ct
Available in additional 6 options
From$488

Life Savers Hard Candy Fruit Variety Candy Bag, Sharing Size, 14.5 oz, 108 Ct

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3131 reviews

Life Savers Butter Rum Hard Candy Individually Wrapped, Sharing Size From $4.88

Life Savers Butter Rum Hard Candy Individually Wrapped, Sharing Size
Available in additional 5 options
From$488

Life Savers Butter Rum Hard Candy Individually Wrapped, Sharing Size

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2723 reviews

Best seller, Great Value Cinnamon Discs Hard Candy, 10 oz Bag From $1.67

Best seller
Great Value Cinnamon Discs Hard Candy, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$167

Great Value Cinnamon Discs Hard Candy, 10 oz Bag

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 2061 reviews

Best seller, Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz $4.97 44.4 ¢/oz

Best seller
Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz
current price $4.97
44.4 ¢/oz

Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 690 reviews

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb) $9.98

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb)
current price $9.98

American Old-Fashioned Hard Candy Assortment - Classic Flavors (1 lb)

3.9 out of 5 stars
3.9 out of 5 Stars. 125 reviews

Overall pick, Great Value Butterscotch Discs Hard Candy, 10 oz Bag $1.67 16.7 ¢/oz

Overall pick
Great Value Butterscotch Discs Hard Candy, 10 oz Bag
current price $1.67
16.7 ¢/oz

Great Value Butterscotch Discs Hard Candy, 10 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3228 reviews

1 Lb. Bulk WarHeads Sour Fruit Flavors Hard Candy - 117 piece $19.99

1 Lb. Bulk WarHeads Sour Fruit Flavors Hard Candy - 117 piece
Sponsored
current price $19.99

1 Lb. Bulk WarHeads Sour Fruit Flavors Hard Candy - 117 piece

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 13 reviews

1K+ bought since yesterday, Werthers Original Hard Sugar Free Assorted Flavors, Caramel Coffee, Caramel Chocalate, Caramel Candy 7.7 oz $6.32 82.1 ¢/oz

1K+ bought since yesterday
Werthers Original Hard Sugar Free Assorted Flavors, Caramel Coffee, Caramel Chocalate, Caramel Candy 7.7 oz
Sponsored
current price $6.32
82.1 ¢/oz

Werthers Original Hard Sugar Free Assorted Flavors, Caramel Coffee, Caramel Chocalate, Caramel Candy 7.7 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5178 reviews

Life Savers 5 Flavors Hard Candy Individually Wrapped Fruit Candies - 6.25 oz Bag From $2.97

Life Savers 5 Flavors Hard Candy Individually Wrapped Fruit Candies - 6.25 oz Bag
Available in additional 2 options
From$297

Life Savers 5 Flavors Hard Candy Individually Wrapped Fruit Candies - 6.25 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3247 reviews

Jolly Rancher Assorted Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz $4.97

Jolly Rancher Assorted Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz
current price $4.97
From $4.97

Jolly Rancher Assorted Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 11.2 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 595 reviews

2K+ bought since yesterday, Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bag, 12 Oz $4.52 37.7 ¢/oz

2K+ bought since yesterday
Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bag, 12 Oz
current price $4.52
37.7 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bag, 12 Oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1972 reviews

Best seller, Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag 7 oz $3.48 49.7 ¢/oz

Best seller
Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag 7 oz
current price $3.48
49.7 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag 7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4396 reviews

Rollback, Werther's Original Hard Apple Filled Caramel Candy, 5.5 oz From $1.97

Werther's Original Hard Apple Filled Caramel Candy, 5.5 oz
Available in additional 2 options
From$197

Werther's Original Hard Apple Filled Caramel Candy, 5.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1931 reviews

Rollback, Werthers Original Hard Carmel Coffee Candy, 5.5 oz Was $2.88

Werthers Original Hard Carmel Coffee Candy, 5.5 oz
Available in additional 6 options

Werthers Original Hard Carmel Coffee Candy, 5.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 802 reviews

Rollback, Werthers Original Hard Caramel Candy, 5.5 oz From $1.97

Werthers Original Hard Caramel Candy, 5.5 oz
Available in additional 2 options
From$197

Werthers Original Hard Caramel Candy, 5.5 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 2275 reviews

Jolly Rancher 2-in-1 Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.5 oz

Jolly Rancher 2-in-1 Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.5 oz
Available in additional 2 options

Jolly Rancher 2-in-1 Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 762 reviews

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag $4.97 38.2 ¢/oz

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag
current price $4.97
38.2 ¢/oz

Life Savers Orange Breath Mint Hard Candy, Sharing Size - 13 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2454 reviews

Jolly Rancher Awesome Reds Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 13 oz $16.40 $1.26/oz

Jolly Rancher Awesome Reds Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 13 oz
current price $16.40
$1.26/oz

Jolly Rancher Awesome Reds Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 13 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1137 reviews

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy $8.99 Was $9.99

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy
current price Now $8.99, Was $9.99

Cinnamon Discs Hard Candy - Bulk 1 Pound (Approx 75 Pieces) Individually Wrapped Red Cinnamon Candies - Holiday Bulk Cinnamon Candy

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 175 reviews

Assorted Fruit Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Discs Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company $8.99

Assorted Fruit Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Discs Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company
current price $8.99

Assorted Fruit Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Discs Candy, The Hampton Popcorn & Candy Company

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 77 reviews

Jolly Rancher Zero Sugar Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz From $6.44

Jolly Rancher Zero Sugar Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz
Available in additional 2 options
From$644

Jolly Rancher Zero Sugar Tropical Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1867 reviews

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bulk Variety Bag, 42 oz $13.38 31.9 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bulk Variety Bag, 42 oz
current price $13.38
31.9 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy Bulk Variety Bag, 42 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 903 reviews

Werther's Original Limited Edition Fall Harvest Caramel Apple Hard Candies, 8.57 oz Bag $3.96 46.2 ¢/oz

Werther's Original Limited Edition Fall Harvest Caramel Apple Hard Candies, 8.57 oz Bag
current price $3.96
46.2 ¢/oz

Werther's Original Limited Edition Fall Harvest Caramel Apple Hard Candies, 8.57 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 173 reviews

Best seller, Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Resealable Bag 14 oz $14.32 $1.02/oz

Best seller
Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Resealable Bag 14 oz
current price $14.32
$1.02/oz

Jolly Rancher Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Resealable Bag 14 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4396 reviews

Jolly Rancher Zero Sugar Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz

Jolly Rancher Zero Sugar Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz

Jolly Rancher Zero Sugar Assorted Fruit Flavored Hard Candy, Bag 6.1 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3169 reviews

Kopiko Cappuccino Hard Candy, 28.2 Oz Bulk Jar (Approx. 200 Pieces), Creamy Coffee Candy Made with Real Coffee Extract, Individually Wrapped for a Smooth Boost $17.46

Kopiko Cappuccino Hard Candy, 28.2 Oz Bulk Jar (Approx. 200 Pieces), Creamy Coffee Candy Made with Real Coffee Extract, Individually Wrapped for a Smooth Boost
current price $17.46

Kopiko Cappuccino Hard Candy, 28.2 Oz Bulk Jar (Approx. 200 Pieces), Creamy Coffee Candy Made with Real Coffee Extract, Individually Wrapped for a Smooth Boost

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 62 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag From $1.58

2K+ bought since yesterday
Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$158

Great Value Peppermint Starlight Mints Hard Candy, 10 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4307 reviews

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 22.7 oz $7.44 32.8 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 22.7 oz
current price $7.44
32.8 ¢/oz

Jolly Rancher Original Fruit Flavored Hard Candy, Bag, 22.7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 511 reviews

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag From $2.88

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag
Available in additional 3 options
From$288

Life Savers Wint-O-Green Breath Mints Hard Candy - 6.25 oz Bag

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 10123 reviews

Classic Strawberry Bon Bons - Chewy Filled Strawberry Hard Candy, Individually Wrapped, 1 lb (16 oz) $9.99

Classic Strawberry Bon Bons - Chewy Filled Strawberry Hard Candy, Individually Wrapped, 1 lb (16 oz)
current price $9.99

Classic Strawberry Bon Bons - Chewy Filled Strawberry Hard Candy, Individually Wrapped, 1 lb (16 oz)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 132 reviews

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies $8.99

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies
current price $8.99

Assorted Fruit Buttons Hard Candy - 1 Pound Bulk Bag Individually Wrapped Fruit Discs Hard Candies

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 48 reviews

Dad's Root Beer Barrels Hard Candy, 1lb Bulk Bag (Approximately 50 pcs), Root Beer Candy, Dads Root Beer Barrels, The Hampton Popcorn & Candy Company $8.99 Was $11.99

Dad's Root Beer Barrels Hard Candy, 1lb Bulk Bag (Approximately 50 pcs), Root Beer Candy, Dads Root Beer Barrels, The Hampton Popcorn & Candy Company
current price Now $8.99, Was $11.99

Dad's Root Beer Barrels Hard Candy, 1lb Bulk Bag (Approximately 50 pcs), Root Beer Candy, Dads Root Beer Barrels, The Hampton Popcorn & Candy Company

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 221 reviews

Jawbreakers 1 Pound Bag Individually Wrapped Large Hard Candy Balls Assorted Colors, Long-Lasting Jaw Breakers Candy Bulk Jawbreaker Treats for Parties, Snacking, & More. Orange, Lime, Grape, C $9.49

Jawbreakers 1 Pound Bag  Individually Wrapped Large Hard Candy Balls  Assorted Colors, Long-Lasting Jaw Breakers Candy  Bulk Jawbreaker Treats for Parties, Snacking, & More. Orange, Lime, Grape, C
current price $9.49

Jawbreakers 1 Pound Bag Individually Wrapped Large Hard Candy Balls Assorted Colors, Long-Lasting Jaw Breakers Candy Bulk Jawbreaker Treats for Parties, Snacking, & More. Orange, Lime, Grape, C

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 74 reviews

Fruity Starlight Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Starlights, The Hampton Popcorn & Candy Company $8.99

Fruity Starlight Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Starlights, The Hampton Popcorn & Candy Company
current price $8.99

Fruity Starlight Hard Candy, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Individually Wrapped Hard Candy, Fruit Starlights, The Hampton Popcorn & Candy Company

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 39 reviews

WarHeads Extreme Sour Hard Candy, 2 oz Was $9.08

WarHeads Extreme Sour Hard Candy, 2 oz
Available in additional 6 options

WarHeads Extreme Sour Hard Candy, 2 oz

3.6 out of 5 stars
3.6 out of 5 Stars. 58 reviews

Chick-O-Stick, Gluten Free, Crunchy Peanut Butter Rolled in Toasted Coconut Hard Candy, 8.47oz $14.83 $1.75/oz

Chick-O-Stick, Gluten Free, Crunchy Peanut Butter Rolled in Toasted Coconut Hard Candy, 8.47oz
current price $14.83
$1.75/oz

Chick-O-Stick, Gluten Free, Crunchy Peanut Butter Rolled in Toasted Coconut Hard Candy, 8.47oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 44 reviews

Prince of Peace Ginger Hard Candy with Center-Filled Ginger Burst, Made with Real Ginger, 4oz.Bag - Bold and Spicy Flavor, Natural Digestive Aid, Individually Wrapped $6.55 $1.64/oz

Prince of Peace Ginger Hard Candy with Center-Filled Ginger Burst, Made with Real Ginger, 4oz.Bag - Bold and Spicy Flavor, Natural Digestive Aid, Individually Wrapped
current price $6.55
$1.64/oz

Prince of Peace Ginger Hard Candy with Center-Filled Ginger Burst, Made with Real Ginger, 4oz.Bag - Bold and Spicy Flavor, Natural Digestive Aid, Individually Wrapped

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 276 reviews

Rossana Pistachio Candy 1 Pound Bag Italian Hard Candy Individually Wrapped Classic Pistachio Treat Puntini Style Sweets Authentic Italian Candy from Italy $13.99

Rossana Pistachio Candy  1 Pound Bag  Italian Hard Candy Individually Wrapped  Classic Pistachio Treat  Puntini Style Sweets  Authentic Italian Candy from Italy
current price $13.99

Rossana Pistachio Candy 1 Pound Bag Italian Hard Candy Individually Wrapped Classic Pistachio Treat Puntini Style Sweets Authentic Italian Candy from Italy

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 160 reviews

Werther's Original Individually Wrapped Caramel Hard Candy, 12 oz Share Bag $5.44 45.3 ¢/oz

Werther's Original Individually Wrapped Caramel Hard Candy, 12 oz Share Bag
current price $5.44
45.3 ¢/oz

Werther's Original Individually Wrapped Caramel Hard Candy, 12 oz Share Bag

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 889 reviews

Claeys Old Fashioned Hard Candy - Variety 4 Pack - Apple, Cherry, Lemon, and Watermelon - Since 1919 $13.99

Claeys Old Fashioned Hard Candy - Variety 4 Pack - Apple, Cherry, Lemon, and Watermelon - Since 1919
current price $13.99

Claeys Old Fashioned Hard Candy - Variety 4 Pack - Apple, Cherry, Lemon, and Watermelon - Since 1919

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 11 reviews

Werther's Original Hard Caramel Candy, 30 oz $10.44 34.8 ¢/oz

Werther's Original Hard Caramel Candy, 30 oz
current price $10.44
34.8 ¢/oz

Werther's Original Hard Caramel Candy, 30 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 4186 reviews

Old Fashioned Hard Candy Assortment, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Butterscotch, Root Beer Barrels, Strawberry Filled Bon Bons, Cinnamon Discs, Starlight Peppermints $12.50

Old Fashioned Hard Candy Assortment, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Butterscotch, Root Beer Barrels, Strawberry Filled Bon Bons, Cinnamon Discs, Starlight Peppermints
current price $12.50

Old Fashioned Hard Candy Assortment, 1 Pound Bulk Candy (Approx. 75 pcs.), Butterscotch, Root Beer Barrels, Strawberry Filled Bon Bons, Cinnamon Discs, Starlight Peppermints

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 51 reviews

Discover Great Brands

FAQ

Is 'hard candy' a brand or just the candy type?

“Hard candy” describes a candy style, not a single brand. It’s the long‑lasting, boiled sugar confections you suck rather than chew right away.

  • Common types: fruit‑flavored pieces, mints, cinnamon or coffee candies, butter‑style caramels, and jawbreakers.
  • Formats: individually wrapped pieces, sharing size bags, party size bulk, and sometimes lollipops.

You’ll find a wide range of makers in this category, with flavors from tropical fruit to classic peppermint and butter notes. Availability, flavors, and bag sizes can vary by store and online inventory. If you’re browsing, use the “Hard Candy & Lollipops” section to see the full assortment and refine by flavor, size, or dietary needs.

What candies are considered hard candy here?

On this page, hard candy generally includes solid sweets that dissolve slowly in your mouth.

  • Fruit pieces: original and tropical fruit flavors.
  • Mints: peppermint, spearmint, wintergreen, and breath mint discs.
  • Classic sweets: butter‑style and butterscotch‑like candies, cinnamon, coffee, and jawbreakers.
  • Lollipops: often grouped with hard candy due to similar texture.
  • Dietary variations: sugar‑free and zero‑sugar options.

To narrow it down, try filters like Mints, Fruit Flavored & Sour Candy, Sugar Free Candy, Multipacks & Bags, or Bulk Candy. Product pages usually note flavor mix, piece count, and whether items are individually wrapped so you can pick the right bag for snacking, sharing, or candy bowls.

Do you have sugar-free hard candy options?

Yes—this category often includes sugar‑free and zero‑sugar hard candy.

  • How to spot them: look for terms like “sugar free,” “zero sugar,” or “no sugar added” in the title or description.
  • Flavors and styles: fruit drops, mints, and other classics are commonly available in sugar‑free versions.
  • Check the label: review the Nutrition Facts and ingredients for sweeteners and serving sizes that fit your preferences.

Availability can vary by location. If you have specific dietary needs, consider confirming ingredients on the product page and consulting a healthcare professional as needed. Filters like Sugar Free Candy can help you quickly surface suitable options.

Are these candies individually wrapped for sharing and parties?

Many hard candies come individually wrapped, which can be convenient for candy bowls, offices, classrooms, and events.

  • What to look for: phrases like “individually wrapped,” “sharing size,” or “party size.”
  • Why it helps: easier portioning, fresher pieces, and more hygienic for group settings.
  • Package details: product pages typically include piece counts and photos showing wrap style.

Packaging can differ by item, so it’s a good idea to double‑check the description and images to confirm wrap type and quantity. If you’re planning an event, consider larger bags in the Multipacks & Bags or Bulk Candy sections to cover your guest count.

Can I order bulk bags for pickup or delivery?

Many bulk and party‑size hard candy bags are available for Pickup, Delivery, or Shipping, depending on your location and local inventory.

  • How to check: set your store or address in the app or on the site, then look for available fulfillment options on each product page.
  • Planning ahead: availability and time windows can vary, so checking early can provide more choices.
  • Tip: the Bulk Candy and Multipacks & Bags sections are great starting points for larger quantities.

Once you choose a bag size and flavor mix, add it to your cart and select your preferred fulfillment method at checkout. Options may differ by item and region.

Related Products