Suggested

Chip

Uses item details. Price when purchased online

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips $4.08 41.2 ¢/oz

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips
Sponsored
current price $4.08
41.2 ¢/oz

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5762 reviews

Best seller, Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips $4.08 41.2 ¢/oz

Best seller
Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips
Sponsored
current price $4.08
41.2 ¢/oz

Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9361 reviews

Rollback, Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips $8.97 Was $9.97 49.8 ¢/oz

Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips
Sponsored
current price Now $8.97, Was $9.97
49.8 ¢/oz

Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3853 reviews

Best seller, Pringles Sour Cream and Onion Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister $2.38 43.3 ¢/oz

Best seller
Pringles Sour Cream and Onion Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister
Sponsored
current price $2.38
43.3 ¢/oz

Pringles Sour Cream and Onion Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 12174 reviews

Overall pick, Doritos Nacho Cheese Tortilla Snack Chips,Party Size, 14.5 Ounce Bag $5.94 41.0 ¢/oz

Overall pick
Doritos Nacho Cheese Tortilla Snack Chips,Party Size, 14.5 Ounce Bag
current price $5.94
41.0 ¢/oz

Doritos Nacho Cheese Tortilla Snack Chips,Party Size, 14.5 Ounce Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 75172 reviews

Rollback, Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips, 9.25 oz Bag $3.97 Was $4.48 42.7 ¢/oz

Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips, 9.25 oz Bag
current price Now $3.97, Was $4.48
42.7 ¢/oz

Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips, 9.25 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 35105 reviews

Rollback, Lay's Snacks Mix Potato Chips Variety Pack, 1 oz, 18 Count $8.97 Was $9.97 49.8 ¢/oz

Lay's Snacks Mix Potato Chips Variety Pack, 1 oz, 18 Count
current price Now $8.97, Was $9.97
49.8 ¢/oz

Lay's Snacks Mix Potato Chips Variety Pack, 1 oz, 18 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 21913 reviews

10K+ bought since yesterday, Lay's Classic Potato Chips, 8 oz Bag From $2.97

10K+ bought since yesterday
Lay's Classic Potato Chips, 8 oz Bag
Available in additional 2 options
From$297

Lay's Classic Potato Chips, 8 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 31531 reviews

Rollback, Great Value Original Salted Wavy Potato Chips Party Size, 13 oz Bag $2.50 Was $2.96 19.2 ¢/oz

Great Value Original Salted Wavy Potato Chips Party Size, 13 oz Bag
current price Now $2.50, Was $2.96
19.2 ¢/oz

Great Value Original Salted Wavy Potato Chips Party Size, 13 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 17822 reviews

Best seller, Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips From $4.08

Best seller
Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips
Available in additional 4 options
From$408

Takis Fuego 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9361 reviews

Best seller, Pringles Original Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.2 oz Canister $2.38 45.8 ¢/oz

Best seller
Pringles Original Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.2 oz Canister
Sponsored
current price $2.38
45.8 ¢/oz

Pringles Original Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.2 oz Canister

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 21041 reviews

Pringles Pizza Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister $2.38 43.3 ¢/oz

Pringles Pizza Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister
Sponsored
current price $2.38
43.3 ¢/oz

Pringles Pizza Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2967 reviews

Best seller, Lay's Sour Cream & Onion Flavor Potato Chips, 7.75 oz Bag $2.97 38.3 ¢/oz

Best seller
Lay's Sour Cream & Onion Flavor Potato Chips, 7.75 oz Bag
current price $2.97
38.3 ¢/oz

Lay's Sour Cream & Onion Flavor Potato Chips, 7.75 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 16140 reviews

Rollback, PopCorners Popped Corn Snack Chips, 3 Flavor Variety Pack, 15 Count Multipack $8.97 Was $9.97 95.4 ¢/oz

PopCorners Popped Corn Snack Chips, 3 Flavor Variety Pack, 15 Count Multipack
current price Now $8.97, Was $9.97
95.4 ¢/oz

PopCorners Popped Corn Snack Chips, 3 Flavor Variety Pack, 15 Count Multipack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2348 reviews

Best seller, SunChips 100% Whole Grain Harvest Cheddar Snack Chips Bag, 7 oz​ From $3.98

Best seller
SunChips 100% Whole Grain Harvest Cheddar Snack Chips Bag, 7 oz​
Available in additional 2 options
From$398

SunChips 100% Whole Grain Harvest Cheddar Snack Chips Bag, 7 oz​

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 10114 reviews

Chick-fil-A Sauce Waffle Potato Chips 7oz From $4.57

Chick-fil-A Sauce Waffle Potato Chips 7oz
Available in additional 3 options
From$457

Chick-fil-A Sauce Waffle Potato Chips 7oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 431 reviews

10K+ bought since yesterday, On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag From $3.97

10K+ bought since yesterday
On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag
Available in additional 2 options
From$397

On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 17989 reviews

Great Value Ripple Cheddar and Sour Cream Potato Chips, 8 oz Bag From $1.82

Great Value Ripple Cheddar and Sour Cream Potato Chips, 8 oz Bag
Available in additional 2 options
From$182

Great Value Ripple Cheddar and Sour Cream Potato Chips, 8 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 7481 reviews

Utz Ripples Sour Cream & Onion Flavored Potato Chips 7.75 oz Family Size Bag From $3.27

Utz Ripples Sour Cream & Onion Flavored Potato Chips 7.75 oz Family Size Bag
Available in additional 2 options
From$327

Utz Ripples Sour Cream & Onion Flavored Potato Chips 7.75 oz Family Size Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 718 reviews

Rollback, Great Value Cheddar and Sour Cream Ripple Potato Chips Party Size, 12.5 oz Bag $2.50 19.2 ¢/oz

Great Value Cheddar and Sour Cream Ripple Potato Chips Party Size, 12.5 oz Bag
current price $2.50
19.2 ¢/oz

Great Value Cheddar and Sour Cream Ripple Potato Chips Party Size, 12.5 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9788 reviews

Pringles Cheddar and Sour Cream Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister $2.38 43.3 ¢/oz

Pringles Cheddar and Sour Cream Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister
Sponsored
current price $2.38
43.3 ¢/oz

Pringles Cheddar and Sour Cream Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2719 reviews

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Original, 8oz Tray (12 Cups) $6.97 87.1 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Original, 8oz Tray (12 Cups)
Sponsored
current price $6.97
87.1 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Original, 8oz Tray (12 Cups)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3197 reviews

10K+ bought since yesterday, Ruffles Cheddar & Sour Cream Potato Snack Chips, Party Size, 12.5 oz Bag $5.94 47.5 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Ruffles Cheddar & Sour Cream Potato Snack Chips, Party Size, 12.5 oz Bag
current price $5.94
47.5 ¢/oz

Ruffles Cheddar & Sour Cream Potato Snack Chips, Party Size, 12.5 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 22923 reviews

Miss Vickies Dill Pickle Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz $3.72 49.6 ¢/oz

Miss Vickies Dill Pickle Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz
current price $3.72
49.6 ¢/oz

Miss Vickies Dill Pickle Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 723 reviews

Calidad Round Yellow Corn Tortilla Chips, Jumbo Size, 24 Ounce Bag $4.48 18.7 ¢/oz

Calidad Round Yellow Corn Tortilla Chips, Jumbo Size, 24 Ounce Bag
current price $4.48
18.7 ¢/oz

Calidad Round Yellow Corn Tortilla Chips, Jumbo Size, 24 Ounce Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 929 reviews

Rollback, Fritos Regular Corn Chips, 9.25 oz Single Bag From $3.97

Fritos Regular Corn Chips, 9.25 oz Single Bag
Available in additional 2 options
From$397

Fritos Regular Corn Chips, 9.25 oz Single Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 21900 reviews

Rollback, Ruffles Flamin' Hot Cheddar and Sour Cream Flavored Potato Snack Chips, 8 Ounce Bag Was $4.48

Ruffles Flamin' Hot Cheddar and Sour Cream Flavored Potato Snack Chips, 8 Ounce Bag
Available in additional 2 options

Ruffles Flamin' Hot Cheddar and Sour Cream Flavored Potato Snack Chips, 8 Ounce Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2315 reviews

Siete Kettle Cooked Potato Chips Serrano Sea Salt & Vinegar - 5.5 oz From $3.94

Siete Kettle Cooked Potato Chips Serrano Sea Salt & Vinegar - 5.5 oz
Available in additional 5 options
From$394

Siete Kettle Cooked Potato Chips Serrano Sea Salt & Vinegar - 5.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1120 reviews

Miss Vickies Jalapeno Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz $3.72 49.6 ¢/oz

Miss Vickies Jalapeno Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz
current price $3.72
49.6 ¢/oz

Miss Vickies Jalapeno Kettle Cooked Potato Chips Bag, 7.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 534 reviews

10K+ bought since yesterday, Santitas White Corn Tortilla Chips Snack Chips, 11 oz Bag $2.94 26.7 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Santitas White Corn Tortilla Chips Snack Chips, 11 oz Bag
current price $2.94
26.7 ¢/oz

Santitas White Corn Tortilla Chips Snack Chips, 11 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 11559 reviews

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups) $13.98 72.4 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups)
Sponsored
current price $13.98
72.4 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 8140 reviews

Pringles BBQ Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister $2.38

Pringles BBQ Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister
Sponsored
current price $2.38

Pringles BBQ Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, 5.5 oz Canister

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 6958 reviews

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups) $13.98 72.4 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups)
current price $13.98
72.4 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Snack Cups, Variety Pack, 19.3oz Box (27 Cups)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 8140 reviews

Great Value Barbecue Potato Chips, 7.75 oz Bag $1.82 23.3 ¢/oz

Great Value Barbecue Potato Chips, 7.75 oz Bag
current price $1.82
23.3 ¢/oz

Great Value Barbecue Potato Chips, 7.75 oz Bag

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 7360 reviews

Rollback, Lay's Classic Potato Chips, Party Size, 13 oz Bag $4.77 Was $5.44 36.7 ¢/oz

Lay's Classic Potato Chips, Party Size, 13 oz Bag
current price Now $4.77, Was $5.44
36.7 ¢/oz

Lay's Classic Potato Chips, Party Size, 13 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 31337 reviews

Rollback, Doritos Tortilla Chips Cool Ranch Flavor Snack Chips, 9.25 oz Bag $3.97 Was $4.48 42.7 ¢/oz

Doritos Tortilla Chips Cool Ranch Flavor Snack Chips, 9.25 oz Bag
current price Now $3.97, Was $4.48
42.7 ¢/oz

Doritos Tortilla Chips Cool Ranch Flavor Snack Chips, 9.25 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 16992 reviews

Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips 1 oz, 10 Count $5.97 59.7 ¢/oz

Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips 1 oz, 10 Count
current price $5.97
59.7 ¢/oz

Doritos Nacho Cheese Flavored Tortilla Chips 1 oz, 10 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 11406 reviews

Rollback, Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips $8.97 Was $9.97 49.8 ¢/oz

Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips
current price Now $8.97, Was $9.97
49.8 ¢/oz

Takis 18 pc / 1 oz Variety Pack, Assorted Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3853 reviews

Great Value Bowlz Tortilla Chips, 10 oz Bag From $2.17

Great Value Bowlz Tortilla Chips, 10 oz Bag
Available in additional 2 options
From$217

Great Value Bowlz Tortilla Chips, 10 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4192 reviews

Great Value Sour Cream and Onion Potato Chips, 7.75 oz Bag $1.82 23.3 ¢/oz

Great Value Sour Cream and Onion Potato Chips, 7.75 oz Bag
current price $1.82
23.3 ¢/oz

Great Value Sour Cream and Onion Potato Chips, 7.75 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4329 reviews

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips From $4.08

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips
Available in additional 6 options
From$408

Takis Blue Heat 9.9 oz Sharing Size Bag, Hot Chili Pepper Rolled Tortilla Chips

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5762 reviews

Baked Ruffles 50% Less Fat Cheddar & Sour Cream Potato Chips Bag, 6.25 oz $3.98 63.2 ¢/oz

Baked Ruffles 50% Less Fat Cheddar & Sour Cream Potato Chips Bag, 6.25 oz
current price $3.98
63.2 ¢/oz

Baked Ruffles 50% Less Fat Cheddar & Sour Cream Potato Chips Bag, 6.25 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4493 reviews

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Variety Pack, 22oz Pack (16 Cans) $13.98 63.5 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Variety Pack, 22oz Pack (16 Cans)
current price $13.98
63.5 ¢/oz

Pringles Potato Crisps Chips, Lunch Snacks, Variety Pack, 22oz Pack (16 Cans)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3100 reviews

Ruffles Original Flavor Potato Snack Chips,Party Size, 13 oz Bag $5.94 45.7 ¢/oz

Ruffles Original Flavor Potato Snack Chips,Party Size, 13 oz Bag
current price $5.94
45.7 ¢/oz

Ruffles Original Flavor Potato Snack Chips,Party Size, 13 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 26442 reviews

SunChips 100% Whole Grain French Onion Snack Chips Bag, 7 oz​ From $3.98

SunChips 100% Whole Grain French Onion Snack Chips Bag, 7 oz​
Available in additional 2 options
From$398

SunChips 100% Whole Grain French Onion Snack Chips Bag, 7 oz​

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3241 reviews

Takis Fuego 17 oz Fiesta Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips $4.98 29.3 ¢/oz

Takis Fuego 17 oz Fiesta Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips
current price $4.98
29.3 ¢/oz

Takis Fuego 17 oz Fiesta Size Bag, Hot Chili Pepper & Lime Rolled Tortilla Chips

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7573 reviews

Lay's Honey Barbecue Potato Chips Bag, 7.75 oz From $2.97

Lay's Honey Barbecue Potato Chips Bag, 7.75 oz
Available in additional 2 options
From$297

Lay's Honey Barbecue Potato Chips Bag, 7.75 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 11407 reviews

Lay's Barbecue Flavored Potato Chips 7.75 Ounce Bag $2.97 38.1 ¢/oz

Lay's Barbecue Flavored Potato Chips 7.75 Ounce Bag
current price $2.97
38.1 ¢/oz

Lay's Barbecue Flavored Potato Chips 7.75 Ounce Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 15437 reviews

Great Value Chile Limon Flavored Crunchy Potato Chips, 8 oz Bag From $1.82

Great Value Chile Limon Flavored Crunchy Potato Chips, 8 oz Bag
Available in additional 3 options
From$182

Great Value Chile Limon Flavored Crunchy Potato Chips, 8 oz Bag

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 225 reviews

Utz Ripples Original Potato Chips, 7.75 oz Bag From $3.27

Utz Ripples Original Potato Chips, 7.75 oz Bag
Available in additional 2 options
From$327

Utz Ripples Original Potato Chips, 7.75 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 962 reviews

Other options to consider

FAQ

What types of chips can I find here?

Walmart offers a wide variety of chips to suit different tastes and occasions. You’ll find:

  • Potato chips in classic, wavy, and rippled styles
  • Tortilla chips for dipping and snacking
  • Corn chips and puffed snacks
  • Flavored chips like barbecue, sour cream & onion, and spicy varieties
  • Multipacks and party-size bags for gatherings

There are also options for those looking for gluten-free or allergen-friendly snacks. With so many choices, it’s easy to find something for everyone.

How do I pick the right chip for a party?

Choosing chips for a party depends on your guests and what you’re serving. Here are some tips:

  • Go for variety packs to offer different flavors and types
  • Pick party-size bags for larger groups
  • Include tortilla chips if you’ll have dips or salsas
  • Consider dietary needs by including gluten-free or allergen-friendly options

Mixing a few different kinds can help make sure everyone finds something they enjoy.

Are there chips that fit special diets?

Yes, you’ll find chips that cater to a range of dietary preferences at Walmart. Look for:

  • Gluten-free chips like certain tortilla and corn chips
  • Allergen-friendly options that avoid common ingredients
  • Chips made with alternative oils or whole grains

Always check the packaging for specific ingredient and allergen information to find the best fit for your needs.

What’s the best way to keep chips fresh?

To help keep chips fresh and crunchy after opening, try these tips:

  • Seal the bag tightly with a clip or transfer chips to an airtight container
  • Store in a cool, dry place away from sunlight
  • Avoid moisture, as it can make chips go stale faster

Following these steps can help maintain the chips’ texture and flavor for longer.

Can I buy chips in bulk or variety packs?

Absolutely! Walmart offers both bulk bags and variety packs of chips. Bulk or party-size bags are great for gatherings, while variety packs let you enjoy multiple flavors in one purchase. These options are especially handy for families, events, or stocking up your pantry. Just look for the "Party Size" or "Variety Pack" labels when shopping online or in-store.

Related Products