Sort by|

Cabbage

Uses item details. Price when purchased online

Lucky Seoul Daily Vegan Kimchi, 14 oz, Jar, Refrigerated, Low Sodium $4.87 34.8 ¢/oz

Lucky Seoul Daily Vegan Kimchi, 14 oz, Jar, Refrigerated, Low Sodium
Sponsored
current price $4.87
34.8 ¢/oz

Lucky Seoul Daily Vegan Kimchi, 14 oz, Jar, Refrigerated, Low Sodium

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 581 reviews

Overall pick, Fresh Green Cabbage, Each $2.68 88.0 ¢/lb

Overall pick
Fresh Green Cabbage, Each
current price $2.68
each (est.)
88.0 ¢/lb
Final cost by weight

Fresh Green Cabbage, Each

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 60761 reviews

Fresh Organic Green Cabbage, Each $4.20 $1.56/lb

Fresh Organic Green Cabbage, Each
current price $4.20
each (est.)
$1.56/lb
Final cost by weight

Fresh Organic Green Cabbage, Each

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 5175 reviews

Fresh Organic Red Cabbage, Each $4.49 $1.96/lb

Fresh Organic Red Cabbage, Each
current price $4.49
each (est.)
$1.96/lb
Final cost by weight

Fresh Organic Red Cabbage, Each

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 734 reviews

5K+ bought since yesterday, Marketside Angel Hair Cole Slaw, 10 oz Bag (Fresh) $2.14 21.4 ¢/oz

5K+ bought since yesterday
Marketside Angel Hair Cole Slaw, 10 oz Bag (Fresh)
current price $2.14
21.4 ¢/oz

Marketside Angel Hair Cole Slaw, 10 oz Bag (Fresh)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 6980 reviews

Jovvily Cabbage Powder - 8oz - Pure Dried Cabbage $8.99

Jovvily Cabbage Powder - 8oz - Pure Dried Cabbage
current price $8.99

Jovvily Cabbage Powder - 8oz - Pure Dried Cabbage

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 3) $25.94 Was $33.98

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 3)
current price Now $25.94, Was $33.98

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 3)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3 reviews

-Dehydrated Cabbage 250g $16.99

-Dehydrated Cabbage 250g
current price $16.99

-Dehydrated Cabbage 250g

Fresh Red Cabbage, Each $3.07 $1.17/lb

Fresh Red Cabbage, Each
current price $3.07
each (est.)
$1.17/lb
Final cost by weight

Fresh Red Cabbage, Each

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 4328 reviews

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 2) $21.94 Was $25.97

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 2)
current price Now $21.94, Was $25.97

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 2)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3 reviews

Hengstenberg Sauerkraut, Bavarian Style, 24 Ounce (Pack of 12) $113.98

Hengstenberg Sauerkraut, Bavarian Style, 24 Ounce (Pack of 12)
current price $113.98

Hengstenberg Sauerkraut, Bavarian Style, 24 Ounce (Pack of 12)

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

Hengstenberg Bavarian Sauerkraut 24 oz. Pack of 3 $22.49

Hengstenberg Bavarian Sauerkraut 24 oz. Pack of 3
current price $22.49

Hengstenberg Bavarian Sauerkraut 24 oz. Pack of 3

Baxters Sauerkraut - Fermented Cabbage - Crunchy & Tangy $33.99

Baxters Sauerkraut - Fermented Cabbage - Crunchy & Tangy
current price $33.99

Baxters Sauerkraut - Fermented Cabbage - Crunchy & Tangy

Hengstenberg Bavarian Style Sauerkraut Chucrut 680g, British Import (Pack of 2) $14.49 Was $34.26

Hengstenberg Bavarian Style Sauerkraut Chucrut 680g, British Import (Pack of 2)
current price Now $14.49, Was $34.26

Hengstenberg Bavarian Style Sauerkraut Chucrut 680g, British Import (Pack of 2)

Baxters Sauerkraut 480g, British Import (Pack of 3) $40.17

Baxters Sauerkraut 480g, British Import (Pack of 3)
current price $40.17

Baxters Sauerkraut 480g, British Import (Pack of 3)

Eden Foods Organic Sauerkraut, 32 Ounce -- 12 per case. $119.14

Eden Foods Organic Sauerkraut, 32 Ounce -- 12 per case.
current price $119.14

Eden Foods Organic Sauerkraut, 32 Ounce -- 12 per case.

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 1) $15.94 Was $17.93

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 1)
current price Now $15.94, Was $17.93

Woodstock Organic Sauerkraut 16 oz (Pack Of 1)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3 reviews

( 2 Pack ) Frank's Quality Shredded Sauerkraut, 8 oz, Can $14.09

( 2 Pack ) Frank's Quality Shredded Sauerkraut, 8 oz, Can
current price $14.09

( 2 Pack ) Frank's Quality Shredded Sauerkraut, 8 oz, Can

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 9 reviews

Baxters Red Cabbage 440g, British Import (Pack of 3) $40.47

Baxters Red Cabbage 440g, British Import (Pack of 3)
current price $40.47

Baxters Red Cabbage 440g, British Import (Pack of 3)

Saverne Sauerkraut 16 oz (Pack Of 6) $66.98

Saverne Sauerkraut 16 oz (Pack Of 6)
current price $66.98

Saverne Sauerkraut 16 oz (Pack Of 6)

B&G Bloch Guggenheimer Sauerkraut White Cabbage, 8 Oz $9.78

B&G Bloch Guggenheimer Sauerkraut White Cabbage, 8 Oz
current price $9.78

B&G Bloch Guggenheimer Sauerkraut White Cabbage, 8 Oz

Baxters Red Cabbage - in vinegar $33.99

Baxters Red Cabbage - in vinegar
current price $33.99

Baxters Red Cabbage - in vinegar

HENGSTENBERG CABBAGE RED ROTESSA-24.3 OZ -Pack of 6 $38.78 Was $48.77

HENGSTENBERG CABBAGE RED ROTESSA-24.3 OZ -Pack of 6
current price Now $38.78, Was $48.77

HENGSTENBERG CABBAGE RED ROTESSA-24.3 OZ -Pack of 6

Original Tianjin Preserved Vegetable Salted Cabbage 21 Oz. (600 g.) $24.99

Original Tianjin Preserved Vegetable Salted Cabbage 21 Oz. (600 g.)
current price $24.99

Original Tianjin Preserved Vegetable Salted Cabbage 21 Oz. (600 g.)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa 24.3 oz (Pack of 6) $62.99

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa 24.3 oz (Pack of 6)
current price $62.99

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa 24.3 oz (Pack of 6)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Margaret Holmes Seasoned Cabbage, 15 oz Can (Pack of 6) $23.00 Was $26.26

Margaret Holmes Seasoned Cabbage, 15 oz Can (Pack of 6)
current price Now $23.00, Was $26.26

Margaret Holmes Seasoned Cabbage, 15 oz Can (Pack of 6)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 2 reviews

Eden Foods Organic Sauerkraut -- 18 Oz $11.26

Eden Foods Organic Sauerkraut -- 18 Oz
current price $11.26

Eden Foods Organic Sauerkraut -- 18 Oz

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 9 reviews

Glory Foods Canned Seasoned Country Cabbage, 14.5 oz, Can From $1.62

Glory Foods Canned Seasoned Country Cabbage, 14.5 oz, Can
Available in additional 4 options
From$162

Glory Foods Canned Seasoned Country Cabbage, 14.5 oz, Can

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 454 reviews

Sarson's Sweet & Mild Red Cabbage 445g, British Import (Pack of 3) $39.75

Sarson's Sweet & Mild Red Cabbage 445g, British Import (Pack of 3)
current price $39.75

Sarson's Sweet & Mild Red Cabbage 445g, British Import (Pack of 3)

Baxters Kraut Fermented Cabbage 480g, Imported from Britain $32.98

Baxters Kraut Fermented Cabbage 480g, Imported from Britain
current price $32.98

Baxters Kraut Fermented Cabbage 480g, Imported from Britain

Kuhne Red Cabbage 350g, British Import (Pack of 3) $34.67

Kuhne Red Cabbage 350g, British Import (Pack of 3)
current price $34.67

Kuhne Red Cabbage 350g, British Import (Pack of 3)

Silver Floss Naturally Fermented Shredded Sauerkraut, 32 oz Jar From $2.67

Silver Floss Naturally Fermented Shredded Sauerkraut, 32 oz Jar
Available in additional 2 options
From$267

Silver Floss Naturally Fermented Shredded Sauerkraut, 32 oz Jar

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1692 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Sauerkraut, 14.5 oz From $1.37

2K+ bought since yesterday
Great Value Sauerkraut, 14.5 oz
Available in additional 3 options
From$137

Great Value Sauerkraut, 14.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5170 reviews

Portion Pac Sauerkraut, 1.18 Pound -- 8 per case. $55.58

Portion Pac Sauerkraut, 1.18 Pound -- 8 per case.
current price $55.58

Portion Pac Sauerkraut, 1.18 Pound -- 8 per case.

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa $14.39

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa
current price $14.39

Hengstenberg Red Cabbage Rotessa

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Garners Pickled Red Cabbage 454g, British Import (Pack of 2) $38.55

Garners Pickled Red Cabbage 454g, British Import (Pack of 2)
current price $38.55

Garners Pickled Red Cabbage 454g, British Import (Pack of 2)

KUHNE CABBAGE RED 24 OZ $13.99 58.3 ¢/oz

KUHNE CABBAGE RED 24 OZ
current price $13.99
58.3 ¢/oz

KUHNE CABBAGE RED 24 OZ

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 5 reviews

Naturejam Dried Cabbage 1 Pound Bulk-Heat Sealed in a Poly Bag-Dehydrated Dried Vegetables $19.99

Naturejam Dried Cabbage 1 Pound Bulk-Heat Sealed in a Poly Bag-Dehydrated Dried Vegetables
current price $19.99

Naturejam Dried Cabbage 1 Pound Bulk-Heat Sealed in a Poly Bag-Dehydrated Dried Vegetables

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 4 reviews

KUHNE SAUERKRAUT BARREL 28.5 OZ - Pack of 6 $54.95

KUHNE SAUERKRAUT BARREL 28.5 OZ - Pack of 6
current price $54.95

KUHNE SAUERKRAUT BARREL 28.5 OZ - Pack of 6

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 3 reviews

Garners Pickled Cabbage 454G, Imported from Britain $33.96

Garners Pickled Cabbage 454G, Imported from Britain
current price $33.96

Garners Pickled Cabbage 454G, Imported from Britain

Libby's Crispy Sauerkraut, 32 oz Jar From $2.97

Libby's Crispy Sauerkraut, 32 oz Jar
Available in additional 4 options
From$297

Libby's Crispy Sauerkraut, 32 oz Jar

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1096 reviews

Other options to consider

View all

FAQ

What’s the easiest way to cook cabbage?

It depends on the texture you like. Here are simple, dependable approaches:

  • Sauté: Thinly slice, add a little oil and salt, and cook over medium heat, stirring until tender-crisp. A splash of vinegar or lemon adds brightness.
  • Roast: Toss wedges or shreds with oil, spread out on a sheet pan, and roast in a hot oven until edges brown. Flip once for even color.
  • Steam or boil: Cook cut pieces just until tender, then season with butter, herbs, or soy.
  • Stir-fry (great for napa): Quick high-heat cooking keeps it crisp.
  • Pickled or sauerkraut: Warm gently or enjoy chilled.
  • Canned seasoned: Heat on low until hot.

Times can vary by cut size and variety, so taste and adjust as you go.

How do I pick a good cabbage?

Fresh, firm cabbage makes prep and cooking easier. Here’s what to look for:

  • Feel the weight: A head that feels heavy for its size is usually tightly packed.
  • Check the leaves: Look for crisp, vibrant leaves with minimal blemishes; avoid deep browning or slimy spots.
  • Choose the fit: Green is versatile, red adds color to slaws and sautés, and napa is tender for stir-fries and salads.
  • Right size: Smaller heads suit a few servings; larger heads work for big batches or meal prep.
  • Convenience: Pre-shredded coleslaw mixes save time if you’re short on prep.

Once home, refrigerate unwashed in the crisper. Using it sooner generally keeps the texture crisp.

What are different ways to eat cabbage?

Cabbage is super adaptable, whether you buy fresh, pre-shredded, pickled, or canned.

  • Raw crunch: Shred for slaw and toss with a light vinaigrette or creamy dressing.
  • Quick sauté: Garlic, oil, and a splash of vinegar or soy make a simple side.
  • Roasted wedges: Caramelized edges add sweetness and depth.
  • Stir-fries: Napa cabbage cooks fast and pairs well with noodles or rice.
  • Soups and stews: Add shreds toward the end for tender texture.
  • Pickled & sauerkraut: Use as a tangy topping for sandwiches, grain bowls, or sausages.
  • Canned seasoned: Warm as a quick side or fold into casseroles.
  • Dried cabbage: Rehydrate for camping meals or hearty soups.

How should I store cabbage to keep it fresh?

Storage varies by type and how it’s prepared. Here’s a quick guide:

  • Whole heads (green, red, napa): Keep unwashed in the refrigerator crisper in a breathable bag. Cooler, steady temperatures generally help maintain texture.
  • Cut cabbage: Wrap tightly or store in an airtight container and use within a few days for best crunch.
  • Pre-shredded mixes: Reseal the bag and keep cold; use by the printed date.
  • Pickled and sauerkraut: Store unopened in the pantry; after opening, refrigerate and keep the container sealed.
  • Canned items: Keep unopened in a cool, dry pantry; refrigerate leftovers in a clean, sealed container.
  • Dried cabbage: Store airtight in a cool, dark cupboard.

Timing can vary; when in doubt, check the package guidance.

Can I freeze cabbage for later?

Freezing can be handy for meal prep, with some texture trade-offs.

  1. Fresh heads: Blanch wedges or shreds briefly in boiling water, cool, pat dry, then pack into freezer-safe bags. This step can help texture hold up better.
  2. Skip blanching (optional): You can freeze raw shreds for soups and sautés, keeping in mind they may soften more.
  3. Napa: Higher water content means a softer thaw; best for cooked dishes later.
  4. Pickled/sauerkraut: Freeze in small portions; expect a softer bite after thawing.
  5. Canned leftovers: Don’t freeze in the can. Transfer to a sealed container first.

Label and date packages, freeze flat for quicker thawing, and thaw in the refrigerator for best results.

Related Products