Sort by|

Best Sellers In Brie Cheese

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, President Brie Soft-Ripened Cheese, 8 Oz $5.87 73.4 ¢/oz

Overall pick
President Brie Soft-Ripened Cheese, 8 Oz
current price $5.87
73.4 ¢/oz

President Brie Soft-Ripened Cheese, 8 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2888 reviews

Marketside Triple Creme Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated) $3.24 81.0 ¢/oz

Marketside Triple Creme Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated)
current price $3.24
81.0 ¢/oz

Marketside Triple Creme Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 551 reviews

President Brie Soft-Ripened Cheese, 16 oz (Refrigerated) $9.97 62.3 ¢/oz

President Brie Soft-Ripened Cheese, 16 oz (Refrigerated)
current price $9.97
62.3 ¢/oz

President Brie Soft-Ripened Cheese, 16 oz (Refrigerated)

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 472 reviews

President Brie Log, 6OZ, 6 Pack $65.68 $24.88/lb

President  Brie Log, 6OZ, 6 Pack
current price $65.68
$24.88/lb

President Brie Log, 6OZ, 6 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

President Brie Cheese, 8OZ, 6 Pack $70.87 $17.16/lb

President Brie Cheese, 8OZ, 6 Pack
current price $70.87
$17.16/lb

President Brie Cheese, 8OZ, 6 Pack

(12 Pack)President Brie Cheese, 4.9 oz. $79.18 $18.41/lb

(12 Pack)President Brie Cheese, 4.9 oz.
current price $79.18
$18.41/lb

(12 Pack)President Brie Cheese, 4.9 oz.

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 6 reviews

La Bonne Vie Truffle Brie Cheese, 4.4OZ, 10 Pack $140.98 $46.99/lb

La Bonne Vie Truffle Brie Cheese, 4.4OZ, 10 Pack
current price $140.98
$46.99/lb

La Bonne Vie Truffle Brie Cheese, 4.4OZ, 10 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

La Bonne Vie Brie Mini Wheel, 8 oz, 6 Pack $62.98 $14.65/lb

La Bonne Vie Brie Mini Wheel, 8 oz, 6 Pack
current price $62.98
$14.65/lb

La Bonne Vie Brie Mini Wheel, 8 oz, 6 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Champignon Mushroom Brie Cheese (Wheel of approx. 5 pounds) $151.98

Champignon Mushroom Brie Cheese (Wheel of approx. 5 pounds)
current price $151.98

Champignon Mushroom Brie Cheese (Wheel of approx. 5 pounds)

Alouette Brie Soft Ripened Cheese, 2 Pound -- 2 per case. $72.30

Alouette Brie Soft Ripened Cheese, 2 Pound -- 2 per case.
current price $72.30

Alouette Brie Soft Ripened Cheese, 2 Pound -- 2 per case.

2 out of 5 stars
2 out of 5 Stars. 2 reviews

President Precious Plain Brie Soft Ripened Cheese, 8 Ounce -- 6 per case.

President Precious Plain Brie Soft Ripened Cheese, 8 Ounce -- 6 per case.

President Precious Plain Brie Soft Ripened Cheese, 8 Ounce -- 6 per case.

President Brie Cheese Wedge Foil Wrapped, 7 oz (Refrigerated) $4.97 71.0 ¢/oz

President Brie Cheese Wedge Foil Wrapped, 7 oz (Refrigerated)
current price $4.97
71.0 ¢/oz

President Brie Cheese Wedge Foil Wrapped, 7 oz (Refrigerated)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 273 reviews

President Triple Cream Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated) $2.97 74.3 ¢/oz

President Triple Cream Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated)
current price $2.97
74.3 ¢/oz

President Triple Cream Brie Cheese Wedge, 4 oz (Refrigerated)

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 160 reviews

Other options to consider

Roth Chvre Blueberry Vanilla Fresh Goat Cheese Log 4 oz $3.97 99.3 ¢/oz

Roth Chvre Blueberry Vanilla Fresh Goat Cheese Log 4 oz
current price $3.97
99.3 ¢/oz

Roth Chvre Blueberry Vanilla Fresh Goat Cheese Log 4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 617 reviews

Marin French Pettite Camembert, 4 oz, 6 Pack $70.98 $43.02/lb

Marin French Pettite Camembert, 4 oz, 6 Pack
current price $70.98
$43.02/lb

Marin French Pettite Camembert, 4 oz, 6 Pack

Marketside Honey Goat Cheese Log, 4 oz $2.97 74.3 ¢/oz

Marketside Honey Goat Cheese Log, 4 oz
current price $2.97
74.3 ¢/oz

Marketside Honey Goat Cheese Log, 4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 714 reviews

La Bonne Vie Camembert Cheese, 8 oz, 6 Pack $57.59 $14.40/lb

La Bonne Vie Camembert Cheese, 8 oz, 6 Pack
current price $57.59
$14.40/lb

La Bonne Vie Camembert Cheese, 8 oz, 6 Pack

Best seller, The Laughing Cow Creamy Original Spreadable Cheese Wedges, 5.4 oz Box (8 Count) $3.97 73.5 ¢/oz

Best seller
The Laughing Cow Creamy Original Spreadable Cheese Wedges, 5.4 oz Box (8 Count)
current price $3.97
73.5 ¢/oz

The Laughing Cow Creamy Original Spreadable Cheese Wedges, 5.4 oz Box (8 Count)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6656 reviews

Great Value French Toast Cream Cheese Spread, 8 oz Tub $1.84 23.0 ¢/oz

Great Value French Toast Cream Cheese Spread, 8 oz Tub
current price $1.84
23.0 ¢/oz

Great Value French Toast Cream Cheese Spread, 8 oz Tub

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 432 reviews

Marketside Garlic & Herb Goat Cheese Log, 4 oz $2.97 74.3 ¢/oz

Marketside Garlic & Herb Goat Cheese Log, 4 oz
current price $2.97
74.3 ¢/oz

Marketside Garlic & Herb Goat Cheese Log, 4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 538 reviews

Snow Camp Cheese, 4 oz. (3 pack) $52.17 $69.56/lb

Snow Camp Cheese, 4 oz. (3 pack)
current price $52.17
$69.56/lb

Snow Camp Cheese, 4 oz. (3 pack)

Marketside Plain Goat Cheese, 4 oz $2.97 74.3 ¢/oz

Marketside Plain Goat Cheese, 4 oz
current price $2.97
74.3 ¢/oz

Marketside Plain Goat Cheese, 4 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 508 reviews

Roth Chvre Plain Fresh Goat Cheese Log 4 oz $3.96 99.0 ¢/oz

Roth Chvre Plain Fresh Goat Cheese Log 4 oz
current price $3.96
99.0 ¢/oz

Roth Chvre Plain Fresh Goat Cheese Log 4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 220 reviews

10K+ bought since yesterday, Philadelphia Cream Cheese, 2 Blocks, for Recipes and Baking, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dye, 8 oz $4.96 31.0 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Philadelphia Cream Cheese, 2 Blocks, for Recipes and Baking, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dye, 8 oz
current price $4.96
31.0 ¢/oz

Philadelphia Cream Cheese, 2 Blocks, for Recipes and Baking, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dye, 8 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 48272 reviews

BelGioioso Burrata Cheese Filled with Mozzarella and Cream, 8 oz Refrigerated Plastic Cup $5.92 74.0 ¢/oz

BelGioioso Burrata Cheese Filled with Mozzarella and Cream, 8 oz Refrigerated Plastic Cup
current price $5.92
74.0 ¢/oz

BelGioioso Burrata Cheese Filled with Mozzarella and Cream, 8 oz Refrigerated Plastic Cup

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 915 reviews

bettergoods Block Gouda Cheese, 8 oz $2.97 37.1 ¢/oz

bettergoods Block Gouda Cheese, 8 oz
current price $2.97
37.1 ¢/oz

bettergoods Block Gouda Cheese, 8 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 548 reviews

BelGioioso Mascarpone Cheese, Specialty Spreadable Cheese, 8 oz Refrigerated Plastic Cup $4.94 61.8 ¢/oz

BelGioioso Mascarpone Cheese, Specialty Spreadable Cheese, 8 oz Refrigerated Plastic Cup
current price $4.94
61.8 ¢/oz

BelGioioso Mascarpone Cheese, Specialty Spreadable Cheese, 8 oz Refrigerated Plastic Cup

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1762 reviews

Tillamook Medium Cheddar Cheese Loaf, 32 oz (Aged 60 Days) $12.48 39.0 ¢/oz

Tillamook Medium Cheddar Cheese Loaf, 32 oz (Aged 60 Days)
current price $12.48
39.0 ¢/oz

Tillamook Medium Cheddar Cheese Loaf, 32 oz (Aged 60 Days)

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 4195 reviews

5K+ bought since yesterday, Great Value Chive & Onion Cream Cheese Spread, Soft, 8 oz Tub $1.84 23.0 ¢/oz

5K+ bought since yesterday
Great Value Chive & Onion Cream Cheese Spread, Soft, 8 oz Tub
current price $1.84
23.0 ¢/oz

Great Value Chive & Onion Cream Cheese Spread, Soft, 8 oz Tub

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6324 reviews

Vermont Creamery Honey Truffle Goat Cheese Log, 4OZ, 12 Pack $99.98 $28.57/lb

Vermont Creamery Honey Truffle Goat Cheese Log, 4OZ, 12 Pack
current price $99.98
$28.57/lb

Vermont Creamery Honey Truffle Goat Cheese Log, 4OZ, 12 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Palmetto Cheese, Original Pimento Cheese, 11 oz. Refrigerated, Spreadable, Re-Sealable Plastic Tub. $5.96 54.2 ¢/oz

Palmetto Cheese, Original Pimento Cheese, 11 oz. Refrigerated, Spreadable, Re-Sealable Plastic Tub.
current price $5.96
54.2 ¢/oz

Palmetto Cheese, Original Pimento Cheese, 11 oz. Refrigerated, Spreadable, Re-Sealable Plastic Tub.

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3231 reviews

Montchevre Plain Refrigerated Plastic Wrapped Goat Cheese Log 8 oz $5.87 73.4 ¢/oz

Montchevre Plain Refrigerated Plastic Wrapped Goat Cheese Log 8 oz
current price $5.87
73.4 ¢/oz

Montchevre Plain Refrigerated Plastic Wrapped Goat Cheese Log 8 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 565 reviews

Montchevre Original Crumbled Refrigerated Goat Cheese Plastic Cup 4 oz $3.87 96.8 ¢/oz

Montchevre Original Crumbled Refrigerated Goat Cheese Plastic Cup 4 oz
current price $3.87
96.8 ¢/oz

Montchevre Original Crumbled Refrigerated Goat Cheese Plastic Cup 4 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 510 reviews

10K+ bought since yesterday, Philadelphia Cream Cheese Spread, 1 Tub, for Smooth, Spreadable Mornings, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dyes, 8 oz $3.97 49.6 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Philadelphia Cream Cheese Spread, 1 Tub, for Smooth, Spreadable Mornings, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dyes, 8 oz
current price $3.97
49.6 ¢/oz

Philadelphia Cream Cheese Spread, 1 Tub, for Smooth, Spreadable Mornings, Original, No Artificial Preservatives, Flavors or Dyes, 8 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 10311 reviews

Briette Creamy Blue 4.4 oz, Pack of 4 $59.96

Briette Creamy Blue 4.4 oz, Pack of 4
current price $59.96

Briette Creamy Blue 4.4 oz, Pack of 4

10K+ bought since yesterday, Great Value Original Whole Milk Ricotta Cheese, 15 oz Tub (Refrigerated) $2.67 17.8 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Great Value Original Whole Milk Ricotta Cheese, 15 oz Tub (Refrigerated)
current price $2.67
17.8 ¢/oz

Great Value Original Whole Milk Ricotta Cheese, 15 oz Tub (Refrigerated)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 10541 reviews

Briette Creamy & Mild 4.4 oz, Pack of 4 $59.96

Briette Creamy & Mild 4.4 oz, Pack of 4
current price $59.96

Briette Creamy & Mild 4.4 oz, Pack of 4

Tillamook Medium Cheddar Cheese Block, 16 oz (Aged 60 Days) $6.97 43.6 ¢/oz

Tillamook Medium Cheddar Cheese Block, 16 oz (Aged 60 Days)
current price $6.97
43.6 ¢/oz

Tillamook Medium Cheddar Cheese Block, 16 oz (Aged 60 Days)

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3224 reviews

FAQ

How do you serve and eat Brie?

Brie tastes best when it’s soft and creamy. Let it sit at room temperature for a short time before serving so the center relaxes.

  • Rind: The bloomy white rind is edible and adds mild, earthy notes.
  • Cutting: Slice wedges like a cake (tip to rind) so each piece has creamy center and rind. For logs or mini wheels, cut into rounds or small wedges.
  • Pairings: Try baguette or crackers, apples or pears, nuts, and a touch of jam or honey.
  • Warm it: Gently warm in an oven-safe dish until soft for a melty appetizer.
  • Leftovers: Rewrap and refrigerate promptly to help maintain quality.

Preferences vary, so mix and match pairings to suit your taste.

What does Brie cheese taste like?

Brie is known for its mild, buttery flavor and luscious, creamy texture. The soft, bloomy rind adds a subtle mushroom or earthy note that balances the rich interior.

  • Younger Brie: Firmer and milder, with a delicate dairy sweetness.
  • Riper Brie: Softer and more oozy, with deeper savory aromas.
  • Triple-cream styles: Extra rich and silky for a more decadent mouthfeel.
  • Washed-rind versions: Bolder and more aromatic, with robust, savory character.
  • Flavored varieties (like truffle): Layer in earthy, savory accents.

If you prefer gentle and creamy, go younger or classic styles; if you enjoy big flavors, consider washed-rind or flavored options.

What’s the nutrition like in Brie cheese?

Brie is a cheese, so it typically includes calories from fat and protein, along with sodium. Exact amounts vary by style and serving size.

  • Check the label: Review the Nutrition Facts on the package for calories, fat, protein, and sodium per serving.
  • Compare styles: Triple-cream options are generally richer than classic versions, and flavored varieties can differ slightly.
  • Portions matter: Wedges, logs, and mini wheels come in different sizes, which can affect your intake.
  • Balance: Enjoy Brie with fruits or veggies if you’re aiming for a more rounded snack.
  • Personal needs: If you have specific dietary questions, consider consulting a healthcare professional for individualized guidance.

What makes Brie cheese unique?

Brie stands out as a soft-ripened cheese with a delicate, edible rind and a creamy center that feels special on a cheese board or in simple snacks.

  • Bloomy rind: The soft white rind protects the cheese and adds gentle earthy notes.
  • Texture: The interior ranges from smooth to delightfully gooey as it ripens.
  • Variety: You’ll find classic, triple-cream, washed-rind, and flavored options (like truffle).
  • Formats: Wedges, mini wheels, and logs make it easy to portion for snacking or entertaining.
  • Versatility: Serve chilled, at room temperature, or gently warmed for a melty appetizer.

Many options are available online for pickup or delivery where offered.

How should I store Brie after opening?

To help maintain Brie’s quality, keep it refrigerated and protect it from drying out or absorbing odors.

  • Unopened: Store in the fridge and follow any date and handling guidance on the package.
  • Opened: Rewrap in parchment or wax paper, then place in a loose plastic bag or covered container to allow it to breathe.
  • Serving: Let it sit out briefly before eating, then refrigerate leftovers promptly; avoid extended time at room temperature.
  • Freezing: It can change the texture; if you choose to freeze, consider using it later in cooked dishes.
  • Use your senses: Always check appearance and smell before enjoying.

Related Products