Sort by|

Suggested

Best Sellers In Bacon

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 12 oz $3.94 $5.25/lb

Overall pick
Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 12 oz
current price $3.94
$5.25/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 12 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 61873 reviews

10K+ bought since yesterday, Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 16 oz $4.24 $4.24/lb

10K+ bought since yesterday
Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 16 oz
current price $4.24
$4.24/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 37387 reviews

10K+ bought since yesterday, Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 16 oz $4.24 $4.24/lb

10K+ bought since yesterday
Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 16 oz
current price $4.24
$4.24/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Sliced Bacon, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 26331 reviews

Rollback, HORMEL BLACK LABEL Original Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package $5.97 Was $6.97 $5.97/lb

HORMEL BLACK LABEL Original Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package
current price Now $5.97, Was $6.97
$5.97/lb

HORMEL BLACK LABEL Original Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 15056 reviews

Best seller, Great Value Hickory Smoked Bacon, Mega Pack, 24 oz $6.12 $4.08/lb

Best seller
Great Value Hickory Smoked Bacon, Mega Pack, 24 oz
current price $6.12
$4.08/lb

Great Value Hickory Smoked Bacon, Mega Pack, 24 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 23441 reviews

Rollback, HORMEL BLACK LABEL Bacon, Thick Cut, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package $5.97 Was $6.97 $5.97/lb

HORMEL BLACK LABEL Bacon, Thick Cut, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package
current price Now $5.97, Was $6.97
$5.97/lb

HORMEL BLACK LABEL Bacon, Thick Cut, Gluten Free, Refrigerated, 16 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9944 reviews

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz $9.98 $6.65/lb

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz
current price $9.98
$6.65/lb

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 22720 reviews

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon Mega Pack, 22 oz Pack, 23-25 slices $9.97 $7.23/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon Mega Pack, 22 oz Pack, 23-25 slices
current price $9.97
$7.23/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon Mega Pack, 22 oz Pack, 23-25 slices

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 12273 reviews

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, Mega Pack, 24 oz $6.12 $4.08/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, Mega Pack, 24 oz
current price $6.12
$4.08/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, Mega Pack, 24 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13067 reviews

HORMEL BLACK LABEL Microwave Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Cardboard Box (4 Pouches) $8.97 $11.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Microwave Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Cardboard Box (4 Pouches)
current price $8.97
$11.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Microwave Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Cardboard Box (4 Pouches)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 9081 reviews

Wright Brand Applewood Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz $9.98 $6.65/lb

Wright Brand Applewood Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz
current price $9.98
$6.65/lb

Wright Brand Applewood Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 24 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 13707 reviews

HORMEL NATURAL CHOICE Original Uncured Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package $6.97 $9.29/lb

HORMEL NATURAL CHOICE Original Uncured Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package
current price $6.97
$9.29/lb

HORMEL NATURAL CHOICE Original Uncured Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3492 reviews

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon, 16 oz Pack, 17-19 slices $7.97 $7.97/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon, 16 oz Pack, 17-19 slices
current price $7.97
$7.97/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Bacon, 16 oz Pack, 17-19 slices

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 7846 reviews

Great Value Hickory Smoked Lower Sodium Bacon, 16 oz $4.24 $4.24/lb

Great Value Hickory Smoked Lower Sodium Bacon, 16 oz
current price $4.24
$4.24/lb

Great Value Hickory Smoked Lower Sodium Bacon, 16 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 6337 reviews

Oscar Mayer Original Center Cut Bacon, for a Low Carb Lifestyle, 12 oz Pack $7.97 $10.63/lb

Oscar Mayer Original Center Cut Bacon, for a Low Carb Lifestyle, 12 oz Pack
current price $7.97
$10.63/lb

Oscar Mayer Original Center Cut Bacon, for a Low Carb Lifestyle, 12 oz Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5770 reviews

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Thick Cut Bacon Mega Pack, for a Low Carb Lifestyle, 22 oz Pack $9.97 $7.23/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Thick Cut Bacon Mega Pack, for a Low Carb Lifestyle, 22 oz Pack
current price $9.97
$7.23/lb

Oscar Mayer Naturally Hardwood Smoked Thick Cut Bacon Mega Pack, for a Low Carb Lifestyle, 22 oz Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6546 reviews

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 48 oz $15.97 $5.32/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 48 oz
current price $15.97
$5.32/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 48 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 8655 reviews

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 48 oz $18.98 $6.33/lb

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 48 oz
current price $18.98
$6.33/lb

Wright Brand Hickory Real Wood Smoked Thick Cut Sliced Refrigerated Bacon, 48 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 11033 reviews

Marketside Uncured Thick Cut Bacon, 12 oz $4.84 40.3 ¢/oz

Marketside Uncured Thick Cut Bacon, 12 oz
current price $4.84
40.3 ¢/oz

Marketside Uncured Thick Cut Bacon, 12 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1313 reviews

Rollback, HORMEL BLACK LABEL Bacon, Premium Applewood, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package $5.97 Was $6.97 $7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Bacon, Premium Applewood, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package
current price Now $5.97, Was $6.97
$7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Bacon, Premium Applewood, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2688 reviews

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 24 oz $8.97 $5.98/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 24 oz
current price $8.97
$5.98/lb

Great Value Naturally Hickory Smoked Thick Cut Sliced Bacon, 24 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5003 reviews

Rollback, HORMEL BLACK LABEL Maple Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package $5.97 Was $6.97 $7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Maple Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package
current price Now $5.97, Was $6.97
$7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Maple Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1901 reviews

Hormel Black Label Canadian Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 6 oz Plastic Package $3.97 66.2 ¢/oz

Hormel Black Label Canadian Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 6 oz Plastic Package
current price $3.97
66.2 ¢/oz

Hormel Black Label Canadian Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 6 oz Plastic Package

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1180 reviews

Land O'Frost Premium Meat, Sandwich Sliced Deli Lunch Meat Natural Hickory Smoked Thick Cut Fully Cooked Canadian Bacon 6 oz Resealable Pouch $2.86 $7.53/lb

Land O'Frost Premium Meat, Sandwich Sliced Deli Lunch Meat Natural Hickory Smoked Thick Cut Fully Cooked Canadian Bacon 6 oz Resealable Pouch
current price $2.86
$7.53/lb

Land O'Frost Premium Meat, Sandwich Sliced Deli Lunch Meat Natural Hickory Smoked Thick Cut Fully Cooked Canadian Bacon 6 oz Resealable Pouch

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 758 reviews

Marketside Black Pepper Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz $4.12 34.3 ¢/oz

Marketside Black Pepper Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz
current price $4.12
34.3 ¢/oz

Marketside Black Pepper Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 740 reviews

Rollback, Hormel Black Label Oven Ready Original Thick Cut Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 9.3 oz Plastic Tray $5.97 Was $6.97 64.2 ¢/oz

Hormel Black Label Oven Ready Original Thick Cut Bacon, Gluten Free,  Refrigerated, 9.3 oz Plastic Tray
current price Now $5.97, Was $6.97
64.2 ¢/oz

Hormel Black Label Oven Ready Original Thick Cut Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 9.3 oz Plastic Tray

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1172 reviews

Hormel Black Label Microwave Ready Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 18 oz Plastic Package $11.97 66.5 ¢/oz

Hormel Black Label Microwave Ready Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 18 oz Plastic Package
current price $11.97
66.5 ¢/oz

Hormel Black Label Microwave Ready Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 18 oz Plastic Package

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 598 reviews

Rollback, HORMEL BLACK LABEL Maple Black Pepper Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package $5.97 Was $6.97 $7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Maple Black Pepper Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package
current price Now $5.97, Was $6.97
$7.96/lb

HORMEL BLACK LABEL Maple Black Pepper Bacon, Gluten Free, Refrigerated, 12 oz Plastic Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 297 reviews

Rollback, HORMEL NATURAL CHOICE Original Thick Cut Uncured Pork Bacon, Refrigerated, 20 oz Package $8.97 Was $10.47 $7.18/lb

HORMEL NATURAL CHOICE Original Thick Cut Uncured Pork Bacon, Refrigerated, 20 oz Package
current price Now $8.97, Was $10.47
$7.18/lb

HORMEL NATURAL CHOICE Original Thick Cut Uncured Pork Bacon, Refrigerated, 20 oz Package

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 215 reviews

Marketside Black Forest Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz $4.44 37.0 ¢/oz

Marketside Black Forest Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz
current price $4.44
37.0 ¢/oz

Marketside Black Forest Seasoned Thick Cut Bacon, 12 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 225 reviews

Fresh Gourmet Uncured Bacon Pieces, 2.5 OZ (Pack - 2) From $17.99

Fresh Gourmet Uncured Bacon Pieces, 2.5 OZ (Pack - 2)
Available in additional 4 options
From$1799

Fresh Gourmet Uncured Bacon Pieces, 2.5 OZ (Pack - 2)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 16 reviews

Fresh Gourmet Real Bacon Pieces, 2.8 OZ (Pack - 2) From $18.99

Fresh Gourmet Real Bacon Pieces, 2.8 OZ (Pack - 2)
Available in additional 4 options
From$1899

Fresh Gourmet Real Bacon Pieces, 2.8 OZ (Pack - 2)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

Volpi Pancetta, 4 Pound - 2 per case. $167.05

Volpi Pancetta, 4 Pound - 2 per case.
current price $167.05

Volpi Pancetta, 4 Pound - 2 per case.

Great Value Real Bacon Pieces, 2.5 oz $1.97 78.8 ¢/oz

Great Value Real Bacon Pieces, 2.5 oz
current price $1.97
78.8 ¢/oz

Great Value Real Bacon Pieces, 2.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 16486 reviews

Marketside Real Wood Smoked Uncured Turkey Bacon, 10 oz, Fully Cooked, No MSG, Preservative-Free $4.56 $7.24/lb

Marketside Real Wood Smoked Uncured Turkey Bacon, 10 oz, Fully Cooked, No MSG, Preservative-Free
current price $4.56
$7.24/lb

Marketside Real Wood Smoked Uncured Turkey Bacon, 10 oz, Fully Cooked, No MSG, Preservative-Free

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 7238 reviews

Great Value Real Bacon Pieces, Shelf-Stable, 9 oz

Great Value Real Bacon Pieces, Shelf-Stable, 9 oz

Great Value Real Bacon Pieces, Shelf-Stable, 9 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 13986 reviews

HORMEL Real Bacon Bits Topping, Salad Topping, 25 Calories per Serving, Shelf-Stable, 6 oz Plastic Pouch

HORMEL Real Bacon Bits Topping, Salad Topping, 25 Calories per Serving, Shelf-Stable, 6 oz Plastic Pouch
Available in additional 2 options

HORMEL Real Bacon Bits Topping, Salad Topping, 25 Calories per Serving, Shelf-Stable, 6 oz Plastic Pouch

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3707 reviews

Butterball Lower Sodium Smoke-Cured Turkey Bacon, 12 oz, Gluten Free, No MSG $3.92 32.7 ¢/oz

Butterball Lower Sodium Smoke-Cured Turkey Bacon, 12 oz, Gluten Free, No MSG
current price $3.92
32.7 ¢/oz

Butterball Lower Sodium Smoke-Cured Turkey Bacon, 12 oz, Gluten Free, No MSG

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 6890 reviews

HORMEL BLACK LABEL Real Chopped Bacon Topping, 30 Calories per Serving, Shelf Stable, 3.5 oz Plastic Pouch

HORMEL BLACK LABEL Real Chopped Bacon Topping, 30 Calories per Serving, Shelf Stable, 3.5 oz Plastic Pouch

HORMEL BLACK LABEL Real Chopped Bacon Topping, 30 Calories per Serving, Shelf Stable, 3.5 oz Plastic Pouch

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2285 reviews

Applegate Naturals No Antibiotics Hickory Smoked No Sugar Uncured Pork Bacon,9oz Frozen $6.97 $12.45/lb

Applegate Naturals No Antibiotics Hickory Smoked No Sugar Uncured Pork Bacon,9oz Frozen
current price $6.97
$12.45/lb

Applegate Naturals No Antibiotics Hickory Smoked No Sugar Uncured Pork Bacon,9oz Frozen

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2130 reviews

Other options to consider

View all

FAQ

What meats can bacon be made from?

Bacon most commonly comes from pork, but there are other options you’ll see on our site. Here’s a quick guide to what the labels usually mean:

  • Pork bacon: Traditionally from the belly or side, known for rich, classic flavor.
  • Center cut pork: Sliced from the loin area; typically shorter, often leaner.
  • Beef bacon: Made from beef (often belly/plate), with a deeper, beefy taste.
  • Turkey bacon: Seasoned, formed turkey; cooks quickly and crisps when baked or pan-cooked.
  • Canadian bacon: From pork loin; round, meaty slices, great for breakfast sandwiches.

For the best match, check the product details for the specific meat type, cut, and prep instructions.

How do I pick thick cut vs regular bacon?

It comes down to how you like to cook and the texture you want. Consider:

  • Thick cut: Meatier bite, holds shape well in the oven, great for BLTs, burgers, or recipes that simmer. Cooks a bit longer.
  • Regular/thin cut: Faster cook time and a crispier finish—nice for breakfast plates or crumbling into salads.
  • Center cut: Typically shorter slices with less fat along the edges.
  • Pack size: Larger households may prefer mega packs; slice counts vary by thickness.

Check the item’s slice thickness, weight, and usage suggestions in the product description. Need it fast? You can add your pick to Pickup or Delivery for extra convenience.

What’s the difference between hickory and applewood bacon?

Both are smoked, but the wood type shapes the flavor:

  • Hickory smoked: Bold, savory, and a bit more robust. It pairs well with hearty dishes, casseroles, and burgers.
  • Applewood smoked: Milder with a touch of sweetness and fruitiness. It’s great for breakfast plates, wraps, and salads.
  • Other flavors: You’ll also see maple or black pepper–seasoned options for a sweet or peppery kick.

Flavor intensity can vary by maker and recipe, so it’s helpful to read the product notes and reviews. If you’re unsure, try a smaller pack first to find the profile you enjoy most.

How do I cook bacon with less mess?

These tips can help reduce splatter and cleanup:

  1. Bake it: Line a sheet pan with foil or parchment, lay slices flat, and bake until your preferred crispness. A rack can promote even rendering.
  2. Stovetop control: Start with a cold pan and cook on medium-low; slower rendering tends to splatter less. A splatter screen can help.
  3. Microwave options: For fully cooked or microwave-ready styles, heat on paper towels per package directions to absorb grease.
  4. Grease handling: Let drippings cool before discarding. If you choose to save them, use a clean, heat-safe container and refrigerate.

Cooking times vary by cut and appliance, so follow package guidance for best results.

How should I store bacon and leftovers?

Proper storage helps maintain quality and safety:

  • Unopened: Keep refrigerated and check the date and storage instructions on the package.
  • After opening: Reseal tightly or move to an airtight bag. Use within the timeframe on the label.
  • Freezing: For longer storage, separate slices with parchment, seal well, and freeze. Thaw in the refrigerator before cooking.
  • Fully cooked and toppings: Some bacon and bacon bits are shelf-stable until opened; then refrigerate per the label.
  • Cooked leftovers: Cool promptly, refrigerate, and reheat until hot before serving.

Always follow the specific handling and timing guidance provided on the product packaging.

Related Products