Easter: Candy, Baskets, Eggs, and Decorations | Walmart.com

Everything you need this Easter

Decor, baskets, candy & more for Apr. 5.

Easter

Uses external data. Price when purchased online

Multicolor Prefilled Eggs, 100 Count, Easter by Way To Celebrate $14.97

Multicolor Prefilled Eggs, 100 Count, Easter by Way To Celebrate
current price $14.97

Multicolor Prefilled Eggs, 100 Count, Easter by Way To Celebrate

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 542 reviews

Kicpot Bible Verse Jar for Prayer, Christian Gifts for Women, Mom, Men, Dad, Friend,Easter Basket Stuffers, Graduation Gifts for Her Him, Inspirational Bible Accessories $10.99

Kicpot Bible Verse Jar for Prayer, Christian Gifts for Women, Mom, Men, Dad, Friend,Easter Basket Stuffers, Graduation Gifts for Her Him, Inspirational Bible Accessories
current price $10.99

Kicpot Bible Verse Jar for Prayer, Christian Gifts for Women, Mom, Men, Dad, Friend,Easter Basket Stuffers, Graduation Gifts for Her Him, Inspirational Bible Accessories

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 10 reviews

Starburst Original Jelly Bean Egg Easter Candy - 1.6 oz $1.25 78.1 ¢/oz

Starburst Original Jelly Bean Egg Easter Candy - 1.6 oz
current price $1.25
78.1 ¢/oz
+$3.50 shipping

Starburst Original Jelly Bean Egg Easter Candy - 1.6 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2670 reviews

Zak Designs 14oz Peeps Durable Plastic Sculpted Tumbler - Yellow $14.99

Zak Designs 14oz Peeps Durable Plastic Sculpted Tumbler - Yellow
current price $14.99

Zak Designs 14oz Peeps Durable Plastic Sculpted Tumbler - Yellow

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 33 reviews

Best seller, The Pioneer Woman Agatha Stoneware Dinner Plate, Blue, 1 Piece $6.76

Best seller
The Pioneer Woman Agatha Stoneware Dinner Plate, Blue, 1 Piece
Blue, variant on The Pioneer Woman Agatha Stoneware Dinner Plate, Blue, 1 Piece
Green, variant on The Pioneer Woman Agatha Stoneware Dinner Plate, Blue, 1 Piece
current price $6.76

The Pioneer Woman Agatha Stoneware Dinner Plate, Blue, 1 Piece

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 246 reviews

Fuggler Baby Fuggs 3.5 inch (Rabid Rabbit) Soft Plush, Ugly Monster Stuffed Animal Toy by ZURU $13.99

Fuggler Baby Fuggs 3.5 inch (Rabid Rabbit) Soft Plush, Ugly Monster Stuffed Animal Toy by ZURU
Available in additional 10 options
current price $13.99
Options from $8.85

Fuggler Baby Fuggs 3.5 inch (Rabid Rabbit) Soft Plush, Ugly Monster Stuffed Animal Toy by ZURU

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 729 reviews

INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S $34.99 Was $38.88

INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S
Black, variant on INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S
Light Blue, variant on INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S
Light Green, variant on INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S
Light Yellow, variant on INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S
current price $34.99, Was $38.88
Options from $34.99 – $38.88

INSPIRE CHIC Women's Gingham Midi Dress Square Neck Puff Sleeve Smocked Waist with Side Slit Light Blue S

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 65 reviews

LEGO Creator 3in1 Cute Bunny - Building Toys Set W/ 3 Building Options, Bunny, Seal, or Llama - Birthday Gift for Kids, Ages 8+ - Craft for Girls & Boys - 31162 $23.98

LEGO Creator 3in1 Cute Bunny - Building Toys Set W/ 3 Building Options, Bunny, Seal, or Llama - Birthday Gift for Kids, Ages 8+ - Craft for Girls & Boys - 31162
current price $23.98

LEGO Creator 3in1 Cute Bunny - Building Toys Set W/ 3 Building Options, Bunny, Seal, or Llama - Birthday Gift for Kids, Ages 8+ - Craft for Girls & Boys - 31162

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1252 reviews

Rollback, Pillsbury Premade Refrigerated Pie Crust, Two Pie Crusts, 14.1 oz $3.47 Was $4.26 24.6 ¢/oz

Pillsbury Premade Refrigerated Pie Crust, Two Pie Crusts, 14.1 oz
current price Now $3.47, Was $4.26
24.6 ¢/oz

Pillsbury Premade Refrigerated Pie Crust, Two Pie Crusts, 14.1 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 11326 reviews

Jumbo Striped Bunny Tabletop Decoration, Mint Green and Pink, 27", Easter by Way To Celebrate $27.84

Jumbo Striped Bunny Tabletop Decoration, Mint Green and Pink, 27", Easter by Way To Celebrate
current price $27.84

Jumbo Striped Bunny Tabletop Decoration, Mint Green and Pink, 27", Easter by Way To Celebrate

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 51 reviews

Best seller, Hershey's Kisses Milk Chocolate Candy, Party Pack 35.8 oz $24.99 69.8 ¢/oz

Best seller
Hershey's Kisses Milk Chocolate Candy, Party Pack 35.8 oz
current price $24.99
69.8 ¢/oz

Hershey's Kisses Milk Chocolate Candy, Party Pack 35.8 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 5314 reviews

Piano Potato 12 Pack Dinosaur Egg Dig Kit for Kids Ages 6-12 | Dino Egg Archaeology Dig Toy, STEM Educational Dinosaur Craft Kit, Ideal Dinosaur Party Favors, Easter Halloween Christmas Holiday Gifts $19.99

Piano Potato 12 Pack Dinosaur Egg Dig Kit for Kids Ages 6-12 | Dino Egg Archaeology Dig Toy, STEM Educational Dinosaur Craft Kit, Ideal Dinosaur Party Favors, Easter Halloween Christmas Holiday Gifts
Available in additional 6 options
current price $19.99
Options from $15.90

Piano Potato 12 Pack Dinosaur Egg Dig Kit for Kids Ages 6-12 | Dino Egg Archaeology Dig Toy, STEM Educational Dinosaur Craft Kit, Ideal Dinosaur Party Favors, Easter Halloween Christmas Holiday Gifts

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 67 reviews

Stitch Tote Bag Prefilled Gift Set $25.97

Stitch Tote Bag Prefilled Gift Set
current price $25.97

Stitch Tote Bag Prefilled Gift Set

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 57 reviews

Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender $6.50

Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender
Blue, variant on Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender
Green, variant on Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender
Lavender, variant on Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender
current price $6.50
Options from $6.30

Biodegradable Pastel Color Spring Easter Grass Plastic Gift Basket Fill, 1.5 oz, Lavender

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 11 reviews

100+ bought since yesterday, Starface Hydro-Star® Party Pack Pimple Patches - 32 Count $10.87 34.0 ¢/count

100+ bought since yesterday
Starface Hydro-Star® Party Pack Pimple Patches - 32 Count
Available in additional 2 options
current price $10.87
34.0 ¢/count
Options from $10.87 – $32.61

Starface Hydro-Star® Party Pack Pimple Patches - 32 Count

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1609 reviews

Best seller, Thyme & Table 12 fl oz Easter Goose Charm Drinking Glasses, Set of 2 $11.88

Best seller
Thyme & Table 12 fl oz Easter Goose Charm Drinking Glasses, Set of 2
Available in additional 14 options
current price $11.88
Options from $11.58

Thyme & Table 12 fl oz Easter Goose Charm Drinking Glasses, Set of 2

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 720 reviews

Best seller, Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends $0.99

Best seller
Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends
#1-Pink, variant on Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends
#2-White, variant on Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends
#3-Light Blue, variant on Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends
#5-White, variant on Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends
current price $0.99
+$4.99 shipping
Options from $0.68

Oioii Animals Plush Stuffed, Cute little pigs,little elephantsPlush Toys, Stuffed Plush Dolls, Christmas/Birthday Gift for Friends

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 81 reviews

Clearance, Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42 $5.58 Was $22.00

Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42
Brown, variant on Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42
Griffin, variant on Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42
Kelp, variant on Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42
Meteorite, variant on Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42
current price $5.58, Was $22.00
Options from $5.58 – $22.00

Free Assembly Men's Straight Tapered Fit Chino Pants, Sizes 29-42

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 750 reviews

Melissa & Doug Burrow Bunny Rabbit Stuffed Animal (9 inches) $12.49 Was $18.25

Melissa & Doug Burrow Bunny Rabbit Stuffed Animal (9 inches)
current price Now $12.49, Was $18.25

Melissa & Doug Burrow Bunny Rabbit Stuffed Animal (9 inches)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1064 reviews

6.5" x 6.5" Multicolor Bunny Paper Napkins, 16 Count, Easter by Way To Celebrate $2.47 $15.44/100 ct

6.5" x 6.5" Multicolor Bunny Paper Napkins, 16 Count, Easter by Way To Celebrate
current price $2.47
$15.44/100 ct

6.5" x 6.5" Multicolor Bunny Paper Napkins, 16 Count, Easter by Way To Celebrate

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 26 reviews
Out of stock

FAQ

How many eggs do I need for an egg hunt?

A simple way to plan is to start with a range and adjust for your space and group size. Consider mixing in a few larger or prize eggs for extra excitement.

  • Quick hunt: About 10–15 eggs per participant can keep things moving.
  • Longer hunt: Around 20–30 eggs per participant creates more searching.
  • Mix it up: Use a blend of filled eggs, small toys, and a few “golden” prize eggs.
  • Spread zones: Create easy and challenging areas to avoid crowding.
  • Save time: Prefilled eggs and multipacks can reduce prep.
  • Safety check: Avoid tripping hazards and protect delicate plants. Supervise, especially with small parts.

Quantities can vary by yard size and the mix of fillers you choose.

What should I put in non-candy Easter baskets?

There are lots of fun, non-candy fillers that still feel festive and special. Mix different textures and activities to keep things interesting.

  • Play: Mini puzzles, small plush bunnies, bubbles, yo-yos, and building bricks.
  • Create: Crayons, stickers, craft kits, coloring pads, or washi tape.
  • Wearables: Socks, hair accessories, bracelets, or hats.
  • Practical picks: Water bottles, reusable cups, keychains, or coin pouches.
  • Egg fillers: Tiny toys, stamps, or erasers inside reusable plastic eggs.

Check packaging for small parts and any safety warnings if you’re shopping for mixed-age groups. If you’re short on time, consider prefilled eggs and look for pickup or delivery options at checkout in eligible areas.

How do I pick the right Easter basket size?

Think about what you plan to put inside first, then match the basket size and shape to your fillers.

  • Small (about 8–10 in. across): Great for 5–10 compact items like eggs, stickers, and small toys.
  • Medium (about 10–12 in.): Fits 10–20 items, including a small plush and activity pads.
  • Large (12–14+ in.): Works for oversized plush, books, or clothing, plus eggs and treats.
  • Details that help: A sturdy base for egg hunts, comfy handle, and a liner for delicate items.
  • Presentation: Cellophane wrap, paper grass, and ribbon can add volume without overfilling.

Capacity varies by item size and shape, so adjust as needed.

Any tips for setting a simple Easter table?

Keep it fresh, coordinated, and easy to clean so you can enjoy the day.

  • Start with basics: Neutral or pastel plates, bowls, and flatware you can reuse all spring.
  • Layering: Add a charger, dinner plate, and napkin for a polished look without fuss.
  • Color palette: Soft greens, blues, pinks, or gingham accents feel festive and timeless.
  • Centerpiece: Group a few bunny figurines with faux florals or a simple runner.
  • Drinkware: Coordinated glasses or tumblers keep the table cohesive.
  • Care: Hand-wash delicate decor and check product care labels before putting anything in the dishwasher.

You can explore pickup or delivery at checkout where available to save prep time.

How do I store leftover Easter candy?

Good storage can help maintain taste and texture so treats are enjoyable later.

  • Seal it: Use airtight bags or containers to reduce moisture and odors.
  • Cool, dry spot: Keep candy away from heat and direct sunlight.
  • Separate types: Store strong flavors (like mint) apart to prevent flavor transfer.
  • Chocolate: A pantry is often better than the fridge to avoid condensation; wrap tightly.
  • Gummies and marshmallows: Keep sealed to prevent drying; avoid humidity.
  • Check dates: Follow the package for any best-by guidance.

Storage needs can vary by candy type, so adjust based on the packaging instructions and your home conditions.

About Easter: Candy, Baskets, Eggs, and Decorations | Walmart.com

Keep the kids happy with Easter goodies

Whether it s the Easter candy, coloring and hunting of Easter eggs or the colorful outfits that you buy for your kids, Easter is definitely one that kids look forward to every year. Look at everything we have to offer to make your Easter celebration a memorable one and save money while you are at it through our Every Day Low Prices.


Easter candy

Candy is dandy any time of year, but Easter candy has a special place in the hearts of children everywhere. There are candy eggs of almost every type they can imagine. Just considering the chocolate egg options, your kids can come up with many favorites like ones that are only chocolate, chocolate with a candy shell, chocolate and peanuts or almonds with a candy shell, chocolate truffle-filled, cream-filled, marshmallow-filled and peanut butter-filled. There are also jelly bean eggs and gummy eggs. If your child is a fan of bunnies, there are bunnies of all sizes, great and small. You can choose small bunnies made from candy brands your kids love and are familiar with and large bunnies with huge ears that are either hollow chocolate or solid chocolate. Chocolate lovers can choose from milk chocolate, dark chocolate and white chocolate candies. Marshmallow is also a popular Easter confection. There are colorful marshmallow birds, bunnies and other animal shapes to snack on.


Toys

If you are looking to give your child a gift for Easter, you have many options. Some of the best toys you can give are those that allow for imaginative play. Dolls and toy cars are favorites, and there are many pink and yellow toys that can fit under an Easter theme. When selecting toys for an Easter basket, should you wish to make one up, choose one that will fit in the basket and leave enough room for other goodies.


Baskets

Once you have your candy and toy selections made, then you can consider putting together an Easter basket for your child. Basket options available include traditional, licensed and personalized baskets. Traditional Easter baskets are woven rattan and are colored brightly or painted. Licensed Easter baskets take many forms with some being a pail and others being the head, body or both of popular characters. Personalized baskets can be from all types and have your child’s name on it.

To create a special Easter basket for your child, choose the type of basket you think is most appealing to your child, follows a theme you are happy with or is kindest to your wallet, the choice is yours. Next, add some colored Easter basket grass filler to the bottom and sides of the basket. Add the toy or toys you have selected to the basket as well as some of the candy. Fluff the grass filler so that you can put some of the smaller items into the grass. Then add some of the larger items on top, making sure to not overload it. The basket should be full but be able to stand up on its own without toppling over.


Kids’ clothes

When you were a kid, chances are you probably got at least one new outfit for Easter and wore it proudly the entire day. You can do the same for your little boy or girl by choosing something from our vast selection of baby, toddler and children’s clothes.

When selecting clothes, light and flowery colors are suitable for little girls. dresses, blouses and skirts are ideal for little girls while onesies or dresses are suitable for baby and toddler girls. Baby and toddler boys can also wear onesies or pajamas while little boys may be ready for their first suit. Look for either two-piece or three-piece suits in dark colors contrasted by shirts in brighter colors like yellow and lavender. Or choose a springy pastel suit with a fresh white shirt.


Religious jewelry

Above all else, it should not be forgotten that Easter is a religious holiday. We have many different jewelry pieces from which to choose to show your devotion or to give as a gift to someone else. The most significant option is a cross pendant or necklace. These crucifixes can range from plain to highly detailed and in a variety of finishes like stainless steel, sterling silver and 10-karat gold. White gold, rose gold and gold plated are other options available to you. Most come on chains that range in size between 18 and 24 inches so make sure you know what length the person you are giving it to prefers. Other pendant options you can choose include St Christopher’s medals, serenity prayers and Saint Anthony medallions.