

Muscle Milk Protein Powder, Strawberries 'n Creme, 4.94 Pound Canister
Key item features
- Includes 1 (4.94 lb) canister of Muscle Milk Genuine Protein Powder, Strawberries 'n Creme flavor
- HELPS SATISFY HUNGER AND BUILD MUSCLE – Muscle Milk Genuine Protein Powder supplies your body with high quality protein to support post-workout recovery and muscle growth. Or try taking it to-go in a shaker bottle for an energizing on-the-go breakfast.
- KEY FEATURES – Based on 1 serving, Muscle Milk Genuine Protein Powder contains 32g high-quality protein, 2g sugar, and an excellent source of Calcium and Vitamins A, C & D
- VERSATILE AND EASY-TO-MIX – Muscle Milk Genuine Protein Powder dissolves easily in water; just mix 2 scoops into 8 fluid ounces of water using a shaker bottle. Shaker bottle sold separately. Also add to recipes when you are looking for a protein boost.
- SCIENCE BEHIND PROTEIN – Muscle Milk Genuine provides a combination of high-quality slow releasing and fast releasing proteins to help increase amino acid levels. These essential amino acids play a role in muscle growth and maintenance of muscle mass.
- TESTED FOR BANNED SUBSTANCES – Muscle Milk Protein Powders are NSF Certified for Sport. NSF screens for more than 270 substances banned by most major athletic organizations.
Specs
Reviews summary
About this item
Product details
Specifications
Indications
Directions
Ingredients
Similar items you might like
Based on what customers bought
Seeq Clear Protein Powder - Watermelon Wave - 15 Serve $26.20 $1.77/oz
Sponsored$2620current price $26.20$1.77/ozSeeq Clear Protein Powder - Watermelon Wave - 15 Serve
31994.5 out of 5 Stars. 3199 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligibleSave withShipping, arrives tomorrowColossal Labs Muscle Protein Whey Powder [5 lbs/pack of 1]– Cold Filtered, 25g Pure Protein, 6.6g BCAAs (Packaging May Vary) (5LB, Vanilla) $67.99
Sponsored$6799current price $67.99Colossal Labs Muscle Protein Whey Powder [5 lbs/pack of 1]– Cold Filtered, 25g Pure Protein, 6.6g BCAAs (Packaging May Vary) (5LB, Vanilla)
184.9 out of 5 Stars. 18 reviews4.9 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrow100+ bought since yesterday, Muscle Milk Genuine Protein Powder, Strawberries 'N Crème, 32g Protein, 1.93lb, 30.9oz $23.18 75.0 ¢/oz
100+ bought since yesterday
2 optionsAvailable in additional 2 options$2318current price $23.1875.0 ¢/ozMuscle Milk Genuine Protein Powder, Strawberries 'N Crème, 32g Protein, 1.93lb, 30.9oz
9874.4 out of 5 Stars. 987 reviews4.4 out of 5 starsMuscle Milk Pro Series Protein Powder, Strawberry, 2 Pound $27.98 87.4 ¢/oz
$2798current price $27.9887.4 ¢/ozMuscle Milk Pro Series Protein Powder, Strawberry, 2 Pound
474.4 out of 5 Stars. 47 reviews4.4 out of 5 starsMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Vanilla Creme, 11 fl oz, 12 pack $26.98 20.4 ¢/oz
$2698current price $26.9820.4 ¢/ozMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Vanilla Creme, 11 fl oz, 12 pack
394.3 out of 5 Stars. 39 reviews4.3 out of 5 starsNaturalSlim Metabolic Protein Powder with Collagen, Whey Protein Shake, Hydrolyzed Collagen w/L-Glutamine for Metabolic Support, Digestion, Skin, Joints & Muscle, Chocolate, 17.06 oz $42.95
2 optionsAvailable in additional 2 options$4295current price $42.95NaturalSlim Metabolic Protein Powder with Collagen, Whey Protein Shake, Hydrolyzed Collagen w/L-Glutamine for Metabolic Support, Digestion, Skin, Joints & Muscle, Chocolate, 17.06 oz
100+ bought since yesterday, Muscle Milk 26g High Protein Shake, Chocolate, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 12 pack $16.36 Was $19.87 12.4 ¢/fl oz
100+ bought since yesterday
SponsoredNow$1636current price Now $16.36, Was $19.87$19.8712.4 ¢/fl ozYou save $3.51You save$3.51Muscle Milk 26g High Protein Shake, Chocolate, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 12 pack
5224.2 out of 5 Stars. 522 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligibleSave withShipping, arrives today500+ bought since yesterday, Muscle Milk 26g High Protein Shake, Chocolate, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 4 pack $7.98 18.1 ¢/fl oz
500+ bought since yesterday
Sponsored$798current price $7.9818.1 ¢/fl ozMuscle Milk 26g High Protein Shake, Chocolate, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 4 pack
22374.4 out of 5 Stars. 2237 reviews4.4 out of 5 starsSNAP EBT eligibleSave withDelivery as soon as 6amShipping, arrives todayPickup as soon as 7amMuscle Milk Zero Protein Powder, 100 Calorie Zero Sugar, Vanilla Creme Flavor, 1.65 Pound Canister $21.88 Was $25.93 82.9 ¢/oz
$2188current price $21.88, Was $25.93$25.9382.9 ¢/ozMuscle Milk Zero Protein Powder, 100 Calorie Zero Sugar, Vanilla Creme Flavor, 1.65 Pound Canister
1094.6 out of 5 Stars. 109 reviews4.6 out of 5 starsEHPlabs IsoPept Hydrolyzed Whey Protein Powder - 27g of Whey Protein Isolate & Hydrolysate, 27 Serves (Strawberry Milkshake) $49.95
2 optionsAvailable in additional 2 options$4995current price $49.95EHPlabs IsoPept Hydrolyzed Whey Protein Powder - 27g of Whey Protein Isolate & Hydrolysate, 27 Serves (Strawberry Milkshake)
394.5 out of 5 Stars. 39 reviews4.5 out of 5 starsUltra-Pure 100% Whey Protein Powder – Double Rich Chocolate | Lean Muscle Nutrition (2 lb) $33.99
$3399current price $33.99Ultra-Pure 100% Whey Protein Powder – Double Rich Chocolate | Lean Muscle Nutrition (2 lb)
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Chocolate 11 fl oz, 12 pack $26.98 20.4 ¢/oz
$2698current price $26.9820.4 ¢/ozMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Chocolate 11 fl oz, 12 pack
8844.5 out of 5 Stars. 884 reviews4.5 out of 5 stars500+ bought since yesterday, Muscle Milk Genuine Protein Powder, Vanilla, 32g Protein, 1.9lb, 30.9oz $23.18 75.0 ¢/oz
500+ bought since yesterday
Sponsored$2318current price $23.1875.0 ¢/ozMuscle Milk Genuine Protein Powder, Vanilla, 32g Protein, 1.9lb, 30.9oz
46354.5 out of 5 Stars. 4635 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligibleSave withDelivery as soon as 6amShipping, arrives todayPickup as soon as 7amMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Chocolate 11 fl oz, 4 pack $9.48 21.5 ¢/oz
Sponsored$948current price $9.4821.5 ¢/ozMuscle Milk Pro 33g High Protein Shake Ultra Filtered Milk, Chocolate 11 fl oz, 4 pack
12054.5 out of 5 Stars. 1205 reviews4.5 out of 5 starsSNAP EBT eligibleSave withShipping, arrives Fri, Oct 2Best seller, Clean Simple Eats Protein Powder Simply Vanilla Gusset - 20 Servings $3.00
Best seller
3 optionsAvailable in additional 3 options$300current price $3.00Clean Simple Eats Protein Powder Simply Vanilla Gusset - 20 Servings
20774.7 out of 5 Stars. 2077 reviews4.7 out of 5 starsMuscle Milk 26g High Protein Shake, Strawberries N Creme, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 12 pack $22.98 17.4 ¢/oz
$2298current price $22.9817.4 ¢/ozMuscle Milk 26g High Protein Shake, Strawberries N Creme, Ultra- Filtered Milk 11 fl oz, 12 pack
144.2 out of 5 Stars. 14 reviews4.2 out of 5 starsOptimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder, Iced Café Latte, 16 Servings $29.97 $26.76/lb
$2997current price $29.97$26.76/lbOptimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Powder, Iced Café Latte, 16 Servings
964.7 out of 5 Stars. 96 reviews4.7 out of 5 starsMuscle Milk Zero Protein Powder, Chocolate, 1.65 Pound, 25 Servings, 15g Protein $21.88 82.9 ¢/oz
$2188current price $21.8882.9 ¢/ozMuscle Milk Zero Protein Powder, Chocolate, 1.65 Pound, 25 Servings, 15g Protein
554.5 out of 5 Stars. 55 reviews4.5 out of 5 starsMyprotein Clear Whey Isolate Protein Powder, Peach Mango, 20 Servings, 1.1lbs $34.99
Sponsored$3499current price $34.99Myprotein Clear Whey Isolate Protein Powder, Peach Mango, 20 Servings, 1.1lbs
14374.3 out of 5 Stars. 1437 reviews4.3 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrowEHPlabs OxyWhey Lean Whey Protein Powder - 25g of 100% Pure, Lean, Non-GMO Whey Protein Blend, Post Workout Fitness & Nutritional Shakes, Smoothies, Baking & Cooking - 27 Serves (Peanut Butter Puffs) $44.95
Sponsored$4495current price $44.95EHPlabs OxyWhey Lean Whey Protein Powder - 25g of 100% Pure, Lean, Non-GMO Whey Protein Blend, Post Workout Fitness & Nutritional Shakes, Smoothies, Baking & Cooking - 27 Serves (Peanut Butter Puffs)
174.4 out of 5 Stars. 17 reviews4.4 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrow
Customer ratings & reviews
Reviews summary
Pros
- : Has a smooth dessert-like taste without chalky aftertaste.
- : Mixes easily with water or on its own.
Showing 1-3 of 15 reviews
Verified Purchase
The Ultimate Protein Creamy Strawberry Boost
If you are looking for a protein powder that actually nails the "creme" part of its name, the Muscle Milk Strawberries 'n Creme is a standout choice. Unlike many fruit-flavored proteins that can taste medicinal or overly artificial, this one has a smooth, dessert-like quality that blends effortlessly without the chalky aftertaste. Why It Works Flavor Profile: It strikes a great balance between a nostalgic strawberry milkshake and a clean supplement. Mixability: The powder dissolves quickly in both water and milk, making it a reliable base for more complex drinks. I recommend using an electric whisk. Versatility: While it's great as a standard shake, it really shines when used as a flavor enhancer for creative recipes. My Signature Morning Brew While this powder is excellent on its own, it has become the absolute "secret ingredient" for my morning routine. I love mixing this into a morning matcha paired with strawberry puree. To top it all off, I add a layer of sugar-free vanilla cold foam. The earthiness of the matcha combined with the Strawberries 'n Creme powder creates a sophisticated, "strawberry matcha latte" vibe that feels incredibly indulgent while still hitting my protein goals for the day. It's the perfect way to start the morning with a bit of caffeine and a lot of flavor. Whether you're a minimalist or a "pro-smoothie" artist, this 4.94 lb canister offers great value and a flavor that you won't get tired of halfway through the jar.
Verified Purchase
Bang for buck bang for your tastebuds too !
I liked the taste I hope they keep it this price and I will keep buying. Way better than vanilla and also I usually get 2 of the smaller ones for 24 bucks a piece . And this time I got this big one which is pretty much three in one for a couple bucks more so I got a whole other container out of it for only 1/4 or so or the price so you definitely save your taste buds and 16 bucks getting this one . Thank you . And keep it this price Walmart atleast for me only if no one else lol.
Verified Purchase
Muscle Milk quality, 32g protein, great flavor
I really like this powder! It dissolves effortlessly without clumping, leaving a smooth texture every time. What makes it special is the little bits of strawberry —it truly feels like a treat rather than just a standard protein shake. The flavor is spot-on, . If you want something that mixes well and actually tastes good enough to look forward to, this is a great pick. and 32g protein
