Dog Supplies

Dog supplies in as fast as an hour*

You stay. We’ll fetch it.

Shop now
A fluffy dog in black ghost pajamas rests on a wooden deck holding a plush pumpkin.

Festive outfits, treats & more

Fall finds for pets

Shop now
Dog lying on a patterned cooling mat on grass with a collapsible bowl and a bottle of pet cooling spray.

From mats to electrolytes

Keep pets cool & happy

Shop now
VETIQ allergy pro soft chews and Zesty Paws allergy and immune bites for dogs.

Pet allergy & immune care

Shop now
Round blue and green dog toy with pink accents on a plain surface.

Outdoor dog toys

Shop now
Seresto flea and tick collar, Adams spray, and Zesty Paws flea and tick shampoo.

Flea & tick meds in as fast as 1 hour*

Shop now
Petco where the pets go. Whole Hearted Grain Free pet food bag with Well Good spray and blue grooming brush on a light surface.

WholeHearted & more

Petco faves, now at Walmart

Shop now

For every pet, in 1 place

Find toys, bedding & food they love.

View all

Pet Rollbacks & More

Shop all

Dogs New Arrivals

Uses external data. Price when purchased online

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Meal Mixers Dog Food Topper - Chewy's Chicken Recipe - 3.5 Ounce Bag $9.98 $2.85/oz

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Meal Mixers Dog Food Topper - Chewy's Chicken Recipe - 3.5 Ounce Bag
Available in additional 4 sizes
current price $9.98
$2.85/oz
Options from $2.48

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Meal Mixers Dog Food Topper - Chewy's Chicken Recipe - 3.5 Ounce Bag

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 2468 reviews

Best seller, Native Pet Omega Oil for Dogs, Salmon & Pollock Fish Oil, Omega-3, 8oz $16.99

Best seller
Native Pet Omega Oil for Dogs, Salmon & Pollock Fish Oil, Omega-3, 8oz
Available in additional 4 sizes
current price $16.99
Options from $16.99 – $46.99

Native Pet Omega Oil for Dogs, Salmon & Pollock Fish Oil, Omega-3, 8oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 722 reviews

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Dinner Patties for Dogs - Chewy's Chicken Recipe - 5.5 Ounce Bag $14.98 $2.72/oz

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Dinner Patties for Dogs - Chewy's Chicken Recipe - 5.5 Ounce Bag
Available in additional 3 sizes
current price $14.98
$2.72/oz
Options from $14.98 – $64.97

Stella & Chewy's Freeze-Dried Raw Dinner Patties for Dogs - Chewy's Chicken Recipe - 5.5 Ounce Bag

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 1839 reviews

Stella & Chewy's Marie’s Magical Dinner Dust for Dogs - Duck Duck Goose Recipe - 7 Ounce Resealable Bag $22.97 $3.28/oz

Stella & Chewy's Marie’s Magical Dinner Dust for Dogs - Duck Duck Goose Recipe - 7 Ounce Resealable Bag
Available in additional 5 options
current price $22.97
$3.28/oz
Options from $19.99

Stella & Chewy's Marie’s Magical Dinner Dust for Dogs - Duck Duck Goose Recipe - 7 Ounce Resealable Bag

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 483 reviews

Best seller, Native Pet The Daily Dog Multivitamin Powder, Probiotics & Glucosamine, 7 oz $19.99

Best seller
Native Pet The Daily Dog Multivitamin Powder, Probiotics & Glucosamine, 7 oz
Available in additional 6 sizes
current price $19.99
Options from $4.99

Native Pet The Daily Dog Multivitamin Powder, Probiotics & Glucosamine, 7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 589 reviews

Native Pet Allergy Chews for Dogs, Seasonal Allergy & Immune Support, 45 count $19.93 44.3 ¢/ea

Native Pet Allergy Chews for Dogs, Seasonal Allergy & Immune Support, 45 count
Available in additional 4 options
current price $19.93
44.3 ¢/ea
Options from $14.99

Native Pet Allergy Chews for Dogs, Seasonal Allergy & Immune Support, 45 count

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 397 reviews

Rollback, Blue Buffalo Love Made Fresh Dog Food, Refrigerated, Chunky Chicken Stew, 1-lb Tub $5.96 Was $6.96 37.3 ¢/oz

Blue Buffalo Love Made Fresh Dog Food, Refrigerated, Chunky Chicken Stew, 1-lb Tub
Available in additional 5 options
current price $5.96, Was $6.96
37.3 ¢/oz
Options from $5.96 – $35.76

Blue Buffalo Love Made Fresh Dog Food, Refrigerated, Chunky Chicken Stew, 1-lb Tub

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 530 reviews

Best seller, Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32" $9.53

Best seller
Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"
Fireside Plaid, variant on Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"
Lucky Fair Isle, variant on Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"
Powell Plaid Striped, variant on Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"
Trees and Stars, variant on Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"
current price $9.53
Options from $9.53 – $19.97

Vibrant Life Holiday Large Deluxe Gusset Pillow Pet Bed, Fireside Plaid, 42" x 32"

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 50 reviews

CICPAP GPS Wireless Dog Fence, Portable Custom and Circular Boundary System, 49-6500 FT Range, No Subscription, IP67 Waterproof Rechargeable Collar for 15-110 lb Dogs $99.99 Was $159.99

CICPAP GPS Wireless Dog Fence, Portable Custom and Circular Boundary System, 49-6500 FT Range, No Subscription, IP67 Waterproof Rechargeable Collar for 15-110 lb Dogs
current price Now $99.99, Was $159.99

CICPAP GPS Wireless Dog Fence, Portable Custom and Circular Boundary System, 49-6500 FT Range, No Subscription, IP67 Waterproof Rechargeable Collar for 15-110 lb Dogs

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 9 reviews

Reduced price, EDX 4-Panel Dog Playpen, 24" Portable Pet Fence, Puppy Training, Secure Door Latch, Indoor/ Outdoor PP Dog Enclosure for Small & Medium Dogs, White $39.99 Was $70.99

EDX 4-Panel Dog Playpen, 24" Portable Pet Fence, Puppy Training, Secure Door Latch, Indoor/ Outdoor PP Dog Enclosure for Small & Medium Dogs, White
Black, variant on EDX 4-Panel Dog Playpen, 24" Portable Pet Fence, Puppy Training, Secure Door Latch, Indoor/ Outdoor PP Dog Enclosure for Small & Medium Dogs, White
White, variant on EDX 4-Panel Dog Playpen, 24" Portable Pet Fence, Puppy Training, Secure Door Latch, Indoor/ Outdoor PP Dog Enclosure for Small & Medium Dogs, White
current price $39.99, Was $70.99
Options from $39.99 – $62.99

EDX 4-Panel Dog Playpen, 24" Portable Pet Fence, Puppy Training, Secure Door Latch, Indoor/ Outdoor PP Dog Enclosure for Small & Medium Dogs, White

2 out of 5 stars
2 out of 5 Stars. 1 reviews

Multipet Plush Jumbo Holiday Lamb Chop Reindeer Dog Toy, Squeaker, Green and White Holiday Pattern Paws with Reindeer Antlers, 21" $9.97

Multipet Plush Jumbo Holiday Lamb Chop Reindeer Dog Toy, Squeaker, Green and White Holiday Pattern Paws with Reindeer Antlers, 21"
Available in additional 2 options
current price $9.97

Multipet Plush Jumbo Holiday Lamb Chop Reindeer Dog Toy, Squeaker, Green and White Holiday Pattern Paws with Reindeer Antlers, 21"

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 175 reviews

The Farmer’s Dog Human-Grade Crunchy Dog Biscuits, Goat Milk & Blueberries 10oz $8.48 Was $13.48

The Farmer’s Dog Human-Grade Crunchy Dog Biscuits, Goat Milk & Blueberries 10oz
Available in additional 3 options
current price $8.48, Was $13.48
Options from $8.48 – $24.26

The Farmer’s Dog Human-Grade Crunchy Dog Biscuits, Goat Milk & Blueberries 10oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 8 reviews

U By Bedsure ComfyFleece Self Warming Cat Bed, Small Self Heating Dog Crate Pad, Thermal Extra Warm Puppy Mat Indoor, Non-Slip & Washable, Not Electric, 24" x 18", Gray $17.99 Was $19.99

U By Bedsure ComfyFleece Self Warming Cat Bed, Small Self Heating Dog Crate Pad, Thermal Extra Warm Puppy Mat Indoor, Non-Slip & Washable, Not Electric, 24" x 18", Gray
Gray, variant on U By Bedsure ComfyFleece Self Warming Cat Bed, Small Self Heating Dog Crate Pad, Thermal Extra Warm Puppy Mat Indoor, Non-Slip & Washable, Not Electric, 24" x 18", Gray
Ivory White, variant on U By Bedsure ComfyFleece Self Warming Cat Bed, Small Self Heating Dog Crate Pad, Thermal Extra Warm Puppy Mat Indoor, Non-Slip & Washable, Not Electric, 24" x 18", Gray
current price $17.99, Was $19.99
Options from $17.99 – $33.29

U By Bedsure ComfyFleece Self Warming Cat Bed, Small Self Heating Dog Crate Pad, Thermal Extra Warm Puppy Mat Indoor, Non-Slip & Washable, Not Electric, 24" x 18", Gray

Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training $29.99

Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training
Black, variant on Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training
Green, variant on Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training
Khaki, variant on Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training
current price $29.99

Dog Harness for Large Dogs, Heavy Duty No Pull Dog Harness with Handle, Adjustable 6-Buckle German Shepherd Big Size Dog Vest for Walking, Training

Zoolike Disposable Female Dog Diapers, Small Dog Diapers Female with Super-Absorbent, Leakproof&Breathable, 50 Count $24.05

Zoolike Disposable Female Dog Diapers, Small Dog Diapers Female with Super-Absorbent, Leakproof&Breathable, 50 Count
Available in additional 2 options
current price $24.05
Options from $24.05 – $35.99

Zoolike Disposable Female Dog Diapers, Small Dog Diapers Female with Super-Absorbent, Leakproof&Breathable, 50 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 11 reviews

Dr. Seuss' The Grinch! Max 8" Flatty Plush Dog Toy, Brown $5.00

Dr. Seuss' The Grinch! Max 8" Flatty Plush Dog Toy, Brown
Available in additional 6 options
current price $5.00
Options from $3.97

Dr. Seuss' The Grinch! Max 8" Flatty Plush Dog Toy, Brown

Deal , Collapsible Pet Food Storage Container with Airtight Locking Lid, Rolling Casters & Scoop, 20-23 Lbs Large Capacity for Dry Food, Rice, Flour $24.59

Collapsible Pet Food Storage Container with Airtight Locking Lid, Rolling Casters & Scoop, 20-23 Lbs Large Capacity for Dry Food, Rice, Flour
current price $24.59

Collapsible Pet Food Storage Container with Airtight Locking Lid, Rolling Casters & Scoop, 20-23 Lbs Large Capacity for Dry Food, Rice, Flour

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 6 reviews

STRELLALAB Cat Probiotics Powder, 108 Scoops Daily Probiotic for Cats - Immunity, Digestive & Gut Health Support, Diarrhea Relief Feline Supplement with 3 Billion CFU, Prebiotics Fiber, Pumpkin $19.96

STRELLALAB Cat Probiotics Powder, 108 Scoops  Daily Probiotic for Cats - Immunity, Digestive & Gut Health Support, Diarrhea Relief  Feline Supplement with 3 Billion CFU, Prebiotics Fiber, Pumpkin
current price $19.96

STRELLALAB Cat Probiotics Powder, 108 Scoops Daily Probiotic for Cats - Immunity, Digestive & Gut Health Support, Diarrhea Relief Feline Supplement with 3 Billion CFU, Prebiotics Fiber, Pumpkin

Large Dog Stairs for High Beds - Extra Wide Pet Steps for Large Dogs to Get on Tall Bed 3 Deep Step Cat Ramp for Couch 2 Steps Navy Blue $67.99

Large Dog Stairs for High Beds - Extra Wide Pet Steps for Large Dogs to Get on Tall Bed 3 Deep Step Cat Ramp for Couch 2 Steps Navy Blue
current price $67.99

Large Dog Stairs for High Beds - Extra Wide Pet Steps for Large Dogs to Get on Tall Bed 3 Deep Step Cat Ramp for Couch 2 Steps Navy Blue

Clearance, Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper $26.99 Was $29.99

Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper
Blue, variant on Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper
Grey, variant on Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper
Pink, variant on Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper
current price $26.99, Was $29.99
+$2.97 shipping

Dog Grooming Hammock with Stand Pet Sling Harness Metal Frame 23.6 x 13 x 15.7 In for Cats and Small Dogs Bathing Nail Trimming Helper

Lone Wolf Ranch Power Foods Complete Beef Air- Dried Raw Dog Food 24oz Bag $42.99

Lone Wolf Ranch Power Foods Complete Beef Air- Dried Raw Dog Food 24oz Bag
current price $42.99

Lone Wolf Ranch Power Foods Complete Beef Air- Dried Raw Dog Food 24oz Bag

WholeHearted Grain Free Soft and Chewy Chicken Recipe Dog Treat Sticks 16 oz. $15.99

WholeHearted Grain Free Soft and Chewy Chicken Recipe Dog Treat Sticks 16 oz.
current price $15.99

WholeHearted Grain Free Soft and Chewy Chicken Recipe Dog Treat Sticks 16 oz.

DERCLIVE Dog Ramp for Stairs, 4 Pack Wooden Pet Steps Adjustable Stair Ramp, Foldable Anti-Slip Stair Ramp for Senior, Short-Legged & Injured Pets, Low-Angle Dog Stair Wedge $64.55

DERCLIVE Dog Ramp for Stairs, 4 Pack Wooden Pet Steps Adjustable Stair Ramp, Foldable Anti-Slip Stair Ramp for Senior, Short-Legged & Injured Pets, Low-Angle Dog Stair Wedge
current price $64.55

DERCLIVE Dog Ramp for Stairs, 4 Pack Wooden Pet Steps Adjustable Stair Ramp, Foldable Anti-Slip Stair Ramp for Senior, Short-Legged & Injured Pets, Low-Angle Dog Stair Wedge

dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs $22.99

dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs
Black, variant on dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs
Blue, variant on dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs
Orange, variant on dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs
Purple, variant on dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs
current price $22.99
+$3.99 shipping
Options from $22.99 – $27.99

dogshood harness ,dogshood no Pull Harness, Reflective Adjustable Sizes XS to XXL for Small Large Dogs

Pedigree Adult Grilled Steak & Vegetable Flavor Food for Adult Dogs Value Size 38 lb $29.99

Pedigree Adult Grilled Steak & Vegetable Flavor Food for Adult Dogs Value Size 38 lb
current price $29.99

Pedigree Adult Grilled Steak & Vegetable Flavor Food for Adult Dogs Value Size 38 lb

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

PawHut Dog Grass Pad with High Walls and Tray, Indoor Potty Tray for Puppy Training, Pee Pad Holder with Artificial Grass and Drainage $58.50

PawHut Dog Grass Pad with High Walls and Tray, Indoor Potty Tray for Puppy Training, Pee Pad Holder with Artificial Grass and Drainage
current price $58.50

PawHut Dog Grass Pad with High Walls and Tray, Indoor Potty Tray for Puppy Training, Pee Pad Holder with Artificial Grass and Drainage

Sisal Cat Scratcher Mat, Horizontal Cat Scratching Pad for Indoor Cats, Durable Floor Scratch Mat to Help Protect Sofas and Carpets $19.99

Sisal Cat Scratcher Mat, Horizontal Cat Scratching Pad for Indoor Cats, Durable Floor Scratch Mat to Help Protect Sofas and Carpets
current price $19.99

Sisal Cat Scratcher Mat, Horizontal Cat Scratching Pad for Indoor Cats, Durable Floor Scratch Mat to Help Protect Sofas and Carpets

Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in) $32.99

Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in)
Black, variant on Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in)
Green, variant on Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in)
White, variant on Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in)
current price $32.99
Options from $32.99 – $36.99

Dog Dinosaur Costume, Glow in Dark Skeleton Halloween Costume for Dogs, Large Dog Costumes, Soft Plush T-Rex Pet Outfit (Green, 35.4in)

STRELLALAB Advanced Dog Dental Chews & Breath Freshener - Teeth Cleaning, Bad Breath Control, Plaque & Tartar Off - 90Ct $25.95

STRELLALAB Advanced Dog Dental Chews & Breath Freshener - Teeth Cleaning, Bad Breath Control, Plaque & Tartar Off - 90Ct
current price $25.95

STRELLALAB Advanced Dog Dental Chews & Breath Freshener - Teeth Cleaning, Bad Breath Control, Plaque & Tartar Off - 90Ct

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Dog Stairs Ramp for High Bed 22.8" H, 5-Step Pet Stairs for Bed Couch Sofa Climbing, 35D Foam Pet Steps for Small Dogs and Cats, Non-Slip Bottom Dog Steps, Beige $28.99

Dog Stairs Ramp for High Bed 22.8" H, 5-Step Pet Stairs for Bed Couch Sofa Climbing, 35D Foam Pet Steps for Small Dogs and Cats, Non-Slip Bottom Dog Steps, Beige
current price $28.99

Dog Stairs Ramp for High Bed 22.8" H, 5-Step Pet Stairs for Bed Couch Sofa Climbing, 35D Foam Pet Steps for Small Dogs and Cats, Non-Slip Bottom Dog Steps, Beige

Multipet Plush Holiday Loofa Dog Toys with Holiday Theme Patterns, Stuffing & Squeaker, 3 Pack $9.97

Multipet Plush Holiday Loofa Dog Toys with Holiday Theme Patterns, Stuffing & Squeaker, 3 Pack
Available in additional 2 options
current price $9.97

Multipet Plush Holiday Loofa Dog Toys with Holiday Theme Patterns, Stuffing & Squeaker, 3 Pack

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 165 reviews

Purina Pro Plan Complete Essentials Shredded Blend Lamb and Rice High Protein with Probiotics Dry Dog Food, 15 lbs. $46.99

Purina Pro Plan Complete Essentials Shredded Blend Lamb and Rice High Protein with Probiotics Dry Dog Food, 15 lbs.
Available in additional 2 sizes
current price $46.99
Options from $21.99

Purina Pro Plan Complete Essentials Shredded Blend Lamb and Rice High Protein with Probiotics Dry Dog Food, 15 lbs.

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 521 reviews

Odorcide K.O.E Kennel Odor Eliminator Fresh Scent Ready to Use Spray For Cages, Runs & More For Home & Kennel w/Safe, Non-Enzymatic Formula $23.95

Odorcide K.O.E Kennel Odor Eliminator Fresh Scent Ready to Use Spray  For Cages, Runs & More  For Home & Kennel w/Safe, Non-Enzymatic Formula
current price $23.95

Odorcide K.O.E Kennel Odor Eliminator Fresh Scent Ready to Use Spray For Cages, Runs & More For Home & Kennel w/Safe, Non-Enzymatic Formula

CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels $65.98 Was $115.99 $65.98/count

CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels
BLUE, variant on CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels
Gray, variant on CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels
green, variant on CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels
current price $65.98, Was $115.99
$65.98/count

CLOUDREST PRO Pet Stroller, Folding Dog Stroller for Small Medium Dogs & Cats, 3-in-1 Detachable Carrier Stroller with Cup Holder & Breathable Mesh Windows, Storage Basket & Shock Absorbing Wheels

Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL $24.99

Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL
L, variant on Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL
M, variant on Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL
XL, variant on Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL
current price $24.99
+$3.99 shipping
Options from $18.99

Pet Tactical Soldier Uniform, Halloween Pet Soldier Costume, Dog and Cat Funny Clothes Outfit Apparel for Small Medium,Funny Military Outfit for Small & Medium Pets, Photo Props & Party Apparel,XL

BARK Winter Wooferland Dog Advent Calendar, 24 Days, 16 Treats & 8 Plush Toys, Christmas Holiday Gift $69.85

BARK Winter Wooferland Dog Advent Calendar, 24 Days, 16 Treats & 8 Plush Toys, Christmas Holiday Gift
current price $69.85

BARK Winter Wooferland Dog Advent Calendar, 24 Days, 16 Treats & 8 Plush Toys, Christmas Holiday Gift

McLovin's Pet Nana's Recipe Chicken Freeze Dried Complete Dog Meal, 16 oz. $19.99

McLovin's Pet Nana's Recipe Chicken Freeze Dried Complete Dog Meal, 16 oz.
current price $19.99

McLovin's Pet Nana's Recipe Chicken Freeze Dried Complete Dog Meal, 16 oz.

Yeast Infection Treatment For Dogs, Dog Yeast Infection Treatment, Soft Dog Chews, 120 Count $11.99 Was $13.99

Yeast Infection Treatment For Dogs, Dog Yeast Infection Treatment, Soft Dog Chews, 120 Count
current price Now $11.99, Was $13.99

Yeast Infection Treatment For Dogs, Dog Yeast Infection Treatment, Soft Dog Chews, 120 Count

71" Extra Long Dog Ramp for Large Dogs, Heavy Duty Metal Frame Pet Ramp for High SUVs, Trucks and Cars, Portable Folding Travel Dog Ramps with Safety Latch, Supports up to 350lbs $61.72

71" Extra Long Dog Ramp for Large Dogs, Heavy Duty Metal Frame Pet Ramp for High SUVs, Trucks and Cars, Portable Folding Travel Dog Ramps with Safety Latch, Supports up to 350lbs
current price $61.72

71" Extra Long Dog Ramp for Large Dogs, Heavy Duty Metal Frame Pet Ramp for High SUVs, Trucks and Cars, Portable Folding Travel Dog Ramps with Safety Latch, Supports up to 350lbs

Adjustable Dog Lift Harness, Rear Leg Support Sling for Senior Dogs, Mobility Assistance for Weak Hind Legs, Injury Recovery and ACL Surgery Rehab, Fits Small Medium Large Dogs - Large $22.99

Adjustable Dog Lift Harness, Rear Leg Support Sling for Senior Dogs, Mobility Assistance for Weak Hind Legs, Injury Recovery and ACL Surgery Rehab, Fits Small Medium Large Dogs - Large
Available in additional 4 sizes
current price $22.99

Adjustable Dog Lift Harness, Rear Leg Support Sling for Senior Dogs, Mobility Assistance for Weak Hind Legs, Injury Recovery and ACL Surgery Rehab, Fits Small Medium Large Dogs - Large

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 10 reviews

FAQ

What’s the best dog food to buy at Walmart?

The best dog food depends on your dog’s age, size, and needs. Popular needs include puppy food, senior dog food, grain-free dog food, sensitive stomach dog food, high-protein dog food, and weight management dog food.

What are the best dog toys for aggressive chewers?

Look for durable dog toys made for heavy chewers, like rubber chew toys, tough nylon chew toys, and treat-dispensing toys designed to last longer than plush or thin plastic toys.

How do I choose the right size dog crate?

Pick a crate your dog can stand up, turn around, and lie down in. If your dog is still growing, look for a crate with a divider panel so you can adjust the space as they get bigger rather than purchasing two separate crates.

What are the best dog treats for training?

Most people look for small, soft training treats that are easy to chew fast. Popular options include low-calorie training treats, high-protein treats, and limited ingredient dog treats for dogs with sensitive stomachs.

How often should I give flea and tick prevention to my dog?

It depends on the product. Many topical flea treatments and dog flea collars are designed for monthly or longer protection, while some oral flea and tick chews are given on a regular schedule. Always follow the label directions and match the product to your dog’s age and weight.

About Dog Supplies - Walmart.com

Patio furniture helps you turn any deck, porch, or backyard into a comfortable living space for meals, chats, and quiet evenings. You can compare materials, set sizes, and layouts more easily when you start with how your space works and how often you entertain.

How to choose patio furniture for your space

You should measure your seating area before you compare patio sets, because walkways and door clearance matter as much as seat count. You’ll make better choices when you leave room for chairs to slide back and guests to move comfortably.

If you’re furnishing a balcony or compact patio, you may prefer a three-piece setup or other small space options. You can fit a bistro table, two chairs, and a side table without crowding your layout.

When you host family meals, you may want outdoor dining sets with five-piece or seven-piece layouts. You can seat more people comfortably when your patio dining table matches your available floor space.

For relaxed lounging, you might compare conversation sets, chaise lounges, and an outdoor sectional by shape and traffic flow. You’ll notice L-shaped seating works well in corners, while separate chairs give you more flexibility.

What to look for in materials and weather resistance

You should compare material types carefully, because each one changes upkeep, weight, and appearance. You’ll often see wicker, metal, wood, plastic, and aluminum across outdoor patio furniture collections.

If you like a woven look, you may choose wicker patio furniture for a textured style that suits many decks. You’ll want to check the frame material too, because resin wicker over metal often feels different than all-plastic builds.

Metal frames can give you a clean profile and a sturdy feel for dining or conversation areas. You should look for rust-resistant finishes when your setup stays outside through changing weather.

Wood can bring a warm, natural look that pairs well with garden settings and covered patios. You’ll want to consider routine care, because wood often needs more attention to keep its finish looking consistent.

Aluminum works well when you want lighter pieces that you can move for cleaning or rearranging. You may find aluminum useful if you change layouts often or store pieces during colder months.

When you compare weather resistant patio furniture, you should check whether frames, cushions, and tabletops are built for outdoor exposure. You’ll want UV-resistant fabrics, waterproof covers, or all-weather materials that match your climate and storage routine.

  • You can use wicker styles for a casual look with mixed seating pieces.
  • You can choose aluminum when you want lighter frames for easier rearranging.
  • You can pick wood when your outdoor space calls for a natural finish.
  • You can look for rust-resistant and UV-resistant details for season-long use.

Choosing patio sets by comfort, cushions, and daily use

You should think about how you’ll use each seat, because dining, reading, and lounging need different support. You’ll usually want upright backs for meals and deeper cushions for longer conversations.

If you’re comparing patio chairs, you should check seat depth, arm height, and cushion thickness. You’ll feel the difference when chairs support your posture without making the table height feel awkward.

For family dinners, you may want outdoor dining sets with chairs that tuck in neatly around the table. You can keep your layout cleaner when chair proportions match the patio dining table base.

When you want a lounge-focused setup, you may prefer sectionals or low-profile conversation sets with deep seating. You’ll get a more relaxed layout for coffee, evening chats, or stretching out with a blanket.

You may also compare cushion fabrics, including well-known outdoor performance textiles such as Sunbrella. You’ll want fabrics that feel comfortable, resist fading, and clean up easily after regular outdoor use.

If your household uses the space often, you should check removable cushion covers and quick-drying fills. You’ll spend less time managing upkeep when cushions are easier to refresh between gatherings.

How set size, assembly, and storage affect your decision

You should match set size to both your footprint and your routine, not just the number of seats. You’ll avoid a crowded patio when each piece has enough room for use and cleaning.

A three-piece set can suit morning coffee, apartment patios, or narrow porches with limited square footage. You can create a functional retreat without blocking railings, planters, or entry points.

A five-piece arrangement often works for everyday meals, card games, or casual weekend entertaining. You’ll have a balanced setup when you want dining function without filling the entire patio.

If you host larger groups, a seven-piece layout can provide added seating around one main table. You should measure carefully, because larger sets need extra space for chair movement on every side.

You may also want to consider assembly details before you choose larger outdoor patio furniture pieces. You’ll appreciate straightforward setup when frames, hardware, and cushions arrive ready for easier weekend assembly.

During the off-season, you should think about stackable chairs, sectional clips, and cushion storage options. You can keep your area tidier when pieces are easier to cover, move, or store between seasons.

Matching product types to real outdoor routines

You should choose product types by how your household actually spends time outside. You’ll get more use from your setup when the layout matches meals, conversations, reading, or poolside lounging.

If you eat outside often, you may focus on dining sets with a durable patio dining table and coordinated seating. You can serve weeknight dinners, brunches, or holiday meals more comfortably with the right table shape.

When your space centers on conversation, you may prefer loveseats, club chairs, and a coffee table. You’ll create a living-room feel outdoors without forcing every gathering around a dining surface.

If you have a larger deck, you might use an outdoor sectional to define one clear seating zone. You can anchor open space effectively while keeping enough room for planters, umbrellas, or side tables.

For sunny spots, you may want chaise lounges that let you recline beside a pool or on a patio. You’ll like adjustable backs when you switch between reading, relaxing, and casual conversation.

You can also coordinate your setup with outdoor cushions, patio umbrellas, and fire pits for a more complete layout. You’ll build a space that feels organized and ready for everyday use across changing seasons.

You’ll make a smarter patio update when you compare material, size, comfort, and weather resistance together instead of choosing by appearance alone. Patio furniture that fits your layout and routine helps you enjoy outdoor time with less rearranging and easier upkeep.