Vitamins

Vitamins & more in as fast as an hour*
|Shop now
Get it all right to your door.
Adult holds a yellow vitamin C powder sachet above a white mug on a kitchen counter with a spoon beside it.

Gummies, powders & more

Seasonal immunity boosters

Shop now

Vitamins at everyday low prices

Shop now

Rest easy with magnesium

Shop now

Better gut health with colostrum

Shop now
Spoiled Research Vitamin C sour gummies and MaryRuths Liquid Morning Multivitamin Hair Growth Peach Mango bottle beside a glass of lemon water.

Elevated brands for your wellness goals

Shop now

Mini wellness picks

Try the latest brands before you buy big.

View all

Vitamins for all stages of womanhood

Shop now

Men’s health routines, simplified

Shop now

Rx & more in 1 easy delivery

Get started

Vitamin & supplement subscriptions

Get started

Support their growing needs

Kid-friendly wellness

Shop now

Trending in wellness

Must-have supplements & more, all here.

View all
Qunol magnesium glycinate bottle, Natrum energy and focus pack, Lamino metabolism bottle and a glass of water on a wooden tray.

Vitamins & supplements

GLP-1 journey support

Shop now

Power any goal

From energy levels to metabolism care.

View all

Express Delivery Terms & Conditions

Express Delivery subject to availability at select stores. Delivery fees & restrictions apply.

Shop all vitamins

Uses external data. Price when purchased online

Spring Valley Extra Strength Hair Skin & Nails Collagen Support Softgels, 5000 Mcg Biotin, 120 Count $6.94 5.8 ¢/count

Spring Valley Extra Strength Hair Skin & Nails Collagen Support Softgels, 5000 Mcg Biotin, 120 Count
current price $6.94
5.8 ¢/count

Spring Valley Extra Strength Hair Skin & Nails Collagen Support Softgels, 5000 Mcg Biotin, 120 Count

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 8807 reviews

Overall pick, Nature Made Vitamin D3 2000 IU (50 mcg) Softgels, Vitamin D Dietary Supplement, 100 Count $6.98 7.0 ¢/count

Overall pick
Nature Made Vitamin D3 2000 IU (50 mcg) Softgels, Vitamin D Dietary Supplement, 100 Count
current price $6.98
7.0 ¢/count

Nature Made Vitamin D3 2000 IU (50 mcg) Softgels, Vitamin D Dietary Supplement, 100 Count

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 11310 reviews

Spring Valley Magnesium Sleep Support Bone & Joint Health Dietary Supplement Vegetarian Capsules, 200 mg, 60 Count $4.88 8.1 ¢/count

Spring Valley Magnesium Sleep Support Bone & Joint Health Dietary Supplement Vegetarian Capsules, 200 mg, 60 Count
current price $4.88
8.1 ¢/count

Spring Valley Magnesium Sleep Support Bone & Joint Health Dietary Supplement Vegetarian Capsules, 200 mg, 60 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3288 reviews

1K+ bought since yesterday, Spring Valley Vitamin B12 Supplement Timed-Release Tablets for Metabolism Support, 1000 mcg, 60 Count $4.88 8.1 ¢/count

1K+ bought since yesterday
Spring Valley Vitamin B12 Supplement Timed-Release Tablets for Metabolism Support, 1000 mcg, 60 Count
current price $4.88
8.1 ¢/count

Spring Valley Vitamin B12 Supplement Timed-Release Tablets for Metabolism Support, 1000 mcg, 60 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 9877 reviews

1K+ bought since yesterday, Nature Made Fish Oil 2400mg per Serving Softgels, Omega 3 Fish Oil Supplements, 134 Count $11.57 8.6 ¢/count

1K+ bought since yesterday
Nature Made Fish Oil 2400mg per Serving Softgels, Omega 3 Fish Oil Supplements, 134 Count
Available in additional 2 options
current price $11.57
8.6 ¢/count
Options from $11.57 – $19.67

Nature Made Fish Oil 2400mg per Serving Softgels, Omega 3 Fish Oil Supplements, 134 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 5876 reviews

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair, Skin and Nails Strawberry Gummies, 2500mcg Biotin, 180 Count $13.98 7.8 ¢/count

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair, Skin and Nails Strawberry Gummies, 2500mcg Biotin, 180 Count
current price $13.98
7.8 ¢/count

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair, Skin and Nails Strawberry Gummies, 2500mcg Biotin, 180 Count

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 30619 reviews

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair Skin and Nail Vitamins With Biotin, Women's Multivitamin, Strawberry Gummies, 90 Count $7.88 8.8 ¢/count

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair Skin and Nail Vitamins With Biotin, Women's Multivitamin, Strawberry Gummies, 90 Count
current price $7.88
8.8 ¢/count

Nature's Bounty Optimal Solutions Hair Skin and Nail Vitamins With Biotin, Women's Multivitamin, Strawberry Gummies, 90 Count

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 30619 reviews

Rollback, Bloom Nutrition Greens & Superfoods Powder, Strawberry Kiwi, 25 Servings $21.97 Was $29.97 $4.58/oz

Bloom Nutrition Greens & Superfoods Powder, Strawberry Kiwi, 25 Servings
Available in additional 5 options
current price $21.97, Was $29.97
$4.58/oz
Options from $21.97 – $29.98

Bloom Nutrition Greens & Superfoods Powder, Strawberry Kiwi, 25 Servings

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 11137 reviews

Natures Bounty Biotin Supplement, 10000mcg, 120 Rapid Release Softgels $8.88 7.4 ¢/count

Natures Bounty Biotin Supplement, 10000mcg, 120 Rapid Release Softgels
current price $8.88
7.4 ¢/count

Natures Bounty Biotin Supplement, 10000mcg, 120 Rapid Release Softgels

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2909 reviews

Goli Apple Cider Vinegar Vegan Gummies, Vitamins B9 & B12, 60 Count $18.98 31.6 ¢/count

Goli Apple Cider Vinegar Vegan Gummies, Vitamins B9 & B12, 60 Count
current price $18.98
31.6 ¢/count

Goli Apple Cider Vinegar Vegan Gummies, Vitamins B9 & B12, 60 Count

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 5315 reviews

Best seller, OLLY Women's Multivitamin Gummy Supplement, Vitamins A, D, C, E, Biotin, Folic Acid, 90 Count $12.88 14.3 ¢/count

Best seller
OLLY Women's Multivitamin Gummy Supplement, Vitamins A, D, C, E, Biotin, Folic Acid, 90 Count
current price $12.88
14.3 ¢/count

OLLY Women's Multivitamin Gummy Supplement, Vitamins A, D, C, E, Biotin, Folic Acid, 90 Count

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 11181 reviews

1K+ bought since yesterday, Centrum Silver Womens 50 Plus Multivitamin With Vitamin B, C, D3 & E, 100 Count $10.76 10.8 ¢/count

1K+ bought since yesterday
Centrum Silver Womens 50 Plus Multivitamin With Vitamin B, C, D3 & E, 100 Count
current price $10.76
10.8 ¢/count

Centrum Silver Womens 50 Plus Multivitamin With Vitamin B, C, D3 & E, 100 Count

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 15177 reviews

Spring Valley Cranberry + Vitamin C Urinary Tract Support Softgels, 500 mg, 60 Count $8.94 14.9 ¢/count

Spring Valley Cranberry + Vitamin C Urinary Tract Support Softgels, 500 mg, 60 Count
current price $8.94
14.9 ¢/count

Spring Valley Cranberry + Vitamin C Urinary Tract Support Softgels, 500 mg, 60 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1588 reviews

Lil Critters Gummy Vites, Daily Gummy Multivitamin for Kids Ages 2+, Fruit Flavors, 70 Count $4.98 7.1 ¢/count

Lil Critters Gummy Vites, Daily Gummy Multivitamin for Kids Ages 2+, Fruit Flavors, 70 Count
current price $4.98
7.1 ¢/count

Lil Critters Gummy Vites, Daily Gummy Multivitamin for Kids Ages 2+, Fruit Flavors, 70 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1489 reviews

Nature Made Super B Complex with Vitamin C and Folic Acid Tablets, Dietary Supplement, 160 Count $10.98 6.9 ¢/count

Nature Made Super B Complex with Vitamin C and Folic Acid Tablets, Dietary Supplement, 160 Count
current price $10.98
6.9 ¢/count

Nature Made Super B Complex with Vitamin C and Folic Acid Tablets, Dietary Supplement, 160 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4382 reviews

Spring Valley Prenatal Multivitamin/Multimineral for Pregnant and Nursing Women Dietary Supplement Tablets, 100 Count $4.88 4.9 ¢/count

Spring Valley Prenatal Multivitamin/Multimineral for Pregnant and Nursing Women Dietary Supplement Tablets, 100 Count
current price $4.88
4.9 ¢/count

Spring Valley Prenatal Multivitamin/Multimineral for Pregnant and Nursing Women Dietary Supplement Tablets, 100 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3056 reviews

Goli Apple Cider Vinegar Zero Sugar Vegan Gummies, Vitamin B12, 60 Count $17.97 30.0 ¢/count

Goli Apple Cider Vinegar Zero Sugar Vegan Gummies, Vitamin B12, 60 Count
current price $17.97
30.0 ¢/count

Goli Apple Cider Vinegar Zero Sugar Vegan Gummies, Vitamin B12, 60 Count

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 409 reviews

Spring Valley Prenatal Multivitamin Gummies with DHA and Folic Acid, 90 Count $8.94 9.9 ¢/count

Spring Valley Prenatal Multivitamin Gummies with DHA and Folic Acid, 90 Count
current price $8.94
9.9 ¢/count

Spring Valley Prenatal Multivitamin Gummies with DHA and Folic Acid, 90 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2119 reviews

Natures Way Slippery Elm, Bark, 370 mg, Capsules $12.07 $12.07/count

Natures Way Slippery Elm, Bark, 370 mg, Capsules
current price $12.07
$12.07/count

Natures Way Slippery Elm, Bark, 370 mg, Capsules

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 131 reviews

1K+ bought since yesterday, Spring Valley Extra Strength Vitamin D3 Softgels, 125 mcg (5000 IU), 250 Count, Supplement for Bone and Immune Health $8.94 3.6 ¢/count

1K+ bought since yesterday
Spring Valley Extra Strength Vitamin D3 Softgels, 125 mcg (5000 IU), 250 Count, Supplement for Bone and Immune Health
current price $8.94
3.6 ¢/count

Spring Valley Extra Strength Vitamin D3 Softgels, 125 mcg (5000 IU), 250 Count, Supplement for Bone and Immune Health

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 15148 reviews

Six Star Testosterone Booster Caplets, 386 mg Rhodiola Extract, 60 Ct, 30 Servings $10.14 16.9 ¢/count

Six Star Testosterone Booster Caplets, 386 mg Rhodiola Extract, 60 Ct, 30 Servings
current price $10.14
16.9 ¢/count

Six Star Testosterone Booster Caplets, 386 mg Rhodiola Extract, 60 Ct, 30 Servings

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 1481 reviews

Best seller, Equate Complete Multivitamin/Multimineral Supplement Tablets, Women 50+, 100 Count, Compare to Centrum Silver Women 50+ $8.94 8.9 ¢/count

Best seller
Equate Complete Multivitamin/Multimineral Supplement Tablets, Women 50+, 100 Count, Compare to Centrum Silver Women 50+
current price $8.94
8.9 ¢/count

Equate Complete Multivitamin/Multimineral Supplement Tablets, Women 50+, 100 Count, Compare to Centrum Silver Women 50+

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 10747 reviews

Nature Made Vitamin D3 1000 IU (25 mcg) Tablets, Vitamin D Dietary Supplement, 350 Count $10.56 3.0 ¢/count

Nature Made Vitamin D3 1000 IU (25 mcg) Tablets, Vitamin D Dietary Supplement, 350 Count
current price $10.56
3.0 ¢/count

Nature Made Vitamin D3 1000 IU (25 mcg) Tablets, Vitamin D Dietary Supplement, 350 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2473 reviews

Doctors Best Vein Support, Supports Circulation & Arterial Health, Non-GMO, Gluten Free, Soy Free, Vegan 60 Veggie Caps $18.99 $1.00/ea

Doctors Best Vein Support, Supports Circulation & Arterial Health, Non-GMO, Gluten Free, Soy Free, Vegan 60 Veggie Caps
current price $18.99
$1.00/ea

Doctors Best Vein Support, Supports Circulation & Arterial Health, Non-GMO, Gluten Free, Soy Free, Vegan 60 Veggie Caps

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 35 reviews

Best seller, Emergen-C 1000Mg Vitamin C Powder for Immune Support Super Orange - 10 Count $5.98 $1.87/oz

Best seller
Emergen-C 1000Mg Vitamin C Powder for Immune Support Super Orange - 10 Count
current price $5.98
$1.87/oz

Emergen-C 1000Mg Vitamin C Powder for Immune Support Super Orange - 10 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3850 reviews

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 60 Ct $8.96 Was $12.99 14.9 ¢/count

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 60 Ct
current price $8.96, Was $12.99
14.9 ¢/count

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 60 Ct

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4368 reviews

Spring Valley Calcium, Magnesium & Zinc Plus Vitamin D3 Coated Caplets, 250 Count $6.94 2.8 ¢/count

Spring Valley Calcium, Magnesium & Zinc Plus Vitamin D3 Coated Caplets, 250 Count
current price $6.94
2.8 ¢/count

Spring Valley Calcium, Magnesium & Zinc Plus Vitamin D3 Coated Caplets, 250 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6264 reviews

Best seller, Vital Proteins Collagen Peptides Powder Supplement for Hair, Skin and Nails, Unflavored Collagen Support, 10 oz $18.12 $1.81/oz

Best seller
Vital Proteins Collagen Peptides Powder Supplement for Hair, Skin and Nails, Unflavored Collagen Support, 10 oz
current price $18.12
$1.81/oz

Vital Proteins Collagen Peptides Powder Supplement for Hair, Skin and Nails, Unflavored Collagen Support, 10 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 34068 reviews

Qunol Ultra CoQ10 CoEnzyme Q10 for Heart Health and Energy Production Dietary Supplement Softgels, 100 mg, 120 Count $29.97 25.0 ¢/count

Qunol Ultra CoQ10 CoEnzyme Q10 for Heart Health and Energy Production Dietary Supplement Softgels, 100 mg, 120 Count
current price $29.97
25.0 ¢/count

Qunol Ultra CoQ10 CoEnzyme Q10 for Heart Health and Energy Production Dietary Supplement Softgels, 100 mg, 120 Count

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 53961 reviews

1K+ bought since yesterday, Spring Valley Extra Strength Melatonin Tablets Sleep Support Dietary Supplement, 10 mg, 120 Count $8.94 7.5 ¢/count

1K+ bought since yesterday
Spring Valley Extra Strength Melatonin Tablets Sleep Support Dietary Supplement, 10 mg, 120 Count
current price $8.94
7.5 ¢/count

Spring Valley Extra Strength Melatonin Tablets Sleep Support Dietary Supplement, 10 mg, 120 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 12206 reviews

vitafusion Adult Gummy Vitamins for Women with 10% More Vitamins A, C, & E, 120 Count $10.98 9.2 ¢/count

vitafusion Adult Gummy Vitamins for Women with 10% More Vitamins A, C, & E, 120 Count
current price $10.98
9.2 ¢/count

vitafusion Adult Gummy Vitamins for Women with 10% More Vitamins A, C, & E, 120 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7140 reviews

Spring Valley Proactive Support Omega-3 Mini from Fish Oil Dietary Supplement, 1000 mg, 120 Count $14.97 12.5 ¢/count

Spring Valley Proactive Support Omega-3 Mini from Fish Oil Dietary Supplement, 1000 mg, 120 Count
Available in additional 2 options
current price $14.97
12.5 ¢/count
Options from $14.97 – $38.17

Spring Valley Proactive Support Omega-3 Mini from Fish Oil Dietary Supplement, 1000 mg, 120 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3851 reviews

Best seller, Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Raspberry and Blackberry, 1 mg, 120 Count $7.88 6.6 ¢/count

Best seller
Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Raspberry and Blackberry, 1 mg, 120 Count
current price $7.88
6.6 ¢/count

Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Raspberry and Blackberry, 1 mg, 120 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3566 reviews

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 100 Ct $13.96 14.0 ¢/count

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 100 Ct
current price $13.96
14.0 ¢/count

Natrol Sleep Melatonin Fast Dissolve Tablets, Nighttime Sleep Aid, Strawberry Flavor, 10mg, 100 Ct

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4368 reviews

Spring Valley Calcium 500 mg Plus Vitamin D 25 mcg Gummies, 100 Count, Bone Health Dietary Supplement $9.88 9.9 ¢/count

Spring Valley Calcium 500 mg Plus Vitamin D 25 mcg Gummies, 100 Count, Bone Health Dietary Supplement
current price $9.88
9.9 ¢/count

Spring Valley Calcium 500 mg Plus Vitamin D 25 mcg Gummies, 100 Count, Bone Health Dietary Supplement

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1440 reviews

Natures Bounty Optimal Solutions Advanced Hair, Skin and Nails Vitamin, Women's Multivitamin, 2x Biotin, Strawberry Gummies, 180 Count $15.98 8.9 ¢/count

Natures Bounty Optimal Solutions Advanced Hair, Skin and Nails Vitamin, Women's Multivitamin, 2x Biotin, Strawberry Gummies, 180 Count
current price $15.98
8.9 ¢/count

Natures Bounty Optimal Solutions Advanced Hair, Skin and Nails Vitamin, Women's Multivitamin, 2x Biotin, Strawberry Gummies, 180 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4812 reviews

Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Blackberry and Raspberry, 1 mg, 60 Count $4.88 8.1 ¢/count

Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Blackberry and Raspberry, 1 mg, 60 Count
current price $4.88
8.1 ¢/count

Spring Valley Zero Sugar Kids Melatonin Sleep Support Dietary Supplement Gummies, Blackberry and Raspberry, 1 mg, 60 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3566 reviews

Airborne 1000mg Vitamin C Immune Support Multivitamin Effervescent Tablets, Citrus Flavor, 32 ct $7.97 Was $11.27 24.9 ¢/count

Airborne 1000mg Vitamin C Immune Support Multivitamin Effervescent Tablets, Citrus Flavor, 32 ct
current price $7.97, Was $11.27
24.9 ¢/count

Airborne 1000mg Vitamin C Immune Support Multivitamin Effervescent Tablets, Citrus Flavor, 32 ct

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1345 reviews

Doctor's Best Vitamin D3 + K2 (Vitamin K2 as MK-7), Supports Bone, Tissue, & Arterial Health, Calcium Absorption Non-GMO Gluten Free Vegetarian, 5000 IU, 60 Veggie Caps $14.99

Doctor's Best Vitamin D3 + K2 (Vitamin K2 as MK-7), Supports Bone, Tissue, & Arterial Health, Calcium Absorption  Non-GMO  Gluten Free  Vegetarian, 5000 IU, 60 Veggie Caps
current price $14.99

Doctor's Best Vitamin D3 + K2 (Vitamin K2 as MK-7), Supports Bone, Tissue, & Arterial Health, Calcium Absorption Non-GMO Gluten Free Vegetarian, 5000 IU, 60 Veggie Caps

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 13 reviews

Nature Made Vitamin B12 1000 mcg Time Release Tablets, Dietary Supplement, 150 Count $9.98 6.7 ¢/count

Nature Made Vitamin B12 1000 mcg Time Release Tablets, Dietary Supplement, 150 Count
current price $9.98
6.7 ¢/count

Nature Made Vitamin B12 1000 mcg Time Release Tablets, Dietary Supplement, 150 Count

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3521 reviews

FAQ

Gummies vs pills—how do I choose?

Pick the vitamin format you’ll take consistently and that fits your routine. Popular options include: Pills or capsules: A simple, compact choice for daily use. Chewable tablets or gummies: A flavored alternative if you prefer not to swallow pills. Drink mixes (liquids or powders): An option if you like to sip your supplements. Compare labels for serving size and ingredients that match your goals. If you want multiple nutrients in one, a multivitamin can be convenient. Walmart carries a wide selection across all these formats so you can compare and choose what works for you. If you have questions about specific nutrients, consider checking with a healthcare professional.

I’m vegan—what nutrients might I miss?

Plant-based eaters often keep an eye on a few key nutrients: Protein, vitamin B12, iron, vitamin D, zinc, iodine, riboflavin, calcium, and selenium. Multivitamins and mineral supplements: Can help cover general gaps. Vegan-friendly protein shakes: Many powders come in vanilla, chocolate, or strawberry; one scoop typically provides around 25 grams of protein, though amounts vary by supplier. Walmart offers a variety of plant-based vitamins, minerals, and protein options so you can compare ingredients and serving sizes. Check labels for vegan certifications and formulations that align with your dietary preferences. For personalized advice, especially if you have specific health conditions, consider speaking with a healthcare professional.

How can I support immunity with supplements?

People often look to a few nutrients when thinking about immune support: Vitamins A, C, and E: Associated with maintaining protective barriers and antioxidant support. Vitamin D: Works with certain white blood cells important to immune function. Selenium: An antioxidant mineral. Omega-3 fatty acids: Linked with moderating inflammation. Balanced eating, sleep, and hydration are important foundations, and supplements may complement those habits. Walmart carries these nutrients in pills, gummies, and powders so you can choose a format you’ll use consistently. Results can vary by individual; if you have questions about what’s right for you, consider checking with a healthcare professional.

What should older adults look for in vitamins?

Older adults often focus on nutrients that support everyday wellness: Vitamin D and calcium for bone health. Vitamins A and E, plus minerals like zinc. Sometimes B vitamins such as B1 and B2. Age-adjusted multivitamins formulated for 50+. Diet matters, too. Consider vitamin D–fortified low-fat or fat-free milk or yogurt, fortified cereals and juices, dark leafy greens, and canned fish. Walmart offers a range of vitamins and minerals so you can compare serving sizes and ingredient profiles. Since needs vary, especially if you take medications, a healthcare professional can help you decide what fits your situation.

I lift weights—what supplements might help recovery?

Some lifters look to supplements that complement training and nutrition: Protein: Powders to mix or ready-to-eat protein bars for convenient intake. Creatine: Commonly used alongside strength training routines. General habits: A solid meal plan, rest between workouts, and plenty of water. Walmart carries many formats (powders, bars, capsules) so you can choose what fits your routine and taste. Check Supplement Facts for serving size and ingredients aligned with your goals. Supplements can support your plan, but results vary based on training and diet. If you’re unsure where to start, consider consulting a healthcare professional.

About Vitamins - Walmart.com

Feel healthy and energized with vitamins and supplements

Ideally, people meet their daily nutritional needs through healthy eating, but many don't get all the vitamins and minerals their bodies need from the foods they eat. Multivitamins and other supplements can help make up the difference and prevent vitamin and mineral deficiencies. They can also provide more nutrients than diet alone, which may help to protect against or manage certain diseases. Find out a little bit more about what your body needs to stay healthy.

 

What are the most essential vitamins?

The following list of vitamins are essential for the body to function properly:

 

Vitamin A is needed for healthy eyes, skin and skeletal tissue.

Vitamin B1 (thiamin) helps the body use up fat and produce energy.

Vitamin B2 (riboflavin) is an antioxidant that protects the body s cells protect against free radical damage.

Vitamin B3 (niacin) may reduce the risk of heart disease.

Vitamin B5 (pantothenic acid) is important for hormone production, immune system health and energy.

Vitamin B6 (pyridoxine) helps protect the layer around cells.

Vitamin B7 (biotin) aids the metabolism and promotes healthy skin, hair, nails and cells.

Vitamin B9 (folate) is necessary for the proper functioning of the nervous system.

Vitamin B12 (cobalamin) is needed to produce healthy red blood and nerve cells.

Vitamin C is essential for the growth and repair of body tissue.

Vitamin D helps with calcium absorption and helps build healthy bones and optimal immune function.

Vitamin E protects against free radicals and may also boost the immune system.

Vitamin K may help the blood to clot and prevent excessive bleeding while keeping your heart healthy and your bones strong.

Choline is important for liver function, nerve function and muscle movement.

Multivitamins are a great way to get many vitamins in one or two pills, tablets, or gummies

 

Boost your immune system

Your immune system serves to protect your body against infection and disease. What you put into our body affects your immune system, and a lack of selected micronutrients can lead to immune deficiency.

 

Vitamins A, C and E help maintain the lining of the respiratory and digestive tracts, which acts as a barrier against infection.

Vitamin D works with certain white blood cells which are important to the immune system s ability to fight off infection and disease.

Selenium acts as an antioxidant to help fight infection and protect the body against oxygen free radical damage.

Omega 3 fatty acids are essential for reducing inflammation.

Some people have a higher risk of vitamin and mineral deficiencies. If you've lost weight recently, you may be deficient in a wide range of vitamins and minerals. Be sure to start taking a high-quality multivitamin and mineral supplement. These popular supplements come in a wide variety of forms: pills, capsules, chewable tablets, gummies, drinks (liquids and powders) and more. With so many options, it should be easy to find one that works for you.

 

Vegetarians and vegans

If you're a vegetarian, you may have deficiencies in protein, vitamin B12, iron, vitamin D, zinc, iodine, riboflavin, calcium and selenium. Vegans are especially likely to be low in protein, selenium and B12. In addition to a multivitamin and mineral supplement, you might want to consider adding a vegan-friendly protein shake or two to your daily regimen. There are a wide variety of shake powders on the market, typically available in, but not limited to, vanilla, chocolate and strawberry flavors. One scoop of protein powder usually provides approximately 25 grams of protein, but it varies from one supplier to another.

 

More support for seniors

Seniors are often deficient in vitamin D, vitamin A, vitamin E, calcium and zinc and occasionally vitamin B1 and vitamin B2. Older adults need more calcium and vitamin D to help maintain bone health. Try three daily servings of vitamin D-fortified low-fat or fat-free milk or yogurt. Other calcium-rich foods include fortified cereals and fruit juices, dark green leafy vegetables and canned fish. These are all great additions to your daily meals, but be sure to take a multivitamin with age-adjusted doses of nutrients for people 50 years and older.

 

Workout warriors

For those who like to work out with weights, supplements can aid the recovery process and build muscle. Strength training on a regular basis breaks down your muscles so they can grow back bigger and stronger. Be sure to have a solid meal plan, get plenty of rest between workouts, drink lots of water, and consider a protein supplement in the form of powders that can be mixed or protein bars. You can also add creatine to help build muscle and a variety of other workout supplements to assist with your fitness goals.

 

At Walmart, you'll find a wide selection of vitamins and other supplements to help you keep up with your nutritional needs. Save money. Live better.

 

Related Links