Sort by|

Tzitzit

Uses item details. Price when purchased online

Tzitzits (Set of Four) White with Dark Blue Thread

Tzitzits (Set of Four) White with Dark Blue Thread
Blue, variant on Tzitzits (Set of Four) White with Dark Blue Thread
Royal Blue, variant on Tzitzits (Set of Four) White with Dark Blue Thread

Tzitzits (Set of Four) White with Dark Blue Thread

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 4 reviews

Best seller, Marketside Tzatziki Style Dip, 16 oz, Refrigerated, Contains Milk $5.96 37.3 ¢/oz

Best seller
Marketside Tzatziki Style Dip, 16 oz, Refrigerated, Contains Milk
current price $5.96
37.3 ¢/oz

Marketside Tzatziki Style Dip, 16 oz, Refrigerated, Contains Milk

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3198 reviews

Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue) From $13.99

Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue)
Navy Blue, variant on Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue)
Royal Blue, variant on Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue)
Sky Blue, variant on Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue)
From$1399

Holy Land Market Tzitzits (Set of Four) White with Blue Thread - Tassels ( with Longer Blue Messiah Thread ) (Sky Blue)

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 5 reviews

Zion Judaica Quality Comfortable Cotton Adults Tzitzit Undershirt Certified Kosher Mens T-Shirt Tzitzis Sweat-free (L Size 24 Chest 42-44") From $16.99

Zion Judaica Quality Comfortable Cotton Adults Tzitzit Undershirt Certified Kosher Mens T-Shirt Tzitzis Sweat-free  (L Size 24 Chest 42-44")
Available in additional 11 options
From$1699

Zion Judaica Quality Comfortable Cotton Adults Tzitzit Undershirt Certified Kosher Mens T-Shirt Tzitzis Sweat-free (L Size 24 Chest 42-44")

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 4 reviews

Zion Judaica Quality Mesh Tzitzit Net Garment 100% Polyester Certified Kosher Tzitzis Outdoors, Sports, or Exercise Imported from Israel (1, Adult Medium / 22) From $14.99

Zion Judaica Quality Mesh Tzitzit Net Garment 100% Polyester Certified Kosher Tzitzis Outdoors, Sports, or Exercise Imported from Israel (1, Adult Medium / 22)
Available in additional 12 options
From$1499

Zion Judaica Quality Mesh Tzitzit Net Garment 100% Polyester Certified Kosher Tzitzis Outdoors, Sports, or Exercise Imported from Israel (1, Adult Medium / 22)

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!
Available in additional 2 options

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!

Grecian Delight Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case. $100.86

Grecian Delight Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case.
current price $100.86

Grecian Delight Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Hidden Valley Greek TzatZiki Sauce - Dressing & Dip 473ml USA $37.88

Hidden Valley Greek TzatZiki Sauce - Dressing & Dip 473ml USA
current price $37.88

Hidden Valley Greek TzatZiki Sauce - Dressing & Dip 473ml USA

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Bracelet Set - 4 Meticulously Hand-Woven Paracord Strings with Blue Thread & Steel Clasps - Meaningful Hebrew Prayer Ornaments for Spiritual Connection & Worship $15.99

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Bracelet Set - 4 Meticulously Hand-Woven Paracord Strings with Blue Thread & Steel Clasps - Meaningful Hebrew Prayer Ornaments for Spiritual Connection & Worship
current price $15.99

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Bracelet Set - 4 Meticulously Hand-Woven Paracord Strings with Blue Thread & Steel Clasps - Meaningful Hebrew Prayer Ornaments for Spiritual Connection & Worship

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 2 reviews

Ywmsfl 71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

Ywmsfl 71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

Ywmsfl 71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

Krono Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case. $89.11

Krono Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case.
current price $89.11

Krono Tzatziki Sauce, 0.5 Gallon - 4 per case.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

71inch Luxurious Tzitzit Tallit Prayers Shawl With Handcraft Fringes And Spiritual Emblems For Devotional Practice

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies $18.92

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies
current price $18.92

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!
Blue, variant on Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!
Lawn Green, variant on Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!
Olive Green, variant on Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!
Red, variant on Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!

Kosher Certified T-Shirt Tzitzitt, Moisture Wicking, Perfect for Sports and Everyday Wear - Polyester Material with Slit Sides and Pockets for Arba Kanfos Strings - In Various Sizes for Optimal Fit!

Kronos 0.5 Gallon Tzatziki Sauce - 2/Case $56.76

Kronos 0.5 Gallon Tzatziki Sauce - 2/Case
current price $56.76

Kronos 0.5 Gallon Tzatziki Sauce - 2/Case

10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory

10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory
Black White, variant on 10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory
Blue White, variant on 10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory
Purple White, variant on 10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory

10 Pack Traditional Hand Knitted Tzitzit Fringe Strings For Prayer Shawl Corner Garment Accessory

Clearance, NANMELX 71inch Jewish Prayers Shawl Tallit Traditional Tzitzit Fringes Prayers Shawl For Men Women Religious Ceremonial Event Use $28.17 Was $31.32

Clearance
NANMELX 71inch Jewish Prayers Shawl Tallit Traditional Tzitzit Fringes Prayers Shawl For Men Women Religious Ceremonial Event Use
current price Now $28.17, Was $31.32

NANMELX 71inch Jewish Prayers Shawl Tallit Traditional Tzitzit Fringes Prayers Shawl For Men Women Religious Ceremonial Event Use

balikha 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Purple White $15.99

balikha 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Purple White
current price $15.99

balikha 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Purple White

4 Pcs Tzitzits Tassels with Hooks, Blue Thread Kosher Pray | Hebrew Prayer Tassels, Longer Blue Messiah Thread, Metal Hooks, Kosher for Men Women, Religious Decoration Tzitzit $21.97

4 Pcs Tzitzits Tassels with Hooks, Blue Thread Kosher Pray | Hebrew Prayer Tassels, Longer Blue Messiah Thread, Metal Hooks, Kosher for Men Women, Religious Decoration Tzitzit
current price $21.97

4 Pcs Tzitzits Tassels with Hooks, Blue Thread Kosher Pray | Hebrew Prayer Tassels, Longer Blue Messiah Thread, Metal Hooks, Kosher for Men Women, Religious Decoration Tzitzit

71Inch Devotional Tallit Prayers Shawl With Symbolic Tzitzit Fringes And Sacred Craftsmanship for Religious Event $16.33

71Inch Devotional Tallit Prayers Shawl With Symbolic Tzitzit Fringes And Sacred Craftsmanship for Religious Event
current price $16.33

71Inch Devotional Tallit Prayers Shawl With Symbolic Tzitzit Fringes And Sacred Craftsmanship for Religious Event

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies $20.00

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies
current price $20.00

Popular Jews Tallit Prayers Shawl Stripe Design Tzitzit Fringes Tallit Long Scarf for Various Religious Ceremonies

Other options to consider

Wxqbjtam Set of 10 Traditional Jewish Tzitzit, Classic And Versatile Jewish Tassels, And Red White $11.99

Wxqbjtam Set of 10 Traditional Jewish Tzitzit, Classic And Versatile Jewish Tassels, And Red White
current price $11.99

Wxqbjtam Set of 10 Traditional Jewish Tzitzit, Classic And Versatile Jewish Tassels, And Red White

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Pendant Necklace with Ark of Covenant Design - Silver-Plated Religious Jewelry with Blue Thread & Steel Clasps for Women & Men $10.99

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Pendant Necklace with Ark of Covenant Design - Silver-Plated Religious Jewelry with Blue Thread & Steel Clasps for Women & Men
current price $10.99

3 ARCHES USA Sacred Jewish Tzitzit Pendant Necklace with Ark of Covenant Design - Silver-Plated Religious Jewelry with Blue Thread & Steel Clasps for Women & Men

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag From $36.28

Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag
Royal Black 72"x22", variant on Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag
Royal Blue 72"x22", variant on Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag
Royal Pink 72"x22", variant on Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag
From$3628

Royal Blue 72"x22" Unbranded Tallit Prayer Shawl with Clip and Storage Bag

S SERENABLE 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Blue White $15.99

S SERENABLE 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Blue White
current price $15.99

S SERENABLE 10 Pieces Jewish Tassels Set Traditional Tzitzits Thread Hanging Ornaments Jeans Pants Prayer Shawl Accessories Suitable for Men Women Home Decoration Blue White

Yvsxxv 20 Pcs Jewish Tzitzits Cotton Tassels, 11.81 Inch Interwoven Prayer Shawl Accessories for DIY Crafts & Home Decoration $15.72

Yvsxxv 20 Pcs Jewish Tzitzits Cotton Tassels, 11.81 Inch Interwoven Prayer Shawl Accessories for DIY Crafts & Home Decoration
current price $15.72

Yvsxxv 20 Pcs Jewish Tzitzits Cotton Tassels, 11.81 Inch Interwoven Prayer Shawl Accessories for DIY Crafts & Home Decoration

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
Black, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
White, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

Kraft Creamy Greek Dressing, 16 fl oz Bottle, for Salads and Dipping, No Artificial Flavors or Dyes $2.98 18.6 ¢/fl oz

Kraft Creamy Greek Dressing, 16 fl oz Bottle, for Salads and Dipping, No Artificial Flavors or Dyes
current price $2.98
18.6 ¢/fl oz

Kraft Creamy Greek Dressing, 16 fl oz Bottle, for Salads and Dipping, No Artificial Flavors or Dyes

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 507 reviews

Mishkan Hatchelet AKW28AYKV2 No.28 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard $246.64 Was $279.75

Mishkan Hatchelet AKW28AYKV2 No.28 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard
current price Now $246.64, Was $279.75

Mishkan Hatchelet AKW28AYKV2 No.28 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard

HolyLandMarket Mens Messianic Shawl/Tallit - The Messiah Tallit (Sky Blue)

HolyLandMarket Mens Messianic Shawl/Tallit - The Messiah Tallit (Sky Blue)
Royal Blue, variant on HolyLandMarket Mens Messianic Shawl/Tallit - The Messiah Tallit (Sky Blue)
Sky Blue, variant on HolyLandMarket Mens Messianic Shawl/Tallit - The Messiah Tallit (Sky Blue)

HolyLandMarket Mens Messianic Shawl/Tallit - The Messiah Tallit (Sky Blue)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

3 Arches USA The Blood Of Yeshua The Messiah, Messianic Tallit Prayer Shawl $28.99

3 Arches USA The Blood Of Yeshua The Messiah, Messianic Tallit Prayer Shawl
current price $28.99

3 Arches USA The Blood Of Yeshua The Messiah, Messianic Tallit Prayer Shawl

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
Black, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
White, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

Oversized Tallit Prayers Shawl 71Inch Soft Polyester Fabric With Tzitzit Fringes Hebrew Letter For Adult Religious Event $16.44

Oversized Tallit Prayers Shawl 71Inch Soft Polyester Fabric With Tzitzit Fringes Hebrew Letter For Adult Religious Event
current price $16.44

Oversized Tallit Prayers Shawl 71Inch Soft Polyester Fabric With Tzitzit Fringes Hebrew Letter For Adult Religious Event

Mishkan Hatchelet AKW20AYKV2 No.20 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard $51.97

Mishkan Hatchelet AKW20AYKV2 No.20 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard
current price $51.97

Mishkan Hatchelet AKW20AYKV2 No.20 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard

Mishkan Hatchelet AKW18AYKV2 No.18 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard $42.26 Was $49.74

Mishkan Hatchelet AKW18AYKV2 No.18 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard
current price Now $42.26, Was $49.74

Mishkan Hatchelet AKW18AYKV2 No.18 2 Hole Thick Wool Tzitzits V-Neck T-Shirt - Thin Avodas Yard

Pack of 4 McCormick Greek Style Gyro Seasoning & Sauce Duo - 1.5 oz - Package may vary $24.94

Pack of 4 McCormick Greek Style Gyro Seasoning & Sauce Duo - 1.5 oz - Package may vary
current price $24.94

Pack of 4 McCormick Greek Style Gyro Seasoning & Sauce Duo - 1.5 oz - Package may vary

Byfri Navy Blue Israel Jewish Prayer Shawl Tallit Wrap

Byfri Navy Blue Israel Jewish Prayer Shawl Tallit Wrap
Navy blue, variant on Byfri Navy Blue Israel Jewish Prayer Shawl Tallit Wrap
Royal blue, variant on Byfri Navy Blue Israel Jewish Prayer Shawl Tallit Wrap

Byfri Navy Blue Israel Jewish Prayer Shawl Tallit Wrap

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
Black, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men
White, variant on Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat  for Men

Tallit and Tefillin Bag Set, PU Leather, Strap,Embossed Hebrew Blessing,Bar Mitzvah & Shabbat for Men

El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small) From $18.99

El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)
Dark Blue Medium, variant on El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)
Dark Blue Medium With Kippah, variant on El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)
Dark Blue Small, variant on El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)
Dark Blue Small With Kippah, variant on El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)
From$1899

El Tallit con Kippah - Manto (Mantn) de oracin mesinico - Talit con versculos dela Biblia/esquinas espaolas72x22 Inches (Dark Blue Small)

Acrylic Tallit (imitation Wool) Prayer Shawl in Blue and Silver Size 24" L X 72" W $27.78

Acrylic Tallit (imitation Wool) Prayer Shawl in Blue and Silver Size 24" L X 72" W
current price $27.78

Acrylic Tallit (imitation Wool) Prayer Shawl in Blue and Silver Size 24" L X 72" W

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2 reviews

FAQ

What does tzitzit mean in Jewish tradition?

Tzitzit are fringes or tassels attached to the corners of certain garments, like prayer shawls or undershirts, in Jewish tradition. They're a physical reminder of spiritual values and commandments. According to the Torah, tzitzit help wearers remember to live ethically and follow religious teachings. The blue thread, often woven into some tzitzit, symbolizes divine connection. Wearing tzitzit is a way to stay mindful of one's faith and responsibilities throughout daily life.

Can anyone wear tzitzit or is it just for Jews?

Tzitzit are traditionally worn by Jewish individuals as part of religious practice, but some people from other backgrounds may choose to wear them for personal or spiritual reasons.

  • There's no restriction on who can physically wear tzitzit.
  • For those interested in the cultural or spiritual meaning, it's helpful to understand their significance and history.
  • Respect for the tradition is important, especially if wearing tzitzit outside the Jewish community.
If you're considering wearing tzitzit, learning about their purpose can enhance your experience.

How do you say tzitzit correctly?

The word tzitzit is pronounced "tzee-tseet" (rhymes with "seat-seat").

  • The "tz" at the beginning sounds like the "ts" in "cats."
  • Both syllables are pronounced clearly: "tzee" and "tseet."
If you're unsure, listening to audio examples online can help you get comfortable with the pronunciation. It's a unique word, but once you practice, it becomes easier to say.

Did Jesus wear tzitzit during his life?

Historical and religious texts suggest that Jesus, as a Jewish man, likely wore garments with tzitzit.

  • In ancient Jewish culture, wearing tzitzit was a common practice.
  • Some biblical passages reference Jesus touching or being touched by the fringes of his garment.
While specific details aren't always clear, many scholars believe tzitzit were part of his daily attire, reflecting his connection to Jewish tradition.

How do I attach tzitzit to a garment?

Attaching tzitzit involves tying special fringes to the four corners of a garment, such as a prayer shawl or undershirt.

  1. Locate the four corners of your garment.
  2. Thread the tzitzit strings through small holes or reinforced corners.
  3. Follow traditional knotting patterns, which usually involve a series of knots and windings.
Many garments come pre-prepared for tzitzit, but DIY kits and instructions are available if you want to tie them yourself. Taking care during attachment helps maintain the garment's integrity and the spiritual meaning of the tzitzit.

Related Products