Squid

Uses item details. Price when purchased online

Bosn Frozen Seafood Raw Giant Calamari Rings, 1 lb. Fully Cleaned and Ready-to-Cook. 14g Protein per Serving. Contains: Squid. $6.97 43.6 ¢/oz

Bosn Frozen Seafood Raw Giant Calamari Rings, 1 lb. Fully Cleaned and Ready-to-Cook. 14g Protein per Serving. Contains: Squid.
current price $6.97
43.6 ¢/oz

Bosn Frozen Seafood Raw Giant Calamari Rings, 1 lb. Fully Cleaned and Ready-to-Cook. 14g Protein per Serving. Contains: Squid.

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 37 reviews

Pampa Giant Calamari in Garlic Sauce, 4 oz Box From $3.84

Pampa Giant Calamari in Garlic Sauce, 4 oz Box
Available in additional 2 options
From$384

Pampa Giant Calamari in Garlic Sauce, 4 oz Box

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 106 reviews

(2 pack) Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz can From $4.36

(2 pack) Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz can
Available in additional 2 options
From$436

(2 pack) Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz can

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 303 reviews

Iberia Squid Pieces in Ink Sauce, 4 oz

Iberia Squid Pieces in Ink Sauce, 4 oz

Iberia Squid Pieces in Ink Sauce, 4 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 112 reviews

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case. $138.25

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $138.25

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Rings, 2.5 Pound - 4 per case. $152.42

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Rings, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $152.42

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Rings, 2.5 Pound - 4 per case.

PanaPesca Formulated Raw Tenderized Squid Steak, 5 pound -- 6 per Case $371.68

PanaPesca Formulated Raw Tenderized Squid Steak, 5 pound -- 6 per Case
current price $371.68

PanaPesca Formulated Raw Tenderized Squid Steak, 5 pound -- 6 per Case

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case. $162.23

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case.
current price $162.23

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case.

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case. $149.15

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $149.15

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.

Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz $16.94

Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz
current price $16.94

Vigo Jumbo Squid in Oil, 4oz

Pana Pesca Raw Fully Cleaned Todarodes Squid, 5 Pound - 2 per case. $153.06

Pana Pesca Raw Fully Cleaned Todarodes Squid, 5 Pound - 2 per case.
current price $153.06

Pana Pesca Raw Fully Cleaned Todarodes Squid, 5 Pound - 2 per case.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Squid Rings, 5 Pound - 2 per case. $152.42

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Squid Rings, 5 Pound - 2 per case.
current price $152.42

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Squid Rings, 5 Pound - 2 per case.

Pana Pesca Fully Cleaned Loligo Squid, 5 Pound - 2 per case. $157.87

Pana Pesca Fully Cleaned Loligo Squid, 5 Pound - 2 per case.
current price $157.87

Pana Pesca Fully Cleaned Loligo Squid, 5 Pound - 2 per case.

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case. $145.88

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $145.88

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes and Tentacles - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.

Pana Pesca Squid Todarodes 1/2 Rings Portions, 5 Pound -- 2 per case. $143.70

Pana Pesca Squid Todarodes 1/2 Rings Portions, 5 Pound -- 2 per case.
current price $143.70

Pana Pesca Squid Todarodes 1/2 Rings Portions, 5 Pound -- 2 per case.

XLSEAFOOD Wild-Caught Chile Dry Whole Squid Premium Sun-Dried Jumbo Squid, Wild-Caught, No Additives 3pc pack $44.99

XLSEAFOOD Wild-Caught Chile Dry Whole Squid  Premium Sun-Dried Jumbo Squid, Wild-Caught, No Additives 3pc pack
current price $44.99

XLSEAFOOD Wild-Caught Chile Dry Whole Squid Premium Sun-Dried Jumbo Squid, Wild-Caught, No Additives 3pc pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

Pana Pesca Fully Cleaned Squid Loligo Ring and Tenticles - 5/8 inch Wide Cut, 2.5 Pound - 4 per case. $146.97

Pana Pesca Fully Cleaned Squid Loligo Ring and Tenticles - 5/8 inch Wide Cut, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $146.97

Pana Pesca Fully Cleaned Squid Loligo Ring and Tenticles - 5/8 inch Wide Cut, 2.5 Pound - 4 per case.

Pana Pesca Lightly Breaded Raw Squid/Calamari Ring and Tentacle, 4 Ounce - 40 per case. $164.60

Pana Pesca Lightly Breaded Raw Squid/Calamari Ring and Tentacle, 4 Ounce - 40 per case.
current price $164.60

Pana Pesca Lightly Breaded Raw Squid/Calamari Ring and Tentacle, 4 Ounce - 40 per case.

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

Jumbo Squid in Marinade Sauce (Vigo) 4 oz $10.24 Was $11.47

Jumbo Squid in Marinade Sauce (Vigo) 4 oz
current price Now $10.24, Was $11.47

Jumbo Squid in Marinade Sauce (Vigo) 4 oz

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

South Of Border Spicy Squid 180g $16.79

 South Of Border Spicy Squid 180g
current price $16.79

South Of Border Spicy Squid 180g

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case. $153.78

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case.
current price $153.78

Pana Pesca Fully Cleaned Todarodes Raw Squid Tubes and Tentacles - 3/5 inch Tubes, 2.5 Pound -- 4 per Case.

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case. $140.43

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $140.43

Pana Pesca Traditionally Cleaned Squid Tubes - 5/8 inch Tubes, 2.5 Pound - 4 per case.

Wel Pac Saki Ika Hot Prepared Squid, 2 oz $9.99 $5.00/oz

Wel Pac Saki Ika Hot Prepared Squid, 2 oz
current price $9.99
$5.00/oz

Wel Pac Saki Ika Hot Prepared Squid, 2 oz

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 13 reviews

Pack of 25, Iberia Jumbo Calamari in Garlic Sauce, 4 oz $74.98

Pack of 25, Iberia Jumbo Calamari in Garlic Sauce, 4 oz
current price $74.98

Pack of 25, Iberia Jumbo Calamari in Garlic Sauce, 4 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2 reviews

Vigo - Jumbo Squid In Sunflower and Olive Oil - 4 Oz, Case of 10 $57.78

Vigo - Jumbo Squid In Sunflower and Olive Oil - 4 Oz, Case of 10
current price $57.78

Vigo - Jumbo Squid In Sunflower and Olive Oil - 4 Oz, Case of 10

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 18 g x 6 Bags (Pack of 6) $48.39

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 18 g x 6 Bags (Pack of 6)
current price $48.39

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 18 g x 6 Bags (Pack of 6)

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 4 g x 12 Bags (Pack of 12) $44.56

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 4 g x 12 Bags (Pack of 12)
current price $44.56

Bento Thai Snack Box Dried Squid Seafood, Flavor - Hot & Spicy (Blue), 4 g x 12 Bags (Pack of 12)

Pana Pesca Tenderized Breaded Squid Strip, 5 Pound - 2 per case. $145.88

Pana Pesca Tenderized Breaded Squid Strip, 5 Pound - 2 per case.
current price $145.88

Pana Pesca Tenderized Breaded Squid Strip, 5 Pound - 2 per case.

Phillips Seafood Breaded Calamari Rings, 9 ounce bag -- 16 per case $198.93

Phillips Seafood Breaded Calamari Rings, 9 ounce bag -- 16 per case
current price $198.93

Phillips Seafood Breaded Calamari Rings, 9 ounce bag -- 16 per case

Bento Squid Snack of Thailand Sweet & Spicy Flavor; 2 X 12g $11.95

Bento Squid Snack of Thailand Sweet & Spicy Flavor; 2 X 12g
current price $11.95

Bento Squid Snack of Thailand Sweet & Spicy Flavor; 2 X 12g

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

Vigo Premium Imported Canned Seafood, Specialty Flavored, Perfect for Recipes and Dishes (Squid in Ink Sauce, 4 Ounce (Pack of 10))

Vigo Premium Imported Canned Seafood, Specialty Flavored, Perfect for Recipes and Dishes (Squid in Ink Sauce, 4 Ounce (Pack of 10))

Vigo Premium Imported Canned Seafood, Specialty Flavored, Perfect for Recipes and Dishes (Squid in Ink Sauce, 4 Ounce (Pack of 10))

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 1 reviews

Vigo Calamares Squid in Ink Sauce, 4 oz Pack Of 10

Vigo Calamares Squid in Ink Sauce, 4 oz Pack Of 10

Vigo Calamares Squid in Ink Sauce, 4 oz Pack Of 10

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5 reviews

Other options to consider

Great Value Frozen Seafood Mix with Squid, Mussels, Shrimp, and Scallops, 20 oz Gluten-Free $12.84 64.2 ¢/oz

Great Value Frozen Seafood Mix with Squid, Mussels, Shrimp, and Scallops, 20 oz Gluten-Free
current price $12.84
64.2 ¢/oz

Great Value Frozen Seafood Mix with Squid, Mussels, Shrimp, and Scallops, 20 oz Gluten-Free

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1622 reviews

Bosn Frozen Seafood Cooked Octopus Legs, 8oz (226.7g), Wild Caught Contains Mollusks $13.48 $1.69/oz

Bosn Frozen Seafood Cooked Octopus Legs, 8oz (226.7g), Wild Caught  Contains Mollusks
current price $13.48
$1.69/oz

Bosn Frozen Seafood Cooked Octopus Legs, 8oz (226.7g), Wild Caught Contains Mollusks

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 417 reviews

Pampa Giant Calamari in Sunflower Oil, 4 oz Box $3.38 84.5 ¢/oz

Pampa Giant Calamari in Sunflower Oil, 4 oz Box
current price $3.38
84.5 ¢/oz

Pampa Giant Calamari in Sunflower Oil, 4 oz Box

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 33 reviews

(3 pack) California Girl Imitation Abalone, 15 oz

(3 pack) California Girl Imitation Abalone, 15 oz
Available in additional 2 options

(3 pack) California Girl Imitation Abalone, 15 oz

4.1 out of 5 stars
4.1 out of 5 Stars. 11 reviews

Squid Brand Fish Sauce 60ml $30.57

Squid Brand Fish Sauce 60ml
current price $30.57

Squid Brand Fish Sauce 60ml

Pana Pesca Seafood Medley, 1 Pound - 10 per case. $163.46

Pana Pesca Seafood Medley, 1 Pound - 10 per case.
current price $163.46

Pana Pesca Seafood Medley, 1 Pound - 10 per case.

FAQ

What does calamari mean when I’m shopping for squid?

On seafood labels, “calamari” usually refers to squid, especially once it’s prepped for cooking.

  • Rings: sliced from the mantle (tube).
  • Tubes: whole mantle, sometimes paired with tentacles.
  • Tubes & tentacles: combo packs for varied textures.
  • Steak: flattened mantle for grilling or pan-searing.
  • Packed in oil/garlic/ink: pantry-ready options with different flavors or sauces.
  • Size notes like “jumbo” or “giant” describe cut size; species names may appear on the label.

If you’re browsing, use filters like Frozen Foods for raw cuts or Pantry for canned items. Always check the product description for the exact cut and preparation.

What nutrition details should I check on squid products?

Squid products vary, so the Nutrition Facts panel is your best guide.

  • Protein & serving size: compare by serving to understand portions that fit your needs.
  • Sodium: canned, marinated, or dried snacks can include added salt or seasonings.
  • Fat & calories: oil-packed or breaded styles typically list higher totals than plain raw cuts.
  • Ingredients: look for sauces, breading, or flavorings that may affect nutrition or allergens.

Because needs differ, consider your goals and read labels carefully. For personalized dietary advice, a healthcare professional can offer guidance. Preparation methods (grilling, frying, simmering) can also change nutrition, so factor in your recipe.

How is squid different from octopus when buying seafood?

Squid and octopus are different seafoods, even though both are cephalopods.

  • Cuts & packaging: squid often appears as tubes, rings, and tentacles; octopus is more commonly sold as whole arms or pieces.
  • Texture & prep: recipes often cook squid quickly at high heat or slowly in stews; octopus recipes may emphasize tenderizing steps.
  • Naming: “calamari” points to squid, while octopus is labeled as octopus.

If your recipe calls for calamari, shop in the squid section. When browsing online, filters and product descriptions can help you confirm you’re choosing the right species and cut.

How do frozen, canned, and dried squid compare?

Each format offers different benefits, so consider how you plan to use it.

  • Frozen squid: typically cleaned tubes, rings, or tentacles you cook from raw—great for frying, grilling, or simmering.
  • Canned squid: pantry-friendly and convenient, often packed in oil, sauces, or its own ink for quick meals.
  • Dried squid: a ready-to-eat snack with a chewy, jerky-like texture and savory seasoning.

Use site filters like Frozen Foods, Pantry, or Snacks to narrow choices. Check product details for cut, sauce, and serving suggestions. Availability for pickup or delivery can vary by location.

How should I store frozen, canned, or dried squid?

Storage depends on the style you buy. When in doubt, follow the package.

  • Frozen squid: keep frozen until you’re ready to use. Thaw in the refrigerator and plan to cook after thawing as directed on the label.
  • Canned squid: store unopened cans in a cool, dry place. After opening, transfer leftovers to a food-safe container, refrigerate, and use within the timeframe on the package.
  • Dried squid snacks: reseal after opening and store in a cool, dry spot. Check the date and finish within the recommended period.

Always review safe-handling instructions and dates on the packaging, since guidance can vary by product.

Related Products