Sort by|

Suggested

Small Containers

Uses item details. Price when purchased online

4 oz Small Plastic Containers with Twist on Lids [20 Sets], Stackable Little Food Storage Containers for Snack Lunch Meal Prep Salad Dressings, Freezer/Microwave/Dishwasher Safe, BPA Free $15.89

4 oz Small Plastic Containers with Twist on Lids [20 Sets], Stackable Little Food Storage Containers for Snack Lunch Meal Prep Salad Dressings, Freezer/Microwave/Dishwasher Safe, BPA Free
Sponsored
current price $15.89

4 oz Small Plastic Containers with Twist on Lids [20 Sets], Stackable Little Food Storage Containers for Snack Lunch Meal Prep Salad Dressings, Freezer/Microwave/Dishwasher Safe, BPA Free

3.8 out of 5 stars
3.8 out of 5 Stars. 8 reviews

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items From $2.46

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items
Sponsored
From$246

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 94 reviews

Bocaoying 8 Pack Salad Dressing Container To Go, 2.4 oz/70ml Reusable Small Condiment Containers with Lids, Leakproof Silicone Lids Stainless Steel Sauce Cups Containers for Lunch Box, Picnic, Travel $10.28 Was $11.99

Bocaoying 8 Pack Salad Dressing Container To Go, 2.4 oz/70ml Reusable Small Condiment Containers with Lids, Leakproof Silicone Lids Stainless Steel Sauce Cups Containers for Lunch Box, Picnic, Travel
Sponsored
current price Now $10.28, Was $11.99

Bocaoying 8 Pack Salad Dressing Container To Go, 2.4 oz/70ml Reusable Small Condiment Containers with Lids, Leakproof Silicone Lids Stainless Steel Sauce Cups Containers for Lunch Box, Picnic, Travel

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 74 reviews

Rubbermaid Brilliance 1.3 Cup Stain-Proof Food Storage Container, Set of 2 From $9.98

Rubbermaid Brilliance 1.3 Cup Stain-Proof Food Storage Container, Set of 2
Sponsored
From$998

Rubbermaid Brilliance 1.3 Cup Stain-Proof Food Storage Container, Set of 2

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2219 reviews

Best seller, Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 1.6-Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack From $3.47

Best seller
Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 1.6-Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack
Available in additional 2 options
From$347

Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 1.6-Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1134 reviews

Overall pick, Everything Mary Round Stackable Crafting Containers, 3 Piece Plastic Clear Set From $1.78

Overall pick
Everything Mary Round Stackable Crafting Containers, 3 Piece Plastic Clear Set
From$178

Everything Mary Round Stackable Crafting Containers, 3 Piece Plastic Clear Set

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 263 reviews

Best seller, Rubbermaid TakeAlongs 1.26 Cup Food Storage Containers, Set of 5 From $3.48

Best seller
Rubbermaid TakeAlongs 1.26 Cup Food Storage Containers, Set of 5
Available in additional 3 options
From$348

Rubbermaid TakeAlongs 1.26 Cup Food Storage Containers, Set of 5

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1660 reviews

1K+ bought since yesterday, Sterilite 6 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White From $1.28

1K+ bought since yesterday
Sterilite 6 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White
Available in additional 4 options
From$128

Sterilite 6 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3422 reviews

500+ bought since yesterday, Mainstays Semi Durable Square 1.26cup Plastic Food Storage Container 6 Pack, Best Used for Small Leftover Storage and Reheating From $2.96

500+ bought since yesterday
Mainstays Semi Durable Square 1.26cup Plastic Food Storage Container 6 Pack, Best Used for Small Leftover Storage and Reheating
Available in additional 3 options
From$296

Mainstays Semi Durable Square 1.26cup Plastic Food Storage Container 6 Pack, Best Used for Small Leftover Storage and Reheating

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 269 reviews

Best seller, Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 2.1 Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack From $3.47

Best seller
Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 2.1 Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack
Available in additional 2 options
From$347

Rubbermaid TakeAlongs Twist & Seal 2.1 Cup Food Storage Containers, Ruby, 3-Pack

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1342 reviews

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers $10.29

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers
Sponsored
current price $10.29

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 20 reviews

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks $11.99

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks
Sponsored
current price $11.99

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 26 reviews

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct $5.60 70.0 ¢/count

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct
current price $5.60
70.0 ¢/count

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 33 reviews

Mainstays 40-Piece 8 oz Plastic Deli Container Set, 20 Containers and 20 Lids From $5.28

Mainstays 40-Piece 8 oz Plastic Deli Container Set, 20 Containers and 20 Lids
Available in additional 4 options
From$528

Mainstays 40-Piece 8 oz Plastic Deli Container Set, 20 Containers and 20 Lids

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 77 reviews

Best seller, Mainstays Reusable Food Storage Container, Extra-Small Square, Plastic 4-Pack, 4 Containers with Lids, 0.5 Cup, Ideal for Snacks and Sauces From $3.93

Best seller
Mainstays Reusable Food Storage Container, Extra-Small Square, Plastic 4-Pack, 4 Containers with Lids, 0.5 Cup, Ideal for Snacks and Sauces
Available in additional 3 options
From$393

Mainstays Reusable Food Storage Container, Extra-Small Square, Plastic 4-Pack, 4 Containers with Lids, 0.5 Cup, Ideal for Snacks and Sauces

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 132 reviews

1K+ bought since yesterday, Sterilite 15 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue From $6.98

1K+ bought since yesterday
Sterilite 15 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue
Available in additional 4 options
From$698

Sterilite 15 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 8956 reviews

PLASTICPRO 4 Oz Twist Cap Meal Prep Containers Reusable Food Storage Containers with Lids, 6-Pack From $7.28

PLASTICPRO 4 Oz Twist Cap Meal Prep Containers Reusable Food Storage Containers with Lids, 6-Pack
Available in additional 2 options
From$728

PLASTICPRO 4 Oz Twist Cap Meal Prep Containers Reusable Food Storage Containers with Lids, 6-Pack

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 356 reviews

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items From $2.46

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items
Sage, variant on Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items
Taupe, variant on Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items
From$246

Cook with Color 4 Piece Snackle Box Pods with Lids, Taupe, Portable and Dishwasher Safe, Well Suited for Sauces, Snacks, and Small Lunch Items

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 94 reviews

Galashield Small Plastic Containers with Lids, 1 oz, 50 Sets From $6.89

Galashield Small Plastic Containers with Lids, 1 oz, 50 Sets
Available in additional 6 options
From$689

Galashield Small Plastic Containers with Lids, 1 oz, 50 Sets

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 43 reviews

Rubbermaid 2.1 cups Clear Food Storage Container, 5-Pack From $3.54

Rubbermaid 2.1 cups Clear Food Storage Container, 5-Pack
Available in additional 4 options
From$354

Rubbermaid 2.1 cups Clear Food Storage Container, 5-Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1738 reviews

In 50+ people's carts, Cook with Color 8-Compartment Snackle Box, Charcuterie Container From $5.00

In 50+ people's carts
Cook with Color 8-Compartment Snackle Box, Charcuterie Container
Sponsored
From$500

Cook with Color 8-Compartment Snackle Box, Charcuterie Container

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1322 reviews

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct $5.60 70.0 ¢/count

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct
Sponsored
current price $5.60
70.0 ¢/count

Gladware Everyday Mini 4oz Mini Round Containers 8ct

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 33 reviews

Rubbermaid Pack & Go 1.46cups/ 0.37quarts Small Divided Snack Container, Meal Prep Container, with Two-Compartment Design From $4.98

Rubbermaid Pack & Go 1.46cups/ 0.37quarts Small Divided Snack Container, Meal Prep Container, with Two-Compartment Design
Available in additional 8 options
From$498

Rubbermaid Pack & Go 1.46cups/ 0.37quarts Small Divided Snack Container, Meal Prep Container, with Two-Compartment Design

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 529 reviews

Mainstays 3-Pack Square Mini Plastic Storage Tray Organizers, Stackable Drawer Organizer Bins for Kitchen, Desk, Bathroom and Vanity Organization, White From $1.32

Mainstays 3-Pack Square Mini Plastic Storage Tray Organizers, Stackable Drawer Organizer Bins for Kitchen, Desk, Bathroom and Vanity Organization, White
From$132

Mainstays 3-Pack Square Mini Plastic Storage Tray Organizers, Stackable Drawer Organizer Bins for Kitchen, Desk, Bathroom and Vanity Organization, White

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 772 reviews

Best seller, Sterilite 7 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue From $3.98

Best seller
Sterilite 7 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue
Available in additional 2 options
From$398

Sterilite 7 Quart Small Latching Storage Bin, Clear Plastic Storage Container with Latch Lid, Blue

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2753 reviews

Disposable Portion Cups with Lids,Small Plastic Condiment Containers for Sauce,Square Clear Jello Shot Cups,Souffle Cups for Sample Tasting Travel Picnic,50 Pcs,3 oz From $10.00

Disposable Portion Cups with Lids,Small Plastic Condiment Containers for Sauce,Square Clear Jello Shot Cups,Souffle Cups for Sample Tasting Travel Picnic,50 Pcs,3 oz
Available in additional 3 options
From$1000

Disposable Portion Cups with Lids,Small Plastic Condiment Containers for Sauce,Square Clear Jello Shot Cups,Souffle Cups for Sample Tasting Travel Picnic,50 Pcs,3 oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 11 reviews

Mainstays Semi Durable Round 3.2 Cup Plastic Food Storage Containers, 5 Pack From $3.47

Mainstays Semi Durable Round 3.2 Cup Plastic Food Storage Containers, 5 Pack
Available in additional 4 options
From$347

Mainstays Semi Durable Round 3.2 Cup Plastic Food Storage Containers, 5 Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 157 reviews

Prokeeper+ Mini Silicone Squeeze Bottles, Blue - Food Storage Containers for School Lunches $4.77

Prokeeper+ Mini Silicone Squeeze Bottles, Blue - Food Storage Containers for School Lunches
current price $4.77

Prokeeper+ Mini Silicone Squeeze Bottles, Blue - Food Storage Containers for School Lunches

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 61 reviews

GoodCook 5-Pack Small Square Food Storage Containers with Click and Fresh BPA-Free Lids, Dishwasher Safe $5.99 $1.20/ea

GoodCook 5-Pack Small Square Food Storage Containers with Click and Fresh BPA-Free Lids, Dishwasher Safe
current price $5.99
$1.20/ea

GoodCook 5-Pack Small Square Food Storage Containers with Click and Fresh BPA-Free Lids, Dishwasher Safe

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 42 reviews

Mainstays Reusable Food Storage Container, Small Square, Plastic, 3-Pack, 3 Containers with Lids, 2 Cups, Ideal for Snacks and Fresh Ingredients From $4.47

Mainstays Reusable Food Storage Container, Small Square, Plastic, 3-Pack, 3 Containers with Lids, 2 Cups, Ideal for Snacks and Fresh Ingredients
Available in additional 3 options
From$447

Mainstays Reusable Food Storage Container, Small Square, Plastic, 3-Pack, 3 Containers with Lids, 2 Cups, Ideal for Snacks and Fresh Ingredients

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 49 reviews

PLASTICPRO Clear Deli Containers with Lid Reusable Small Plastic Container Set, 6-Pack 4 Oz From $8.50

PLASTICPRO Clear Deli Containers with Lid Reusable Small Plastic Container Set, 6-Pack 4 Oz
Available in additional 9 options
From$850

PLASTICPRO Clear Deli Containers with Lid Reusable Small Plastic Container Set, 6-Pack 4 Oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 139 reviews

Small Plastic Box, 5" X 2.8" X 2" Stackable Mini Storage Box with Lid, Clear Organizer Container for Jewelry Beads, Small Crafts Items Accessories - 6 Pack $15.99

Small Plastic Box, 5" X 2.8" X 2" Stackable Mini Storage Box with Lid, Clear Organizer Container for Jewelry Beads, Small Crafts Items Accessories - 6 Pack
current price $15.99

Small Plastic Box, 5" X 2.8" X 2" Stackable Mini Storage Box with Lid, Clear Organizer Container for Jewelry Beads, Small Crafts Items Accessories - 6 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 7 reviews

In 25+ people's carts, Sterilite Mini Crate, Multi-Purpose Plastic Storage Bin with Through Handles, Stackable, Black From $1.64

In 25+ people's carts
Sterilite Mini Crate, Multi-Purpose Plastic Storage Bin with Through Handles, Stackable, Black
Available in additional 2 options
From$164

Sterilite Mini Crate, Multi-Purpose Plastic Storage Bin with Through Handles, Stackable, Black

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1820 reviews

COURAGEDG 8PCS Mini Clear Jars With Leakproof Lids Round Clear Container 35ml Refillable Storage Containers For Home And Kitchen Reusable Snack Container Kitchen Organizers for Pantry Was $4.01

COURAGEDG 8PCS Mini Clear Jars With Leakproof Lids Round Clear Container 35ml Refillable Storage Containers For Home And Kitchen Reusable Snack Container Kitchen Organizers for Pantry

COURAGEDG 8PCS Mini Clear Jars With Leakproof Lids Round Clear Container 35ml Refillable Storage Containers For Home And Kitchen Reusable Snack Container Kitchen Organizers for Pantry

Youngever 9 Pack Snack Containers, Meal Prep Containers, Sauce Containers, Small Food Storage Containers with Lids, Condiment Cups Containers with Lids, Dressing Container (2 Ounce)

Youngever 9 Pack Snack Containers, Meal Prep Containers, Sauce Containers, Small Food Storage Containers with Lids, Condiment Cups Containers with Lids, Dressing Container (2 Ounce)
Available in additional 2 options

Youngever 9 Pack Snack Containers, Meal Prep Containers, Sauce Containers, Small Food Storage Containers with Lids, Condiment Cups Containers with Lids, Dressing Container (2 Ounce)

3.3 out of 5 stars
3.3 out of 5 Stars. 6 reviews

Vesteel 6 Pack 4oz Salad Dressing Containers to Go, Mini Glass Condiment Containers with Lid, Reusable Sauce Jars for Meal Prep & Lunch Box, Leakproof , Dishwasher & Freezer Safe From $11.98

Vesteel 6 Pack 4oz Salad Dressing Containers to Go, Mini Glass Condiment Containers with Lid, Reusable Sauce Jars for Meal Prep & Lunch Box, Leakproof , Dishwasher & Freezer Safe
Available in additional 2 options
From$1198

Vesteel 6 Pack 4oz Salad Dressing Containers to Go, Mini Glass Condiment Containers with Lid, Reusable Sauce Jars for Meal Prep & Lunch Box, Leakproof , Dishwasher & Freezer Safe

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

OXO POP Container 1.1-Qt Short Small Square Food Storage Container, 3-Pack, White $30.99 $9.39/qt

OXO POP Container 1.1-Qt Short Small Square Food Storage Container, 3-Pack, White
current price $30.99
$9.39/qt

OXO POP Container 1.1-Qt Short Small Square Food Storage Container, 3-Pack, White

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 55 reviews

Small Storage Containers with Lids, Square Mini Design, 5-Pack, Multicolor, for Snacks and Condiments $9.99

Small Storage Containers with Lids, Square Mini Design, 5-Pack, Multicolor, for Snacks and Condiments
current price $9.99

Small Storage Containers with Lids, Square Mini Design, 5-Pack, Multicolor, for Snacks and Condiments

6 Pack-16 OZ Freezer Storage Containers, Small Plastic Containers with Twist Top Lids, Round Food Storage Containers, Reusable Soup Container Microwave/Dishwasher Safe $8.99 Was $9.99

6 Pack-16 OZ Freezer Storage Containers, Small Plastic Containers with Twist Top Lids, Round Food Storage Containers, Reusable Soup Container Microwave/Dishwasher Safe
current price Now $8.99, Was $9.99

6 Pack-16 OZ Freezer Storage Containers, Small Plastic Containers with Twist Top Lids, Round Food Storage Containers, Reusable Soup Container Microwave/Dishwasher Safe

GladWare Freezerware 24oz Small Rectangular Containers, 4 Count, Crack Resistant $6.67 $1.67/count

GladWare Freezerware 24oz Small Rectangular Containers, 4 Count, Crack Resistant
current price $6.67
$1.67/count

GladWare Freezerware 24oz Small Rectangular Containers, 4 Count, Crack Resistant

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 25 reviews

Mainstays 2-Pack Plastic Drawer Organizer Storage Bin Set, Mini Drawer Storage Containers for Kitchen Drawer, Desk Drawer and Bathroom Drawer Organization, Arctic White, 10.3" x 6.5" x 2.4" From $1.47

Mainstays 2-Pack Plastic Drawer Organizer Storage Bin Set, Mini Drawer Storage Containers for Kitchen Drawer, Desk Drawer and Bathroom Drawer Organization, Arctic White, 10.3" x 6.5" x 2.4"
Available in additional 3 options
From$147

Mainstays 2-Pack Plastic Drawer Organizer Storage Bin Set, Mini Drawer Storage Containers for Kitchen Drawer, Desk Drawer and Bathroom Drawer Organization, Arctic White, 10.3" x 6.5" x 2.4"

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1076 reviews

Rubbermaid TakeAlongs 2.9-Cup Square Food Storage Containers, 4-Pack, Red From $3.47

Rubbermaid TakeAlongs 2.9-Cup Square Food Storage Containers, 4-Pack, Red
From$347

Rubbermaid TakeAlongs 2.9-Cup Square Food Storage Containers, 4-Pack, Red

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3268 reviews

Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel From $0.79

Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel
Green, variant on Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel
Hot Pink, variant on Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel
Orange, variant on Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel
Pink, variant on Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel
From$079

Stainless Steel Snack Containers,2oz Easy Open Leak Proof Reusable Snack Box Container with Lids,Small Lunch Containers for Meal Prep,School,Picnic and Travel

Sterilite 20 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White From $4.93

Sterilite 20 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White
From$493

Sterilite 20 Qt Small Clear Plastic Storage Bin with Snap-On Lid, White

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2298 reviews

Mainstays Plastic Bento Snack Container, Rectangle, Gray, 19 oz From $4.34

Mainstays Plastic Bento Snack Container, Rectangle, Gray, 19 oz
From$434

Mainstays Plastic Bento Snack Container, Rectangle, Gray, 19 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 310 reviews

Better Homes & Gardens Rectangle Glass Food Storage Containers with Tritan Lids, 4 Cup, Set of 2, 4 Pieces From $12.26

Better Homes & Gardens Rectangle Glass Food Storage Containers with Tritan Lids, 4 Cup, Set of 2, 4 Pieces
Available in additional 2 options
From$1226

Better Homes & Gardens Rectangle Glass Food Storage Containers with Tritan Lids, 4 Cup, Set of 2, 4 Pieces

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 471 reviews

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers $10.29

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers
current price $10.29

RYLZX 12 Pack 2.7 0Z Salad Dressing Container to Go with lids,Dishwasher and Microwave Safe Tiny condiment Containers with Graduated Lines, Reusable and Leak proof Small Sauce Containers

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 20 reviews

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks $11.99

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks
current price $11.99

Lumikrypt 12Pack 7Oz Plastic Containers with Twist Top Lids, Clear Food Storage Containers, Small Freezer Containers, Leak-Proof Soup Containers, Ideal for Storing Vegetables, Fruits, Snacks

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 26 reviews

Highly rated by customers

FAQ

How can I save money on small containers?

There are a few easy ways to stretch your budget on small food storage containers.

  • Choose multipacks or value sets: Buying sets with multiple containers and lids can offer a lower cost per piece.
  • Match material to use: Reusable plastic or glass works well for daily lunches, while disposable portion cups can be practical for parties or meal prep days.
  • Go for mixed-size bundles: Sets that include 1–2 oz cups plus larger pieces reduce the need for extra buys.
  • Look for stackable, nesting designs: They maximize space and reduce the number you need.
  • Shop online filters: Compare capacities and features, then order for pickup or delivery where available.

What are those tiny lidded cups called?

Those small containers go by a few common names, depending on use and lid style.

  • Portion cups/condiment cups: Often 1–2 oz with snap-on lids for sauces, dressings, or tastings.
  • Jello shot cups: A style of portion cup, also used for dips, samples, and baking projects.
  • Dressing containers: Small, leak-resistant cups for salad dressings and toppings.
  • Mini jars: Usually screw-top, great for spices, crafts, and small snacks.
  • Mini organizer boxes: Non-food versions for beads, hardware, or desk supplies.

When browsing, check capacity (oz or cups), lid type (snap or twist), and whether they’re reusable or disposable to match your needs.

What size small container for sauces and dips?

The right size depends on portion and thickness.

  • 1 oz: Good for tastings, hot sauce, or single-serve condiments.
  • 2 oz: A common pick for salad dressing, ketchup, or hummus.
  • 3–3.25 oz: Helpful for thicker dips, yogurt, or heartier portions.
  • 0.5 cup (4 oz): Fits snacks like fruit, nuts, or a larger side of dip.
  • 1 cup: Works for sides or small leftovers.

Tip: 8 oz equals 1 cup. Check your lunch bag or snack box dimensions and choose lids that seal well for liquids. If you’re carrying dressing, consider screw-top or secure snap lids to help reduce leaks.

Can I microwave these small containers safely?

It depends on the container. Always check the product details for a microwave-safe label.

  • For plastic: Only microwave containers marked microwave-safe. Vent the lid or loosely place it on top, use short intervals, and avoid high heat with oily or sugary foods.
  • For glass: Many glass containers are microwave-safe when labeled; remove lids if they’re not rated for heat.
  • Single-use portion cups: Avoid microwaving unless they specifically state microwave-safe.
  • General care: Don’t seal tightly while heating, handle carefully, and follow manufacturer guidance. Results can vary based on container type and food.

How should I store flour in small canisters?

For small amounts you’ll use soon, choose food-safe, airtight canisters.

  • Keep it dry and sealed: A tight lid helps limit moisture and pantry pests.
  • Right size: 1–2 cup canisters work well for weekly baking; clear walls make it easy to see levels.
  • Label and rotate: Mark the flour type and date, and use older stock first.
  • Storage spot: Place canisters in a cool, dark cabinet away from heat and light.
  • Clean refills: Wash and fully dry the canister before adding new flour, and use dry scoops to avoid clumping.

For bulk bags, consider transferring portions into small canisters and refilling as needed.

Related Products