Suggested

Pasas

Uses item details. Price when purchased online

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons $3.68

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons
Sponsored
current price $3.68

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1149 reviews

Sun-Maid® Strawberry & Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons $3.68

Sun-Maid® Strawberry & Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons
Sponsored
current price $3.68

Sun-Maid® Strawberry & Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1045 reviews

Overall pick, Great Value Sun-Dried Raisins Carton, 12 oz (340g) $2.86 23.8 ¢/oz

Overall pick
Great Value Sun-Dried Raisins Carton, 12 oz (340g)
current price $2.86
23.8 ¢/oz

Great Value Sun-Dried Raisins Carton, 12 oz (340g)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3044 reviews

2K+ bought since yesterday, Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 20oz Resealable Canister From $5.84

2K+ bought since yesterday
Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 20oz Resealable Canister
Available in additional 2 options
From$584

Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 20oz Resealable Canister

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4799 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Sun-Dried Raisins 6 Pack, 6 - 1 oz (28g) Cartons From $2.18

2K+ bought since yesterday
Great Value Sun-Dried Raisins 6 Pack, 6 - 1 oz (28g) Cartons
Available in additional 2 options
From$218

Great Value Sun-Dried Raisins 6 Pack, 6 - 1 oz (28g) Cartons

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2284 reviews

2K+ bought since yesterday, Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 6-Pack/1oz Cartons From $2.74

2K+ bought since yesterday
Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 6-Pack/1oz Cartons
Available in additional 3 options
From$274

Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 6-Pack/1oz Cartons

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2460 reviews

Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 12oz Bag in a Box From $3.86

Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 12oz Bag in a Box
Available in additional 2 options
From$386

Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 12oz Bag in a Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1599 reviews

2K+ bought since yesterday, Great Value Sun-Dried Raisins Canister, 20 oz (1lb 4oz) 567g From $4.38

2K+ bought since yesterday
Great Value Sun-Dried Raisins Canister, 20 oz (1lb 4oz) 567g
Available in additional 2 options
From$438

Great Value Sun-Dried Raisins Canister, 20 oz (1lb 4oz) 567g

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7246 reviews

1K+ bought since yesterday, Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 32oz Resealable Stand-Up Bag From $7.44

1K+ bought since yesterday
Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 32oz Resealable Stand-Up Bag
Available in additional 2 options
From$744

Sun-Maid® California Sun-Dried Raisins 32oz Resealable Stand-Up Bag

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3936 reviews

Best seller, Great Value Seedless Golden Raisins Carton, 15 oz (425g) From $3.98

Best seller
Great Value Seedless Golden Raisins Carton, 15 oz (425g)
Available in additional 3 options
From$398

Great Value Seedless Golden Raisins Carton, 15 oz (425g)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1275 reviews

Organic Thompson Raisins California $322.76

Organic Thompson Raisins California
current price $322.76

Organic Thompson Raisins California

Best seller, Sun-Maid California Golden Raisins, 12 oz Bag in a Box $4.87 Was $10.49 40.6 ¢/oz

Best seller
Sun-Maid California Golden Raisins, 12 oz Bag in a Box
current price Now $4.87, Was $10.49
40.6 ¢/oz

Sun-Maid California Golden Raisins, 12 oz Bag in a Box

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1147 reviews

Great Value Sour Raisins Multi-Pack, 20 Count $6.97 49.8 ¢/oz

Great Value Sour Raisins Multi-Pack, 20 Count
current price $6.97
49.8 ¢/oz

Great Value Sour Raisins Multi-Pack, 20 Count

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 43 reviews

Sun-Maid Raisins 2-30 oz. Bags $16.98 28.3 ¢/oz

Sun-Maid Raisins 2-30 oz. Bags
current price $16.98
28.3 ¢/oz

Sun-Maid Raisins 2-30 oz. Bags

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 3985 reviews

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons From $3.68

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons
Available in additional 2 options
From$368

Sun-Maid® Vanilla Yogurt Covered Raisins 6-Pack/1oz Cartons

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1149 reviews

Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 10oz Resealable Stand-Up Bag $6.97 69.7 ¢/oz

Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 10oz Resealable Stand-Up Bag
current price $6.97
69.7 ¢/oz

Sun-Maid California Sun-Dried Raisins 10oz Resealable Stand-Up Bag

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 10 reviews

2 LBS Organic Sun Dried California Raisins (1 Resealable Bag) by Sun Maid $16.51

2 LBS Organic Sun Dried California Raisins (1 Resealable Bag) by Sun Maid
current price $16.51

2 LBS Organic Sun Dried California Raisins (1 Resealable Bag) by Sun Maid

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 38 reviews

2X-Sun-Maid Sun Dried Raisin Snack Packs - 1 oz - 6 ct $15.41

2X-Sun-Maid Sun Dried Raisin Snack Packs - 1 oz - 6 ct
current price $15.41

2X-Sun-Maid Sun Dried Raisin Snack Packs - 1 oz - 6 ct

Mariani Dried Fruit, Vanilla Yogurt Covered Raisins, 7 oz Bag From $2.97

Mariani Dried Fruit, Vanilla Yogurt Covered Raisins, 7 oz Bag
Available in additional 4 options
From$297

Mariani Dried Fruit, Vanilla Yogurt Covered Raisins, 7 oz Bag

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 415 reviews

Rani Green Raisins 28oz (800g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA $19.99

Rani Green Raisins 28oz (800g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA
current price $19.99

Rani Green Raisins 28oz (800g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA

Azar. Golden Seedless Raisins 5 lb. (1 Count) $74.38

Azar. Golden Seedless Raisins 5 lb. (1 Count)
current price $74.38

Azar. Golden Seedless Raisins 5 lb. (1 Count)

Sun-Maid Vanilla Yogurt Covered Raisins 8oz Resealable Stand-Up Zipper Bag $7.41 92.6 ¢/oz

Sun-Maid Vanilla Yogurt Covered Raisins 8oz Resealable Stand-Up Zipper Bag
current price $7.41
92.6 ¢/oz

Sun-Maid Vanilla Yogurt Covered Raisins 8oz Resealable Stand-Up Zipper Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 112 reviews

Sun-Maid Mini-Snacks California Organic Raisins 12-Count Bag/.5oz Cartons $7.83 $1.31/oz

Sun-Maid Mini-Snacks California Organic Raisins 12-Count Bag/.5oz Cartons
current price $7.83
$1.31/oz

Sun-Maid Mini-Snacks California Organic Raisins 12-Count Bag/.5oz Cartons

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 45 reviews

Azar AZ Raisins Thompson Seedless 15 oz. (24 count) $130.00

Azar AZ Raisins Thompson Seedless 15 oz. (24 count)
current price $130.00

Azar AZ Raisins Thompson Seedless 15 oz. (24 count)

Sun-Maid California Sun-Dried Organic Raisins 32 oz $18.25

Sun-Maid California Sun-Dried Organic Raisins 32 oz
current price $18.25

Sun-Maid California Sun-Dried Organic Raisins 32 oz

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 15 reviews

Natural California Raisins $18.50

Natural California Raisins
current price $18.50

Natural California Raisins

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 60) $428.81

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 60)
current price $428.81

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 60)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Sun-Maid Raisins Bag (Pack of 8) $93.68

Sun-Maid Raisins Bag (Pack of 8)
current price $93.68

Sun-Maid Raisins Bag (Pack of 8)

Southern Grove Dried California Raisins in Resealable tin. NET WT 20 oz (567g) $21.21

Southern Grove Dried California Raisins in Resealable tin. NET WT 20 oz (567g)
current price $21.21

Southern Grove Dried California Raisins in Resealable tin. NET WT 20 oz (567g)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 48) $370.48

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 48)
current price $370.48

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 48)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Golden Jumbo Raisins, 0.75 Pounds Raw, Vegan, Kosher by Food to Live $9.50

Golden Jumbo Raisins, 0.75 Pounds  Raw, Vegan, Kosher  by Food to Live
current price $9.50

Golden Jumbo Raisins, 0.75 Pounds Raw, Vegan, Kosher by Food to Live

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 26 reviews

Rani Black Raisins 7oz (200g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA $7.99

Rani Black Raisins 7oz (200g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA
current price $7.99

Rani Black Raisins 7oz (200g) ~ All Natural | Gluten Friendly | Non-GMO | Kosher | Vegan | Product of USA

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

Organic California Thompson Seedless Select Raisins, Oil-Free, 1 Pound Non-GMO, Kosher, Raw, Vegan by Food to Live $13.77

Organic California Thompson Seedless Select Raisins, Oil-Free,  1 Pound  Non-GMO, Kosher, Raw, Vegan  by Food to Live
current price $13.77

Organic California Thompson Seedless Select Raisins, Oil-Free, 1 Pound Non-GMO, Kosher, Raw, Vegan by Food to Live

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 82 reviews

California Zante Currant Raisins, 16 Pounds Kosher, Vegan, Raw by Food to Live $106.40

California Zante Currant Raisins, 16 Pounds  Kosher, Vegan, Raw  by Food to Live
current price $106.40

California Zante Currant Raisins, 16 Pounds Kosher, Vegan, Raw by Food to Live

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 28 reviews

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 24) $177.60

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 24)
current price $177.60

Sun-Maid Raisins 20 oz (Pack of 24)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Newman's Own Organics California Raisins, 15 Oz, 1 Count $13.99 93.3 ¢/oz

Newman's Own Organics California Raisins, 15 Oz, 1 Count
current price $13.99
93.3 ¢/oz

Newman's Own Organics California Raisins, 15 Oz, 1 Count

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 28 reviews

Natural California Raisins $25.74

Natural California Raisins
current price $25.74

Natural California Raisins

(Price/Case)Commodity Raisins California Natural Seedless Raisins 2 Pounds - 12 Per Case $98.91

(Price/Case)Commodity Raisins California Natural Seedless Raisins 2 Pounds - 12 Per Case
current price $98.91

(Price/Case)Commodity Raisins California Natural Seedless Raisins 2 Pounds - 12 Per Case

Sun-Maid Raisins (Pack of 36) $151.12

Sun-Maid Raisins (Pack of 36)
current price $151.12

Sun-Maid Raisins (Pack of 36)

Thompson Raisins 2kg by Manor Springs $57.46

Thompson Raisins 2kg by Manor Springs
current price $57.46

Thompson Raisins 2kg by Manor Springs

Bulk Black Raisins 25 Pound Wholesale Box $155.00

Bulk Black Raisins 25 Pound Wholesale Box
current price $155.00

Bulk Black Raisins 25 Pound Wholesale Box

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Dovido Seedless Raisins (Thompson) 6 Pack (6x200g) - No Added Sugar - Premium Turkish Origin, Unsulfured - Vegan, Gluten Free, Halal, Kosher - Sun Dried Natural Energy Snack for Baking, Oatmeal $40.20

Dovido Seedless Raisins (Thompson) 6 Pack (6x200g) - No Added Sugar - Premium Turkish Origin, Unsulfured - Vegan, Gluten Free, Halal, Kosher - Sun Dried Natural Energy Snack for Baking, Oatmeal
current price $40.20

Dovido Seedless Raisins (Thompson) 6 Pack (6x200g) - No Added Sugar - Premium Turkish Origin, Unsulfured - Vegan, Gluten Free, Halal, Kosher - Sun Dried Natural Energy Snack for Baking, Oatmeal

Other options to consider

View all

FAQ

What does pasas mean?

"Pasas" is the Spanish word for raisins—dried grapes used for snacking, baking, and topping cereal or salads. On this page, you’ll find a range of raisin styles to fit different tastes and uses.

  • Classic sun-dried: Darker color with a rich, fruity taste.
  • Golden: Light-colored raisins with a milder flavor.
  • Yogurt-covered: Raisins coated in a creamy, sweet shell.
  • Sour-flavored: Tangy, fruit-flavored varieties for a zingy snack.
  • Organic options: For shoppers who prefer certified organic choices.
  • Pack types: Snack-size boxes for lunch kits, resealable bags for pantry storage, and canisters for sharing.

Product titles on the page call out type, flavor, and pack size to help you compare.

What’s the English word for pasas?

The English word for "pasas" is raisins. If you’re browsing, you’ll see both terms used, along with helpful descriptors that narrow your choices.

  • Type: Sun-dried, golden, yogurt-covered, or sour-flavored.
  • Seedless: Many options are seedless; look for “seedless” in the title.
  • Organic: Labeled if certified organic.
  • Pack format: Mini snack boxes, resealable stand-up bags, or pantry canisters.

Filters on the page can help you sort by style and pack size. Availability, pickup, and delivery options may vary by location, so it’s a good idea to check what’s offered in your area before adding to cart.

Pasas vs. raisins—what do people mean?

People generally use "pasas" and "raisins" to mean the same thing—raisins are simply "pasas" in Spanish. While you’re browsing, you may also see related terms that describe different varieties.

  • Golden raisins: Light-colored raisins with a gentle, fruity flavor.
  • Sultanas: A type of seedless raisin often light in color.
  • Zante currants: Smaller dried grapes with a distinct, intense taste, different from standard raisins.
  • Flavored or coated: Options like yogurt-covered or sour-flavored for a different snacking profile.

Product titles usually spell out the variety, flavor, and pack style so you can choose what fits your recipe or snack preference.

How do I choose between golden, regular, or coated pasas?

Think about flavor, texture, and how you plan to use them. Each style brings something different to the table.

  • Regular (sun-dried): Darker color with a richer, classic raisin taste—versatile for baking and everyday snacking.
  • Golden: Lighter color and milder flavor that can work well in lighter-colored baked goods or salads.
  • Yogurt-covered: Adds a creamy, sweet coating that’s popular for snacking or trail mixes.
  • Sour-flavored: Offers a tangy twist if you prefer a brighter flavor.
  • Packaging: Snack boxes suit lunches, resealable bags help maintain freshness, and canisters are handy for a shared pantry.

Checking the product title and description can help you match taste and format to your needs.

How should I store pasas after opening?

Proper storage can help maintain texture and flavor over time. Simple steps often work well at home.

  • Keep air out: Reseal the original pouch or transfer to an airtight container.
  • Cool, dry place: Store away from heat, moisture, and direct sunlight.
  • Refrigeration: In warm or humid climates, chill the container to slow drying; bring to room temperature before serving.
  • If they firm up: Gently loosen by warming the sealed bag between your hands, or briefly soak in liquid for recipes as needed.
  • Check the label: Packaging may include storage guidance specific to that product.

These tips can help preserve quality, though results can vary with storage conditions and how often the package is opened.

Related Products