Sort by|

Muchos

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag $2.88 67.0 ¢/oz

Overall pick
Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag
current price $2.88
67.0 ¢/oz

Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 6176 reviews

Munchos Light Tasting Potato Crisps $11.50 Was $13.37

Munchos Light Tasting Potato Crisps
current price Now $11.50, Was $13.37

Munchos Light Tasting Potato Crisps

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 10 reviews

MUNCHOS Potato Crisps 4.25 oz $5.99

MUNCHOS Potato Crisps 4.25 oz
current price $5.99

MUNCHOS Potato Crisps 4.25 oz

Munchos Potato Crisps, 4.25 Oz Bag, 2 Pack $14.97

Munchos Potato Crisps, 4.25 Oz Bag, 2 Pack
current price $14.97

Munchos Potato Crisps, 4.25 Oz Bag, 2 Pack

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5 reviews

(2PACK),Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, $14.98

(2PACK),Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips,
current price $14.98

(2PACK),Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips,

Munchos Classic Potato Snack Chips, Light & Crispy, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest $7.49 Was $9.07

Munchos Classic Potato Snack Chips, Light & Crispy, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest
current price Now $7.49, Was $9.07

Munchos Classic Potato Snack Chips, Light & Crispy, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest

Munchos Potato Crisps 4.25 oz Pack of 2 $16.94

Munchos Potato Crisps 4.25 oz Pack of 2
current price $16.94

Munchos Potato Crisps 4.25 oz Pack of 2

Buy 6 Bags of 4.5 oz Munchos Regular Potato Crisps $31.00

Buy 6 Bags of 4.5 oz Munchos Regular Potato Crisps
current price $31.00

Buy 6 Bags of 4.5 oz Munchos Regular Potato Crisps

EDYOS Munchos Regular Potato Crisps (Pack of 6) - 4.25 oz. Each $33.99

EDYOS Munchos Regular Potato Crisps (Pack of 6) - 4.25 oz. Each
current price $33.99

EDYOS Munchos Regular Potato Crisps (Pack of 6) - 4.25 oz. Each

Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag pack of 2 $14.98

Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag pack of 2
current price $14.98

Munchos Classic Flavor Potato Snack Chips, 4.25 Ounce Bag pack of 2

Munchos Light & Crunchy Classic Potato Chips, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest $21.50

Munchos Light & Crunchy Classic Potato Chips, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest
current price $21.50

Munchos Light & Crunchy Classic Potato Chips, 4.25 oz Bag with olive green bowl by ValueNest

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

4 Pack Of Munchos Classic Flavor Potato Chips Light, Crispy Snack, 4.25oz Bag, With Olive Green Bowl By ValueNest $24.50

4 Pack Of Munchos Classic Flavor Potato Chips  Light, Crispy Snack, 4.25oz Bag, With Olive Green Bowl By ValueNest
current price $24.50

4 Pack Of Munchos Classic Flavor Potato Chips Light, Crispy Snack, 4.25oz Bag, With Olive Green Bowl By ValueNest

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Munchos Potato Chips, 4.25 oz. $2.88 67.8 ¢/oz

Munchos Potato Chips, 4.25 oz.
current price $2.88
67.8 ¢/oz

Munchos Potato Chips, 4.25 oz.

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 302 reviews

Other options to consider

5K+ bought since yesterday, Utz Cheese Balls, 23 oz Barrel $6.87 29.9 ¢/oz

5K+ bought since yesterday
Utz Cheese Balls, 23 oz Barrel
current price $6.87
29.9 ¢/oz

Utz Cheese Balls, 23 oz Barrel

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 13983 reviews

10K+ bought since yesterday, Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 oz Bag $5.94 38.3 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 oz Bag
current price $5.94
38.3 ¢/oz

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 19332 reviews

Rollback, Fritos® Scoops!® Corn Chips, 9.25 oz. Bag From $3.97

Fritos® Scoops!® Corn Chips, 9.25 oz. Bag
Available in additional 2 options
From$397

Fritos® Scoops!® Corn Chips, 9.25 oz. Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7828 reviews

Fritos Scoops! Corn Chips, Party Size, 18 oz $13.52 75.1 ¢/oz

Fritos Scoops! Corn Chips, Party Size, 18 oz
current price $13.52
75.1 ¢/oz

Fritos Scoops! Corn Chips, Party Size, 18 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7828 reviews

Fritos Scoops! Corn Chips 32 Oz $21.90

Fritos Scoops! Corn Chips 32 Oz
current price $21.90

Fritos Scoops! Corn Chips 32 Oz

5K+ bought since yesterday, Santitas Tortilla Chips Blended Corn, 11 oz Bag From $2.94

5K+ bought since yesterday
Santitas Tortilla Chips Blended Corn, 11 oz Bag
Available in additional 2 options
From$294

Santitas Tortilla Chips Blended Corn, 11 oz Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4548 reviews

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag (Pack of 2)

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag (Pack of 2)

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag (Pack of 2)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Fritos Scoops! Corn Chips Snack Chips, 14 Ounce Bag. $15.30 $1.09/oz

Fritos Scoops! Corn Chips Snack Chips, 14 Ounce Bag.
current price $15.30
$1.09/oz

Fritos Scoops! Corn Chips Snack Chips, 14 Ounce Bag.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

10K+ bought since yesterday, Great Value Bite Size Tortilla Chips Party Size, 18 oz $2.83 15.7 ¢/oz

10K+ bought since yesterday
Great Value Bite Size Tortilla Chips Party Size, 18 oz
current price $2.83
15.7 ¢/oz

Great Value Bite Size Tortilla Chips Party Size, 18 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 13292 reviews

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce $11.82

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce
current price $11.82

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 4 reviews

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 6) $45.99

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 6)
current price $45.99

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 6)

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce $9.24 Was $12.10

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce
current price Now $9.24, Was $12.10

Pack of 1 Fritos Scoops Original Corn Chips Party Size, 15.5 Ounce

Fritos Scoops Walking Taco Bags 3.5 Ounces Pack of 18 $49.99

Fritos Scoops Walking Taco Bags 3.5 Ounces Pack of 18
current price $49.99

Fritos Scoops Walking Taco Bags 3.5 Ounces Pack of 18

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 6 reviews

Fritos 66978 Fritos Scoop Corn Chips Top-N-Go 3.5 Ounce /18 Plastic Bag $52.72

Fritos 66978 Fritos Scoop Corn Chips Top-N-Go 3.5 Ounce /18 Plastic Bag
current price $52.72

Fritos 66978 Fritos Scoop Corn Chips Top-N-Go 3.5 Ounce /18 Plastic Bag

3.5 out of 5 stars
3.5 out of 5 Stars. 2 reviews

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 4) $36.49

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 4)
current price $36.49

Fritos Scoops! Corn Snacks, Party Size, 15.5 Ounce Bag Single Bag(pack of 4)

fritos scoops corn snacks 18 125 oz $13.20

fritos scoops corn snacks 18 125 oz
current price $13.20

fritos scoops corn snacks 18 125 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 4 reviews

Simply Cheetos Crunchy Cheese White Cheddar Flavored Snacks, 6.5 oz $2.97 45.7 ¢/oz

Simply Cheetos Crunchy Cheese White Cheddar Flavored Snacks, 6.5 oz
current price $2.97
45.7 ¢/oz

Simply Cheetos Crunchy Cheese White Cheddar Flavored Snacks, 6.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 703 reviews

(2 pack) On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag From $3.97

(2 pack) On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag
Available in additional 2 options
From$397

(2 pack) On The Border Cafe Style Tortilla Chips, Gluten-Free, 16.5 oz Bag

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 18045 reviews

Great Value Restaurant Style Tortilla Chips, 13 oz Bag $2.32 17.8 ¢/oz

Great Value Restaurant Style Tortilla Chips, 13 oz Bag
current price $2.32
17.8 ¢/oz

Great Value Restaurant Style Tortilla Chips, 13 oz Bag

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 12940 reviews

Rollback, Tostitos Tortilla Chips Hint of Lime, 11 oz $3.97 Was $4.48 36.1 ¢/oz

Tostitos Tortilla Chips Hint of Lime, 11 oz
current price Now $3.97, Was $4.48
36.1 ¢/oz

Tostitos Tortilla Chips Hint of Lime, 11 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4999 reviews

Mission Strips White Corn Tortilla Chips, 11 Ounce Bag $9.00 81.8 ¢/oz

Mission Strips White Corn Tortilla Chips, 11 Ounce Bag
current price $9.00
81.8 ¢/oz

Mission Strips White Corn Tortilla Chips, 11 Ounce Bag

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 544 reviews

Tostitos Traditional Cantina Tortilla Chips, 11 oz $2.97 27.0 ¢/oz

Tostitos Traditional Cantina Tortilla Chips, 11 oz
current price $2.97
27.0 ¢/oz

Tostitos Traditional Cantina Tortilla Chips, 11 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1144 reviews

Cheez-It Variety Pack Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, 20 Count $9.96 52.1 ¢/oz

Cheez-It Variety Pack Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, 20 Count
current price $9.96
52.1 ¢/oz

Cheez-It Variety Pack Cheese Crackers, Baked Snack Crackers, 20 Count

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 2474 reviews

RITZ Bits Cheese Sandwich Crackers, Lunch Snacks for Kids and Adults, 10 Snack Packs $5.97 59.7 ¢/oz

RITZ Bits Cheese Sandwich Crackers, Lunch Snacks for Kids and Adults, 10 Snack Packs
current price $5.97
59.7 ¢/oz

RITZ Bits Cheese Sandwich Crackers, Lunch Snacks for Kids and Adults, 10 Snack Packs

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 3805 reviews

FAQ

Are Munchos chips gluten-free?

Munchos potato crisps are made primarily from potatoes, but they may contain ingredients or be processed in facilities that handle gluten-containing products. If you have a gluten sensitivity or allergy, it's important to check the packaging for any allergen statements or look for a certified gluten-free label. Ingredient lists and allergen information can vary by batch or manufacturer, so reviewing the most current packaging is the best way to make an informed choice.

How do Munchos chips stay so light and crispy?

Munchos chips are known for their airy, crispy texture. This comes from their unique preparation process, where thinly sliced potatoes are cooked and then seasoned to create a light, crunchy snack. The chips are designed to have a delicate crunch that sets them apart from traditional potato chips. For the best experience, keep the bag sealed tightly after opening to maintain that signature crispiness.

Can I buy Munchos in bulk at Walmart?

Yes, Walmart offers Munchos potato crisps in a variety of pack sizes, including multi-packs and bulk options. You can find single bags, packs of two, or even larger bundles online or in select stores. Shopping in bulk can be convenient for parties, family gatherings, or stocking up for snacks. Availability may vary by location, so it's a good idea to check online or use the Walmart app to see what's in stock near you.

What’s the best way to store opened Munchos?

To keep your Munchos chips fresh and crunchy after opening, store them in an airtight container or reseal the original bag tightly. Exposure to air and humidity can make the chips lose their crispiness. Keeping them in a cool, dry place—away from direct sunlight—can help preserve their texture and flavor for longer enjoyment.

Are there different flavors of Munchos available?

Munchos are best known for their classic potato flavor, which is light and savory. While the classic variety is the most widely available, product selection can vary by store and region. Occasionally, limited edition or specialty flavors may be offered. To see the current selection, browse Walmart’s website or visit your local store’s snack aisle for the latest options.

Related Products