Suggested

Dressing Packets

Uses item details. Price when purchased online

Overall pick, Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.7 oz Packet From $1.98

Overall pick
Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.7 oz Packet
Available in additional 2 options
From$198

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.7 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 775 reviews

10K+ bought since yesterday, Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz From $0.68

10K+ bought since yesterday
Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz
Available in additional 2 options
From$068

Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5971 reviews

Good Seasons Garlic & Herb Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.75 oz Packet From $1.98

Good Seasons Garlic & Herb Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.75 oz Packet
Available in additional 3 options
From$198

Good Seasons Garlic & Herb Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.75 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 394 reviews

Best seller, Great Value Italian Salad Dressing & Recipe Mix, 0.7 oz $0.68 97.1 ¢/oz

Best seller
Great Value Italian Salad Dressing & Recipe Mix, 0.7 oz
current price $0.68
97.1 ¢/oz

Great Value Italian Salad Dressing & Recipe Mix, 0.7 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 740 reviews

2K+ bought since yesterday, Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet $2.12 $5.30/oz

2K+ bought since yesterday
Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet
current price $2.12
$5.30/oz

Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1512 reviews

Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 4 Count Packets From $5.53

Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 4 Count Packets
Available in additional 2 options
From$553

Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 4 Count Packets

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 752 reviews

Hidden Valley Fiesta Ranch Dip Mix, 1.1 oz Packet $2.12 $1.93/oz

Hidden Valley Fiesta Ranch Dip Mix, 1.1 oz Packet
current price $2.12
$1.93/oz

Hidden Valley Fiesta Ranch Dip Mix, 1.1 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 847 reviews

Best seller, Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.6 oz Packet From $1.98

Best seller
Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.6 oz Packet
Available in additional 2 options
From$198

Good Seasons Zesty Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix, 0.6 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 506 reviews

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Mix, 4 Count Packets $5.53 $1.38/oz

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Mix, 4 Count Packets
current price $5.53
$1.38/oz

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Mix, 4 Count Packets

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 1700 reviews

Best seller, Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packets, 4 Count From $2.17

Best seller
Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packets, 4 Count
Available in additional 2 options
From$217

Great Value Classic Ranch Salad Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packets, 4 Count

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1194 reviews

10K+ bought since yesterday, Hidden Valley Original Ranch Seasoning & Salad Dressing Mix, 1 oz Packet From $2.12

10K+ bought since yesterday
Hidden Valley Original Ranch Seasoning & Salad Dressing Mix, 1 oz Packet
Available in additional 5 options
From$212

Hidden Valley Original Ranch Seasoning & Salad Dressing Mix, 1 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 7754 reviews

Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet $2.12 $2.12/oz

Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet
current price $2.12
$2.12/oz

Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 301 reviews

Kraft Single Serve Ranch Salad Dressing, 0.44 oz. Packets (Pack of 200) $23.79 11.9 ¢/ea

Kraft Single Serve Ranch Salad Dressing, 0.44 oz. Packets (Pack of 200)
current price $23.79
11.9 ¢/ea

Kraft Single Serve Ranch Salad Dressing, 0.44 oz. Packets (Pack of 200)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 75 reviews

2K+ bought since yesterday, Hidden Valley Original Ranch Dip Mix, 1 oz Packet From $2.12

2K+ bought since yesterday
Hidden Valley Original Ranch Dip Mix, 1 oz Packet
Available in additional 3 options
From$212

Hidden Valley Original Ranch Dip Mix, 1 oz Packet

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 7242 reviews

Hidden Valley Creamy Jalapeno Ranch Seasoning Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packet From $2.08

Hidden Valley Creamy Jalapeno Ranch Seasoning Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packet
Available in additional 2 options
From$208

Hidden Valley Creamy Jalapeno Ranch Seasoning Dressing & Recipe Mix, 1 oz Packet

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 192 reviews

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix with Free Cruet Kit, 2 ct Packets From $12.38

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix with Free Cruet Kit, 2 ct Packets
Available in additional 5 options
From$1238

Good Seasons Italian Dressing & Recipe Seasoning Mix with Free Cruet Kit, 2 ct Packets

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 190 reviews

(8 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet $16.96 $5.30/oz

(8 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet
current price $16.96
$5.30/oz

(8 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet

(5 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet

(5 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet

(5 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet

French Dressing Pack of 30 Individual Sachets | Single Serve Salad Dressing Packets | Portion Control Condiment | Great for Salads, Sandwiches & Meal Prep $14.90

French Dressing Pack of 30 Individual Sachets | Single Serve Salad Dressing Packets | Portion Control Condiment | Great for Salads, Sandwiches & Meal Prep
current price $14.90

French Dressing Pack of 30 Individual Sachets | Single Serve Salad Dressing Packets | Portion Control Condiment | Great for Salads, Sandwiches & Meal Prep

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 3 reviews

(3 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet $6.24 $2.08/oz

(3 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet
current price $6.24
$2.08/oz

(3 pack) Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet

(5 pack) Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet $10.60 $2.12/oz

(5 pack) Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet
current price $10.60
$2.12/oz

(5 pack) Hidden Valley Spicy Ranch Seasoning & Dressing Mix, 1 oz Packet

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Honey Mustard Dressing) $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Honey Mustard Dressing)
current price $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Honey Mustard Dressing)

Kraft Golden Italian Dressing (0.44 oz Packets, Pack of 200) $63.50 72.7 ¢/oz

Kraft Golden Italian Dressing (0.44 oz Packets, Pack of 200)
current price $63.50
72.7 ¢/oz

Kraft Golden Italian Dressing (0.44 oz Packets, Pack of 200)

Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet $2.08 $2.08/oz

Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet
current price $2.08
$2.08/oz

Hidden Valley Seasoning Garlic Ranch Dressing Mix, 1 oz Packet

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 218 reviews

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets - Balsamic, 8 Count $11.95

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets - Balsamic, 8 Count
current price $11.95

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets - Balsamic, 8 Count

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

Kraft Free Raspberry Vinaigrette Dressing, Indidivual Packets, 1.5 Ounce. 60 per case $53.99

Kraft Free Raspberry Vinaigrette Dressing, Indidivual Packets, 1.5 Ounce. 60 per case
current price $53.99

Kraft Free Raspberry Vinaigrette Dressing, Indidivual Packets, 1.5 Ounce. 60 per case

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 1 reviews

Haddar, Gluten Free Italian Dressing & Seasoning Mix 1.8oz, 3 Packets For Seasoning and Salad Dressing $6.99

Haddar, Gluten Free Italian Dressing & Seasoning Mix 1.8oz, 3 Packets For Seasoning and Salad Dressing
current price $6.99

Haddar, Gluten Free Italian Dressing & Seasoning Mix 1.8oz, 3 Packets For Seasoning and Salad Dressing

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 22 reviews

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets, Honey Mustard, 8 Count, 1 oz $11.95

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets, Honey Mustard, 8 Count, 1 oz
current price $11.95

Pocket Flavors Lite Salad Dressing Packets, Honey Mustard, 8 Count, 1 oz

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Creamy Italian) $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Creamy Italian)
current price $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Creamy Italian)

Heinz Ranch Dressing Portion Packets, 1.5 oz Each (30 Count) Creamy Buttermilk Flavor for Salads, Fries & Wraps $14.99

Heinz Ranch Dressing Portion Packets, 1.5 oz Each (30 Count)  Creamy Buttermilk Flavor for Salads, Fries & Wraps
current price $14.99

Heinz Ranch Dressing Portion Packets, 1.5 oz Each (30 Count) Creamy Buttermilk Flavor for Salads, Fries & Wraps

Hidden Valley Ranch Restaurant- Style Salad Dressing and Seasoning Mix 0.4 oz (Pack of 5) $16.99

Hidden Valley Ranch Restaurant- Style Salad Dressing and Seasoning Mix 0.4 oz (Pack of 5)
current price $16.99

Hidden Valley Ranch Restaurant- Style Salad Dressing and Seasoning Mix 0.4 oz (Pack of 5)

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 25 reviews

Good Seasons Dressing Mix Garlic and Herb 24 Count 0.75 oz $44.12

Good Seasons Dressing Mix Garlic and Herb 24 Count 0.75 oz
current price $44.12

Good Seasons Dressing Mix Garlic and Herb 24 Count 0.75 oz

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 15 reviews

Hidden Valley Original Ranch Dressing 1.5 oz. Packets | Classic Flavor | 15 Pack $14.99

Hidden Valley Original Ranch Dressing 1.5 oz. Packets | Classic Flavor | 15 Pack
current price $14.99

Hidden Valley Original Ranch Dressing 1.5 oz. Packets | Classic Flavor | 15 Pack

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 4 reviews

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Blue Cheese) $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Blue Cheese)
current price $39.00

20 Count | Salad Dressing Packets | Individual Single Serve Salad Dressing condiment packets | 1.5 Oz Per Pouch (Blue Cheese)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

(84 Pack) Hidden Valley Original Ranch Portion Dressing Pack, 1.5 oz $48.53

(84 Pack) Hidden Valley Original Ranch Portion Dressing Pack, 1.5 oz
current price $48.53

(84 Pack) Hidden Valley Original Ranch Portion Dressing Pack, 1.5 oz

Kraft Fat Free Salad Dressing Packets Variety Includes Ranch, Italian and Raspberry Vinaigrette, 25 Packs From $26.73

Kraft Fat Free Salad Dressing Packets Variety Includes Ranch, Italian and Raspberry Vinaigrette, 25 Packs
Available in additional 4 options
From$2673

Kraft Fat Free Salad Dressing Packets Variety Includes Ranch, Italian and Raspberry Vinaigrette, 25 Packs

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 3 reviews

Hidden Valley Blue Cheese Dressing Dry Mix, (3.1 Ounce) 18 packets From $79.32

Hidden Valley Blue Cheese Dressing Dry Mix, (3.1 Ounce) 18 packets
Available in additional 3 options
From$7932

Hidden Valley Blue Cheese Dressing Dry Mix, (3.1 Ounce) 18 packets

Kraft Balsamic Vinaigrette Single Serve Salad Dressing with Extra Virgin Olive Oil, 60 ct Casepack, 1.5 oz Packets $60.90

Kraft Balsamic Vinaigrette Single Serve Salad Dressing with Extra Virgin Olive Oil, 60 ct Casepack, 1.5 oz Packets
current price $60.90

Kraft Balsamic Vinaigrette Single Serve Salad Dressing with Extra Virgin Olive Oil, 60 ct Casepack, 1.5 oz Packets

(24 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet $43.25 Was $49.92 $4.51/oz

(24 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet
current price Now $43.25, Was $49.92
$4.51/oz

(24 pack) Hidden Valley Restaurant-Style Buttermilk Ranch Dressing & Seasoning Mix, 0.4 oz Packet

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 19 reviews

30 Count | Salad Dressing Dipping Sauce Portion Cups | Single Serve Packets (Buttermilk Ranch) $59.00

30 Count | Salad Dressing Dipping Sauce Portion Cups | Single Serve Packets (Buttermilk Ranch)
current price $59.00

30 Count | Salad Dressing Dipping Sauce Portion Cups | Single Serve Packets (Buttermilk Ranch)

Only at Walmart

FAQ

Where can I buy single salad dressing packets?

You’ll find single-serve salad dressing packets right on this page. To narrow it down, try these tips:

  • Search and filter: Use terms like “salad dressing packets,” “single-serve,” or “portion pack,” then apply filters to see value packs or variety packs.
  • Check the count: Product titles and details list how many packets come in a box or case so you know if it’s individual or bulk.
  • Read size info: Single-serve packets typically list ounces per packet for easy portion planning.
  • Pickup or delivery: Choose the option that works for you at checkout to get packets for lunches, picnics, or travel.

How should I store unopened dressing packets?

Storage depends on the packet type and the label instructions:

  • Liquid packets (shelf-stable): Most sealed packets are shelf-stable. Store in a cool, dry place away from heat and sunlight. Always follow the packaging directions.
  • Dry seasoning mixes: Keep packets in a cool, dry pantry. If you open a packet and don’t use it all, reseal tightly or transfer to an airtight container.
  • After opening: Refrigerate any prepared dressing or opened liquid packets as the label directs, and use within the suggested timeframe.
  • Check dates: Review the “Best If Used By” date and rotate older items to the front.

How do I use a dressing mix packet?

Most dressing mix packets are designed for quick, flexible prep. A simple approach:

  1. Read the packet: Ingredients and proportions vary. Follow the back-of-pack directions for best results.
  2. Gather basics: Common add-ins include oil, water, and vinegar. Some mixes suggest milk, buttermilk, yogurt, or mayo for a creamier style.
  3. Mix and taste: Shake or whisk in a jar or bowl, then adjust with extra acid (tang), oil (richness), or liquid (thinner texture) to suit your taste.
  4. Chill briefly: A short rest in the fridge can help flavors blend.
  5. Use creatively: Try it as salad dressing, a quick dip (with yogurt/sour cream), or a marinade for veggies.

How can I find light or low calorie packets?

You can locate lighter options by comparing nutrition info on product pages:

  • Search terms: Try “light,” “fat free,” or “low calorie” along with “salad dressing packets.”
  • Use filters: The Dietary & Lifestyle filters can help surface items that align with your goals.
  • Compare labels: Check calories per serving, serving size, and fat/sugar on the Nutrition Facts panel to make a side-by-side comparison.
  • Portion control: Single-serve packets can help you manage portions for lunches and meal prep.
  • Variety packs: Consider assortments to sample lighter styles before buying larger quantities.

How long do dry dressing mixes last?

Dry seasoning and dressing mixes are generally shelf-stable, but longevity varies by brand and storage:

  • Check the date: Use the “Best If Used By” date on each packet as a guide.
  • Store properly: Keep packets in a cool, dry pantry away from humidity, heat, and direct light to help preserve flavor.
  • After opening: If you don’t use a full packet, reseal tightly or move leftovers to an airtight container and use within a reasonable timeframe stated on the label.
  • Quality cues: If the mix clumps, looks discolored, or smells off, it’s best to replace it.

Related Products