Suggested

Crawfish

Uses item details. Price when purchased online

Rollback, Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz $7.96 Was $8.96 66.3 ¢/oz

Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz
Sponsored
current price Now $7.96, Was $8.96
66.3 ¢/oz

Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3096 reviews

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish $15.74 $5.25/lb

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish
Sponsored
current price $15.74
$5.25/lb

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 294 reviews

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb) $18.87 $1.18/oz

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb)
Sponsored
current price $18.87
$1.18/oz

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 27 reviews

5K+ bought since yesterday, Slap Ya Mama Original Blend Cajun Seasoning, 8 oz Canister – Bold Louisiana-Style Spice for Everyday Cooking $3.54 44.3 ¢/oz

5K+ bought since yesterday
Slap Ya Mama Original Blend Cajun Seasoning, 8 oz Canister – Bold Louisiana-Style Spice for Everyday Cooking
Sponsored
current price $3.54
44.3 ¢/oz

Slap Ya Mama Original Blend Cajun Seasoning, 8 oz Canister – Bold Louisiana-Style Spice for Everyday Cooking

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4968 reviews

Rollback, Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz $7.96 Was $8.96 66.3 ¢/oz

Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz
current price Now $7.96, Was $8.96
66.3 ¢/oz

Bernard's Seafood Frozen Cleaned & Peeled Crawfish Tail Meat, 12 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3096 reviews

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish $15.74 $5.25/lb

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish
current price $15.74
$5.25/lb

J. Bernard's Frozen Whole Crawfish (3 lb), Contains Shellfish

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 294 reviews

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb) $18.87 $1.18/oz

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb)
current price $18.87
$1.18/oz

J. Bernard's Frozen Crawfish Tail Meat (1 lb)

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 27 reviews

Sea Best Crawfish Tail Meat, 1 Pound -- 24 per case. $362.72

Sea Best Crawfish Tail Meat, 1 Pound -- 24 per case.
current price $362.72

Sea Best Crawfish Tail Meat, 1 Pound -- 24 per case.

Crayfish Dried, Whole Seasoning 4 oz. Bag by Shepherd's Natural. Great flavor! $14.99

Crayfish Dried, Whole Seasoning 4 oz. Bag by Shepherd's Natural. Great flavor!
current price $14.99

Crayfish Dried, Whole Seasoning 4 oz. Bag by Shepherd's Natural. Great flavor!

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 5 reviews

Crayfish Dried Organic, Whole. Net Wt. 5 oz. - Amenazel $14.99

Crayfish Dried Organic, Whole. Net Wt. 5 oz. - Amenazel
current price $14.99

Crayfish Dried Organic, Whole. Net Wt. 5 oz. - Amenazel

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Crayfish. Dried, Ground. 4oz | 1 PACK $12.99

Crayfish. Dried, Ground. 4oz | 1 PACK
current price $12.99

Crayfish. Dried, Ground. 4oz | 1 PACK

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Ground Crayfish | 8 oz $12.80

Ground Crayfish | 8 oz
current price $12.80

Ground Crayfish | 8 oz

King and Prince Cajun Lightly Breaded Spicy Crawfish, 2.5 Pound - 4 per case. $178.13

King and Prince Cajun Lightly Breaded Spicy Crawfish, 2.5 Pound - 4 per case.
current price $178.13

King and Prince Cajun Lightly Breaded Spicy Crawfish, 2.5 Pound - 4 per case.

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish, Dried, Ground, 4 oz, Sand-Free, Savory, Clean $14.99

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish, Dried, Ground, 4 oz, Sand-Free, Savory, Clean
current price $14.99

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish, Dried, Ground, 4 oz, Sand-Free, Savory, Clean

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 8 reviews

Ground Smoked Crayfish - 10 oz. $24.95

Ground Smoked Crayfish - 10 oz.
current price $24.95

Ground Smoked Crayfish - 10 oz.

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish (Dried, Ground) 16oz / 1 lb. Bag $46.99

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish (Dried, Ground) 16oz / 1 lb. Bag
current price $46.99

HATF'S SHEPHERD'S NATURAL Crayfish (Dried, Ground) 16oz / 1 lb. Bag

Cajun Pop Boiled Crawfish From $6.68

Cajun Pop Boiled Crawfish
Available in additional 2 options
From$668

Cajun Pop Boiled Crawfish

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 5 reviews

African Sun Ground Crayfish, 40g $32.02

African Sun Ground Crayfish, 40g
current price $32.02

African Sun Ground Crayfish, 40g

Grounded Crayfish 250 G $12.50

Grounded Crayfish 250 G
current price $12.50

Grounded Crayfish 250 G

Nobrand Frozen La Whole Boil Crawfish 5lb $15.74 $3.15/lb

Nobrand Frozen La Whole Boil Crawfish 5lb
current price $15.74
$3.15/lb

Nobrand Frozen La Whole Boil Crawfish 5lb

Riceland Frozen Whole Boil Crawfish 4lb $15.74 $3.94/lb

Riceland Frozen Whole Boil Crawfish 4lb
current price $15.74
$3.94/lb

Riceland Frozen Whole Boil Crawfish 4lb

Other options to consider

Big Easy Foods Frozen Crawfsh Etouffee Single-Serve Microwavable Entree, 9 oz $3.64 40.4 ¢/oz

Big Easy Foods Frozen Crawfsh Etouffee Single-Serve Microwavable Entree, 9 oz
current price $3.64
40.4 ¢/oz

Big Easy Foods Frozen Crawfsh Etouffee Single-Serve Microwavable Entree, 9 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 8 reviews

Generic Maggi Seasoning Crayfish cubes 60x10g $18.50

Generic Maggi Seasoning Crayfish cubes 60x10g
current price $18.50

Generic Maggi Seasoning Crayfish cubes 60x10g

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews

1K+ bought since yesterday, Zatarain's Kosher Crawfish, Shrimp & Crab Boil, 3.0 oz Box From $1.97

1K+ bought since yesterday
Zatarain's Kosher Crawfish, Shrimp & Crab Boil, 3.0 oz Box
Available in additional 3 options
From$197

Zatarain's Kosher Crawfish, Shrimp & Crab Boil, 3.0 oz Box

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 1061 reviews

Best seller, Salads of the Sea Cajun Crab Dip, Fish Dip, 7 oz, Refrigerated, No Allergen-Free Claims Apply $4.46 63.7 ¢/oz

Best seller
Salads of the Sea Cajun Crab Dip, Fish Dip, 7 oz, Refrigerated, No Allergen-Free Claims Apply
current price $4.46
63.7 ¢/oz

Salads of the Sea Cajun Crab Dip, Fish Dip, 7 oz, Refrigerated, No Allergen-Free Claims Apply

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 1647 reviews

J.O. No. 2 Crab Seasoning - 5 lb. All Mixed Spices & Seasonings $39.99

J.O. No. 2 Crab Seasoning - 5 lb. All Mixed Spices & Seasonings
current price $39.99

J.O. No. 2 Crab Seasoning - 5 lb. All Mixed Spices & Seasonings

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 10 reviews

Ground Crayfish - 8oz, Premium African Seasoning for Soups Stews $21.99

Ground Crayfish - 8oz, Premium African Seasoning for Soups  Stews
current price $21.99

Ground Crayfish - 8oz, Premium African Seasoning for Soups Stews

Swamp Fire Seafood Boil 4.5 lb - Pack of 2 $39.99

Swamp Fire Seafood Boil 4.5 lb - Pack of 2
current price $39.99

Swamp Fire Seafood Boil 4.5 lb - Pack of 2

Gibsons Steakhouse Seafood Seasoning 5.5 oz $9.19 $1.67/oz

Gibsons Steakhouse Seafood Seasoning 5.5 oz
current price $9.19
$1.67/oz

Gibsons Steakhouse Seafood Seasoning 5.5 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 24 reviews

Chef Paul Prudhomme's Magic Seasoning Blends, Blackened Redfish Magic 24 oz. $18.99 79.1 ¢/oz

Chef Paul Prudhomme's Magic Seasoning Blends, Blackened Redfish Magic 24 oz.
current price $18.99
79.1 ¢/oz

Chef Paul Prudhomme's Magic Seasoning Blends, Blackened Redfish Magic 24 oz.

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 39 reviews

Chef Paul Prudhomme Magic Seafood Magic Seasoning Blends, 2 oz From $7.59

Chef Paul Prudhomme Magic Seafood Magic Seasoning Blends, 2 oz
Available in additional 6 options
From$759

Chef Paul Prudhomme Magic Seafood Magic Seasoning Blends, 2 oz

4.9 out of 5 stars
4.9 out of 5 Stars. 72 reviews

Cajun.com Seafood Boil 4 lb $20.86

Cajun.com Seafood Boil 4 lb
current price $20.86

Cajun.com Seafood Boil 4 lb

Pack of 12, McCormick Shrimp & Crab Boil Spice, 3 oz $40.99

Pack of 12, McCormick Shrimp & Crab Boil Spice, 3 oz
current price $40.99

Pack of 12, McCormick Shrimp & Crab Boil Spice, 3 oz

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

NS Kingsford Cajun Style All Purpose Seasoning 2.75oz. Bottle, Gluten Free & MSG Free Hand-Crafted Spices Perfect for Seafoods Chicken & Grilled Meals with a Mouthwatering Taste Set of 2 $13.97

NS Kingsford Cajun Style All Purpose Seasoning  2.75oz. Bottle, Gluten Free & MSG Free Hand-Crafted Spices Perfect for Seafoods Chicken & Grilled Meals with a Mouthwatering Taste Set of 2
current price $13.97

NS Kingsford Cajun Style All Purpose Seasoning 2.75oz. Bottle, Gluten Free & MSG Free Hand-Crafted Spices Perfect for Seafoods Chicken & Grilled Meals with a Mouthwatering Taste Set of 2

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

LOUISIANA BOIL CRWFSH CRAB SHRIMP-5 OZ -Pack of 24 $45.42

LOUISIANA BOIL CRWFSH CRAB SHRIMP-5 OZ -Pack of 24
current price $45.42

LOUISIANA BOIL CRWFSH CRAB SHRIMP-5 OZ -Pack of 24

Cajun Land Complete Boil 16 oz - Pack of 10 $86.99

Cajun Land Complete Boil 16 oz - Pack of 10
current price $86.99

Cajun Land Complete Boil 16 oz - Pack of 10

Louisiana Fish Fry Cajun Etouffee Base Mix, 2.65 Oz (2 Pack) $9.99

Louisiana Fish Fry Cajun Etouffee Base Mix, 2.65 Oz (2 Pack)
current price $9.99

Louisiana Fish Fry Cajun Etouffee Base Mix, 2.65 Oz (2 Pack)

Louisiana Fish Fry Products Cajun Étouffée Base, 2.65 oz From $1.83

Louisiana Fish Fry Products Cajun Étouffée Base, 2.65 oz
Available in additional 4 options
From$183

Louisiana Fish Fry Products Cajun Étouffée Base, 2.65 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 195 reviews

Seafood Friday's spice blend is the perfect way to add delicious flavor to your favorite seafood dishes. Special blend of herbs and spices, including paprika, garlic, and lemon pepper. $10.50

Seafood Friday's spice blend is the perfect way to add delicious flavor to your favorite seafood dishes. Special blend of herbs and spices, including paprika, garlic, and lemon pepper.
current price $10.50

Seafood Friday's spice blend is the perfect way to add delicious flavor to your favorite seafood dishes. Special blend of herbs and spices, including paprika, garlic, and lemon pepper.

Julias Southern Foods JP560 3 oz Outer Banks Sassy Seafood Boil, Pack of 6 $37.21

Julias Southern Foods JP560 3 oz Outer Banks Sassy Seafood Boil, Pack of 6
current price $37.21

Julias Southern Foods JP560 3 oz Outer Banks Sassy Seafood Boil, Pack of 6

Africa's Finest Ground Crayfish 40g $31.99

Africa's Finest Ground Crayfish 40g
current price $31.99

Africa's Finest Ground Crayfish 40g

NY Spice Shop Seafood Spice Blend - 3 Pound - Seafood Seasoning - Spice Blend $99.99

NY Spice Shop Seafood Spice Blend - 3 Pound - Seafood Seasoning - Spice Blend
current price $99.99

NY Spice Shop Seafood Spice Blend - 3 Pound - Seafood Seasoning - Spice Blend

Louisiana Fish Fry Products Cajun touffe Base, 2.65 oz $12.91

Louisiana Fish Fry Products Cajun touffe Base, 2.65 oz
current price $12.91

Louisiana Fish Fry Products Cajun touffe Base, 2.65 oz

FAQ

Crawfish vs crayfish—are they different names?

They’re generally used to mean the same thing. On our site, you’ll see both names on similar items.

  • Same ingredient: “Crawfish” and “crayfish” commonly refer to the same freshwater shellfish in cooking.
  • What to check: Focus on the format—whole, peeled tail meat, dried whole, or ground—since that affects prep time and texture.
  • How it’s used: Whole is popular for boils; tail meat works in rice dishes, pastas, and dips; dried/ground adds savory depth to sauces and spice blends.
  • Shopping tip: Review package details for cut, weight, and prep instructions, and choose pickup or delivery if that’s more convenient.

How are crawfish classified—seafood or something else?

They’re typically sold as seafood and identified as shellfish on product pages.

  • Category: You’ll find them in Meat & Seafood alongside other shellfish items.
  • Label cues: Check product details for allergen statements and storage guidance.
  • Forms available: Options often include frozen tail meat, whole boil packs, and pantry-friendly dried or ground varieties.
  • Common uses: Frequently paired with boil seasonings or added to hearty dishes for flavor and texture.

If you’re managing specific dietary needs, reviewing the ingredient and allergen information on each item can help you choose what fits your kitchen.

Are crayfish more like lobster or shrimp?

Crayfish are their own ingredient, though kitchen methods can overlap with other shellfish.

  • Whole crawfish: Often prepared in seasoned boils and served with sides like corn or potatoes.
  • Peeled tail meat: Cooks quickly and can be folded into soups, rice dishes, or creamy sauces near the end of cooking.
  • Texture and taste: Distinct, savory, and delicate; bold seasonings are a common pairing.
  • Recipe swaps: In some recipes, tail meat can stand in for small shellfish, though flavor and texture will vary.

For balanced results, follow your recipe’s timing and avoid overcooking to keep a tender bite.

What makes crawfish worth buying to cook at home?

They offer flexibility, flavor, and convenience across different formats.

  • Flexible options: Choose frozen tail meat for quick meals, whole crawfish for classic boils, or dried/ground forms to boost savory depth in rubs and sauces.
  • Meal variety: Works in rice dishes, pastas, soups, dips, and more.
  • Anytime cooking: Frozen and pantry items make it easier to enjoy favorites beyond peak seasons.
  • Convenience: Order online for pickup or delivery where available to fit your schedule.

Checking prep instructions and ingredient lists can help you match the item to your recipe and cooking style.

Whole crawfish vs tail meat—what should I buy?

Pick the format that matches your recipe, time, and serving style.

  • Whole crawfish: Best for traditional boils and hands-on gatherings.
  • Peeled tail meat: Ideal for quick weeknight cooking—stir into hot dishes just before serving.
  • Dried or ground: Acts like a seasoning to deepen savory flavor in stews and spice blends.
  • Breaded options: Handy for easy appetizers or sandwiches.
  • Quick check: Review package notes for thawing, cooking, and storage guidance.

If you’re stocking up, frozen and pantry-friendly items can be kept until you’re ready to cook, depending on storage directions.

Related Products