Suggested
Bulk Toothpaste(385)
Uses item details. Price when purchased online
Crest 3DWhite Advanced Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 3.3 oz, 3 Pack $12.97 $1.31/oz

Sponsored
$1297
current price $12.97$1.31/oz
Crest 3DWhite Advanced Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 3.3 oz, 3 Pack
4.7 out of 5 stars
5K+ bought since yesterday, Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack $8.97 57.5 ¢/oz
5K+ bought since yesterday

Sponsored
$897
current price $8.9757.5 ¢/oz
Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack
4.8 out of 5 stars
Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Cinnamon) - Fluoride Free (2-Pack) $13.99

Sponsored
$1399
current price $13.99Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Cinnamon) - Fluoride Free (2-Pack)
4.6 out of 5 stars
Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Peppermint) - Fluoride Free (2-Pack) $13.99

Sponsored
$1399
current price $13.99Dr. Sheffield’s Certified Natural Toothpaste (Peppermint) - Fluoride Free (2-Pack)
4.6 out of 5 stars
100 pack .21 Oz. Peppermint Toothpaste - Hospitality, Hotel, Homeless Shelter, Donation, Charity Drive, Disaster Relief Supplies - 100 Tubes From $18.00

4 options
Available in additional 4 optionsFrom$1800
100 pack .21 Oz. Peppermint Toothpaste - Hospitality, Hotel, Homeless Shelter, Donation, Charity Drive, Disaster Relief Supplies - 100 Tubes
4.6 out of 5 stars
Overall pick, Colgate Baking Soda and Peroxide Whitening Toothpaste, Brisk Mint, 3 Pack, 6 oz From $2.27
Overall pick

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$227
Colgate Baking Soda and Peroxide Whitening Toothpaste, Brisk Mint, 3 Pack, 6 oz
4.7 out of 5 stars
100+ bought since yesterday, Aquafresh Cavity Protection Fluoride Toothpaste for Healthy Gums, Strong Teeth, and Fresh Breath, Cool Mint, 5.6 Oz (3 pack) From $4.97
100+ bought since yesterday

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$497
Aquafresh Cavity Protection Fluoride Toothpaste for Healthy Gums, Strong Teeth, and Fresh Breath, Cool Mint, 5.6 Oz (3 pack)
4.4 out of 5 stars
Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8oz (5 Pack) $13.00 Was $20.00 $1.63/oz

Now$1300
current price Now $13.00, Was $20.00$20.00
$1.63/oz
Colgate Cavity Protection Toothpaste with Fluoride, Regular Flavor, 8oz (5 Pack)
4.8 out of 5 stars
Best seller, Colgate MaxFresh Knockout Mint Toothpaste, 3 Pack, 6.3 oz From $3.96
Best seller

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$396
Colgate MaxFresh Knockout Mint Toothpaste, 3 Pack, 6.3 oz
4.8 out of 5 stars
100+ bought since yesterday, Colgate Triple Action Toothpaste, Original Mint, 6 oz, 3 Pack From $2.96
100+ bought since yesterday

2 options
Available in additional 2 optionsFrom$296
Colgate Triple Action Toothpaste, Original Mint, 6 oz, 3 Pack
4.7 out of 5 stars
Frida for Kids Fluoride Toothpaste for Kids, Cavity Protection, Bubble Mint, 4 ounce $6.97 $1.74/oz

Sponsored
$697
current price $6.97$1.74/oz
Frida for Kids Fluoride Toothpaste for Kids, Cavity Protection, Bubble Mint, 4 ounce
4.7 out of 5 stars
Frida for Kids Fluoride Toothpaste for Kids, Cavity Protection, Watermelon, 4 fluid ounce $6.97 $1.74/oz

Sponsored
$697
current price $6.97$1.74/oz
Frida for Kids Fluoride Toothpaste for Kids, Cavity Protection, Watermelon, 4 fluid ounce
4.8 out of 5 stars
5K+ bought since yesterday, Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack From $3.97
5K+ bought since yesterday

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$397
Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack
4.8 out of 5 stars
Colgate Cavity Protection Travel Toothpaste with Fluoride, TSA Approved Size - 1 ounce (24 Pack $25.99

$2599
current price $25.99Colgate Cavity Protection Travel Toothpaste with Fluoride, TSA Approved Size - 1 ounce (24 Pack
5 out of 5 stars
Bulk Fluoride Toothpaste - 0.6 oz Case of 720 $190.11

$19011
current price $190.11Bulk Fluoride Toothpaste - 0.6 oz Case of 720
Crest 3DWhite Advanced Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 3.3 oz, 3 Pack From $4.97

4 options
Available in additional 4 optionsFrom$497
Crest 3DWhite Advanced Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 3.3 oz, 3 Pack
4.7 out of 5 stars
Best seller, Crest Toothpaste, Kids Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun Flavor, 4.6 oz, Triple Pack for Ages 3+ From $6.47
Best seller

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$647
Crest Toothpaste, Kids Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun Flavor, 4.6 oz, Triple Pack for Ages 3+
4.8 out of 5 stars
Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste 6.3 Ounce (Pack of 5) $23.47

$2347
current price $23.47Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste 6.3 Ounce (Pack of 5)
4.8 out of 5 stars
(4 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Toothpaste, Long Lasting Mint Flavor 5.2 oz

(4 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Toothpaste, Long Lasting Mint Flavor 5.2 oz
500+ bought since yesterday, Aquafresh Extreme Clean Whitening Action Fluoride Toothpaste for Cavity Protection, Sugar Acid Protection, Mint Blast, 5.6 Oz (3 pack) From $7.57
500+ bought since yesterday

2 options
Available in additional 2 optionsFrom$757
Aquafresh Extreme Clean Whitening Action Fluoride Toothpaste for Cavity Protection, Sugar Acid Protection, Mint Blast, 5.6 Oz (3 pack)
4.7 out of 5 stars
Best seller, hello Fresh Watermelon Fluoride Free Kids Toothpaste, 4.2 Oz Tube $4.96 $1.18/oz
Best seller

Sponsored
$496
current price $4.96$1.18/oz
hello Fresh Watermelon Fluoride Free Kids Toothpaste, 4.2 Oz Tube
4.7 out of 5 stars
Himalaya Botanique Whitening + Hydroxyapatite Toothpaste, Mint Flavor, Nano Hydroxyapatite, 4 oz $9.99

Sponsored
$999
current price $9.99Himalaya Botanique Whitening + Hydroxyapatite Toothpaste, Mint Flavor, Nano Hydroxyapatite, 4 oz
4.6 out of 5 stars
Aim Multi-Benefit Cavity Protection Gel Toothpaste, Ultra Mint 5.50 oz (Pack of 3) $9.99

$999
current price $9.99Aim Multi-Benefit Cavity Protection Gel Toothpaste, Ultra Mint 5.50 oz (Pack of 3)
4.6 out of 5 stars
(4 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack $35.88 57.5 ¢/oz

$3588
current price $35.8857.5 ¢/oz
(4 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack
Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste (5.8 Oz 5 Ct) $24.50 Was $29.99

Now$2450
current price Now $24.50, Was $29.99$29.99
Crest Pro-Health Advanced Whitening + Intensive Clean Toothpaste (5.8 Oz 5 Ct)
4.8 out of 5 stars
Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, Travel Size 0.88 oz (24.9g) - Pack of 12 $15.27

$1527
current price $15.27Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, Travel Size 0.88 oz (24.9g) - Pack of 12
4.4 out of 5 stars
Crest 3D White Ultra Fluoride Anticavity Toothpaste Vivid Mint (5.2 Oz 5 Pack) $28.80 Was $32.69

Now$2880
current price Now $28.80, Was $32.69$32.69
Crest 3D White Ultra Fluoride Anticavity Toothpaste Vivid Mint (5.2 Oz 5 Pack)
4.2 out of 5 stars
(12 pack) ARM & HAMMER Complete Care Toothpaste, Fresh Mint Flavor, Whole Mouth Protection, 6.0oz Tube $42.94 Was $47.76 59.6 ¢/oz

Now$4294
current price Now $42.94, Was $47.76$47.76
59.6 ¢/oz
(12 pack) ARM & HAMMER Complete Care Toothpaste, Fresh Mint Flavor, Whole Mouth Protection, 6.0oz Tube
Crest Cavity Protection Regular Toothpaste, Travel Size .85 oz. (24g) - Pack of 4 $9.46

$946
current price $9.46Crest Cavity Protection Regular Toothpaste, Travel Size .85 oz. (24g) - Pack of 4
4.7 out of 5 stars
Crest Cavity Protection Toothpaste Regular 8.20 oz (Pack of 6) $19.89

$1989
current price $19.89Crest Cavity Protection Toothpaste Regular 8.20 oz (Pack of 6)
4.6 out of 5 stars
Crest Toothpaste, Pro-Health Advanced Deep Clean Mint Fluoride Toothpaste, 5.1 oz $4.97 97.5 ¢/oz

Sponsored
$497
current price $4.9797.5 ¢/oz
Crest Toothpaste, Pro-Health Advanced Deep Clean Mint Fluoride Toothpaste, 5.1 oz
4.7 out of 5 stars
MySmile Purple Teeth Whitening Toothpaste for Adults, Hydroxyapatite Infused Enamel Safe, Fluoride Free Toothpaste for Sensitive Teeth, Peroxide Free, Fresh Breath, Remove Tooth Stain, Mint, 4.2oz $13.49 Was $19.99

Sponsored
$1349
current price $13.49, Was $19.99$19.99
MySmile Purple Teeth Whitening Toothpaste for Adults, Hydroxyapatite Infused Enamel Safe, Fluoride Free Toothpaste for Sensitive Teeth, Peroxide Free, Fresh Breath, Remove Tooth Stain, Mint, 4.2oz
4.7 out of 5 stars
(2 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack From $17.94

2 options
Available in additional 2 optionsFrom$1794
(2 pack) Crest Toothpaste, Premium Plus Scope Outlast Fluoride Toothpaste, Mint, 5.2 oz, 3 pack
(4 pack) Crest Toothpaste, Pro-Health Advanced Deep Clean Mint Fluoride Toothpaste, 5.1 oz $19.88 97.5 ¢/oz

$1988
current price $19.8897.5 ¢/oz
(4 pack) Crest Toothpaste, Pro-Health Advanced Deep Clean Mint Fluoride Toothpaste, 5.1 oz
Crest Pro-Health Advanced White Toothpaste 5.8 oz - 5 Pack $24.50

$2450
current price $24.50Crest Pro-Health Advanced White Toothpaste 5.8 oz - 5 Pack
4.8 out of 5 stars
Crest Toothpaste Cavity Protection Regular 8.02oz (Pack of 5) $19.71 Was $21.94

Now$1971
current price Now $19.71, Was $21.94$21.94
Crest Toothpaste Cavity Protection Regular 8.02oz (Pack of 5)
3.7 out of 5 stars
Crest 3D White Advanced Whitening Toothpaste 5.2 Ounce (Pack of 5) $29.95

$2995
current price $29.95Crest 3D White Advanced Whitening Toothpaste 5.2 Ounce (Pack of 5)
4.6 out of 5 stars
ARM & HAMMER Complete Care Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint 6 oz (Pack of 4) $14.20

$1420
current price $14.20ARM & HAMMER Complete Care Fluoride Anticavity Toothpaste, Fresh Mint 6 oz (Pack of 4)
4.6 out of 5 stars
(12 pack) Colgate Sensitive Whitening Toothpaste Gel for Sensitive Teeth, Spearmint, 2 Pack, 6 oz $79.99 55.5 ¢/oz

$7999
current price $79.9955.5 ¢/oz
(12 pack) Colgate Sensitive Whitening Toothpaste Gel for Sensitive Teeth, Spearmint, 2 Pack, 6 oz
5 out of 5 stars
Colgate Optic Advanced Whitening Toothpaste, Sparkling White (4.2 Ounce, 5 Pack) $25.05

$2505
current price $25.05Colgate Optic Advanced Whitening Toothpaste, Sparkling White (4.2 Ounce, 5 Pack)
4.7 out of 5 stars
Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, 4.8 Oz, 4 Pack $23.99

$2399
current price $23.99Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, 4.8 Oz, 4 Pack
4.4 out of 5 stars
Colgate Total Active Prevention Fresh Mint Toothpaste, 2 Pack, 5.1 oz From $9.08

2 options
Available in additional 2 optionsFrom$908
Colgate Total Active Prevention Fresh Mint Toothpaste, 2 Pack, 5.1 oz
4.7 out of 5 stars
3PCS 7.5% Hydroxyapatite Toothpastes for Enamel Protection and Tooth Strengthening, Gentle Mint, Fresh Breath, Daily Use for Oral Health (Gentle Mint) From $17.95

4 options
Available in additional 4 optionsFrom$1795
3PCS 7.5% Hydroxyapatite Toothpastes for Enamel Protection and Tooth Strengthening, Gentle Mint, Fresh Breath, Daily Use for Oral Health (Gentle Mint)
4.8 out of 5 stars
(4 pack) Sensodyne Extra Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 4 Oz, for Adults $27.88 $1.74/oz

$2788
current price $27.88$1.74/oz
(4 pack) Sensodyne Extra Whitening Sensitive Toothpaste, Mint, 4 Oz, for Adults
Colgate Sparkling White Fluoride Toothpaste, Gel, CinnaMint 4.0 oz (113g) (Pack of 6) $17.49

$1749
current price $17.49Colgate Sparkling White Fluoride Toothpaste, Gel, CinnaMint 4.0 oz (113g) (Pack of 6)
4.9 out of 5 stars
(3 pack) Colgate MaxFresh Clean Mint Toothpaste, 4.6 oz From $7.60

3 options
Available in additional 3 optionsFrom$760
(3 pack) Colgate MaxFresh Clean Mint Toothpaste, 4.6 oz
4.2 out of 5 stars
(3 pack) 3D White Whitening Therapy Charcoal Deep Clean Invigorating Mint Teeth Whitening Toothpaste, 4.6 oz

(3 pack) 3D White Whitening Therapy Charcoal Deep Clean Invigorating Mint Teeth Whitening Toothpaste, 4.6 oz
Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste, Vivid Mint (5.2 oz., 5 pk.) $28.99

$2899
current price $28.99Crest 3D White Ultra Whitening Toothpaste, Vivid Mint (5.2 oz., 5 pk.)
4.8 out of 5 stars
CloSYS Fluoride Toothpaste, 7 Ounce, Gentle Mint, Whitening, Sulfate Free, From $11.49

4 options
Available in additional 4 optionsFrom$1149
CloSYS Fluoride Toothpaste, 7 Ounce, Gentle Mint, Whitening, Sulfate Free,
4.8 out of 5 stars
(12 pack) Ultrabrite Advanced Whitening Toothpaste, Clean Mint, 6 oz

(12 pack) Ultrabrite Advanced Whitening Toothpaste, Clean Mint, 6 oz
FAQ
How do I pick the right bulk toothpaste?
Start with who’s using it and how you’ll use it, then match pack formats and features.
- Users: Consider adults, kids, or guests. Look for age-appropriate options and flavors everyone will actually use.
- Formats: Choose multipacks of standard tubes for everyday households, or case packs of minis for guests, travel, or group settings.
- Features: Check labels for preferences like whitening, enamel care, or formulas for sensitive teeth. Flavor and mint strength can vary.
- Quantity: Review the count per pack and ounces per tube to estimate how long supplies may last.
- Convenience: Use site filters to sort by size, features, or pack count, and choose pickup or delivery to restock easily.
What’s the difference between multipacks and case packs?
They’re designed for different needs and tube sizes.
- Multipacks: Typically bundle several standard-size tubes together. They’re great for families who want fewer shopping trips and consistent flavors or features.
- Case packs: Often include many smaller, travel-size tubes (some listings show counts like a few dozen up to triple digits). These work well for guest bathrooms, events, or community distributions.
- Variety: Some listings offer single-flavor packs, while others provide variety packs with multiple mint profiles.
- Details matter: Always check the product page for the tube size and total count, as configurations vary by item.
- Fulfillment: Choose shipping, store pickup, or delivery based on timing and quantity.
What toothpaste sizes work for air travel?
Travelers often choose small tubes to keep packing simple.
- Size check: Many airlines follow a 3.4 oz (100 ml) per-container rule for carry-ons. Travel-size toothpaste commonly comes well under that amount. Always confirm current rules before you fly.
- How to find: Look for item titles or specs listing ounces per tube (e.g., under 3.4 oz). Mini tubes and small formats are widely available.
- Packing tip: Place liquids in a clear, quart-size bag to help at security.
- Alternatives: Non-liquid options, like tablets, can be convenient for travel. Follow each product’s directions for use.
How much toothpaste should I buy for a group?
Estimate by headcount, length of use, and tube size, then match to pack counts.
- Headcount first: List how many people you’re supplying and how long they’ll need it (weekend vs. multi-week).
- Tube format: For short stays or events, case packs of minis make distribution easy. For longer use, standard-size multipacks may be more practical per person.
- Count and size: Check each listing’s total tubes and ounces per tube to align with your group’s duration.
- Buffer: Add a small cushion for last-minute participants or extras.
- Fulfillment: Consider delivery for large orders to simplify logistics.
This approach can help you plan quantities without overbuying, but needs vary by group and usage habits.
What bulk options exist for toothpaste tablets?
You’ll find chewable toothpaste tablets sold in multi-count packs, including individually wrapped options that are easy to distribute.
- Formats: Look for bulk pouches or boxes with many tablets, and some listings note individually wrapped pieces for shared settings.
- Use case: Tablets are convenient for travel, kits, and on-the-go brushing without liquid tubes.
- How to find: Search for “toothpaste tablets,” then filter by pack size and form. Check product details for tablet count and any usage directions.
- Fulfillment: Choose shipping, pickup, or delivery based on when you need them.
As with any format, review ingredients and instructions to make sure they align with your preferences.
Popular in Bulk Toothpaste for Personal Care with Fluoride and Fresh Flavors
Related Products
Cavity Protection Toothpaste with Fluoride for Sensitive Teeth
Cavity Protection Toothpaste with Fluoride for Sensitive Teeth$13.95current price $13.95Pepsodent Complete Care Anticavity Fluoride Toothpaste 5.5 Oz (Pack of 2) | Original Natural Toothpaste Sensitive Teeth | Enamel Repair Toothpaste | Whitening Teeth | Cavity Protection | Healthy Gums
Pepsodent Complete Care Anticavity Fluoride Toothpaste 5.5 Oz (Pack of 2) | Original Natural Toothpaste Sensitive Teeth | Enamel Repair Toothpaste | Whitening Teeth | Cavity Protection | Healthy Gums$10.42current price $10.42Colgate 2 in 1 Toothpaste & Mouthwash, Whitening Icy Blast - 4.6 oz (Pack of 10)
Colgate 2 in 1 Toothpaste & Mouthwash, Whitening Icy Blast - 4.6 oz (Pack of 10)$55.29current price $55.29Colgate 2 in 1 Toothpaste & Mouthwash, Whitening Icy Blast - 4.6 oz (Pack of 32)
Colgate 2 in 1 Toothpaste & Mouthwash, Whitening Icy Blast - 4.6 oz (Pack of 32)$153.77current price $153.77Pepsodent Complete Care Anticavity Enamel-Safe Cavity Protection Toothpaste, Original, 5.5 Oz, - 2 Pack
Pepsodent Complete Care Anticavity Enamel-Safe Cavity Protection Toothpaste, Original, 5.5 Oz, - 2 Pack$10.92current price $10.92CAREDO Sensitive Toothpaste, Safe Enamel Repair Toothpaste Sensitivity Relief, Spearmint, 3.52 OZ
CAREDO Sensitive Toothpaste, Safe Enamel Repair Toothpaste Sensitivity Relief, Spearmint, 3.52 OZ$25.99current price $25.99Aqua Fresh Cavity Protect Size Aqua Fresh Cavity Protection (Pack of 36)
Aqua Fresh Cavity Protect Size Aqua Fresh Cavity Protection (Pack of 36)$113.15current price $113.15Colgate Optic White Advanced Teeth Whitening Toothpaste Sparkling White 3.2 Oz (Pack of 12)
Colgate Optic White Advanced Teeth Whitening Toothpaste Sparkling White 3.2 Oz (Pack of 12)$100.49current price $100.49(6 pack) Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz
(6 pack) Biotene Original Sugar Free Fluoride Toothpaste for Dry Mouth, Fresh Mint, 4.3 Oz$74.34current price $74.34CariFree Gel 1100 Toothpaste, Grape, 4 Pack
CariFree Gel 1100 Toothpaste, Grape, 4 Pack$71.96current price $71.96
