

eos Toasted Marshmallow Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 oz
Key item features
- eos Toasted Marshmallow Body Lotion is a highly moisturizing scented lotion that delivers rich dry skin defense to deeply nourish and soften skin.
- Delivers up to 24 hours of deep moisture to help hydrate dry skin and leave the entire body feeling silky, smooth, and radiant.
- Made with wild-harvested shea butter and shea oil to help intensely condition skin and support a healthy moisture barrier.
- Formulated with protective Vitamin E and a blend of 7 nourishing oils and butters that help lock in moisture all day.
- The comforting, fast-absorbing texture wraps the body in velvety moisture, melting in quickly with an entirely non-greasy and non-sticky finish.
- The lightweight, non-greasy formula glides on smoothly and absorbs instantly into the skin without a heavy or sticky after-feel.
- Great for everyday body care, morning or nighttime use, dry climates, or any areas that need an extra touch of smooth hydration.
- Dermatologist-recommended, and completely free of parabens, phthalates, drying alcohols, and gluten.
Specs
About this item
Product details
Specifications
Indications
Directions
Warranty
Ingredients
Similar items you might like
Based on what customers bought
Best seller, Aveeno Daily Moisturizing Body Lotion and Facial Moisturizer for Face, Body and Dry Skin, 18 fl oz $9.97 55.4 ¢/fl oz
Best seller
Sponsored$997current price $9.9755.4 ¢/fl ozAveeno Daily Moisturizing Body Lotion and Facial Moisturizer for Face, Body and Dry Skin, 18 fl oz
173164.7 out of 5 Stars. 17316 reviews4.7 out of 5 starsSave withDelivery as soon as 25 minsShipping, arrives tomorrowPickup availableNaturium Bio-Lipid Restoring Moisturizing Body Lotion with Shea Butter, Fragrance Free, 14 fl oz $14.88 $1.06/fl oz
Sponsored$1488current price $14.88$1.06/fl ozNaturium Bio-Lipid Restoring Moisturizing Body Lotion with Shea Butter, Fragrance Free, 14 fl oz
5854.5 out of 5 Stars. 585 reviews4.5 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorroweos Shea Better Body Lotion - Sparkling Amber, For Dry Skin, 2.5 fl oz $5.96 $2.38/fl oz
$596current price $5.96$2.38/fl ozeos Shea Better Body Lotion - Sparkling Amber, For Dry Skin, 2.5 fl oz
614.8 out of 5 Stars. 61 reviews4.8 out of 5 starsBest seller, eos Strawberry Dream Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 fl oz $29.91 62.3 ¢/fl oz
Best seller
3 optionsAvailable in additional 3 options$2991current price $29.9162.3 ¢/fl ozeos Strawberry Dream Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 fl oz
52694.7 out of 5 Stars. 5269 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, eos Fresh & Cozy Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 oz $19.94 62.3 ¢/fl oz
Best seller
2 optionsAvailable in additional 2 options$1994current price $19.9462.3 ¢/fl ozeos Fresh & Cozy Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 oz
69614.7 out of 5 Stars. 6961 reviews4.7 out of 5 starsIn 100+ people's carts, eos Shea Better Pumpkin Chai Body Lotion for Dry Skin, 16 fl oz $24.90 $1.56/fl oz
In 100+ people's carts
$2490current price $24.90$1.56/fl ozeos Shea Better Pumpkin Chai Body Lotion for Dry Skin, 16 fl oz
714.4 out of 5 Stars. 71 reviews4.4 out of 5 starsDermasil Eczema Relief Body Lotion, 2-Pack – Non-Greasy, Fast-Absorbing, Fragrance-Free Formula with Colloidal Oatmeal and Chamomile, Cruelty-Free, 6 Oz Ea $8.99
Sponsored$899current price $8.99Dermasil Eczema Relief Body Lotion, 2-Pack – Non-Greasy, Fast-Absorbing, Fragrance-Free Formula with Colloidal Oatmeal and Chamomile, Cruelty-Free, 6 Oz Ea
394.8 out of 5 Stars. 39 reviews4.8 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrowOUKEYA SA Cream for Bumpy and Dry Skin with Ceramides and Salicylic Acid, Daily Moisturizing Formula, 2.12 oz $9.99 Was $11.99
SponsoredNow$999current price Now $9.99, Was $11.99$11.99You save $2.00You save$2.00OUKEYA SA Cream for Bumpy and Dry Skin with Ceramides and Salicylic Acid, Daily Moisturizing Formula, 2.12 oz
584.5 out of 5 Stars. 58 reviews4.5 out of 5 starsSave withShipping, arrives Sat, Oct 3Best seller, eos Vanilla Cashmere Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 fl oz $9.97 62.3 ¢/fl oz
Best seller
3 optionsAvailable in additional 3 options$997current price $9.9762.3 ¢/fl ozeos Vanilla Cashmere Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 fl oz
220554.8 out of 5 Stars. 22055 reviews4.8 out of 5 starsBest seller, eos Beach Waves Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 oz $9.97 62.3 ¢/fl oz
Best seller
$997current price $9.9762.3 ¢/fl ozeos Beach Waves Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 oz
1474.7 out of 5 Stars. 147 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, eos Coconut Waters Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 oz $26.94 56.1 ¢/fl oz
Best seller
3 optionsAvailable in additional 3 options$2694current price $26.9456.1 ¢/fl ozeos Coconut Waters Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 oz
44754.7 out of 5 Stars. 4475 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, eos Pink Champagne Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 fl oz $61.00
Best seller
2 optionsAvailable in additional 2 options$6100current price $61.00eos Pink Champagne Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter & Vitamin E, 16 fl oz
42664.7 out of 5 Stars. 4266 reviews4.7 out of 5 starsBurts Bees Lavender and Honey Hand Cream with Shea Butter, 1 Ounce $6.29 Was $7.99 $6.29/oz
SponsoredNow$629current price Now $6.29, Was $7.99$7.99$6.29/ozYou save $1.70You save$1.70Burts Bees Lavender and Honey Hand Cream with Shea Butter, 1 Ounce
1784.7 out of 5 Stars. 178 reviews4.7 out of 5 starsShipping, arrives in 3+ daysBest seller, eos Pomegranate Raspberry Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 oz $19.94 62.3 ¢/fl oz
Best seller
3 optionsAvailable in additional 3 options$1994current price $19.9462.3 ¢/fl ozeos Pomegranate Raspberry Shea Better Body Lotion, 24 Hour Moisturizing Daily Body Moisturizer for Dry Skin with Shea Butter, 16 oz
29724.7 out of 5 Stars. 2972 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, Suave Vanilla Suede Body Lotion with Shea Butter & Argan Oil, 48-Hour Moisture, Hydrates & Improves Skin Barrier, Non-Greasy, 18 Fl Oz $4.97 27.6 ¢/oz
Best seller
$497current price $4.9727.6 ¢/ozSuave Vanilla Suede Body Lotion with Shea Butter & Argan Oil, 48-Hour Moisture, Hydrates & Improves Skin Barrier, Non-Greasy, 18 Fl Oz
2664.4 out of 5 Stars. 266 reviews4.4 out of 5 starsBest seller, Jergens Ultra Healing Extra Dry Skin Lotion $2.47 82.3 ¢/fl oz
Best seller
10 optionsAvailable in additional 10 options$247current price $2.4782.3 ¢/fl ozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Lotion
134574.8 out of 5 Stars. 13457 reviews4.8 out of 5 starsBest seller, eos Shea Better Travel Size Body Lotion- Vanilla Cashmere, 2.5 fl oz $86.40 $1.44/fl oz
Best seller
4 optionsAvailable in additional 4 options$8640current price $86.40$1.44/fl ozeos Shea Better Travel Size Body Lotion- Vanilla Cashmere, 2.5 fl oz
13154.7 out of 5 Stars. 1315 reviews4.7 out of 5 stars100+ bought since yesterday, Bodycology Cozy Fireside S'more Shea Butter Body Cream, 8 oz $4.97 62.1 ¢/oz
100+ bought since yesterday
$497current price $4.9762.1 ¢/ozBodycology Cozy Fireside S'more Shea Butter Body Cream, 8 oz
4164.5 out of 5 Stars. 416 reviews4.5 out of 5 starsBetter Fragrance Pistachio Kiwi Body Lotion, Hydrating & Moisturizing Skin Care, Travel Size 30 ml, for Dry Skin, Women $5.73 19.1 ¢/ml
2 optionsAvailable in additional 2 options$573current price $5.7319.1 ¢/mlBetter Fragrance Pistachio Kiwi Body Lotion, Hydrating & Moisturizing Skin Care, Travel Size 30 ml, for Dry Skin, Women
2624.1 out of 5 Stars. 262 reviews4.1 out of 5 starsBest seller, Queen Helene Cocoa Butter Crème Face & Body Lotion for Dry Skin, 15 oz $6.12 40.8 ¢/oz
Best seller
6 optionsAvailable in additional 6 options$612current price $6.1240.8 ¢/ozQueen Helene Cocoa Butter Crème Face & Body Lotion for Dry Skin, 15 oz
18814.7 out of 5 Stars. 1881 reviews4.7 out of 5 stars
Customer ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 242 reviews
Verified Purchase
Smells Like A Sweet Treat
I just picked up the Eos Toasted Marshmallow lotion and the scent is amazing. It has a sweet caramel marshmallow scent without being overpowering. The lotion goes on smoothly, absorbs quickly, and leaves my skin feeling soft and moisturized. Definitely a great everyday lotion, especially if you love sweet scents.
Verified Purchase
Yummmmmm!
I love this lotion as an avid EOS lotion user when I saw that they were releasing two limited edition since I knew I just had to get one as a person who tends to love the more gourmand sweet sense over like a citrus scent. I knew the toasted marshmallow was just for me. It smells exactly as I would expect it. A freshly roasted marshmallow to put right on top of some more in the summer heat. It couldn't be more perfect. Given the time of year. One thing I will note is again as I've said that since I've used this lotion before just not the scent I have noticed that this particular formula is a tad bit more water down less Lux and creamy feeling than other lotions I've used of the same brand still not a dealbreaker and I love it and my skin still feels moisturized just a slight change from what I'm used to. Also, I love the redesign of the cap being that it has a flip open tab cap and is no longer a pump as I was one of many who noticed that a lot of product was wasted given the pump design of the prior lotions so overall I love this product and if you're able to get your hands on it before it sells out, I highly recommend just buying it a little goes a long way.
Verified Purchase
OMG you need
These limited edition eos scents are always so amazing. If you don't buy right away they will be sold out! I normally don't like the “marshmallow” scent but this is not very marshmallow scented and more delicious gourmand caramel goodness. If you are obsessed with gourmand fragrance you will love. The way I can smell it on my skin hours later and it smells even better and different than when I first applied. It goes on so silky smooth and isn't sticky doesn't transfer onto clothes.
Free Holiday returns until Jan 31
