

Jergens Shea Fusion Vanilla Chai Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz
Key item features
- Vanilla Chai Scented Lotion - This moisturizing lotion features a cozy blend of soft vanilla and spicy chai fragrance that wraps your silky smooth skin in comforting holiday-inspired warmth
- Shea Fusion Scented Lotion With Vitamin E - Blended with naturally derived African shea butter, this scented lotion nourishes your skin with rich moisture that melts right in
- Smells Like Holiday Spirit - Our Vanilla Chai scented body lotion gives you touchably smooth hydration that lasts all day, up to 24 hours
- A Happy Habit - Our dermatologist-tested Jergens Vanilla Chai Shea Fusion Scented Body Lotion is cruelty free, paraben free and contains no artificial dyes
- Try All Of Our Scented Lotions - Jergens Shea Fusion scented lotion inspires your senses with irresistible fragrances that reflect your unique style
Specs
About this item
Product details
Specifications
Indications
Directions
Warranty
Ingredients
Similar items you might like
Based on what customers bought
100+ bought since yesterday, Lubriderm Daily Moisture Full Body Lotion, Fragrance-Free Moisturizer, 16 oz $9.97 62.3 ¢/fl oz
100+ bought since yesterday
Sponsored$997current price $9.9762.3 ¢/fl ozLubriderm Daily Moisture Full Body Lotion, Fragrance-Free Moisturizer, 16 oz
28874.6 out of 5 Stars. 2887 reviews4.6 out of 5 starsSave withDelivery as soon as 25 minsShipping, arrives tomorrowPickup availableBest seller, Aveeno Daily Moisturizing Sheer Hydration Body Lotion, 18 Fl oz $9.97 55.4 ¢/fl oz
Best seller
Sponsored$997current price $9.9755.4 ¢/fl ozAveeno Daily Moisturizing Sheer Hydration Body Lotion, 18 Fl oz
65254.7 out of 5 Stars. 6525 reviews4.7 out of 5 starsSave withDelivery as soon as 25 minsShipping, arrives tomorrowPickup availableJergens Shea Fusion Rosé Champagne Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz $8.47 60.5 ¢/oz
$847current price $8.4760.5 ¢/ozJergens Shea Fusion Rosé Champagne Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz
584.7 out of 5 Stars. 58 reviews4.7 out of 5 stars500+ bought since yesterday, Jergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 10 fl oz $4.97 49.7 ¢/fl oz
500+ bought since yesterday
2 optionsAvailable in additional 2 options$497current price $4.9749.7 ¢/fl ozJergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 10 fl oz
22384.6 out of 5 Stars. 2238 reviews4.6 out of 5 starsJergens Vanilla Crush Lotion Bursts, Heart-Shaped Moisturizer, 38 Ct $8.97 23.6 ¢/oz
$897current price $8.9723.6 ¢/ozJergens Vanilla Crush Lotion Bursts, Heart-Shaped Moisturizer, 38 Ct
84.4 out of 5 Stars. 8 reviews4.4 out of 5 starsBest seller, Jergens Shea Fusion Warm Amber Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz $8.47 60.5 ¢/fl oz
Best seller
2 optionsAvailable in additional 2 options$847current price $8.4760.5 ¢/fl ozJergens Shea Fusion Warm Amber Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz
9564.6 out of 5 Stars. 956 reviews4.6 out of 5 starsPalmer's Moisture Drench Hydrating Body Cream, Tahitian Vanilla, 8.8 oz $13.97 $1.59/oz
$1397current price $13.97$1.59/ozPalmer's Moisture Drench Hydrating Body Cream, Tahitian Vanilla, 8.8 oz
9434.6 out of 5 Stars. 943 reviews4.6 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrowHempz Moisturizing Body Lotion for Dry Skin, Whipped Vanilla & Coconut Cream, 17 fl oz $19.48 Was $23.99 $1.15/fl oz
SponsoredNow$1948current price Now $19.48, Was $23.99$23.99$1.15/fl ozYou save $4.51You save$4.51Hempz Moisturizing Body Lotion for Dry Skin, Whipped Vanilla & Coconut Cream, 17 fl oz
1394.7 out of 5 Stars. 139 reviews4.7 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrow100+ bought since yesterday, Jergens Ultra Healing Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, 22.6 fl oz $8.97 39.7 ¢/oz
100+ bought since yesterday
$897current price $8.9739.7 ¢/ozJergens Ultra Healing Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, 22.6 fl oz
3514.1 out of 5 Stars. 351 reviews4.1 out of 5 stars1K+ bought since yesterday, Jergens Ultra Healing Hand and Body Lotion Dry Skin Moisturizer, Vitamins C, E, B5, 2 fl oz $1.47 Was $1.74 73.5 ¢/fl oz
1K+ bought since yesterday
2 optionsAvailable in additional 2 options$147current price $1.47, Was $1.74$1.7473.5 ¢/fl ozJergens Ultra Healing Hand and Body Lotion Dry Skin Moisturizer, Vitamins C, E, B5, 2 fl oz
42734.6 out of 5 Stars. 4273 reviews4.6 out of 5 stars500+ bought since yesterday, Jergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 33.8 fl oz $10.98 32.5 ¢/fl oz
500+ bought since yesterday
2 optionsAvailable in additional 2 options$1098current price $10.9832.5 ¢/fl ozJergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 33.8 fl oz
11204.8 out of 5 Stars. 1120 reviews4.8 out of 5 starsJergens Soothing Aloe Vera Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, Dermatologist Tested, 22.6 fl oz $8.97 39.7 ¢/oz
$897current price $8.9739.7 ¢/ozJergens Soothing Aloe Vera Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, Dermatologist Tested, 22.6 fl oz
254.1 out of 5 Stars. 25 reviews4.1 out of 5 starsBio-Oil Body Lotion for Dry Skin, Ultra-Lightweight Moisturizer, 8.5 fl oz $13.89 $1.63/fl oz
Sponsored$1389current price $13.89$1.63/fl ozBio-Oil Body Lotion for Dry Skin, Ultra-Lightweight Moisturizer, 8.5 fl oz
4014.5 out of 5 Stars. 401 reviews4.5 out of 5 starsSave withShipping, arrives Sat, Oct 3Palmer's Cocoa Butter Formula Gel Oil Deep Radiance 8 fl. oz. $8.97 $1.12/fl oz
$897current price $8.97$1.12/fl ozPalmer's Cocoa Butter Formula Gel Oil Deep Radiance 8 fl. oz.
314.7 out of 5 Stars. 31 reviews4.7 out of 5 starsSave withShipping, arrives tomorrowJergens Ultra Healing Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, Fragrance Free, 22.6 fl oz $8.97 39.7 ¢/oz
$897current price $8.9739.7 ¢/ozJergens Ultra Healing Hand and Body Lotion, Dry Skin Moisturizer, Fragrance Free, 22.6 fl oz
65 out of 5 Stars. 6 reviews5 out of 5 starsBest seller, Jergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 22.6 fl oz $8.97 39.7 ¢/oz
Best seller
$897current price $8.9739.7 ¢/ozJergens Original Scent with Cherry Almond Body Lotion Moisturizer for Dry Skin, 22.6 fl oz
5103.8 out of 5 Stars. 510 reviews3.8 out of 5 starsJergens Sparkling Berry Lotion Bursts, Berry-Shaped Moisturizer, 38 Ct $8.97 23.6 ¢/oz
$897current price $8.9723.6 ¢/ozJergens Sparkling Berry Lotion Bursts, Berry-Shaped Moisturizer, 38 Ct
24.5 out of 5 Stars. 2 reviews4.5 out of 5 starsBest seller, Jergens Shea Fusion Vanilla Crush Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz $8.47 60.5 ¢/fl oz
Best seller
2 optionsAvailable in additional 2 options$847current price $8.4760.5 ¢/fl ozJergens Shea Fusion Vanilla Crush Scented Body Lotion, Moisturizer for Dry Skin, 14 fl oz
24744.6 out of 5 Stars. 2474 reviews4.6 out of 5 starsBest seller, Malibu Hemp Golden Glow Body Moisturizer with Hemp Seed Oil for Dry Skin $6.47 35.9 ¢/fl oz
Best seller
Sponsored$647current price $6.4735.9 ¢/fl ozMalibu Hemp Golden Glow Body Moisturizer with Hemp Seed Oil for Dry Skin
13744.6 out of 5 Stars. 1374 reviews4.6 out of 5 starsSave withDelivery as soon as 25 minsShipping, arrives tomorrowPickup availableDermasil Dry Skin Treatment Body Lotion 2-Pack, Fragrance-Free Moisturizer, Skin Barrier Repair, 8 Oz Ea $9.99
Sponsored$999current price $9.99Dermasil Dry Skin Treatment Body Lotion 2-Pack, Fragrance-Free Moisturizer, Skin Barrier Repair, 8 Oz Ea
314.7 out of 5 Stars. 31 reviews4.7 out of 5 starsSave withShipping, arrives Sat, Oct 3
Customer ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 87 reviews
Verified Purchase
Warm %26 Cozy Vanilla Chai Scent 🍂☕️
I really like this Vanilla Chai lotion. It has a warm, cozy scent with sweet vanilla and soft hints of cinnamon and spice. The fragrance is very pleasant and perfect for fall and cooler weather. The texture is excellent—it absorbs quickly, moisturizes my skin well, and doesn't leave a greasy or sticky feeling. The scent also stays softly on my skin after application. I personally prefer Jergens Caramel Couture because I love its sweeter caramel and vanilla scent a little more, but Vanilla Chai is still a lovely choice. If you enjoy warm vanilla fragrances with a touch of spice, I definitely recommend giving this one a try! 🍁
Verified Purchase
Vanilla Chai (Pleasantly surprised %26 impressed)
Scent: I'm not a Chai or Cardamom person, but thought it might layer with some fall/winter fragrances (%26 if it didn't work for me, could give it to my father) %26 was intrigued enough to take a chance. Happy to say: this is nice! This is a cozy creamy, slightly milky sweet vanilla with a subtly warm spiced scent—not overly or heavily spicy or earthy. Imagine an unsweetened (naturally sweet) whipped cream topping lightly sprinkled with some Cardamom %26 maybe a touch of Nutmeg (might have a dash of Cinnamon too)—that's how I would best describe it. This is NOT a gourmand type of sweetness. Also, feel like this is easily a “unisex” scent %26 not heavily scented, so if you know a guy who needs to %26 should be moisturizing, but doesn't (%26 wouldn't be thrilled about a “scented” moisturizer), they might be willing to use this or for the guy's who wear warmer, spicy type fragrances, this would pair nicely with their fragrances (without disturbing the fragrance) %26 also add some moisture to their skin %26 anchor their warm, spicy fragrances. This would be divine with something like Althair by PDM (or Island Vanilla Dunes by Khadlaj, Perseviron by Paris Corner, Liquid Brun by French Avenue, Art of Nature II by Lattafa…😉😁😂 You get the idea—all quality affordable “dupes” of Althair, just buy from a legit reseller). Lotion (itself): Creamy consistency, not too thick or too thin %26 absorbs beautifully into skin %26 leaves skin moisturized %26 smooth without any waxiness or feeling like there's a filmy residue. Definitely will be trying more of this collection in Jergen's lotions. Tip: bring it in the bathroom with you %26 gently dab off excess water on skin %26 apply to damp skin. The lotion will absorb nicely %26 help leave the scent a bit more. Suggest to not leave your scented body products in the bathroom though. If you're interested/intrigued, I'd say if possible get to a store %26 take a sniff or take a chance (it's an affordable good quality lotion) %26 grab it soon bc it's Limited Edition %26 is gaining traction fast on social media, so could become scarce (%26 you know those darned “hoarding resellers” who love to exploit %26 get over—especially on good affordable trending things bc they know they'll sell). Not wanting or trying to contribute to “FOMO”, but it's better to get something you want affordably while you can, than get got by resellers who rip people off %26 line their pockets with your $.
Verified Purchase
A Vanilla Chia To Remember
I have seen several different hauls and videos about this fall scented lotion so I couldn't wait to try it. Initially when I ordered it I wasn't sure how I felt about it. After a few days as the weather became cooler outside I went back to smell it again. Oh My Goodness! It is Delightful to me now and I am “ So Happy “ that I brought it. It Truly does smell like a blend of spices on my skin. There are notes 🎶 of Pumpkin, Cinnamon, Vanilla and More. I Love the way it Moisturizes and Softens my skin. Plus since “ I Adore a Good Cup of Chia Tea ☕️ this is exactly what I wanted it to be. I Would Definitely Recommend this Cozy and Warm Scented Lotion.
Free Holiday returns until Jan 31
