Suggested

Mini Toothpaste

Uses item details. Price when purchased online

2K+ bought since yesterday, Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, 3 Pack, 6.3 oz $7.96 42.1 ¢/oz

2K+ bought since yesterday
Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, 3 Pack, 6.3 oz
Sponsored
current price $7.96
42.1 ¢/oz

Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, 3 Pack, 6.3 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 7662 reviews

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz $9.88 $2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz
Sponsored
current price $9.88
$2.91/oz

Boka Fluoride Free Toothpaste, Nano Hydroxyapatite Toothpaste, Appropriate for Sensitive Teeth - Ela Mint Flavor, 3.4 fl oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 997 reviews

SmartMouth Premium Zinc Ion Toothpaste Protect, Clean & Repair, Mild Mint, 3.4oz $7.09 $2.09/oz

SmartMouth Premium Zinc Ion Toothpaste Protect, Clean & Repair, Mild Mint, 3.4oz
Sponsored
current price $7.09
$2.09/oz

SmartMouth Premium Zinc Ion Toothpaste Protect, Clean & Repair, Mild Mint, 3.4oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 276 reviews

Overall pick, Crest Toothpaste, 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, .85 oz Travel Size $1.47 $1.63/oz

Overall pick
Crest Toothpaste, 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, .85 oz Travel Size
current price $1.47
$1.63/oz

Crest Toothpaste, 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, .85 oz Travel Size

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 7298 reviews

500+ bought since yesterday, Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, Travel Toothpaste, 1.0 oz

500+ bought since yesterday
Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, Travel Toothpaste, 1.0 oz

Colgate MaxFresh Cool Mint Toothpaste, Travel Toothpaste, 1.0 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2108 reviews

Best seller, Crest Whitening Plus Scope Toothpaste, Minty Fresh, 0.85 oz $1.47 $1.63/oz

Best seller
Crest Whitening Plus Scope Toothpaste, Minty Fresh, 0.85 oz
current price $1.47
$1.63/oz

Crest Whitening Plus Scope Toothpaste, Minty Fresh, 0.85 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 2497 reviews

Crest Toothpaste, Plus Baking Soda & Peroxide Whitening Toothpaste, Fresh Mint, 2.4 oz $1.00 41.7 ¢/oz

Crest Toothpaste, Plus Baking Soda & Peroxide Whitening Toothpaste, Fresh Mint, 2.4 oz
current price $1.00
41.7 ¢/oz

Crest Toothpaste, Plus Baking Soda & Peroxide Whitening Toothpaste, Fresh Mint, 2.4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1857 reviews

Colgate Optic White Advanced Sparkling White Toothpaste with 2% Hydrogen Peroxide, Travel Size, Mint, 1.45 OZ $2.50 $1.67/oz

Colgate Optic White Advanced Sparkling White Toothpaste with 2% Hydrogen Peroxide, Travel Size, Mint, 1.45 OZ
current price $2.50
$1.67/oz

Colgate Optic White Advanced Sparkling White Toothpaste with 2% Hydrogen Peroxide, Travel Size, Mint, 1.45 OZ

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1210 reviews

500+ bought since yesterday, Crest Toothpaste, Kid's Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, 2.2 oz $1.27 57.7 ¢/oz

500+ bought since yesterday
Crest Toothpaste, Kid's Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, 2.2 oz
current price $1.27
57.7 ¢/oz

Crest Toothpaste, Kid's Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, 2.2 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1689 reviews

Best seller, Colgate Cavity Protection Fluoride Toothpaste, Travel Size, Great Regular Mint Flavor, 2.5 oz From $1.00

Best seller
Colgate Cavity Protection Fluoride Toothpaste, Travel Size, Great Regular Mint Flavor, 2.5 oz
Available in additional 2 options
From$100

Colgate Cavity Protection Fluoride Toothpaste, Travel Size, Great Regular Mint Flavor, 2.5 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 4014 reviews

Sensodyne Pronamel Gentle Whitening Enamel Toothpaste for Sensitive Teeth and Cavity Protection, Alpine Breeze, for Adults - 0.8 Oz, Trial Size

Sensodyne Pronamel Gentle Whitening Enamel Toothpaste for Sensitive Teeth and Cavity Protection, Alpine Breeze, for Adults - 0.8 Oz, Trial Size

Sensodyne Pronamel Gentle Whitening Enamel Toothpaste for Sensitive Teeth and Cavity Protection, Alpine Breeze, for Adults - 0.8 Oz, Trial Size

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 3722 reviews

Crest Toothpaste, Pro-Health Clean Mint Toothpaste, 0.85 oz From $6.03

Crest Toothpaste, Pro-Health Clean Mint Toothpaste, 0.85 oz
Available in additional 2 options
From$603

Crest Toothpaste, Pro-Health Clean Mint Toothpaste, 0.85 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 2504 reviews

Colgate Total Active Prevention Travel Whitening Toothpaste, Mint, 1.4 oz From $2.00

Colgate Total Active Prevention Travel Whitening Toothpaste, Mint, 1.4 oz
Available in additional 2 options
From$200

Colgate Total Active Prevention Travel Whitening Toothpaste, Mint, 1.4 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 436 reviews

20 Tubes Bulk Travel Size Toothpaste,0.18 oz Extra Small Mint Mini Disposable Toothpaste for Hotel,Guests,Homeless,Charity(Too Small) From $8.99

20 Tubes Bulk Travel Size Toothpaste,0.18 oz Extra Small Mint Mini Disposable Toothpaste for Hotel,Guests,Homeless,Charity(Too Small)
Available in additional 3 options
From$899

20 Tubes Bulk Travel Size Toothpaste,0.18 oz Extra Small Mint Mini Disposable Toothpaste for Hotel,Guests,Homeless,Charity(Too Small)

Colgate Cavity Protection Travel Toothpaste with Fluoride, TSA Approved Size - 1 ounce (24 Pack $25.99

Colgate Cavity Protection Travel Toothpaste with Fluoride, TSA Approved Size - 1 ounce (24 Pack
current price $25.99

Colgate Cavity Protection Travel Toothpaste with Fluoride, TSA Approved Size - 1 ounce (24 Pack

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 15 reviews

Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, Travel Size 0.88 oz (24.9g) - Pack of 12 $15.27

Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, Travel Size 0.88 oz (24.9g) - Pack of 12
current price $15.27

Colgate Total Toothpaste, Clean Mint, Travel Size 0.88 oz (24.9g) - Pack of 12

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 11 reviews

Colgate Triple Action Toothpaste, Mint, 2.5 oz Tube $4.78 $1.91/oz

Colgate Triple Action Toothpaste, Mint, 2.5 oz Tube
current price $4.78
$1.91/oz

Colgate Triple Action Toothpaste, Mint, 2.5 oz Tube

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1545 reviews

Crest 3D White Advanced Arctic Fresh Whitening Toothpaste, 2.4 oz $3.97 $1.65/oz

Crest 3D White Advanced Arctic Fresh Whitening Toothpaste, 2.4 oz
current price $3.97
$1.65/oz

Crest 3D White Advanced Arctic Fresh Whitening Toothpaste, 2.4 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 918 reviews

500+ bought since yesterday, Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste, Bubble Fruit, 2.7 oz Tube $1.26 46.7 ¢/oz

500+ bought since yesterday
Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste, Bubble Fruit, 2.7 oz Tube
current price $1.26
46.7 ¢/oz

Colgate Kids Cavity Protection Toothpaste, Bubble Fruit, 2.7 oz Tube

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 1471 reviews

Crest Kids Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, Travel Size 0.85 oz (24g) - Pack of 4

Crest Kids Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, Travel Size 0.85 oz (24g) - Pack of 4

Crest Kids Cavity Protection Toothpaste, Sparkle Fun, Travel Size 0.85 oz (24g) - Pack of 4

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 7 reviews

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum and Enamel Repair Toothpaste, Advanced Whitening, 2.6 oz From $4.97

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum and Enamel Repair Toothpaste, Advanced Whitening, 2.6 oz
Available in additional 2 options
From$497

Crest Toothpaste, Pro-Health Gum and Enamel Repair Toothpaste, Advanced Whitening, 2.6 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 2475 reviews

2 Pack - ARM & HAMMER Advance White Extreme Whitening Baking Soda Toothpaste Clean Mint Mini/ Travel Size 0.9 oz (25g) $7.65

2 Pack - ARM & HAMMER Advance White Extreme Whitening Baking Soda Toothpaste Clean Mint Mini/ Travel Size 0.9 oz (25g)
current price $7.65

2 Pack - ARM & HAMMER Advance White Extreme Whitening Baking Soda Toothpaste Clean Mint Mini/ Travel Size 0.9 oz (25g)

2.2 out of 5 stars
2.2 out of 5 Stars. 80 reviews

Marvis Jasmin Mint Toothpaste, 1.3 oz $10.39

Marvis Jasmin Mint Toothpaste, 1.3 oz
current price $10.39

Marvis Jasmin Mint Toothpaste, 1.3 oz

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Marvis Classic Strong Mint Toothpaste (Travel Size) 25ml/1.3oz $8.89

Marvis Classic Strong Mint Toothpaste (Travel Size) 25ml/1.3oz
current price $8.89

Marvis Classic Strong Mint Toothpaste (Travel Size) 25ml/1.3oz

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 9 reviews

Equate Restore and Defend Sensitive Toothpaste, 3.4 oz From $4.44

Equate Restore and Defend Sensitive Toothpaste, 3.4 oz
Available in additional 2 options
From$444

Equate Restore and Defend Sensitive Toothpaste, 3.4 oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1115 reviews

Arm & Hammer Advance White Toothpaste TRAVEL SIZE 0.9OZ $6.98

Arm & Hammer Advance White Toothpaste TRAVEL SIZE 0.9OZ
current price $6.98

Arm & Hammer Advance White Toothpaste TRAVEL SIZE 0.9OZ

GuruNanda Travel Toothpaste with Hydroxyapatite, Fluoride-Free, SLS-Free, CocoMint Jasmine Neem, 1 oz From $3.99

GuruNanda Travel Toothpaste with Hydroxyapatite, Fluoride-Free, SLS-Free, CocoMint Jasmine Neem, 1 oz
Available in additional 3 options
From$399

GuruNanda Travel Toothpaste with Hydroxyapatite, Fluoride-Free, SLS-Free, CocoMint Jasmine Neem, 1 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 561 reviews

Crest Pro-Health Smooth Formula Toothpaste, Clean Mint Paste, 2.6 oz $7.99 $3.07/oz

Crest Pro-Health Smooth Formula Toothpaste, Clean Mint Paste, 2.6 oz
current price $7.99
$3.07/oz

Crest Pro-Health Smooth Formula Toothpaste, Clean Mint Paste, 2.6 oz

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 17 reviews

Arm & Hammer Advance White Toothpaste, Travel Size (0.9oz) - Pack of 5 $9.97

Arm & Hammer Advance White Toothpaste, Travel Size (0.9oz) - Pack of 5
current price $9.97

Arm & Hammer Advance White Toothpaste, Travel Size (0.9oz) - Pack of 5

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 10 reviews

Crest Complete Whitening Scope Minty Toothpaste .85 Oz Travel Size 4 Pack $7.50

Crest Complete Whitening Scope Minty Toothpaste .85 Oz Travel Size 4 Pack
current price $7.50

Crest Complete Whitening Scope Minty Toothpaste .85 Oz Travel Size 4 Pack

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 14 reviews

Crest 3DWhite Brilliance Deep Stain Remover Toothpaste, 2.1 oz $8.97 $4.27/oz

Crest 3DWhite Brilliance Deep Stain Remover Toothpaste, 2.1 oz
current price $8.97
$4.27/oz

Crest 3DWhite Brilliance Deep Stain Remover Toothpaste, 2.1 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 3041 reviews

Crest Cavity Protection Regular Toothpaste, Travel Size .85 oz. (24g) - Pack of 4 $9.46

Crest Cavity Protection Regular Toothpaste, Travel Size .85 oz. (24g) - Pack of 4
current price $9.46

Crest Cavity Protection Regular Toothpaste, Travel Size .85 oz. (24g) - Pack of 4

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 13 reviews

Crest Toothpaste Regular 0.85 oz (Pack of 2) $6.96 $3.48/ea

Crest Toothpaste Regular 0.85 oz (Pack of 2)
current price $6.96
$3.48/ea

Crest Toothpaste Regular 0.85 oz (Pack of 2)

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 319 reviews

Colgate Total Toothpaste Paste, Clean Mint, 0.88 oz $6.86

Colgate Total Toothpaste Paste, Clean Mint, 0.88 oz
current price $6.86

Colgate Total Toothpaste Paste, Clean Mint, 0.88 oz

4.4 out of 5 stars
4.4 out of 5 Stars. 13 reviews

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack $7.65

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack
current price $7.65

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Travel Size - 0.9 Oz, 2 Pack

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 32 reviews

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Clean Mint, Travel Size - 0.9 Oz, 3 Pack $8.45

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Clean Mint, Travel Size - 0.9 Oz, 3 Pack
current price $8.45

Arm And Hammer Advanced White Baking Soda And Peroxid Toothpaste Clean Mint, Travel Size - 0.9 Oz, 3 Pack

3.1 out of 5 stars
3.1 out of 5 Stars. 61 reviews

Davids Premium Toothpaste, Charcoal Peppermint, Travel Size 1.75 OZ $4.95

Davids Premium Toothpaste, Charcoal Peppermint, Travel Size 1.75 OZ
current price $4.95

Davids Premium Toothpaste, Charcoal Peppermint, Travel Size 1.75 OZ

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 22 reviews

Crest, Cavity Protection Fluoride Anticavity Toothpaste, - 0.85 oz Travel Size (10 Pack) $16.45

Crest, Cavity Protection Fluoride Anticavity Toothpaste, - 0.85 oz Travel Size (10 Pack)
current price $16.45

Crest, Cavity Protection Fluoride Anticavity Toothpaste, - 0.85 oz Travel Size (10 Pack)

3.3 out of 5 stars
3.3 out of 5 Stars. 4 reviews

Parodontax Active Gum Repair Breath Freshener Toothpaste, 2.3 Oz $4.97 $2.16/oz

Parodontax Active Gum Repair Breath Freshener Toothpaste, 2.3 Oz
current price $4.97
$2.16/oz

Parodontax Active Gum Repair Breath Freshener Toothpaste, 2.3 Oz

4.6 out of 5 stars
4.6 out of 5 Stars. 1075 reviews

Davids Premium Toothpaste, Peppermint, Travel Size 1.75 OZ $4.95

Davids Premium Toothpaste, Peppermint, Travel Size 1.75 OZ
current price $4.95

Davids Premium Toothpaste, Peppermint, Travel Size 1.75 OZ

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 17 reviews

Crest 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 2.4 oz From $3.97

Crest 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 2.4 oz
Available in additional 3 options
From$397

Crest 3D White Advanced Teeth Whitening Toothpaste, Radiant Mint, 2.4 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 19305 reviews

CloSYS Silver Fluoride Toothpaste for Adults 55+, 3.4 Ounce (Pack of 2), Gentle Mint, Travel Size, TSA Compliant, pH Balanced, Enamel Protection, Sulfate Free $9.50

CloSYS Silver Fluoride Toothpaste for Adults 55+, 3.4 Ounce (Pack of 2), Gentle Mint, Travel Size, TSA Compliant, pH Balanced, Enamel Protection, Sulfate Free
current price $9.50

CloSYS Silver Fluoride Toothpaste for Adults 55+, 3.4 Ounce (Pack of 2), Gentle Mint, Travel Size, TSA Compliant, pH Balanced, Enamel Protection, Sulfate Free

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 21 reviews

(2 pack) GuruNanda Kids Fluoride-Free Toothpaste with 2% Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Strawberry Mango Flavor, Travel Size, 0.98 oz From $3.78

(2 pack) GuruNanda Kids Fluoride-Free Toothpaste with 2% Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Strawberry Mango Flavor, Travel Size, 0.98 oz
Available in additional 2 options
From$378

(2 pack) GuruNanda Kids Fluoride-Free Toothpaste with 2% Hydroxyapatite & 25% Xylitol, Strawberry Mango Flavor, Travel Size, 0.98 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 125 reviews

Discover Great Brands

FAQ

Where can I find travel size toothpaste?

At Walmart, you can find travel size toothpaste in the Personal Care section, both online and in-store. Look for the Travel Size Toiletries area, where you'll see a variety of mini toothpaste options from popular brands. These smaller tubes are perfect for carry-on bags, road trips, or keeping in your purse or backpack. If you're shopping online, just search for "mini toothpaste" or use the filters under Oral Care to narrow down your choices. Walmart also offers multipacks for added convenience when stocking up for family or guests.

Is there toothpaste for sensitive teeth in small tubes?

Yes, Walmart carries mini toothpaste options designed for sensitive teeth. These travel-friendly tubes often feature gentle formulas that help with sensitivity while still providing cavity protection and fresh breath. You can find them in the Oral Care aisle or by browsing the Travel Size Toiletries section online. Always check the product details to make sure the toothpaste is labeled for sensitivity, and consider consulting your dentist if you have ongoing concerns about tooth sensitivity.

Are mini toothpastes good for kids?

Mini toothpastes can be a great choice for kids, especially for sleepovers, school trips, or keeping in a backpack. Many brands offer child-friendly flavors and formulas with fluoride for cavity protection. When choosing a mini toothpaste for kids, look for options labeled for children and check the recommended age range. Supervise young children during brushing to ensure they're using the right amount and not swallowing the toothpaste. Walmart offers a variety of kid-sized options in fun flavors to help make brushing more enjoyable.

Can I bring mini toothpaste on a plane?

Absolutely! Mini toothpaste tubes are typically under the TSA liquid limit of 3.4 ounces, making them suitable for carry-on luggage when flying. Just place the tube in a clear, quart-sized bag with your other travel liquids and gels. Walmart's travel size toothpaste selection includes many options that fit these requirements, so you can stay fresh on the go without worrying about airport security. Always double-check the size printed on the tube to ensure it meets airline guidelines.

How long does a mini toothpaste last?

The lifespan of a mini toothpaste depends on how often you brush and the amount you use each time. Generally, a small tube (around 0.85 to 1.5 ounces) can last anywhere from a few days to a week or more for one person, brushing twice daily. They're ideal for short trips, guest bathrooms, or sampling new flavors. For longer travel or family use, consider picking up a multipack at Walmart to ensure you have enough on hand for everyone.

Related Products