Sort by|

Hazelnut Paste

Uses item details. Price when purchased online

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity $16.99

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity
Sponsored
current price $16.99

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4 reviews

Rollback, Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar $4.47 Was $4.97 34.4 ¢/oz

Rollback
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar
Sponsored
current price $4.47, Was $4.97
34.4 ¢/oz

Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 42114 reviews

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz $6.68 54.3 ¢/oz

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz
Sponsored
current price $6.68
54.3 ¢/oz

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 517 reviews

bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz $3.34 25.7 ¢/oz

bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz
current price $3.34
25.7 ¢/oz

bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 324 reviews

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity $16.99

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity
current price $16.99

Hazelnut Butter 12.35oz from Italy, All Natural 1-Ingredient Hazelnut Cream, Keto and Paleo Friendly, Kosher, by Gourmanity

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4 reviews

Best seller, Great Value Hazelnut Spread, 26.5 oz $5.48 20.7 ¢/oz

Best seller
Great Value Hazelnut Spread, 26.5 oz
current price $5.48
20.7 ¢/oz

Great Value Hazelnut Spread, 26.5 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 4966 reviews

Best seller, Great Value Hazelnut Spread, 13 oz $2.97 22.8 ¢/oz

Best seller
Great Value Hazelnut Spread, 13 oz
current price $2.97
22.8 ¢/oz

Great Value Hazelnut Spread, 13 oz

4.5 out of 5 stars
4.5 out of 5 Stars. 3219 reviews

powbab Hazelnut Paste - 100% USA Hazelnut Spread, Sugar Free (8 oz) $29.99

powbab Hazelnut Paste - 100% USA Hazelnut Spread, Sugar Free (8 oz)
current price $29.99

powbab Hazelnut Paste - 100% USA Hazelnut Spread, Sugar Free (8 oz)

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz $6.68 54.3 ¢/oz

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz
current price $6.68
54.3 ¢/oz

GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 517 reviews

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 1) by Food to Live $18.99

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces  Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 1)  by Food to Live
current price $18.99

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 1) by Food to Live

Rollback, Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar From $4.47

Rollback
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar
Available in additional 2 options
From$447

Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 13 oz Jar

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 42114 reviews

Fiskobirlik Hazelnut Spread 300g - Creamy Hazelnut Paste for Spreading and Baking $21.90

Fiskobirlik Hazelnut Spread 300g - Creamy Hazelnut Paste for Spreading and Baking
current price $21.90

Fiskobirlik Hazelnut Spread 300g - Creamy Hazelnut Paste for Spreading and Baking

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews

Pyure Keto Hazelnut Chocolate Spread | Sugar-Free, Low Carb, Vegan Nutella Alternative | 2g Net Carbs, Gluten-Free, Peanut-Free, Plant-Based, Non-GMO, Keto Snack, Vegan Sweets | 13 oz Jar $11.49 88.4 ¢/oz

Pyure Keto Hazelnut Chocolate Spread | Sugar-Free, Low Carb, Vegan Nutella Alternative | 2g Net Carbs, Gluten-Free, Peanut-Free, Plant-Based, Non-GMO, Keto Snack, Vegan Sweets | 13 oz Jar
current price $11.49
88.4 ¢/oz

Pyure Keto Hazelnut Chocolate Spread | Sugar-Free, Low Carb, Vegan Nutella Alternative | 2g Net Carbs, Gluten-Free, Peanut-Free, Plant-Based, Non-GMO, Keto Snack, Vegan Sweets | 13 oz Jar

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 92 reviews

(3 pack) bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz From $10.02

(3 pack) bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz
Available in additional 2 options
From$1002

(3 pack) bettergoods Crafted Artisanally White Hazelnut Spread, 13 oz

Justin's Gluten-Free Chocolate Hazelnut Butter Squeeze Pack, 1.15 oz (10 Pack) $12.79 $1.11/oz

Justin's Gluten-Free Chocolate Hazelnut Butter Squeeze Pack, 1.15 oz (10 Pack)
current price $12.79
$1.11/oz

Justin's Gluten-Free Chocolate Hazelnut Butter Squeeze Pack, 1.15 oz (10 Pack)

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 20 reviews

ChocZero Sugar Free Milk Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, 12 oz Jar $9.99 Was $12.99

ChocZero Sugar Free Milk Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, 12 oz Jar
current price Now $9.99, Was $12.99

ChocZero Sugar Free Milk Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, 12 oz Jar

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3295 reviews

Diablo Sugar Free Chocolate Hazelnut Spread Creamy 12.35 oz $9.99

Diablo Sugar Free Chocolate Hazelnut Spread Creamy 12.35 oz
current price $9.99

Diablo Sugar Free Chocolate Hazelnut Spread Creamy 12.35 oz

(3 pack) GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz

(3 pack) GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz

(3 pack) GOOD GOOD Choco Hazelnut Spread with Cocoa, No Added Sugar, 12 oz

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz. 2 pack $24.08

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz. 2 pack
current price $24.08

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz. 2 pack

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 3 reviews

Tesco White Hazelnut Spread 400g, Imported from Britain $32.98

Tesco White Hazelnut Spread 400g, Imported from Britain
current price $32.98

Tesco White Hazelnut Spread 400g, Imported from Britain

Vincente Sicilian Cream of Hazelnuts Nut Spread, 7.05 Ounce $25.35

Vincente Sicilian Cream of Hazelnuts Nut Spread, 7.05 Ounce
current price $25.35

Vincente Sicilian Cream of Hazelnuts Nut Spread, 7.05 Ounce

Best seller, Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 33.5 oz Jar $11.53 34.4 ¢/oz

Best seller
Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 33.5 oz Jar
current price $11.53
34.4 ¢/oz

Nutella Hazelnut Spread with Cocoa, Creamy Hazelnut Spread, Breakfast Favorite, 33.5 oz Jar

4.7 out of 5 stars
4.7 out of 5 Stars. 36774 reviews

Rawmio Chocolate Hazelnut Spread, 6 oz (170 g) $15.67

Rawmio Chocolate Hazelnut Spread, 6 oz (170 g)
current price $15.67

Rawmio Chocolate Hazelnut Spread, 6 oz (170 g)

3.5 out of 5 stars
3.5 out of 5 Stars. 11 reviews

Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar $9.99 78.7 ¢/oz

Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar
current price $9.99
78.7 ¢/oz

Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 40 reviews

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz $14.99

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz
current price $14.99

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 3 reviews

(6 pack) Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar $33.86 44.4 ¢/oz

(6 pack) Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar
current price $33.86
44.4 ¢/oz

(6 pack) Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread, Smooth & Creamy Nut Butter, 12.7 oz Jar

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 40 reviews

Artisana, Organics, Hazelnut Cacao Spread, 8 oz(pack of 2) $37.99

Artisana, Organics, Hazelnut Cacao Spread, 8 oz(pack of 2)
current price $37.99

Artisana, Organics, Hazelnut Cacao Spread, 8 oz(pack of 2)

Fundelina Fundelina Chocolate-Hazelnut Spread, 13 oz $13.25

Fundelina Fundelina  Chocolate-Hazelnut Spread, 13 oz
current price $13.25

Fundelina Fundelina Chocolate-Hazelnut Spread, 13 oz

2.5 out of 5 stars
2.5 out of 5 Stars. 4 reviews

Milka Hazelnut Creme Spread -600 g $19.78

Milka Hazelnut Creme Spread -600 g
current price $19.78

Milka Hazelnut Creme Spread -600 g

1 out of 5 stars
1 out of 5 Stars. 1 reviews

ChocZero Sugar Free Dark Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, Vegan, 12 oz Jar $9.99 Was $12.99

ChocZero Sugar Free Dark Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, Vegan, 12 oz Jar
current price Now $9.99, Was $12.99

ChocZero Sugar Free Dark Chocolate Hazelnut Spread, Keto, Low Carb, Vegan, 12 oz Jar

4.8 out of 5 stars
4.8 out of 5 Stars. 3295 reviews

Nutilight Keto Sugar-Free Protein Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz $14.99

Nutilight Keto Sugar-Free Protein Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz
current price $14.99

Nutilight Keto Sugar-Free Protein Hazelnut Spread with Cocoa, 11 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 3 reviews

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 2) by Food to Live $28.28

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces  Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 2)  by Food to Live
current price $28.28

Raw Hazelnuts Butter, 8 Ounces Single Ingredient, Creamy Gourmet Nut Butter Spread, Keto Friendly, Paleo, Vegan, No Added Sugar (Pack of 2) by Food to Live

Irca 'Praline Noisette' - Hazelnut Praline Paste 1kg $81.80

Irca 'Praline Noisette' - Hazelnut Praline Paste 1kg
current price $81.80

Irca 'Praline Noisette' - Hazelnut Praline Paste 1kg

Milka Hazelnut Creme Spread 350G, Imported from Britain $30.17

Milka Hazelnut Creme Spread 350G, Imported from Britain
current price $30.17

Milka Hazelnut Creme Spread 350G, Imported from Britain

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz $13.25 $1.02/oz

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz
current price $13.25
$1.02/oz

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz

3.7 out of 5 stars
3.7 out of 5 Stars. 9 reviews

Vor Hazelnut Butter Jar (12oz) $22.99 $2.09/oz

Vor Hazelnut Butter Jar (12oz)
current price $22.99
$2.09/oz

Vor Hazelnut Butter Jar (12oz)

3.3 out of 5 stars
3.3 out of 5 Stars. 4 reviews

Simple Truth Organic Hazelnut Spread with Cocoa - 13 oz $17.93

Simple Truth Organic Hazelnut Spread with Cocoa - 13 oz
current price $17.93

Simple Truth Organic Hazelnut Spread with Cocoa - 13 oz

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa and Milk, 11 oz $13.99

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa and Milk, 11 oz
current price $13.99

Nutilight Keto Sugar-Free Hazelnut Spread with Cocoa and Milk, 11 oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 3 reviews

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz $13.25 $1.02/oz

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz
current price $13.25
$1.02/oz

Fundelina All Natural Chocolate Hazelnut Spread, 13 Oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 10 reviews

Nutural World Crunchy Hazelnut Nut Butter, Vegan, Kosher, 6 oz (170g) $14.99

Nutural World Crunchy Hazelnut Nut Butter, Vegan, Kosher, 6 oz (170g)
current price $14.99

Nutural World Crunchy Hazelnut Nut Butter, Vegan, Kosher, 6 oz (170g)

4.2 out of 5 stars
4.2 out of 5 Stars. 34 reviews

Sosa Hazelnut Praline - Rich Roasted Nutty Paste for Confections, Fillings, & Chocolates - 1.2Kg $96.75

Sosa Hazelnut Praline - Rich Roasted Nutty Paste for Confections, Fillings, & Chocolates - 1.2Kg
current price $96.75

Sosa Hazelnut Praline - Rich Roasted Nutty Paste for Confections, Fillings, & Chocolates - 1.2Kg

Colombian Nucita Milk Chocolate Hazelnut Flavored Spread - 18 Pack - 252g (8.89 oz) $14.95

Colombian Nucita Milk Chocolate Hazelnut Flavored Spread - 18 Pack - 252g (8.89 oz)
current price $14.95

Colombian Nucita Milk Chocolate Hazelnut Flavored Spread - 18 Pack - 252g (8.89 oz)

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews

Anthap 100% Hazelnut Paste Pure Roasted Hazelnut Butter, No Added Sugar, Natural Nut Spread, High in Protein & Fibre 225g $44.18

Anthap 100% Hazelnut Paste  Pure Roasted Hazelnut Butter, No Added Sugar, Natural Nut Spread, High in Protein & Fibre 225g
current price $44.18

Anthap 100% Hazelnut Paste Pure Roasted Hazelnut Butter, No Added Sugar, Natural Nut Spread, High in Protein & Fibre 225g

Only at Walmart

FAQ

How do you make hazelnut paste?

Hazelnut paste is typically made by roasting hazelnuts and then blending them until smooth. Here’s a general overview:

  1. Roast hazelnuts: Roasting brings out their flavor and helps remove skins.
  2. Remove skins: Rub the nuts in a towel to loosen skins, if desired.
  3. Blend: Use a food processor to grind the nuts until they turn into a creamy paste. Some recipes add a touch of oil or sweetener, but pure hazelnut paste is just nuts.

For convenience, you can find ready-made hazelnut paste at Walmart in various styles and sizes.

What’s the difference between Nutella and hazelnut paste?

Nutella is a popular hazelnut spread that combines hazelnuts with cocoa, sugar, and other ingredients for a sweet, chocolatey flavor. Hazelnut paste, on the other hand, is usually made from pure ground hazelnuts and has a richer, nuttier taste without added chocolate or sugar. If you’re looking for a simple nut flavor, hazelnut paste is the way to go. For a dessert-like treat, spreads with cocoa are a great option.

What can you use hazelnut paste for?

Hazelnut paste is super versatile in the kitchen! You can:

  • Spread it on toast, pancakes, or waffles for a nutty boost.
  • Mix it into smoothies or oatmeal for extra flavor.
  • Bake with it—add to cookies, cakes, or brownies.
  • Swirl it into ice cream or yogurt.
  • Use it as a filling for pastries or chocolates.

It’s a great way to add rich, creamy texture and nutty taste to both sweet and savory recipes.

How do I store hazelnut paste?

To keep hazelnut paste fresh, store it in a cool, dry place—like your pantry. After opening, it’s a good idea to seal the jar tightly. Some types may benefit from refrigeration, especially if they’re made with just nuts and no preservatives. Always check the label for storage instructions. If the paste separates, just stir it before using.

Related Products