

Hero image 0 of Large Water Bottle 3L 101oz, Aluminum Leak Proof Jug with Shoulder Strap for Hiking Camping Outdoor Sports, 0 of 6
Large Water Bottle 3L 101oz, Aluminum Leak Proof Jug with Shoulder Strap for Hiking Camping Outdoor Sports
(No ratings yet)
Large Water Bottle 3L 101oz, Aluminum Leak Proof Jug with Shoulder Strap for Hiking Camping Outdoor Sports3L Aluminum Water Bottle With Shoulder Strap for Outdoor Hiking Camping Food Grade Leak Proof HydrationAluminum Water Bottle With Shoulder Strap for Outdoor Activities 1L or 3L Options
Actual Color:A
A, $16.38
$16.38
B, $11.43
$11.43
Key item features
- Large 3-Liter Capacity - Made from lightweight aluminum, this 101-ounce bottle provides ample water for full-day hikes or weekend camping trips, eliminating frequent refill stops.
- Hands-Free Shoulder Strap - The included adjustable strap makes carrying this water bottle effortless, providing convenience and leaving your hands free for other essential outdoor tasks.
- Compact & Portable Design - With dimensions of approximately 9.8 x 7.5 x 3.1 inches, this bottle offers a high volume in a streamlined form that fits easily into most backpacks and gear bags.
- Safe & Leak-Resistant - Lined with a premium food-grade, BPA-free coating, it ensures clean-tasting water and features a secure leak-proof cap to protect your backpack contents.
- Versatile Outdoor Essential - The perfect hydration companion for hiking, camping, festivals, and sports events, and arrives ready to use with the bottle and detachable shoulder strap.
Specs
About this item
Product details
Specifications
Warranty
Similar items you might like
Based on what customers bought
100+ bought since yesterday, Zak Designs 25oz Durable Plastic Jubilation Water Bottle with Leak Proof Spout Cover, Straw, Push Button Lid, Flip Up Lock, and Built-in Carry Handle, Navy $5.98 23.9 ¢/oz
$598current price $5.9823.9 ¢/ozZak Designs 25oz Durable Plastic Jubilation Water Bottle with Leak Proof Spout Cover, Straw, Push Button Lid, Flip Up Lock, and Built-in Carry Handle, Navy
4724.6 out of 5 Stars. 472 reviews4.6 out of 5 starsFitRx Voyager Water Bottle, Half Gallon Water Jug with Neoprene Sleeve, Storage Pocket and Carry Strap, 68oz $14.88
$1488current price $14.88FitRx Voyager Water Bottle, Half Gallon Water Jug with Neoprene Sleeve, Storage Pocket and Carry Strap, 68oz
3324.5 out of 5 Stars. 332 reviews4.5 out of 5 starsClearance, Portable Water Bottle with Strap, 600ml Sports Water Bottle with Strainer, Leak Proof Plastic Water Bottle for Gym, Travel, Hiking & Outdoor Activities $5.00 Was $8.99
$500current price $5.00, Was $8.99$8.99Portable Water Bottle with Strap, 600ml Sports Water Bottle with Strainer, Leak Proof Plastic Water Bottle for Gym, Travel, Hiking & Outdoor Activities
100+ bought since yesterday, Mainstays Water Bottle, 64 fl oz, Translucent Black, 2-in-1 Straw/Chug Lid, Plastic $6.24 9.8 ¢/fl oz
100+ bought since yesterday
$624current price $6.249.8 ¢/fl ozMainstays Water Bottle, 64 fl oz, Translucent Black, 2-in-1 Straw/Chug Lid, Plastic
5584.6 out of 5 Stars. 558 reviews4.6 out of 5 starsMainstays 32 Fluid Ounces Tritan Shaker Water Bottle with Ball, Black $6.00 Was $8.84 18.8 ¢/fl oz
2 optionsAvailable in additional 2 options$600current price $6.00, Was $8.84$8.8418.8 ¢/fl ozMainstays 32 Fluid Ounces Tritan Shaker Water Bottle with Ball, Black
2424.7 out of 5 Stars. 242 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, Jacey Duprie x TAL Hudson 24oz Stainless Steel Water Bottle with Paracord Handle, Jardin $11.28
$1128current price $11.28Jacey Duprie x TAL Hudson 24oz Stainless Steel Water Bottle with Paracord Handle, Jardin
1554.6 out of 5 Stars. 155 reviews4.6 out of 5 starsBest seller, Mainstays 48 oz Black Polypropylene Water Bottle with Handle and Built-In Phone Holder $5.96
Best seller
4 optionsAvailable in additional 4 options$596current price $5.96Mainstays 48 oz Black Polypropylene Water Bottle with Handle and Built-In Phone Holder
1574.3 out of 5 Stars. 157 reviews4.3 out of 5 starsBest seller, Ello Ellies 16oz Plastic Water Bottle, Cat $8.97
Best seller
2 optionsAvailable in additional 2 options$897current price $8.97Ello Ellies 16oz Plastic Water Bottle, Cat
434.7 out of 5 Stars. 43 reviews4.7 out of 5 starsBest seller, Athletic Works 64-Ounce Motivational Water Jug with Dual-Function Lid in Black $9.97
Best seller
$997current price $9.97Athletic Works 64-Ounce Motivational Water Jug with Dual-Function Lid in Black
6024.5 out of 5 Stars. 602 reviews4.5 out of 5 starsCollapsible Silicone Sports Water Bottle for Running Cycling and Hiking Leak Proof Portable Hydration $6.56
2 optionsAvailable in additional 2 options$656current price $6.56Collapsible Silicone Sports Water Bottle for Running Cycling and Hiking Leak Proof Portable Hydration
Best seller, Thrive Chug 32oz, Charcoal $16.96 53.0 ¢/oz
Best seller
5 optionsAvailable in additional 5 options$1696current price $16.9653.0 ¢/ozThrive Chug 32oz, Charcoal
2144.5 out of 5 Stars. 214 reviews4.5 out of 5 starsClearance, 480ml Water Bottle with St Lid and Handle, Leak-Proof, Easy to Use, Food Grade Material, for Sports, Camping, and Outdoor Activities $3.41 Was $3.83
$341current price $3.41, Was $3.83$3.83480ml Water Bottle with St Lid and Handle, Leak-Proof, Easy to Use, Food Grade Material, for Sports, Camping, and Outdoor Activities
Collapsible Soft Water Bottle, Folding Sport Water Flask for Running Hiking and Outdoor Sports, Leak-Proof Hydration Storage $10.81
$1081current price $10.81Collapsible Soft Water Bottle, Folding Sport Water Flask for Running Hiking and Outdoor Sports, Leak-Proof Hydration Storage
Water Bottle with Handle, Filter and Straw, 1.5L Large Capacity Water Bottle for Outdoor Sports Camping Hiking Gym, Leakproof (White) $4.45
$445current price $4.45Water Bottle with Handle, Filter and Straw, 1.5L Large Capacity Water Bottle for Outdoor Sports Camping Hiking Gym, Leakproof (White)
Best seller, Zak Designs 16oz Water Bottle For School or Travel, Durable Plastic Water Bottle With Straw, Handle, and Leak-Proof, Pop-Up Spout Cover (Flower Power) $9.89
Best seller
11 optionsAvailable in additional 11 options$989current price $9.89Zak Designs 16oz Water Bottle For School or Travel, Durable Plastic Water Bottle With Straw, Handle, and Leak-Proof, Pop-Up Spout Cover (Flower Power)
5214.7 out of 5 Stars. 521 reviews4.7 out of 5 starsBiFandian Vintage Water Canteen With Reinforced Nylon Belt Holster, 1L/3L Large Capacity Portable Water Bottle, Aluminum Kettle for Hiking Camping Outdoor Sports $6.92
$692current price $6.92BiFandian Vintage Water Canteen With Reinforced Nylon Belt Holster, 1L/3L Large Capacity Portable Water Bottle, Aluminum Kettle for Hiking Camping Outdoor Sports
Your Zone 14 oz Flower Double Wall Insulated Plastic Water Bottle with Lid and Straw $6.30
12 optionsAvailable in additional 12 options$630current price $6.30Your Zone 14 oz Flower Double Wall Insulated Plastic Water Bottle with Lid and Straw
6144.6 out of 5 Stars. 614 reviews4.6 out of 5 starsClearance, Athletic Works 64Oz Motivational Water Jug, Dual-Function Lid, BPA-Free, Leakproof Hydration Bottle $5.00 Was $7.88
Clearance
$500current price $5.00, Was $7.88$7.88Athletic Works 64Oz Motivational Water Jug, Dual-Function Lid, BPA-Free, Leakproof Hydration Bottle
5854.5 out of 5 Stars. 585 reviews4.5 out of 5 starsPortable Flip-Top Water Bottle with Carrying Strap, Leak-Proof & Dishwasher Safe, Outdoor Sports & Travel Essentials $1.75
$175current price $1.75Portable Flip-Top Water Bottle with Carrying Strap, Leak-Proof & Dishwasher Safe, Outdoor Sports & Travel Essentials
Customer ratings & reviews
0 out of 5 stars
This item does not have any reviews yet
Current price is USD$16.38
Price when purchased online
- Free shipping
Free Holiday returns until Jan 31
How do you want your item?
Ships to
Arrives between Oct 15 - Oct 22
|Sold and shipped by JoyHoop
4.0078740157480315 out of 5 stars
Extended holiday returns
Free Holiday returns until Jan 31






























